Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Budynki przeznaczone do rozbiórki
Autor Wiadomość
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Sob Gru 11, 2010 9:23 am   

W tym artykule można przeczytać w jaki sposób miasto zamierza wykorzystać rudery do rozbiórki.
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sob Gru 11, 2010 2:19 pm   

ten artykuł napisał/a:
Podobny los spotka cztery zniszczone gminne kamienice przy ul. Marynarki Polskiej. - Zostaną wyburzone, a teren przeznaczony na sprzedaż. Właśnie przygotowywany jest przetarg. Wszyscy mieszkańcy już się wyprowadzili do mieszkań socjalnych

Słabo znam ten rejon - o które 4 kamienice chodzi?
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Sob Gru 11, 2010 6:19 pm   

Kilka podobnych do siebie budynków z "pruskiego muru" (ale otynkowanych) na wysokości Stoczni Północnej. Jest to pozostałość kolonii domów robotniczych zbudowanej pod koniec XIX wieku przez koncern Schichaua. Drugi szereg tych budynków, znajdujący się niegdyś po zachodniej strony ulicy, zniknął w latach siedemdziesiątych XX wieku.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Sob Gru 11, 2010 10:30 pm   

Te 7 budynków przy Jana z Kolna to znam
ten artykuł napisał/a:
Zdewastowane i szpetne kamienice przy ul. Jana z Kolna już od pewnego czasu przygotowywane są do rozbiórki (część okien i drzwi została zamurowana). Tylko kilka gminnych mieszkań ma wciąż lokatorów. - Ale większość już świeci pustkami

ale tu chyba właśnie chodzi o jakieś 4 dalsze
ten artykuł napisał/a:
Podobny los spotka cztery zniszczone gminne kamienice przy ul. Marynarki Polskiej. - Zostaną wyburzone, a teren przeznaczony na sprzedaż. Właśnie przygotowywany jest przetarg. Wszyscy mieszkańcy już się wyprowadzili do mieszkań socjalnych

bo dalej to jest 5 kamienic przy ul. Twardej (nowa kolonia Schichaua) i kilka przy ul. Okrąg.
A przy Marynarki Polskiej... ??
 
renekk 

Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 868
Wysłany: Sob Gru 11, 2010 10:46 pm   

Wspomniane 7 budynków to dawna kolonia Schichaua
http://www.wolneforumgdan...lonia+schichaua
ale 4 pozostałe? Może autorowi chodziło o domy pomiędzy dawnym szpitalem stoczniowym, a Placem Solidarności?

IMG_1681.jpg
Plik ściągnięto 10951 raz(y) 43,61 KB

Ostatnio zmieniony przez renekk Sob Gru 11, 2010 11:02 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Sob Gru 11, 2010 10:53 pm   

renekk napisał/a:
Może autorowi chodziło o domy pomiędzy dawnym szpitalem stoczniowym, a Placem Solidarności?


Dokładnie o tym samym myślałem,chociaż ten fragment ulicy to Jana z Kolna. Autor tego artykułu pomylił się w opisie zdjęć lokując kamienice kolonii Schichaua przy ulicy Jana z Kolna,podczas gdy faktycznie budynki stoją przy ulicy Marynarki Polskiej 177-189.

marynarki polskiej 177-189.jpg
Plik ściągnięto 10932 raz(y) 66,35 KB

_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
grzechuu 
Gdańsk-Piecki


Dołączył: 14 Gru 2005
Posty: 909
Wysłany: Pon Gru 13, 2010 7:44 pm   

Rzeczywiście. Czyli autor zupełnie zamienił Marynarki i Jana.

I wtedy przy okazji - bo ja nie widziałem na Forum, ale głowy nie dam, przegapić w sumie mogłem, bo wątki wojenne to nie moje tematy - czy budynki 171 i 175 to są pozostałości po obozie pracy?

schichau-x550.jpg
Plik ściągnięto 10867 raz(y) 65,4 KB

 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Czw Gru 16, 2010 6:26 am   

Wracając do tematu budynków przy ulicy Jana z Kolna,w dzisiejszym artykule "DB" pt. "zrujnowane kamienice znikną z Gdańska" znalazła się informacja,że ich wyburzanie rozpocznie się na początku 2011 r
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
2xM 


Dołączył: 11 Wrz 2008
Posty: 229
Wysłany: Wto Sty 04, 2011 3:07 am   

W zasadzie nie budynek a budowla, jednak kawałek historii...

Wiosną ruszy budowa zwodzonego mostu w Przegalinie

A dlaczego warto o tym wspomnieć w temacie rozbiórkowym?
Ano dlatego, że na obecnie istniejącym moście nad śluzą północną zachował się do dzisiaj fragment toru kolejki wąskotorowej - jeden z ostatnich na lewym brzegu Wisły. Przypomnijmy, że od zamknięcia i rozbiórki linii minęło ponad 35 lat. Po uruchomieniu drogi na wale ten ostatni kawałek zniknie wraz z mostem :roll: .

W tej chwili projekt jest na etapie przetargu na wykonanie robót.
Szczegóły można znaleźć tutaj: http://www.zdiz.gda.pl/zd...8323D61F81543B6
Jeśli ktoś lubi dokumentację techniczną, polecam załączniki - ciekawe.

We wrześniu zrobiłem kilka zdjęć pozostałości kolejki w okolicy:
Galeria

Przegalina 2.jpg
Plik ściągnięto 10558 raz(y) 63,31 KB

_________________

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2658
Wysłany: Wto Sty 04, 2011 11:24 am   

A ten most z neoromańskim łukiem to gdzie? Bo nie mogę go umiejscowić.
 
 
2xM 


Dołączył: 11 Wrz 2008
Posty: 229
Wysłany: Wto Sty 04, 2011 11:58 am   

Jakieś 100m na południe od śluz, tutaj:
http://www.zumi.pl/,,Szuk...mapie.html?&p=1
_________________

 
Jerzy Makieła 
Jurmak

Dołączył: 23 Gru 2007
Posty: 188
Wysłany: Wto Sty 04, 2011 2:15 pm   

pumeks napisał/a:
Drugi szereg tych budynków, znajdujący się niegdyś po zachodniej strony ulicy, zniknął w latach siedemdziesiątych XX wieku


Urodziłem sie tam :D :D
 
qubala11 
tralala


Dołączyła: 12 Lis 2010
Posty: 27
Wysłany: Sro Sty 05, 2011 4:44 pm   

Na poczatek DrodzyZwiedzajacy: Szczesliwego Nowego Roku. (nie zycze zdrowia, bon a Titaniku nikt sie na zdrowie nie skarzyl…)

A mi serce peka, ze tak wazne z historycznego punktu widzenia budynki, jak pozostalosci Kolonii Schihaua zostana rozebrane. Przeciez doswiadczenie z krajow tj. Anglia pokazuje, jak swietnie mozna 'wkomponowac' i przede wszystkich ciagle uzytkowac stare budynki w nowe przestrzenie miejskie. Tak przy okazji- czy te bydunki sa wpisanie na rejestr? Bo jesli nie (mea culpa, nie mam pojecia) to powinny zostac wpisane. Zakladam, ze wnetrza, mimo ze naruszone, sa oryginalne i pelne detali architektonicznych, jak chocby tylko schody itp. I wlasciwie z historycznego punktu widzenia oznaczaloby to, ze te budynki mja niejako wieksza wartosc niz ‘starowka’- makieta…To, przynajmniej, w systemie angielskim gwarantowaloby ochrone prawna i przypuszczam, ze budynki kwalifikowalyby sie na tzw Grade II (jest jeszcze II* i zupelnie wyjatkowa I). Tym samym jakiekowiek plany przebudowy, nie wspominajac demolki bylyby bardzo uwaznie rozpatrywane, jako ze sa swoistym pomnikiem kultury.(przyklady z londynskich albo manchesterskich dokow i stoczni). Zreszta przynajmniej ostatnio istnieje duzy nacisk na adaptowanie starych budynkow i rzad wydaje publikacje z 'poradami' itp jak brac byka za rogi. (tak przy okazji gdyby kogos interesowaly te artykuly, chetnie wyszperam)

Smuci mnie to bo szkoda, zeby tak wazny element historii Gdanska (a i nie tylko, bo przeciez stocznia przyjmowala zlecenia nawet z Wlk Brytanii) mial po prostu zniknac…Inna sprawa, ze w Wlk Brytanii zainteresowanie i zangazowniem publiki (niekiedy irytujace…) jest wyjatkowe, i czestokroc wlasnie to pozwala uchronic wiele zabytkow- nawet tych malo zrozumialych, znanych a o tak waznej historii…Buuuu beksa lala no ale juz nie nudze wiecej…

Sorki za brak polskich znakow
 
Alwen 

Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 73
Wysłany: Sro Sty 05, 2011 8:03 pm   

Hmnn, poproszę linki :)
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sro Sty 05, 2011 11:46 pm   

2xM napisał/a:
Wiosna-ruszy-budowa-zwodzonego-mostu-w-Przegalinie-

Znam ten wschodni brzeg wyspy i chcialem sie nowosci dowiedzic, ale nie znalazlem nic pod tym adresem. :???:
Zreszta, co znaczy "zwodzony", pontonowy?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk