Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Cmentarze żuławskie
Autor Wiadomość
Aartin 

Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 107
Wysłany: Sro Lip 07, 2010 12:05 pm   Cmentarze żuławskie

Zauważyłem, że nie ma chyba tematu zbiorowego cmentarzy żuławskich, więc pora coś takiego stworzyć. Będę wklejał fotki w ramach możliwości. 8))

na pierwszy ogień cmentarz-dżungla w Bielniku + ruiny tamtejszego kościoła. Swoją droga przydałoby się tam trochę roboty. (albo jakiś napalm na te krzaczory)













































_________________
PFE
 
Aartin 

Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 107
Wysłany: Sro Lip 07, 2010 12:21 pm   

Cmentarz Żelichowo + elementy od tamtejszej kaplicy (kawałki obramówki okna/witraża)


































_________________
PFE
 
Aartin 

Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 107
Wysłany: Sro Lip 07, 2010 12:30 pm   

Orłowo koło kaplicy. Te kości leżące sobie w odkrytym dołku to jakaś głupota :evil: :głupi_ty:




_________________
PFE
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Sro Lip 07, 2010 9:37 pm   

No fakt, kto wpadł na tak "genialny" pomysł?
Ale to, że wreszcie zrobiono porządek z tymi walniętymi w krzaczory nagrobkami, to dobra sprawa. Może i kości znikną pod ziemią?
Podobnie rzecz miała się z resztkami nagrobków zwalonymi za kościołem (czy "zdeponowanymi", jak chce holland.org.pl) w Marynowach. Leżały tam, niszczały i porastały zielskiem, aż nagle zniknęły. Co się z nimi stało? Gdzie się podziały? Widać, że parafia przygotowuje sobie miejsca pod nowe pochówki, ale co z tymi starymi, mennonickimi resztkami?
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Lip 07, 2010 11:03 pm   

Lecicie jak jaki ekspres. Cmentarz w Bielinku porządkowany był jakiś czas temu.Tutaj wzmianka o tej akcji. Niestety nie miałem wówczas czasu na weryfikację tej informacji. Kilka tygodni temu zajrzałem tam. Porośnięty jak był, tak jest. Pojawiła się natomiast tablica granitowa informująca o fakcie istnienia w tym miejscu dawnego cmentarza.

Co do Orłowa - kościół Św. Barbary powstał i funkcjonował przez długie lata, faktycznie jako kaplica. Obecnie ma status kościoła filialnego parafii Św. Elżbiety w Lubieszewie. Tyle w kwestii formalnej.
W ubiegłym roku, wbrew wszystkim możliwym okolicznościom, przeprowadzono remont fundamentów kościoła. Tutaj krótka wzmianka. By wyremontować fundamenty należało odsłonić je oczywiście. W czasie wykopków wydobyto z ziemi niewielką ilość luźno porozrzucanych w ziemi kości. Pochowano je ze wszystkimi stosownymi szykanami. Wiosną porządkowany był ostatecznie teren po budowie.
To co udało Ci się tak sensacyjnie sfocić, są to prawdopodobnie przeoczone wcześniej ludzkie szczątki, złożone przez osoby porządkujące teren.
Nie do końca wiem co masz za pomysł genialny?
Luźne kamienie nagrobne i ich fragmenty nie są jeszcze uporządkowane. Są walnięte w przypadkowy sposób w miejscu swego przeznaczenia. Mennonickie kamienie nagrobne, wmurowane w ścianę zakrystii, pozostały w tym miejscu, bo tak zdecydował Stosowny Urząd. Jeżeli chcesz z nim zawalczyć, proszę bardzo. Ale proszę jednocześnie o konkrety. "Nie podoba mi się" to trochę za mało. :wink:
W kilka tygodni po zakończeniu tego upiornego remontu, zmarł gospodarz tego miejsca. Jego następca dopiero wciąga się w problemy parafii.
Zapewniam, że wzmiankowane kości, zostaną godnie pochowane i nie ma potrzeby robienia sensacji z tego faktu ani w tym miejscu (Orłowo), ani przy tych ludziach. :zgooda:
_________________
Poldergeist
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Sro Lip 07, 2010 11:58 pm   

Gratuluję zdjęć.....wiem że taki post nic nie wnosi konkretnego...ale takie tematy biorę sercem nie rozumem...noo trudno .... jestem jaka jestem :mrgreen:
Gratuluję fotek i pomyslu galerii :== .
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Aartin 

Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 107
Wysłany: Czw Lip 08, 2010 8:35 am   

Te krzaczory w Bielniku mieli usunąć już kupę lat temu. Ostatnio jak tam byłem pojawiła się tylko tablica metalowa, a ty mówisz o granitowej. To już jakiś postęp :haha: . Masz może jej fotki?

Co do cmentarza koło kaplicy, uważam tę inicjatywę za godną pochwały i wzorową, ale... No właśnie, to jedno "ale". Te kości można by chociaż było przysypać. Są odkryte, na widoku. Tak się po prostu nie powinno robić. (dzieci, wandale i psy - chociaż to ostatnie ma trochę rozumu i takich starych gnatów nie tknie)

Tutaj mały bonus który przyuważyłem w Orłowie - namacalny dowód remontu fundamentów.


P.S. Gdyby ktoś nie wiedział co to: dzięki tej szklanej płytce możemy zaobserwować jakiekolwiek zmiany w położeniu fundamentów (obsunięcia, pęknięcia itp.)

Lapidarium w cyganku + rekonstruowany dom podcieniowy (stan z roku 2009)






























Post edytowany. Wstaw proszę zdjęcia budowanego domu podcieniowego w Cyganku, do stosownego wątku. :)
DW
_________________
PFE
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Czw Lip 08, 2010 11:19 pm, w całości zmieniany 2 razy  
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Lip 08, 2010 10:31 am   

Plomby na ścianach założono rok przed rozpoczęciem prac przy fundamentach. Trudno je więc traktować jak dowód przeprowadzenia samego remontu posadowienia. :wink: Gdyby już takiego dowodu szukać to pomijając ogólnie dostępny serwis zdjęciowy można zaobserwować wysychanie, niestety tylko ścian. A to da się nawet zmierzyć. Mniej spostrzegawczym podpowiedzieć również można wyraźne obniżenie gruntu wokół kościoła. :oops:
_________________
Poldergeist
 
Linka 


Dołączyła: 23 Kwi 2010
Posty: 232
Wysłany: Czw Lip 08, 2010 11:37 am   

Jeżeli chodzi o zdjęcie pomnika w Bielniku, to znajduje się ono TUTAJ
I garść spostrzeżeń z niedawnej wizyty. Cmentarz naprawdę jest w rozpaczliwym stanie. Kiedy byliśmy tam w zeszłym roku, niektóre nagrobki stały, teraz jest chyba gorzej. Anioł leżał przewrócony, podnieśliśmy go i ustawiliśmy z niemałym trudem (2 osobom, w tym babie, nie jest tak łatwo), ale czy nadal stoi w pierwotnej pozycji - tego nie wiem.
Bardzo mi przykro, że trud ludzi porządkujących cmentarz idzie na marne. Myślę, że może trochę dobrego zrobiłyby np. odpowiednie kazania miejscowych księży, choć nie wiem, czy wandale tych księży słuchają :hmm:
 
Aartin 

Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 107
Wysłany: Czw Lip 08, 2010 3:22 pm   

@Mały edit - dodałem zdjęcia z Cyganka (2h uploadu - o Bożeeee)


A to przepraszam. Ostatnio przy pracach remontowych w Gdańsku widziałem jak zakładali takie plomby już po remoncie, więc automatycznie założyłem, że w Orłowie było tak samo.

@Linka - Moje zdjęcia są z 2008 roku, więc widzę z innych zdjęć, że mało co się tam zmieniło. (pod względem stanu tych nagrobków). Jak obtłuczone były tak są,a wyzbierane są tylko te kawałki, które leżały na glebie w krzaczorach (Te czarne zawsze będą wyglądały jakby je ktoś z 5 minut temu rozbił, są z materiału szkło podobnego). Chwasty rzeczywiście wycięte. (Chociaż te liany, ciemność i robactwo były świetnym zobrazowaniem stanu umysłów tubylczych)
Co do kazania, no to ciekawy pomysł. Moim zdaniem trzeba by było zrobić to od razu.
Może nagrobki poprzewracała ekipa tworząca ten nasyp i umieszczająca tam pomnik?
_________________
PFE
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Czw Lip 08, 2010 11:31 pm   

Cytat:
Lapidarium w Cyganku + rekonstruowany dom podcieniowy (stan z roku 2009)
Ja tylko w kwestii formalnej. Dom podcieniowy, budowany w Cyganku obgadywany jest w osobnym wątku. Podobnie jak kościół Św. Barbary w Orłowie. W tym wątku zaproponowałeś przedstawienie cmentarzy żuławskich i trzymajmy się tego. :)
Temat rozwinie się mam nadzieję i może przyczyni do zainteresowania tematem nie tylko zapaleńców.

Prezentując konkretne cmentarze, nie mieszajmy jednak zupełnie innych problemów z okolicy i nie mylmy może cmentarzy. :wink: - Przedostatnie zdjęcie Aartin'a przedstawia zachowany grób na terenie dawnego cmentarza przy Św. Mikołaju w Cyganku. Lapidarium zorganizowano nieco dalej, jak powszechnie wiadomo. :)
_________________
Poldergeist
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Pią Lip 09, 2010 4:40 am   

I ja coś sprostuję :mrgreen:
Płytki w Orłowie zostały zamontowane 2lata przed remontem.
Dom podcieniowy w Cyganku nie jest rekonstruowany w ścisłym znaczeniu tego terminu - on tam nigdy nie stał. Został przeniesiony z Jelonek i jest stawiany zamiast koszmarnego klocka mieszkalnego :==
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
Aartin 

Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 107
Wysłany: Pią Lip 09, 2010 8:50 am   

Oj wiem, że nigdy nie stał :khmm: . Raz czy dwa pomagałem przy jego budowie, więc jestem trochę zorientowany. Fotki wstawiłem, bo to zaraz za miedzą od lapidarium, a pan Zbysiu nalegał na wizytę(a patrz młody ile już zrobiliśmy, jeszcze z rok i fajrant!) :^^ Nawet nie wiedziałem, że jest do tego domu wydzielony wątek. Co do tej ukraińskiej mogiły, to tam też był cmentarz mennonicki, więc myślę, że to raczej dobry pomysł, żeby to zaprezentować, a przez to całe uploadowanie tych fotek zapomniałem te zdjęcie podpisać.

Cytat:
i jest stawiany zamiast koszmarnego klocka mieszkalnego

@Ruda, mogłabyś rozwinąć?
_________________
PFE
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Pią Lip 09, 2010 4:45 pm   

Aartin napisał/a:
@Ruda, mogłabyś rozwinąć?
To już tyle razy było rozwijane... :rozpacz:
_________________
Poldergeist
 
Aartin 

Dołączył: 30 Cze 2010
Posty: 107
Wysłany: Sro Lip 14, 2010 12:31 pm   

Tujsk. Przepraszam za jakość zdjęć, ale sandały nie wytrzymują w starciu z ostami i pokrzywami. Nie miałem też dość czasu, żeby znaleźć więcej kawałków.






_________________
PFE
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk