Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Budowa Moreny
Autor Wiadomość
greg30 


Dołączył: 12 Lut 2005
Posty: 106
Wysłany: Nie Maj 09, 2010 1:23 pm   

pascolo napisał/a:
O, moje rejony :^^

Nie tylko Twoje :hiihihi:
Śmiem twierdzić, iż moje również. Z tego co piszesz chyba jesteśmy równolatkami i na jednej psiej kupie na trawnikach tamtego rejonu sie chyba ślizgaliśmy. :^^

pascolo napisał/a:
Na pierwszej i trzeciej to pewnie dworek na Migowie. Troszkę się kiedyś po nim pochodziło gdy ostatni mieszkańcy się wyprowadzili :D Bardzo stary, konkretny park zdobił okoliczny teren. Wydaje mi się że między tymi starymi drzewami i alejami były doły które kiedyś mogły służyć oczkom wodnym czy coś w tym rodzaju. Teraz miejsc o takim klimacie szukać tylko ze świecą.

Pamiętam, jak chodziłem tam na szaberek do tego pięknego parku i ogrodu. Pamiętam jak zbierałem tam czarne i czerwone porzeczki. Fajnie było. Te wielkie piękne drzewa... tam zacząłem sobie popalać papierosy.... :hiihihi:

pascolo napisał/a:
Siódme to wyciąg przy Dolnym Migowie. Pamiętam, miałem z 12 lat, gdy na otwarcie można było się opić Coca-Coli ile kto chciał co wraz z kolegami wykorzystaliśmy z premedytacją :% Potem splądrowany, podpalony, dziś tylko ślady wygładzonej ziemi świadczą o tym, że coś tam było.

Pamiętam jak tam łaziliśmy z kolegami na cosik do picia latem, ruch był pamiętam i latem i zimą. Igielit cieszył się powodzeniem. Potem coś tam się stało z właścicielem, miał jakiś wypadek... poważny. Kasa przestała płynąć. Potem pojawili się tam jacys ruscy, była przez chwilę agenda towarzyska..... potem chyba z powody "zwarcia" podejrzewam, że mafijnego, budynek spłonął.
To być wtedy "wczesny-agresywny" kapitalizm. :dziadek:
To były wspaniałe czasy....
Cholernie miło mi się to wspomina....

Szkoda, że nie ma żadnych starych fotek "starego mostu" który znajduje się obok gdzie była kiedyś śmierdząca ferma lisia.
Chciałbym kiedykolwiek ujrzeć ten most na fotografii z leżącymi pod nim torami kolejowymi. Swoją drogą zawsze mnie zastanawiało gdzie ten most prowadził wchodząc w las.... czyżby w stronę Matemblewa....
Nigdy do tego nie doszedłem. Jaki był cel jego postawienia w tamtym miejscu.
 
norveg 
Zankenzin

Dołączył: 22 Lip 2009
Posty: 292
Wysłany: Nie Maj 09, 2010 3:55 pm   

greg30 napisał/a:
Szkoda, że nie ma żadnych starych fotek "starego mostu" który znajduje się obok gdzie była kiedyś śmierdząca ferma lisia.
Chciałbym kiedykolwiek ujrzeć ten most na fotografii z leżącymi pod nim torami kolejowymi. Swoją drogą zawsze mnie zastanawiało gdzie ten most prowadził wchodząc w las.... czyżby w stronę Matemblewa....
Nigdy do tego nie doszedłem. Jaki był cel jego postawienia w tamtym miejscu


Może planowano jakąś drogę. W okolicach tej kładki są nawet takie małe słupki. A na mapie z 1944 r. wygląda jak poniżej (to ten po prawej stronie, w środku jest przepust w ciągu obecnej ul. Wołkowyskiej prowadzący do cegielni w Brętowie, a najbardziej na lewo ten, który teraz nie istnieje przy samym poligonie).

mapa1944fragment.jpg
Plik ściągnięto 11948 raz(y) 75,47 KB

 
greg30 


Dołączył: 12 Lut 2005
Posty: 106
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 12:02 am   

Ta "kładka" jest całkiem sporawym mostem :hiihihi: :hiihihi:
Ten przepust na Wołkowyskiej jest czyms malusim w porównaniu z tym przy Dolnych Młynach.... Do tego wygląda cholernie reprezentacyjnie.... no może już teraz nie bardzo, ale jak byłem gówniarzem był przepiękny..... Wojsko pod nim wiele razy maszerowało na "manewry".
Za paczkę mocnych właziłem sobie do jeziora i kapełem się w tym mazucie :==
Ale żyje nadal. :%
Z okien swojego budynku przy Bulonskiej słyszałem wielokrotnie strzały i salwy w trakcie prowadzonych ćwiczeń. :mrgreen:
Piknie było.... "niebieskich beretów" dookoła było również wiele.
Pamiętam jak dzisiaj..... nawet kiedyś bawiłem się z wojakami na ich wartowni i poznałem z kolegą na małej wspolnej popijawce dowódce zmiany: Strasznego Sierżanta :hiihihi:
Było to już jednak przed samym opuszczeniem przez wojaków całego terenu poligonu.
Dzisiaj.... miasto nie zadba.... i robi sie tam syf... a tak wspaniała rekraacja mogłaby być w tym miejscu....
Tylko po co??!!
Lepiej developerkę uskuteczniać. :II
Co za Wlodarze..... nijak ma się to do moich wspomnień. :???:
 
norveg 
Zankenzin

Dołączył: 22 Lip 2009
Posty: 292
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 12:44 am   

Cytat:
Ta "kładka" jest całkiem sporawym mostem :hiihihi: :hiihihi:
Ten przepust na Wołkowyskiej jest czyms malusim w porównaniu z tym przy Dolnych Młynac

Zgadza się. Ale na całej dawnej linii kolejowej są różnej wielkości obiekty.
Dla porządku wspominane przez mnie, a sfotografowane w ostatnich dniach obiekty.

kladka.jpg
Plik ściągnięto 11896 raz(y) 34,4 KB

slupekPrzyKladce.jpg
A w sumie do czego takie słupki? Ostatnio sporo ich namierzyłem przy dawnej linii kolejowej.
Plik ściągnięto 11896 raz(y) 48,62 KB

wolkowyska.jpg
Plik ściągnięto 11896 raz(y) 41,47 KB

przypoligonie.jpg
Plik ściągnięto 11896 raz(y) 48,18 KB

 
Fasola_Gdańsk 

Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 111
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 6:08 pm   

Slupki to oznaczenie granic dzialek, naroznikow.
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pon Maj 10, 2010 6:51 pm   

norveg napisał/a:
greg30 napisał/a:
Szkoda, że nie ma żadnych starych fotek "starego mostu" który znajduje się obok gdzie była kiedyś śmierdząca ferma lisia.
Chciałbym kiedykolwiek ujrzeć ten most na fotografii z leżącymi pod nim torami kolejowymi. Swoją drogą zawsze mnie zastanawiało gdzie ten most prowadził wchodząc w las.... czyżby w stronę Matemblewa....
Nigdy do tego nie doszedłem. Jaki był cel jego postawienia w tamtym miejscu


Może planowano jakąś drogę.


Nie wiem czy moja teoria jest słuszna, ale wydaje mi się bardzo prawdopodobna - http://forum.dawnygdansk....p=103083#103083
 
 
greg30 


Dołączył: 12 Lut 2005
Posty: 106
Wysłany: Wto Maj 11, 2010 6:49 am   

Być może faktycznie planowano tam jeszcze jakis skrot do Matemblewa-Bretowa?
Tego już się pewnie nie dowiemy....być może jednak w archiwach Gdańska coś się kiedyś znajdzie aby dać odpowiedz na nasze pytania.... :%
 
pascolo 
Piecki-Migowo


Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 74
Wysłany: Wto Maj 11, 2010 10:14 am   

Mnie również zawsze zastanawiała historia tej kładki oraz jej przeznaczenie. Zastanawiałem się w jakim celu zamontowano na niej tory (dawno temu paskudnie sobie rozciąłem kolano o jeden z nich) i gdzie one miały prowadzić ponieważ pobliskie ukształtowanie terenu budziło wiele pomysłów jak i wątpliwości. Po torach to już oczywiście śladu nie ma bo jak mniemam zainteresowało się nimi kilku złomiarzy, normalka, i przeszły do historii. Dodam jeszcze, że zaraz koło tej kładki stała kiedyś, do początku lat 90tych, malutka, kamienna altanka z drewnianym daszkiem. Nie potrafię jednak stwierdzić kiedy została tam ustawiona.
 
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Sob Paź 02, 2010 2:56 pm   

Na stronie spółdzielni Morena pojawiła się kronika osiedla! Jest tam dużo starych zdjęć, artykuły itp. Prawdziwa gratka dla osób śledzących ten wątek, w tym dla mnie :D Oto adres: http://www.morena.com.pl/kronika/index.php
 
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Nie Paź 03, 2010 11:50 am   

Panorama Moreny sprzed roku 1976. Zdjęcie z kroniki

Ostatnio zmieniony przez maisky Nie Paź 03, 2010 1:56 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Nie Paź 03, 2010 11:56 am   

norveg napisał/a:
Cytat:
Ta "kładka" jest całkiem sporawym mostem :hiihihi: :hiihihi:
Ten przepust na Wołkowyskiej jest czyms malusim w porównaniu z tym przy Dolnych Młynac

Zgadza się. Ale na całej dawnej linii kolejowej są różnej wielkości obiekty.
Dla porządku wspominane przez mnie, a sfotografowane w ostatnich dniach obiekty.


"slupekPrzyKladce.jpg
A w sumie do czego takie słupki? Ostatnio sporo ich namierzyłem przy dawnej linii kolejowej."

wygląda to na "reper" czyli słupek/kamień oznaczający punkt graniczny działki.
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Paź 03, 2010 12:26 pm   

Martino napisał/a:
wygląda to na "reper" czyli słupek/kamień oznaczający punkt graniczny działki

Nie reper, a granicznik. To zupełnie co innego.
 
 
Tadeusz Marek 

Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 93
Wysłany: Nie Paź 03, 2010 4:02 pm   

maisky napisał/a:
Na stronie spółdzielni Morena pojawiła się kronika osiedla! Jest tam dużo starych zdjęć, artykuły itp. Prawdziwa gratka dla osób śledzących ten wątek, w tym dla mnie :D Oto adres: http://www.morena.com.pl/kronika/index.php


świetne! :== o to chodziło! :^^
i chyba doczekałem się tego, na czym najbardziej mi zależało czyli zdjęć na których widać bloki z mojej ulicy w trakcie budowy
no chyba,że się mylę...ale wydaje mi się,że to pierwsze stawiane bloki przy Marusarzówny, no nie?
http://www.morena.com.pl/...%20%2856%29.jpg
(za wyjątkiem pierwszego z lewej na lewym zdjęciu,bo to już chyba Kusocińskiego)

a to też ciekawe,gdzie stał ten budynek (zdjęcie lewy dolny róg)
http://www.morena.com.pl/...%20%2874%29.jpg
podpisane "ta zabudowa będzie musiała ustąpić nowym inwestycjom"
 
 
maisky 

Dołączył: 20 Cze 2006
Posty: 94
Wysłany: Nie Paź 03, 2010 7:27 pm   

Tadeusz napisał/a:

świetne! :== o to chodziło! :^^
i chyba doczekałem się tego, na czym najbardziej mi zależało czyli zdjęć na których widać bloki z mojej ulicy w trakcie budowy
no chyba,że się mylę...ale wydaje mi się,że to pierwsze stawiane bloki przy Marusarzówny, no nie?
http://www.morena.com.pl/...%20%2856%29.jpg
(za wyjątkiem pierwszego z lewej na lewym zdjęciu,bo to już chyba Kusocińskiego)


Tak, na 100% są to te bloki na Mausarzówny. Nawiasem mówiąc, na tym zdjęciu widać stary układ ulicy Piecewskiej, z tym zakrętem pod kątem 90 stopni :D
 
Tadeusz Marek 

Dołączył: 13 Kwi 2006
Posty: 93
Wysłany: Nie Paź 03, 2010 11:53 pm   

maisky: chyba rozwiałeś moje wątpliwości... :)
ale skoro tak, to według mnie na pierwszym planie nie jest Piecewska, tylko dzisiejsza Rakoczego (fragment Piecewskiej po prawej stronie starszego zdjęcia zasypał śnieg i stąd ta zmyła) :skolowany:
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk