Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tablica kamienna w Muzeum Żuławskim
Autor Wiadomość
Sielanka 

Dołączył: 22 Wrz 2008
Posty: 107
Ostrzeżeń:
 6/4/6
Wysłany: Czw Paź 30, 2008 7:51 pm   Tablica kamienna w Muzeum Żuławskim

W Muzeum Żuławskim w Nowym Dworze Gdańskim znajduje się kamienna tablica.



Napis po łacinie: PAX INTRANTIBUS ET SALUS EXEUNTIBUS HK 1597 HANS KLASZ 1747
Napisy HK, HANS KLASZ są wyryte głębiej, sugeruję, że zostały dodane później od łacińskiej sentencji. Tablica ma nieco ponad metr szerokości.
Dzięki odwiedzającym Muzeum udało się ustalić (jeżeli czytają FDG, tu podziękowania dla nich :) za pracę), że herb na tablicy należy do rodziny Schwartzwald (pięć żołędzi i głowa lwa). Ostatnia z bajecznie bogatego rodu, Anna, była matką Karola Fryderyka Conradi, fundatora Conradinum. Do Schwatrtzwaldów należało kilka wsi na Żuławach Gdańskich, a w Gdańsku Lwi Zamek, najwyzsza kamienica na Długiej.
Nic nie wiem, na temat związków Schwartzwaldów z Nowym Dworem Gdańskim. Być może tablica pojawiła się w tym mieście dopiero w latach powojennych.
Stawiam tezę, pod osąd PT. Forumowiczów, że tablica pochodzi z sieni Lwiego Zamku.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Paź 31, 2008 12:22 am   

Twoja teoria ma parę słabych punktów :wink: Fajnie by było, gdyby tablica pochodziła z jakiegoś domu zbudowanego dla Schwartzwaldów w 1597 r. lub przynajmniej będącego w tym czasie w ich posiadaniu. Tymczasem o ile wiem, kamienica rzy Długiej 35 (nazwa Löwenschloss jest XIXwieczna i osobiście staram się ją ignorować) powstała podobno w 1569 r., a do Schwartzwaldów należała - jak podaje Katalog Zabytków Sztuki Gdańsk Główne Miasto - od 1615 r. Ale z pewnością Schwartzwaldowie mieli też inne domy, i w Gdańsku, i w okolicach, i ten kartusz pochodzi pewnie z jednego z nich.



A tu herb Schwartzwaldów na jednym ze słupków przedprożowych, obecnie na Długim Targu.

Langgase35foto.jpg
Plik ściągnięto 17238 raz(y) 73,19 KB

Langgase35Schultz.jpg
Plik ściągnięto 17238 raz(y) 76,24 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Pią Paź 31, 2008 7:35 am   

http://forum.dawnygdansk....p?p=95480#95480

Herb na budynku Biblioteki PAN-u.
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
Sielanka 

Dołączył: 22 Wrz 2008
Posty: 107
Ostrzeżeń:
 6/4/6
Wysłany: Pią Paź 31, 2008 8:12 am   

pumeks napisał/a:
Twoja teoria ma parę słabych punktów

Eliminowanie słabych punktów (a raczej obalanie złych tez :) ) ogólnie wzmacnia. Dzięki Pumeks.
Zagadka pozostaje nierozwiązana.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Lis 01, 2008 2:55 pm   

Sielanka! Świetny pomysł. Zlokalizować posiadłości Schwartzwaldów, przekopać ikonograficzne zbiory archiwów. Powodzenia Chłopie. :==
_________________
Poldergeist
 
Sielanka 

Dołączył: 22 Wrz 2008
Posty: 107
Ostrzeżeń:
 6/4/6
Wysłany: Sob Lis 01, 2008 4:05 pm   

:haha:
Dostojny! Skąd Ci przysżło do głowy, że chce przekopywać ikonograficzne zbiory archiwów! Przecież jest dokładnie odwrotnie. Co Ty tu wypisujesz?! Nic mi po Twoich życzeniach powodzenia.
:haha:
Nie jestem chłopem, podziały klasowe odstawmy lepiej do lamusa. :)
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Lis 01, 2008 6:32 pm   

No w piersi się biję. Wyobraźnia mnie poniosła. :???:
_________________
Poldergeist
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sob Lis 13, 2010 4:47 pm   

pumeks napisał/a:
Twoja teoria ma parę słabych punktów :wink: Fajnie by było, gdyby tablica pochodziła z jakiegoś domu zbudowanego dla Schwartzwaldów w 1597 r. lub przynajmniej będącego w tym czasie w ich posiadaniu. Tymczasem o ile wiem, kamienica rzy Długiej 35 (nazwa Löwenschloss jest XIXwieczna i osobiście staram się ją ignorować) powstała podobno w 1569 r., a do Schwartzwaldów należała - jak podaje Katalog Zabytków Sztuki Gdańsk Główne Miasto - od 1615 r. Ale z pewnością Schwartzwaldowie mieli też inne domy, i w Gdańsku, i w okolicach, i ten kartusz pochodzi pewnie z jednego z nich.

Obrazek

A tu herb Schwartzwaldów na jednym ze słupków przedprożowych, obecnie na Długim Targu.


Schwartzwaldowie to między innymi majątek w Mokrym Dworze i okolicy. I ich herb. Świetnie się składa z tym tematem, bo akurat siedzę nad tym rodem i ich podgdańskimi posiadłościami. I jak mi nie wyszło aby byli związani z Nowym Dworem.

Schwartzwaldt.jpg
Plik ściągnięto 16613 raz(y) 48,42 KB

 
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Czw Gru 30, 2010 1:29 pm   

Wracając jeszcze do tematu tego rodu - jak twierdzi badacz Wiśliny J. Kornacki kartusz powyższy pochodzi z parku dworskiego w Mokrym Dworze. Jednak nie wydaje mi się, aby to była prawda, gdyż Schwartzwaldowie w Mokrym Dworze zawiadywali dopiero od 1742 roku, a nie w 1597, jak widać. I okazyjnie ogromna prośba - czy ktoś mógłby wskazać mi konkretną pozycję traktującą o rodzie Schwartzwaldów typu rodowa monografia. Dzięki. Prof. Januszajtys wzmiankuje go w swej pracy nt. Sulmina, ale to za mało. Ponadto poszukuję związków tego rodu z nazwiskiem de la Haye (był taki gdański malarz, ale nie krewny). Nosiła je Anna Elżbieta Schwartzwald nazywana "generałową de la Haye" żona burmistrza Eduarda Friedricha Conradiego. Domniemuje się, że Conradi przed nobilitacją miał nosić takie nazwisko.
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Gru 30, 2010 2:56 pm   

dandola napisał/a:
I okazyjnie ogromna prośba - czy ktoś mógłby wskazać mi konkretną pozycję traktującą o rodzie Schwartzwaldów typu rodowa monografia.
To nie są monografie rodziny Schwartzwaldów ale trochę informacji znajdziesz w herbarzach szlachty pruskiej. Te zaś w Bibliotece PAN-u.
_________________
Poldergeist
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Gru 30, 2010 3:02 pm   


dandola napisał/a:
Wracając jeszcze do tematu tego rodu - jak twierdzi badacz Wiśliny J. Kornacki kartusz powyższy pochodzi z parku dworskiego w Mokrym Dworze. Jednak nie wydaje mi się, aby to była prawda, gdyż Schwartzwaldowie w Mokrym Dworze zawiadywali dopiero od 1742 roku, a nie w 1597, jak widać.

A może było tak: gdy Schwartzwaldowie remontowali dla siebie Mokry Dwór, oryginalny kartusz z inicjałami HK i datą 1597 był bardzo zniszczony, w związku z tym osiemnastowieczny rzeźbiarz wykonał nowy, większy, na którym:
1. odtworzył stary, mniejszy kartusz łącznie z manierystycznym rollwerkiem (w 1747 zdecydowanie już niemodnym);
2. dodał nazwisko Hans Klasz (by "rozszyfrować" inicjały HK?);
3. dodał herb nowych właścicieli i datę 1747?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Czw Gru 30, 2010 6:10 pm   

pumeks napisał/a:
Obrazek
dandola napisał/a:
Wracając jeszcze do tematu tego rodu - jak twierdzi badacz Wiśliny J. Kornacki kartusz powyższy pochodzi z parku dworskiego w Mokrym Dworze. Jednak nie wydaje mi się, aby to była prawda, gdyż Schwartzwaldowie w Mokrym Dworze zawiadywali dopiero od 1742 roku, a nie w 1597, jak widać.

A może było tak: gdy Schwartzwaldowie remontowali dla siebie Mokry Dwór, oryginalny kartusz z inicjałami HK i datą 1597 był bardzo zniszczony, w związku z tym osiemnastowieczny rzeźbiarz wykonał nowy, większy, na którym:
1. odtworzył stary, mniejszy kartusz łącznie z manierystycznym rollwerkiem (w 1747 zdecydowanie już niemodnym);
2. dodał nazwisko Hans Klasz (by "rozszyfrować" inicjały HK?);
3. dodał herb nowych właścicieli i datę 1747?

Nie remontowali, a przejęli za długi Reinholda Bauera. Kartusz zaś widziany był przez Friedricha Strehlkego w parku mokrodworskim w 1859 roku.
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pią Gru 31, 2010 8:40 am   

dandola napisał/a:
Ponadto poszukuję związków tego rodu z nazwiskiem de la Haye (był taki gdański malarz, ale nie krewny). Nosiła je Anna Elżbieta Schwartzwald nazywana "generałową de la Haye" żona burmistrza Eduarda Friedricha Conradiego. Domniemuje się, że Conradi przed nobilitacją miał nosić takie nazwisko.

Conradi nosił takie samo nazwisko jak jego ojciec, oficer na służbie Gdańska, i dziadek, Israel Conradi, lekarz.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Pią Gru 31, 2010 5:03 pm   

W korespondencji Reinholda Forstera zapisano, że: majątek odziedziczyli Herr Rathsverwandte Carl Wilhelm von Schwartzwald und dessen Schwester Anna Elżbieta, a później wraz ze współmałżonkiem Edwardem Fryderykiem Conradi („…Frau Generalin de la Haye und Herren Rathsverwandten Conradi als dem Gemahl der leiblichen Tochter des Rathsherren von Schwartzwald...”) . Pod nazwiskiem de la Haye Anna Elżbieta nata Nassenhuben zanotowana jest też w księgach kościelnych. Znalazłem też informację, że Conradi miał nosić przed nobilitacją takie nazwisko. Ponadto zapisano, że „Edelfrau von Nassenhuben und Hochzeit” Anna „nata Schwartzwald” generałowa de la Haye była świadkiem na chrzcie syna Forstera.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk