Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Tłumaczenie niemieckich nazw ulic na polskie
Autor Wiadomość
Eleonor 

Dołączyła: 29 Lis 2010
Posty: 3
Wysłany: Pon Lis 29, 2010 12:25 pm   Tłumaczenie niemieckich nazw ulic na polskie

Witam wszystkich,

po napisaniu pracy magisterskiej na temat niemieckich i polskich nazw ulic w Gdańsku (Stare i Główne Miasto) zabieram sie za doktorat i poszukuję dalszych informacji. Poniewż tematem będzie tłumaczenie gdańskich nazw ulic po 1945 r. z perspektywy językoznawczej, próbuję ustalić, kto dokładnie ustalał polskie nazwy, czy istniała jakaś komisja czy tak dalej. Bo na przykład istniały takie komisje do tłumaczenia nazw miejscowości.

Ponadto, poza "Informatorem Miasta Gdańska" z 1946 r. oraz mapami i oczywiście literaturą jak Carstenn itd. nie dysponuje jak na razie innymi materiałami.
Czy wie ktoś może, czy istnieją dalsze dokumenty? Spisy, Listy, dokumenty? Może w archiwum Miasta? Chodzi o spis nazw ulic, które wtedy zostały przetłumaczone.

Niestety jako była Gdańszczanka mieszkam teraz dość daleko bo w Berlinie, więc staram sie zebrać informacje przed następnym przyjazdem.

Będę wdzięczna na wszelkie informacje lub wskazówki, jeśli ktoś z Was może pomóc.
 
mikado 
Langfuhrterka

Dołączyła: 29 Gru 2009
Posty: 78
Wysłany: Pon Lis 29, 2010 4:26 pm   

dołączam się gorąco do prośby koleżanki, również interesuję się tą tematyką, tyle że z perspektywy maturzystki :)
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Pon Lis 29, 2010 5:03 pm   

część ulic - Brzeźno:

http://wiki.brzezno.net/i...ce_Brze%C5%BAna
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lis 29, 2010 5:25 pm   

mikado napisał/a:
z perspektywy maturzystki

nazwy miejscowe jako temat maturalny wraca co roku, wystarczy poszukać - http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=5059
Eleonor napisał/a:
po napisaniu pracy magisterskiej na temat niemieckich i polskich nazw ulic w Gdańsku (Stare i Główne Miasto)

A może zechciałabyś się podzielić swoimi ustaleniami? Myślę ze wiele osób byłoby tym zainteresowanych, z maturzystami na czele.
Eleonor napisał/a:
kto dokładnie ustalał polskie nazwy, czy istniała jakaś komisja czy tak dalej

Do tej pory, nie wiem na podstawie czego, byłem przekonany, że istniała jakaś specjalna komisja. Przejrzałem na szybko co tam miałem na półce ze szczególnym uwzględnieniem bibliografii (Gdańsk jego dzieje i kultura, Pomorscy patroni ulic Trójmiasta, Miasto magicznych przestrzeni, Gdańsk - rozwój urbanistyczny i architektoniczny - oraz powstanie zespołu Gdańsk-Sopot-Gdynia no i last but not least artykuł Jacka Friedricha ze zbioru Gdańsk pomnik historii II Gdańsk 1945-1949. Oswajanie miejsca) i nigdzie wzmianki o komisji nie znalazłem.
Nie wiem czy masz ten artykuł Friedricha, może Ci się przydać, bo nie dość że sam w sobie bardzo ciekawy to wskazuje mnóstwo źródeł. Zeskanuję i się podzielę jeśli będzie trzeba.
Eleonor napisał/a:
oczyqiście literaturą jak Carstenn itd

A Waltera Stephana "die Strassennamen Danzigs" masz?

Natomiast co do archiwów, to może się tak szczęśliwie zdarzyć, że ktoś z forumowiczów będzie zorientowany, ale najprościej byłoby podzwonić/napisać maile i po prostu ustalić u źródła.
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Pon Lis 29, 2010 5:26 pm   

Na stronie Sabaotha Danzig-on-line znajdziesz spis wszystkich ulic.
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Pon Lis 29, 2010 5:37 pm   

Martino napisał/a:
część ulic - Brzeźno:

http://wiki.brzezno.net/i...ce_Brze%C5%BAna

bez urazy, ale co to wnosi? pytanie dotyczy zupełnie czego innego
Cytat:
kto dokładnie ustalał polskie nazwy, czy istniała jakaś komisja. Czy wie ktoś może, czy istnieją dalsze dokumenty? Spisy, Listy, dokumenty


poza tym na bratnich stronach są pełne zestawienia opracowane dla wszystkich dzielnic, nie tylko dla Brzeźna
http://www.danzig-online.pl/nazwy/uliced.html
http://danzig.at/index.php?id=2,7,0,0,1,0
oraz
http://www.ostsee-urlaub-...men-deu-pol.htm
 
mikado 
Langfuhrterka

Dołączyła: 29 Gru 2009
Posty: 78
Wysłany: Pon Lis 29, 2010 6:49 pm   

Mikołaj napisał/a:
nazwy miejscowe jako temat maturalny wraca co roku, wystarczy poszukać -

dziękuję Mikołaju, ale nie jestem tu od wczoraj i orientuję się, że jest ten wątek na FDG. Miło, że szufladkujesz maturzystów jako niekumatych ludzi, którzy przychodzą tu dopiero, kiedy robią prezentację, i pierwsze co robią tu po zarejestrowaniu to napisanie, żebyście im dali bibliografię.
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 1:10 am   

mikado napisał/a:
szufladkujesz maturzystów jako niekumatych ludzi, którzy przychodzą tu dopiero, kiedy robią prezentację

Nie chciałem Cię obrazić, natomiast faktem jest, że jak ktoś się tutaj przedstawia jako maturzysta, to zazwyczaj zaraz będzie chciał materiały do prezentacji, najlepiej już natychmiast i skąd to można ściągnąć, a na pytanie co już ma, odpowiada, że ma wybrany temat.
Żyjemy w świecie pełnym stereotypów, jak napiszę "kibic" to przed oczami nie masz poety w wyciągniętym swetrze nad filiżanką kawy, choć pewnie i tacy kibicami bywają.
 
Eleonor 

Dołączyła: 29 Lis 2010
Posty: 3
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 12:29 pm   

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Interesował by mnie artykuł Friedricha, bo nie znam. Jesli można, prosze o zeskanowanie.

Stephana, Carstenna, Bobińskiego itd. mam. To samo tyczy się spisów ulic w internecie. Pytanie tylko, z jakich źródeł zaczerpnięte zostały te wiadomości. Jedynym mi znanym takim dokumentem, w którym zestawione są nazwy ulic, jest owy Informator Miasta Gdańska. A na http://wiki.brzezno.net/i...ce_Brze%C5%BAna
nie ma na przykład podanych źródeł, a bez nich to trudno :)

Dlatego jeszcze pytanie do Sabaotha i imponującego zbioru nazw o źródła.

Nie chodzi właściwie o same nazwy, bo jak już powiedzieliście, jest dosyć stron na ten temat, a o tyle co definitywne potwierdzenie w źródłach. Ponadto istniały prawdopodobnie przejściowe polskie nazwy, które po jakimś czasie zostały ponownie zmienione.

Jeśli chodzi o Carstenna na przykład to niestety jest tam trochę błędów, chocuażby w pisowni. Stephan natomiast to moim zdaniem najlepszy spis i opis nazw z tego czasu.

Ciekawe, że nic wiadomo na temat komisji lub osób, które były odpowiedzialne za tłumaczenie. Do tej pory nie mogłam również ustalić, jak to było w innych miastach. Poniosło mnie naet i napisałam do Rady Miasta i komisji odpowiedzialnej na nadawanie nazw ulicom - ale niestety, jak dotąd bez odpowiedzi.

Jeśli ktos z Was będzie miał pomysł jak mozna by to spróbować ustalić to bardzo proszę o wskazówki.

Co do pracy magisterskiej, to jest to po pierwsze jakby tematyczne zestawienie nazw (nazwy pochodzące d imion, nazw miejscowości, dalej od określeń terenu, ojektów kulturowych, itd.) uwzględniając to, czy i w jakim stopniu ta motywacja jest zawarta w polskim tłumaczeniu danej nazwy. Praca jest co prawda po niemiecku, jeśli jednak jest ktoś zainteresowany to chetnie prześlę.
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 1:34 pm   

Gratulacje :== Bardzo proszę i z góry dziękuję. I przy okazji mała podpowiedź. Ja szukając źródeł do nazewnictwa polskiego po 1945 roku np. ulic z Pruszcza korzystam często z "Monitora Polskiego" i zawartych tam dokumentów nacjonalizujacych (czytaj okradających w świetle prawa i sprawiedliwości dziejowej {cokolwiek to znaczy] prawowitych właścicieli) majątek tzw. poniemiecki :hihi:
(kartuzjanin@wp.pl)
Ostatnio zmieniony przez dandola Wto Lis 30, 2010 5:05 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 2:49 pm   

tak na szybko
ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 października 1934 r.
o ustalaniu nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz o numeracji nieruchomości
+ akty wykonawcze

tyle że tu o ulicach raczej niewiele będzie

ustalanie_nazw.doc
Pobierz Plik ściągnięto 1352 raz(y) 92,5 KB

 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Wto Lis 30, 2010 5:42 pm   

Eleonor napisał/a:
Dlatego jeszcze pytanie do Sabaotha i imponującego zbioru nazw o źródła.

To była po prostu mrówcza praca polegająca na porównaniu przedwojennych map ze współczesnym planem miasta (współczesny oznacza sprzed kilku lat, bo wtedy się w to bawiłem). Dlatego na liście znalazły się różne nazwy przedwojenne i tylko jedna, powojenna (pominąłem wszelkie zmiany pomiędzy 1945 r. a 2001 r.).
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Gru 01, 2010 4:00 pm   

Cytat:

Interesował by mnie artykuł Friedricha, bo nie znam. Jesli można, prosze o zeskanowanie


Jacek Friedrich, Gdańsk 1945-1949. Oswajanie miejsca [w:] Gdańsk pomnik historii część 2. „Teka Gdańska”, t. 4, Gdańsk 2001 :arrow: fragmenty dotyczące nazw miejscowych + bibliografia 9 mb, .zip


przy okazji - jest do kupienia w Antykwariacie naukowym na Piwnej
http://allegro.pl/gdansk-...1271468637.html
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Gru 01, 2010 4:21 pm   

Mikołaj napisał/a:
przy okazji - jest do kupienia w Antykwariacie naukowym na Piwnej

Nie wykluczam, że i u wydawcy: http://zabytek.pl/idm,735...idz-gdansk.html ale z zagranicy kupowanie jest trochę trudniejsze, czyż nie?
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sro Gru 01, 2010 4:39 pm   

pumeks napisał/a:
ale z zagranicy kupowanie jest trochę trudniejsze, czyż nie

skoro wystawiają na allegro, to tylko kwestia tych kilku zł więcej za wysyłkę...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk