Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak to naprawdę z tym Borem jest?
Autor Wiadomość
smashin 

Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 2
Wysłany: Wto Cze 30, 2009 5:38 pm   

Cześć,
Czy po latarni Jastarnia-Bór jest jakaś pamiątka (fundament np.)? - szukałem w necie ale nic na ten temat nie znalazłem...
Czy ruiny na Górze Szwedów zostały w końcu rozebrane?
 
Strużyński 
Bibliofil

Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 2
Wysłany: Sro Paź 14, 2009 12:22 am   

Skoro internet nic nie przyniósł, pozostały poszukiwania w terenie. Opiszę zatem rezultaty wycieczki z 12 X 2009 r.
Z latarni pozostał tylko zarośnięty niewielkimi sosenkami mały kopczyk gruzu, po którym walają się pojedyncze cegły. Na główkach niektórych cegieł widać sygnaturę cegielni: KOLIEBKEИ; jest to cegielnia w Kolibkach (obecnie dzielnica Gdyni), kilka ładnych fotografii sygnatur tej cegielni można znaleźć na Forum (ścieżka: Dawny Gdańsk Strona Główna » Fora ogólne » Gdańsk - Sopot - Gdynia » Amalienhof, Koliebken i inne cegielnie). Cegła jest wspaniałej jakości, do dziś "dzwoni" (a przecież od 70 lat obrasta mchem).
Zostały też dwa ładnie obrobione granitowe elementy architektoniczne i kawałek muru, może fundament (tu również widoczne główki cegieł Koliebken). Wśród gruzu jest fragment potłuczonej płyty żeliwnej, która może mieć związek z latarnią (ale nie musi), w pobliżu - zardzewiała szyna bez żadnych sygnatur czy dat (element konstrukcyjny?). Gruzu jest zadziwiająco mało; być może po wysadzeniu latarni cegłę wykorzystano jako "rozbiórkowy" materiał budowlany.
Pozdrawiam!
_________________
"Naprawdę bardzo trudno przekonać kogokolwiek o tym, że warto kochać ubogi kawałek ziemi, mały jak cień osła, jak cień topoli..." (Z. Herbert, Antajos)
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3889
Wysłany: Sro Paź 14, 2009 12:54 am   

Cześć, zapraszam tutaj => http://forum.dawnygdansk....p=113018#113018
_________________
Poldergeist
 
Strużyński 
Bibliofil

Dołączył: 13 Paź 2009
Posty: 2
Wysłany: Pon Sty 11, 2010 1:50 am   

Baaaaardo późna odpowiedź na drugą część pytania smashin z 30 VI 2009 r.
Lepiej późno, niż wcale...
Latarnia na Górze Szwedów stoi w najlepsze, i pewnie przeżyje niejedną nowoczesną konstrukcję. Byłem tam w połowie października 2009, już po sztormie. Wieża stoi jak dawniej, obok niej na wydmie leży stalowy element (wg mnie fragment podstawy lampy, na którym się obracała). I tyle...
Do zobaczenia w kwietniu na helskich ścieżkach!
_________________
"Naprawdę bardzo trudno przekonać kogokolwiek o tym, że warto kochać ubogi kawałek ziemi, mały jak cień osła, jak cień topoli..." (Z. Herbert, Antajos)
 
kotmonika 
latarnica


Dołączyła: 16 Sie 2005
Posty: 205
Wysłany: Nie Lut 27, 2011 9:58 pm   

Strużyński napisał/a:
Baaaaardo późna odpowiedź na drugą część pytania smashin z 30 VI 2009 r.
Lepiej późno, niż wcale...
Latarnia na Górze Szwedów stoi w najlepsze, i pewnie przeżyje niejedną nowoczesną konstrukcję. Byłem tam w połowie października 2009, już po sztormie. Wieża stoi jak dawniej, obok niej na wydmie leży stalowy element (wg mnie fragment podstawy lampy, na którym się obracała). I tyle...
Do zobaczenia w kwietniu na helskich ścieżkach!


I również moja późna odpowiedź. Potwierdzam również - latarnia na Szwedzkiej Górze istnieje - ostatni raz byłam tam w lipcu 2010, poniżej kilka fotek z tego pobytu. Był projekt likwidacji tej blizy, ale na szczęście nie doszedł do skutku.

DSC00207.JPG
Plik ściągnięto 6510 raz(y) 36,33 KB

DSC00205.JPG
Plik ściągnięto 6510 raz(y) 42,41 KB

DSC00204.JPG
Plik ściągnięto 6510 raz(y) 52,46 KB

DSC00219.JPG
wnętrze
Plik ściągnięto 6510 raz(y) 63,2 KB

DSC00213.JPG
Plik ściągnięto 6510 raz(y) 52,89 KB

_________________

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk