Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Srebrniki
Autor Wiadomość
Koondel 


Dołączył: 09 Mar 2006
Posty: 24
Wysłany: Sob Wrz 25, 2010 11:45 am   Srebrniki

Hej, ciekawi mnie co było na tej brakującej płycie. Kamień ten jest na terenie Szpitala Srebrniki.





A dla zainteresowanych poniższy budynek, jest opuszczony i podlega procesowi degradacji:




 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Nie Wrz 26, 2010 9:31 pm   

Pewnie problemy finansowe,, pozbywają się gruntów..
http://www.dziennikbaltyc...ie=1#material_1
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
slowik45 


Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 518
Wysłany: Nie Wrz 26, 2010 9:45 pm   

Artykuł mnie rozbawił , proces dewastacji budynków przebiega planowo , przyjdzie zima nieogrzewane budynki ulegną dalszej dewastacji , potem niewidzialna ręka przypadkiem zaprószy ogień , i teren będzie do kupienia za grosze , przyjedzie buldożer i wszystko wyrówna , konserwator bezradnie rozłoży ręce , ku..rr de jakaś wróżka jestem czy co :( .
_________________
Wszystkie sztandary tak mocno już zostały splamione krwią i gównem, że najwyższy czas byłoby nie mieć żadnego. WOLNOŚĆ.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7686
Wysłany: Nie Wrz 26, 2010 9:51 pm   

Nie mogę się powstrzymać od żarciku bardzo niepoprawnego politycznie, otóż nazwa zakładu w Srebrnikach używana jeszcze w 1918 r. niezmiennie wywołuje u mnie uśmiech od ucha do ucha:

(dla gorzej czytających szwabachę:
q) Pflegehaus Silberhammer b. Langfuhr für evangelische Idioten )

IDIOTEN.jpg
Plik ściągnięto 10363 raz(y) 50,51 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Nie Wrz 26, 2010 9:55 pm   

slowik45 napisał/a:
Artykuł mnie rozbawił , proces dewastacji budynków przebiega planowo , przyjdzie zima nieogrzewane budynki ulegną dalszej dewastacji , potem niewidzialna ręka przypadkiem zaprószy ogień , i teren będzie do kupienia za grosze , przyjedzie buldożer i wszystko wyrówna , konserwator bezradnie rozłoży ręce , ku..rr de jakaś wróżka jestem czy co :( .


Takie działania tylko ułatwiają sprzedaż,, liczy się "goła działka", a konserwator.. na rynku deweloperskim.. to hasło działa jak Baba Jaga albo Czarna Wołga na małe dzieci (te urodzone w latach 70-tych i wcześniej).
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Nie Wrz 26, 2010 10:35 pm   

pumeks napisał/a:
evangelische Idioten

:haha:

Znaczy się we Wrzeszczu leczyli protestanckich idiotów, a w Carlshof koło Rastemburga Ostpr. "evangelische Epileptische", katolickich epileptyków leczyli oddzielnie, pewnie żeby nie dochodziło do scysji na tle religijnym.
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Nie Wrz 26, 2010 11:12 pm   

Sabaoth napisał/a:
pumeks napisał/a:
evangelische Idioten

:haha:
Znaczy się we Wrzeszczu leczyli protestanckich idiotów, a w Carlshof koło Rastemburga Ostpr. "evangelische Epileptische", katolickich epileptyków leczyli oddzielnie, pewnie żeby nie dochodziło do scysji na tle religijnym.


A mnie to wcale nie śmieszy. Słowo "idiota" było i nadal jest pojęciem medycznym, stosowanym w terminologii psychiatrycznej. Oznacza osobę o IQ niższym niż 30 (lub 20, wg innych źródeł).

Co do scysji na tle religijnym, było to czysto praktyczne podejście. Podobne rozwiązanie stosowano w innych szpitalach dla nieuleczalnie chorych, domach spokojnej starości,etc. Chodziło o to, żeby pensjonariusze/pacjenci czuli się swobodniej w otoczeniu opiekunów tego samego wyznania. Dużo łatwiejsze było zorganizowanie życia religijnego (np. obchodzenie świąt, uczestnictwo w nabożeństwach, przyjmowanie sakramentów) grupie osób tego samego wyznania.

Sabaoth napisał/a:
Carlshof koło Rastenburga Ostpr.

Dzisiaj: Karolewo koło Kętrzyna. NB: do szpitala w Karolewie przewieziono Hitlera po zamachu w Wilczym Szańcu.
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Pon Wrz 27, 2010 12:10 am   

BillyBoy napisał/a:
Słowo "idiota" było i nadal jest pojęciem medycznym, stosowanym w terminologii psychiatrycznej.
Już nie jest pojęciem medycznym i nie stosuje się go w diagnostyce. :wink:
_________________
Poldergeist
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Wto Wrz 28, 2010 12:51 pm   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
BillyBoy napisał/a:
Słowo "idiota" było i nadal jest pojęciem medycznym, stosowanym w terminologii psychiatrycznej.
Już nie jest pojęciem medycznym i nie stosuje się go w diagnostyce. :wink:


Stosuje się notorycznie w MediaMarkt :haha:
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk