Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
"Opowiadacze historii" na Dolnym Mieście
Autor Wiadomość
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Paź 02, 2011 9:10 am   "Opowiadacze historii" na Dolnym Mieście

OPOWIADACZE HISTORII to cykl spotkań z mieszkańcami – bohaterami Dolnego Miasta i osobami związanymi, zawodowo lub emocjonalnie, z tą wyjątkową, śródmiejską dzielnicą Gdańska. Jego celem jest nie tylko przybliżenie społeczności lokalnej niezwykle ciekawej przeszłości miejsca, w którym żyją, ale także ożywienie życia społecznego dzielnicy, budowa lokalnej tożsamości oraz promocja Dolnego Miasta w oparciu o takie elementy jak: historia, sztuka i rekreacja.
Tematyka spotkań dotyczy historii, mitów oraz ludzi i miejsc osadzonych w przestrzeni Dolnego Miasta. Mieszkańcy i zaproszeni goście specjalni – lekarze, sportowcy, tramwajarze, przewodnicy, nauczyciele, architekci i artyści dzielą się swoimi wspomnieniami dotyczącymi historii dzielnicy i toczącego się tu życia codziennego. Wspólne rozmowy to także okazja do wymiany zdjęć, poglądów i pomysłów dotyczących Dolnego Miasta, pobudzenia poczucia identyfikacji z miejscem oraz uświadomienia sobie, że każdy może mieć wpływ na zmiany środowiska, w którym żyje. W dyskusji wzięli już udział m.in.: przewodnik Wojciech Charkin, Maciej Kosycarz, dr Jakub Szczepański, Jacek Głomb, Marek Bumblis.
Cykl jest realizowany dzięki zaangażowaniu podmiotów, działających wspólnie w ramach Partnerstwa "Dolne Miasto Otwarte". Moderatorem spotkań jest animator społeczności lokalnych Piotr Wołkowiński, działający w ścisłej współpracy z Fundacją Theatrum Gedanense, Referatem Rewitalizacji WUAiOZ UMG oraz Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.
Organizatorzy i uczestnicy spotkań mają w tegorocznych planach zorganizowanie wycieczki po Dolnym Mieście oraz uruchomienie bloga - rodzaju pamiętnika tworzonego i pisanego przez wszystkie osoby zainteresowane historią Dolnego Miasta oraz zaangażowane w rewitalizację dzielnicy. Ponadto zebrane i opracowane materiały archiwalne oraz komentarze i przekazy ustne zostaną wykorzystane na potrzeby publikacji subiektywnego przewodnika po Dolnym Mieście, mającego stanowić źródło informacji o dzielnicy oraz narzędzie jej promocji i budowy pozytywnego wizerunku.
Cykl stanowi element miejskiego Programu Rewitalizacji Dolnego Miasta w Gdańsku "Dolne Miasto Otwarte" i "Fabryki Talentów na Dolnym Mieście". Finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminy Miasta Gdańska.
Spotkania odbywają się w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA przy ul. Jaskółczej 1 na Dolnym Mieście w Gdańsku. Najbliższe z nich zaplanowane jest na środę, 5 października 2011 o godzinie 17.00. Tak jak i na innych spotkaniach, wspólną dyskusję poprzedzi prezentacja multimedialna, poświęcona historii nazw ulic Dolnego Miasta.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Nie Paź 02, 2011 10:31 am   

To chyba najmniej pożądane działanie rewitalizacyjne dla dzielni. Dla Łaźni - ok, dla nas nie. Zwłaszcza w kontekście odejścia w siną dal prac przy remoncie sieci wodno-kanalizacyjnej i przywróceniu do życia głównej ulicy. A także rozwiązania problemu osób bezdomnych i tych z wyrokami eksmisyjnymi.

O poprzednich działaniach w Łaźni nawet nie słyszałam. Ja, mieszkanka i to dość zainteresowana dzielnicą i jej historią, dla której i Łaźnia nie jest obca.
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Nie Paź 02, 2011 12:21 pm   

Pogaduchy do poduchy , nic nie dające ględzenie , CWS Łażnia jest jedynym podmiotem na terenie Dolnego Miasta który dostaje dużą kasę na swe ''działania'', kasę którą można by przeznaczyć na faktyczną rewitalizację dzielnicy .
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Nie Paź 02, 2011 5:24 pm   

I kręci się po to, by Łaźni sie kręciło i UM. Niestety.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Nie Paź 02, 2011 8:15 pm   

No dobra :roll: , zgadzam się z wami, tym niemniej zapraszam nie jako organizator, tylko jako ten, co ma tym razem ględzić :^^
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Nie Paź 02, 2011 9:44 pm   

Wiem, wiem, pumeks, nie do Ciebie osobiście to było. Ty wiesz, ja wiem.
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Nie Paź 02, 2011 9:47 pm   

Ja bym jeszcze chciała, żeby zabrano szrot spod mostu na Szopy.
Obrazki z dziecmi można rysowac w samej Łaźni, albo nad Motławą. A szrot to bardzo wątpliwa instalacja.
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pon Paź 03, 2011 4:47 pm   

Ja o Lazni slyszalam same superlatywy, zwlaszcza na kongresie cos jak kulturalnym w Sopocie ... Pani kurator chwalila sie projektami.
Ja nie bylam nigdy w Lazni jako osrodku wspolczesnej kultury, malo mnie interesuje to zwlaszcza ze dzis kazdy praktycznie moze byc artysta masci wszelakiej.
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Pon Paź 03, 2011 8:32 pm   

Ja byłam na kilku imprezach - mocno średnie - to mało powiedziane. To miejsce jest dość zamknięte dla postronnych.
W sprawozdaniach i opowieściach własnych pewnie wygląda inaczej.
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Pon Paź 03, 2011 9:07 pm   

Bywam od czasu do czasu w CSW i jako postronny obserwator stwierdzam że przychodzą na wystawy prawie zawsze te same osoby , takie kółko wzajemnej adoracji - ja pójdę na twoją wystawę , ty przyjdziesz na moją - i zagłaskują się nawzajem ''jesteśmy artyści i jesteśmy zaje....fajni' '' wszelkie słowa krytyki są kwitowane ''nie znasz się na sztuce to się nie odzywaj '' , a dla mnie sztuka dla samej sztuki nie docierająca do ogółu będąca dla ''elit '' nie ma prawa bytu lub też niech finansowana jest z pieniędzy artystów a nie z kasy publicznej . Więcej treści a mniej sztuki !!!!!
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
princessita 

Dołączyła: 27 Lis 2005
Posty: 441
Wysłany: Pon Paź 03, 2011 9:28 pm   

Hmm, tez tak mysle, z tym ze dolaczylabym do tego fabryke artystow czyli gdanska ASP. I krew zalewa jak taka uczelnia nie potrafi rozwiazac problemu ze Zbrojownia ...
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Paź 05, 2011 9:07 pm   

Spotkanie się odbyło - zamiast w Łaźni, w Gimnazjum po drugiej stronie ul. Śluza. Grono uczestników, rzeczywiście, dość kontrowersyjne - więcej było osób w taki czy inny sposób uczestniczących w "projekcie" niż właściwych "adresatów działania", czyli mieszkańców Dolnego Miasta.
Tych ostatnich, a zarazem Forum Dawny Gdańsk reprezentowała Hochstriess, której chciałbym w tym miejscu podziękować za przybycie i wsparcie :zgooda: :)
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Sro Paź 05, 2011 9:26 pm   

Niestety pracowałem do późna i nie zdążyłem :II , co do frekwencji to nagłośnienie spotkania było na dzielni do du.... '' dokładnie tam''
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Paź 05, 2011 11:25 pm   

Też tak mam. Przeprowadzamy się, buduję piec o rubensowskich kształtach i takie tam. Totalne zakręcenie. :II
_________________
Poldergeist
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Czw Paź 06, 2011 10:26 am   

Miło było :co_jest:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk