Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: danziger
Pon Paź 24, 2011 11:19 pm
Kolejne zboczenie kulinarne na FDG
Autor Wiadomość
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Sob Paź 22, 2011 2:22 am   

Rosół z ziemniakami... Czegoś egzotyczny, choć chyba kiedyś się załapałem.
Ale to mleko gdańskie nie daje mi spokoju. Ono, jak powszechnie wiadomo, bierze się z marketów. :wink:
Różne gdańskie bywały specjały, ale mleko? I to dzisiaj? W Krakowie owce ganiają po mieście. A gdzie u nas krowę wypuścić, jak już kto ma? Z psem są problemy a tu mleko gdańskie... :???:
_________________
Poldergeist
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sob Paź 22, 2011 11:09 am   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
A gdzie u nas krowę wypuścić, jak już kto ma?

Już chyba kiedyś pisałem - w 1979 wprowadziłem się na ul. Leszczyńskich (obok cmentarza na Zaspie) i na przyległym terenie - obecnie jest tam siedziba administracji spółdzielni, drukarnia Druk i park - wypasały się 3 albo 4 krowy pomieszkujące albo w dawnym dworze Eckhof, albo jednym z sąsiadujących gospodarstw.
Ze wspomnień rodziny żony (Stary Chełm) wynika, że w latach 50. chodzili z kankami kupować mleko "prosto od krowy" w dawnym majątku Altdorf - tam, gdzie teraz stoi Galeria Chełm (=Tesco).
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Sob Paź 22, 2011 2:45 pm   

Dostojny, mleko gdanskie jest podane w najstarszej polskiej ksiedze kucharskiej Compendium Ferculorum albo zebranie potraw, imc Stanislawa Czarnieckiego.

Mleko gdanskie

Wezmij migdalow oparzonych, uwirc bardzo dobrze, przydawszy cukru tluczonego, białego, wzmij smietany gestej, Ubij to wszytsko, spolem a dobrze, daj na stol.

zrodlo: Compendium Ferculorum, w opracowaniu J. Dumaniowski i M. Spychala, Monumenta Poloniae Culinaria, t. I, 2010
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Nie Paź 23, 2011 12:07 am   

princessita napisał/a:
Dostojny, mleko gdanskie jest podane w najstarszej polskiej ksiedze kucharskiej Compendium Ferculorum albo zebranie potraw, imc Stanislawa Czarnieckiego.
Widać, że w przepisach starodawnych cienki jestem. :II Ale skoro już jest, chętnie zawalczę, choć te pędzone na chemii krowy pewnie nie takie jak dawniej mleko dają. Co z proporcjami?
_________________
Poldergeist
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Nie Paź 23, 2011 5:35 pm   

Kucharz nie podaje proprocji, ksiega byla przeznaczona dla zawodowych kucharzy i jak to bywa nie podawali ilosci bo uwazali ze kazdy wie ile, jak i dlaczego.

Mysle ze to akurat latwy przepis, mielone migdaly i smietanka od Mackowych, tylko mnie zastanawia efekt i smak. To bedzie chyba jak nugat czy marcepan moze?
 
Sbigneus 
wiarus


Dołączył: 08 Mar 2007
Posty: 249
Wysłany: Nie Paź 23, 2011 8:41 pm   

Dostojny Wieśniak"napisał ...... Co z proporcjami? A może na wesoło -szczypta soli, szczypta pieprzu i szczypta dziewczyny :haha:
_________________
Pości i pości.Nawet jak nie ma postu.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Nie Paź 23, 2011 11:47 pm   

Szczypta dziewczyny żadnemu przepisowi nie zawadzi. Można co najwyżej w pysk dostać, jak się uszczypnie nie tę co trzeba. :wink:
A śmietankę to chyba lepiej z żywej, jaką by nie była, krowy zdobyć trzeba. Bo te fabryczne, jak wszystko co unijnie zdemoralizowane (miało być - znormalizowane :P ) do niczego się nie nadają. :II
_________________
Poldergeist
 
Krystyna 

Dołączyła: 24 Maj 2010
Posty: 25
Wysłany: Pon Paź 24, 2011 11:09 pm   

pumeks napisał/a:
Dostojny Wieśniak napisał/a:
A gdzie u nas krowę wypuścić, jak już kto ma?

Już chyba kiedyś pisałem - w 1979 wprowadziłem się na ul. Leszczyńskich (obok cmentarza na Zaspie) i na przyległym terenie - obecnie jest tam siedziba administracji spółdzielni, drukarnia Druk i park - wypasały się 3 albo 4 krowy pomieszkujące albo w dawnym dworze Eckhof, albo jednym z sąsiadujących gospodarstw.
Ze wspomnień rodziny żony (Stary Chełm) wynika, że w latach 50. chodzili z kankami kupować mleko "prosto od krowy" w dawnym majątku Altdorf - tam, gdzie teraz stoi Galeria Chełm (=Tesco).


Ja też chodziłam po mleko z "kanką"dla syna .Było to na Cygance(Suchonino) roku 1960.
do dawnego majątku.Dzis stoi tam kościół. "Kanka" ma honorowe miejsce do dziś.
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Wto Paź 25, 2011 12:28 pm   z kanka

A ja tez uzywalem kanke, i to w roku 1958 w Lubiczu kolo Torunia, ale my saperzy nie chodzilismy po mleko, tylko po nieszumiejace piwo... :huuurra:
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Wto Paź 25, 2011 11:19 pm   

Gdzieś w połowie lat osiemdziesiątych przemieszkiwałem kątem na Rudnikach. Z tamtych czasów pamiętam właśnie mleko dostępne w gospodarstwie położonym w okolicy i staruszkę w jakiej ruinie domu. Wszystko kilka minut autobusem od centrum miasta.
_________________
Poldergeist
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk