Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Żuławskie Domy Podcieniowe
Autor Wiadomość
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Nie Cze 20, 2010 11:59 pm   

A nie prościej zdjąć z natury? I nie jest to złośliwość. Wybierz się na Żuławy, wejdź do takiego domu. Zdjęcia dają pogląd ale nie oddają klimatu żuławskiego dworu.
_________________
Poldergeist
 
Bonhart 

Dołączył: 20 Cze 2010
Posty: 7
Wysłany: Pon Cze 21, 2010 9:40 pm   

Prościej to by raczej nie było. Trzeba wyjść z domu, znaleźć jakiś obiekt, pomierzyć, sfotografować i na koniec jeszcze do domu wrócić. Dużo zachodu i czasu potrzeba :wink:
Tak na poważnie to mieszkam na Żuławach ale ciężko wygospodarować trochę czasu na taką wycieczkę, a poza tym nie wiem czy komukolwiek spodobałoby się gdybym zaczął fotografować i mierzyć jego dom z każdej strony. Wyglądałoby to trochę podejrzanie 8)
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pon Cze 21, 2010 11:04 pm   

Bibliografia przebogata. Choćby tutaj. Jak nie chce Ci się ruszyć z domu, to pogrzeb sobie w sieci. :wink: Jest kilka miejsc, w których gospodarze nie mają nic przeciwko temu, by fotografować, mierzyć, rysować. Wiesz jak to jest. Dogadać można się z każdym. No może prawie z każdym. :)
_________________
Poldergeist
 
Bonhart 

Dołączył: 20 Cze 2010
Posty: 7
Wysłany: Sob Lip 31, 2010 2:52 pm   

Dziękuję Panie Dostojny za linka, każdy się do czegoś przyda.
Żeby nie było, że po próżnicy piszę i czas zabieram poniżej pokazuję pierwsze zdjęcia z rozpoczętej budowy mojego domu. Nie będzie to niestety żaden konkretny, tylko taki przeze mnie wymyślony. Nie będzie posiadał zdobień ani upiększaczy, gdyż jest to mój pierwszy dom podcieniowy i traktuję go treningowo. Każdy następny (mam nadzieję, że będą) będzie coraz ładniejszy. Domek robię w skali 1:35, jest to skala "figurkowa", nie wykluczam zrobienia dioramy wojskowej z wykorzystaniem właśnie tego domu.
Wszelkie uwagi mile widziane.







 
martusinska 


Dołączyła: 07 Lut 2008
Posty: 86
Wysłany: Nie Sie 01, 2010 8:07 pm   

kilka rzutów i przekrojów domów podcieniowych znajdziesz u O.Kloeppela.
Poniżej link do fritzka, który książkę zeskanował i umieścił w sieci.
http://fritzek-neufahrwas...e-haus-hof.html

Gdyby nie działał to zajrzyj na stronę kujawsko-pomorskiej biblioteki cyfrowej.
Tam też Kloeppel jest.

ps na moje oko słupy u Ciebie są ciut za masywne
 
Bonhart 

Dołączył: 20 Cze 2010
Posty: 7
Wysłany: Pon Sie 02, 2010 12:13 pm   

Dzięki za linka.
Co prawda posiadam skany tej książki ale w gorszej jakości. Właśnie rysunki z niej posłużyły mi za główny materiał do wymiarowania :)
Słupy są duże ale przy wymiarowaniu wydawały się ok. Po przeliczeniu bok ma 35 cm. Dużo lepiej wyglądałyby okrągłe ale to nie tym razem.
 
Bonhart 

Dołączył: 20 Cze 2010
Posty: 7
Wysłany: Wto Sie 03, 2010 11:44 pm   

Pozwolę sobie pokazać dom po poprawkach oraz postęp prac:


Widok ogólny


szczyt z bliska
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Sie 04, 2010 12:13 am   

No no. :== A ten styropian to pójście na skróty czy ocieplenie budynku? :wink:
_________________
Poldergeist
 
Bonhart 

Dołączył: 20 Cze 2010
Posty: 7
Wysłany: Sro Sie 04, 2010 9:26 am   

Robię budynek ze ścianami tynkowanymi i ten "styropian" będzie właśnie tynkiem. Założenie było takie żeby właśnie pójść na skróty i zrobić ściany tynkowane. Teraz jednak myślę, że łatwiej by się robiło dom bez tynku :D i na pewno wyglądałby efektowniej.
Następny będzie cały drewniany.

Na marginesie mam pytanie: wiadomo coś na temat korzystania z domów podcieniowych przez Niemów w czasie wojny? Chodzi mi o wojsko niemieckie.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Sie 04, 2010 11:50 am   

W czasie wojny niemieckie wojsko miało niewiele do roboty na Żuławach, z wyjątkiem paru tygodni (?) w 1945 r., a wtedy to pewnie korzystali ze wszystkiego, co jeszcze nie płonęło.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Sie 04, 2010 11:03 pm   

W Ostaszewie przez krótki czas stacjonowała kompania saperów budująca przeprawę w 1945, ale gdzie kwaterowali, nie pamiętam. Czy to ważne?
_________________
Poldergeist
 
Bonhart 

Dołączył: 20 Cze 2010
Posty: 7
Wysłany: Czw Sie 05, 2010 10:52 am   

Mocno istotne to nie jest. Zastanawiam się nad tym co zrobić z domem. Zrobię prawdopodobnie dioramę i chciałem żeby było poprawnie historycznie :D
Miałem, że się tak wyrażę, nadzieję że któryś z domów był zaadoptowany na jakiś sztab tymczasowy, punkt dowodzenia czy coś w tym rodzaju :wink:
Jednak logicznie rzecz biorąc, nikt nie umieściłby na Żuławach ważnego punktu w obawie przed możliwością zalania.
 
Kasia_57 
Nadprzewodnik


Dołączyła: 26 Mar 2004
Posty: 911
Wysłany: Czw Sie 05, 2010 6:08 pm   

Bonhart napisał/a:
coś na temat korzystania z domów podcieniowych przez Niemów w czasie wojny? Chodzi mi o wojsko niemieckie.


Nic się nie działo. Życie toczyło się normalnie. Jedni byli na wojnie inni pracowali na roli - zatrudniając więźniów. Dopiero w 1945 wiali wszyscy razem... Łącznie z Rosyjskimi jeńcami - przed nawałą. Można by powiedzieć - jak napisał jeden z Żuławiaków w swoich pamiętnikach - sielanka...
_________________
Gdańszczanka

* * *
...ze słońcem w kieszeni i chmurą gradową...
...i mściwym toporem krzyżackim....
 
 
AnWe 

Dołączyła: 24 Sie 2008
Posty: 218
Wysłany: Czw Sie 05, 2010 11:35 pm   

w Złotowie (pow. malborski, gmina Stare Pole) w domu podcieniowym przez jakiś czas był szpital dla rannych żołnierzy, ale Armii Czerwonej
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Pią Sie 06, 2010 12:15 pm   

Kasia_57 napisał/a:
Jedni byli na wojnie inni pracowali na roli - zatrudniając więźniów.

A jeszcze inni byli więźniami, jak np. moja Babcia, która na robotach w Borętach (u Waltera Flinta) spędziła 4 lata i 8 miesięcy najlepszego okresu życia. :II
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk