Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zygmunt Chychła (1926-2009)
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Paź 01, 2009 9:57 am   Zygmunt Chychła (1926-2009)

Cytat:
Marek Górlikowski, Gazeta Wyborcza - Trójmiasto

Urodził się 5 listopada 1926 r. Należał do legendarnej drużyny trenera Feliksa Stamma. Był mistrzem olimpijskim (1952 - Helsinki), dwukrotnym mistrzem Europy (1951 - Mediolan, 1953 - Warszawa), czterokrotnym mistrzem Polski (1948, 1950, 1951, 1952). Występował w wadze półśredniej (do 67 kg). W karierze stoczył 263 walki, 241 wygrał, 10 zremisował, 12 przegrał. Treningi rozpoczął przed wojną w Gedanii, jedynym polskim klubie w Wolnym Mieście Gdańsku.

Historia jego życia ma wszystkie typowe wątki dramatycznych losów przedwojennej Polonii gdańskiej. Siłą wcielony do Wehrmachtu, ucieka do II Korpusu Armii Polskiej gen. Władysława Andersa i walczy przeciwko Niemcom. Do Polski wraca w 1946 r. i pnie się na szczyty. Oszałamiający sukces "Zygi" w Helsinkach wykorzystują propagandowo władze PRL. Decydują, że musi wystartować w 1953 r. na mistrzostwach Europy w Warszawie - dlatego lekarze ukrywają przed nim, że jest poważnie chory na gruźlicę. Po zdobyciu złota w Warszawie jego stan jest krytyczny. A chory przestaje być potrzebny. Musi leczyć się na własny koszt. Dla zdobycia pieniędzy sprzedaje trofea.

Od 1956 r. myśli o wyjeździe z Polski do Niemiec - do brata żony. Nie ucieka jak wielu, ale składa oficjalne podanie. Przez prawie 20 lat dostaje odmowy. Rodzina Chychłów cierpi biedę. - Stracił pracę w klubie, musiał zamienić rękawice bokserskie na dźwiganie worków w porcie. Po kilku latach z Gedanii go zwolniono, potem pozwolono pracować w małych klubach, musiał jeździć do Wejherowa czy Lęborka. W końcu zaczął trenować w Marynarskim Klubie Sportowym w Gdyni - opowiadał w 2004 r. "Gazecie" syn "Zygi" - Zygmunt Chychła junior.

W 1972 roku Chychła z żoną i trzema synami dostają wreszcie pozwolenie na wyjazd, decydują się osiąść w Hamburgu, gdzie olimpijczyk zostaje zatrudniony na kolei. Schorowany od lat 90. przebywa w Domu Seniora w Hamburgu. Dzięki akcji "Gazety" w 2003 r. otrzymuje tytuł Honorowego Obywatela Gdańska.

- Reprezentował najwyższy poziom techniki w polskiej szkole boksu. Mądrość nad siłą. Odstawał od innych pięściarzy w szkole Feliksa Stamma. Tego nie można było się nauczyć, on miał instynkt, który pozwalał mu boksować w ringu intelektualnie. Jako człowiek był skromny, ale też i trudny w kontaktach, chyba ze względu na typowy życiorys gdańszczanina z rodziny polskiej. Starszy brat zamordowany przez Niemców, a ojciec więziony - mówi Tadeusz Olszański, dziennikarz sportowy, autor książki "Została legenda. Rzecz o Feliksie Stammie".

Olszański po publikacji reportażu o Chychle w 1984 roku w "Tempie" dostał od boksera list. Oto wiele mówiące o nim fragmenty: "(...) Zawsze czułem i czuję się nadal gdańszczaninem. Może właśnie moje pochodzenie i sytuacja narodowościowa przedwojennego Gdańska wycisnęły na mnie piętno tolerancji (...). Wywalczone przeze mnie pasy mistrza Europy i medal olimpijski nie były niestety, a może i na szczęście, ze złota, tak, że przedstawiały tylko wartość moralną za którą nie można było wiele kupić. Tylko dlatego przetrwały w przeciwieństwie do innych nagród moją chorobę i czas niedostatku (...)".

Zygmunt Chychła zmarł w sobotę, 26 września, w Domu Seniora w Hamburgu.

źródło

[']
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Rysio 

Dołączył: 12 Sty 2011
Posty: 117
Wysłany: Sob Lis 05, 2011 8:10 pm   

pumeks napisał/a:
Zawsze czułem i czuję się nadal gdańszczaninem

Dziekuję pumeks :zgooda:
_________________
Telimeny
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk