Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
dawny poligon na 'nowym chełmie'
Autor Wiadomość
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Pon Lut 02, 2009 6:54 pm   

Kiedy powstał ten poligon? Czy to jeszcze przedwojenny czy z czasów PRL`u?
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
bavar 
Schönfeld

Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 158
Wysłany: Pon Lut 02, 2009 7:13 pm   

Powojenny..
_________________
Schönfeld, ex-Stolzenberg..
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Pon Lut 02, 2009 7:29 pm   

Kto tam ćwiczył? Także jednostka (Dywizja) z Wrzeszcza? Oni mieli także poligon w Kiełpinku i w Kolbudach :roll:
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Pon Lut 02, 2009 9:25 pm   

Jerzy Makieła napisał/a:
Był to poligon jednostki z Łąkowej, pamiętam jak Lubuską jeździły T-34 i SU-76. Wojsko maszerowało w kolumnach czwórkowych i często "zaopatrywało" się w sklepie przy ul. Lubuskiej


no i masz odpowiedź :)
 
Hamer 


Dołączył: 31 Sty 2009
Posty: 62
Wysłany: Pon Lut 02, 2009 10:28 pm   

Niestety nie znam ani historii ani mieszkańców tego ostatniego domu. Choć trzeba przyznać że to miejsce jestdosyć mroczne. Pamiętam, że jeszcze na początku lat 90 mieli sąsiadów, na przeciwko był jeszcze jeden domek.Był stary i zniszczony, w końcu sie lekko zawalił, mieszkańców przesiedlono a dom zrównano z ziemią.
Po tych pseudo tunelach trochę biegałem jako dzieciak, kumple kiedyś znależli/wykopali jakąś starą broń ale była cała zardzewiała.
 
kamrat 

Dołączył: 23 Kwi 2008
Posty: 8
Wysłany: Sro Sty 27, 2010 8:28 am   

johan napisał/a:
Kiedyś za młodu dorabiałem sobie z ojcem na terenach nowego Chełmu przy zbiorze buraków.Ten gość który był właścicielem miał na nazwisko Stopnowicz jak się nie mylę.Ojciec mówił mi że gościu był bardzo majętny. Nazwisko gospodarza to Skuratowicz
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Sro Sty 27, 2010 10:05 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
bonil 

Dołączyła: 02 Mar 2010
Posty: 2
Wysłany: Wto Mar 02, 2010 8:29 pm   

Jeśli chodzi o taki biały dom z sadem, na końcu ul. Madalińskiego, to z tego co wiem z opowiadań mamy, mieszkał tam dosyć zamożny człowiek, do którego należały też ziemie rolne na terenach dzisiejszej Orunii-Górnej. Tylko nie jestem pewna czy chodzi Wam właśnie o ten domek.
Ja natomiast wspominam strzelnicę na przedłużeniu ul. Pohulanka (dzisiejszy skrót z Chełma do centrum Gdańska). Chodziłam tam z bratem i jego dziewczyną na spacer. To były wczesne lata 90-te, kiedy trwała budowa Aleji Armii Krajowej. Napełniałam wtedy kieszenie łuskami i po powrocie do domu dostawał ochrzan od mamy za wybrudzone ubrania.
 
 
uKrawczyka 

Dołączył: 08 Cze 2010
Posty: 51
Wysłany: Nie Cze 13, 2010 8:59 pm   

Widziałem wspomniany poligon wielokrotnie i widziałem żołnierzy z Łąkowej na niego maszerujący, przez ul. Biskupia i Na Stoku, chętnie dawali naboje, orzełki itp. dzieciakom, które o to prosiły - możliwe, że korzystały z tego poligonu i inne jednostki, sama "łąkowa" nie "zagospodarowałaby" tego poligonu.

Tak naprawdę, to były pola i jeszcze raz pola, po których biegali żołnierze , cwicząc taktykę.

Pamiętam też jak w/w wojsko maszerowało przez prowizoryczny/zastępczy most , który zbudowano na czas budowy wiaduktu, u podnóża Biskupiej, tam, gdzie zawracają tramwaje obecnie - że też ten most wytrzymał te marsze... - kiedyś na nim , podczas rozruchów na 3 maja , na moście zebrał się tłum gapiów, w pewnym momencie ktoś pomylił samochód z gazowni z zomo i wybuchła panika - cudem nie zgineło z 2000 osób... wszyscy pędzili na oślep w kierunku schodów schodzących na Okopową.

Most prowizorka wytrzymał... Na szczęście.
_________________
Allelujah!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk