Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Marzęcino - nieczynne wrota przeciwsztormowe
Autor Wiadomość
maly-cinek 
Ciekawski


Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 100
Wysłany: Sro Maj 26, 2010 6:09 pm   

no to jak w końcu z tą tamą było??
czyżby jakieś zmiany w polityce władz się szykowały bo jakoś czyściej się zrobiło w ruinach tamy?? jakiś pomysł na ekspozycję ty murów??
 
Kanalarz 
Kanalarz


Dołączył: 15 Kwi 2009
Posty: 37
Wysłany: Wto Cze 01, 2010 10:48 pm   

Krzysztof napisał/a:
Mundek Labieniec napisał/a:
Śluza w Marzęcinie nie miała (jak wynika z konstrukcji) wrót przeciwsztormowych .

Takie wrota istniały[/b]. Przeze mnie nazwane "powodziowymi" - to wrota "C".

Spróbuję tu Was pogodzić. Śluzy w Marzęcinie nie znam wprawdzie tak dobrze jak Wy, ale patrząc na zdjęcia ruin z pozycji mojej holenderskiej praktyki zawodowej nie sposób mi oprzeć się wrażenu, że jest to śluza żeglugowa (wrota A i B na zdjęciu Krzysztofa) z przepustem (wrota C). Taki układ jest bardzo powszechny w kanałach na nisko położonych terenach. Oddzielne koryto przepustu służy wówczas nie tylko celom przeciwpowodziowym ale i gospodarce wodnej całego regionu. Żeglugowa śluza zwykle do tego się nie nadaje, gdyż przepływ wody zakłócałby żeglugę i powodowałby inne utrapienia, które tu pominę. Nie zdziwiłbym się więc gdyby Kanałem Panieńskim odprowadzano kiedyś nadmiar wody (np. dla celów rolniczych, a więc niekoniecznie przeciwpowodziowych) z Żuław do Zalewu. Nie musiałby to być też przepływ grawitacyjny; wodę tę pompować mogły - jak w Holandii - wiatraki. Bo choć obecnie robią to przeważnie stacje pomp (np. jak nad przepustem przy śluzie na załączonym zdjęciu), to niektóre wiatraki nadal im w tym pomagają. A może w przyszłości znów wrócą do pełnych łask w związku z problemami środowiska i energii...

WKSluis1, Oosterhout.JPG
Śluza z przepustem i przepompownią w Kanale Wilhelminy k. Oosterhout
Plik ściągnięto 21524 raz(y) 38,02 KB

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Cze 02, 2010 7:42 am   

Kanalarz napisał/a:
Nie musiałby to być też przepływ grawitacyjny; wodę tę pompować mogły - jak w Holandii - wiatraki.

Ta koncepcja jest i mi bliska
Cytat:
Wykonanie tych prac chroniło zlewnię Kanału Panieńskiego przed wtargnięciem wysokiej wody, ale stworzyło też możliwość obniżenia poziomu wody w kanale. Nie znalazłem, na razie, dowodów istnienia tego obniżenia, ale nie wyobrażam sobie, aby nie wykorzystano tej możliwości. Obniżanie poziomów wody na Żuławach było uzasadnione i praktykowane od dawna. Jak pożądane ono było może świadczyć to, że po 58-u latach, w 1942 r. zdecydowano się wydać spore pieniądze na wykonanie nowych wałów, ok. 3 km na północ od Marzęcina i wybudować w Osłonce, na Kanale Panieńskim przepompownię, która obniża poziom wody w Kanale o ok. 3 m. Tak duże obniżenie umożliwiają wydajne, napędzane silnikami elektrycznymi, pompy. Nie wiem o ile poziom wody można było obniżyć pod koniec XIX w. ale szacuję, to na kilkadziesiąt centymetrów.

Problem w tym, że ciągle nie znalazłem żadnych śladów po jakiejkolwiek stacji pomp (nawet wiatraku) przepompowywującej wodę z Kanału Panieńskiego do Zalewu. Było natomiast sporo wiatraków i ta, duża przepompownia w Różewie ( http://forum.dawnygdansk.pl/viewtopic.php?t=4950 ) zasilające w wodę właśnie Kanał Panieński.
Dwa pobliskie wiatraki: w Marzęcinie i troszkę na zachód od niego pompowały wodę bezpośrednio z polderów do Zalewu.
 
 
Mick 

Dołączył: 05 Mar 2010
Posty: 1
Wysłany: Sro Cze 02, 2010 8:56 pm   

Może to zdjęcie pomoże w rozwiązaniu zagadki.

Pozdrawiam Marzęciniak ;)

Sluza1.jpg
Plik ściągnięto 21473 raz(y) 28,94 KB

 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sro Cze 02, 2010 10:08 pm   

Zdjęcie bardzo ciekawe, ale mam problem z rozpoznaniem. Nie mogę się zorientować czy widok jest od strony Zalewu, czy od strony Marzęcina. (Czy na pewno jest to ten obiekt ?) Jeśli możesz uzyskać większą rozdzielczość skanu tego zdjęcia (chociaż fragment z samą śluzą) to będzie łatwiej. :zgooda:
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Czw Cze 03, 2010 11:06 am   

Nie pasowało mi to coś z "muru pruskiego", z tyłu, ale dostałem troszkę lepszy skan :ok: :LL:
Cytat:
Witam w załączeniu przesyłam trochę większy skan tego zdjęcia.
Jeśli jesteś zainteresowany to mogę go zeskanować w większej
rozdzielczości.

Już sporo widać, ale przy jeszcze większej rozdzielczości coś więcej da się wypatrzyć.
Zdjęcie jest zrobione od strony Marzęcina. Na pierwszym planie są wrota "B". To co brałem za "mur pruski" to żebrowanie (wzmocnienie) wrót "A"; wrota "D" są nie widoczne, bo otwarte. Po prawej, na wysokości korony wału, to co brałem za dach jakiegoś budynku, to mostek nad przejściem z otwartymi w tym momencie wrotami "C". Po lewej stronie, w zieleni widać okno, istniejącego do dziś, domu śluzowego. Po prawej stronie domek na wyspie widoczny na zdjęciu zamieszczonym przez Marcina
Jestem zachwycony

Sluza[1]k.jpg
Plik ściągnięto 21442 raz(y) 79,09 KB

śluza.sz.2.jpg
Plik ściągnięto 21442 raz(y) 72,5 KB

m1935_174[1].jpg
Plik ściągnięto 21442 raz(y) 35,57 KB

 
 
maly-cinek 
Ciekawski


Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 100
Wysłany: Sob Cze 05, 2010 3:22 pm   

super zdjęcie wnoszące coś nowego do dyskusji :==
 
tomaeh 

Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 156
Wysłany: Pon Cze 07, 2010 6:40 am   

Wielokrotnie tamtędy przejeżdzałem ale tak naprawdę nigdy nie zastanawiałem się, na jakiej zasadzie to działało...
_________________
Człowiek mądrzeje z wiekiem... Ale najczęściej jest to wieko od trumny!
 
maly-cinek 
Ciekawski


Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 100
Wysłany: Wto Cze 08, 2010 7:59 pm   

no widzisz jak to jest...tyle rzeczy dookoła nas :)
 
tomaeh 

Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 156
Wysłany: Sro Cze 09, 2010 2:14 pm   

Szkoda tylko, że tego typu zabytki sakzane są na dewastację... Możnaby te mury (tak mawiają mieszkańcy Marzęcina) zagospodarować - moim zdaniem fajne miejsce na agroturystykę... :hmm:
_________________
Człowiek mądrzeje z wiekiem... Ale najczęściej jest to wieko od trumny!
 
maly-cinek 
Ciekawski


Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 100
Wysłany: Sro Cze 09, 2010 7:00 pm   

a skąd ta pewność że nic w tym kierunku się nie dzieje??:)
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Cze 09, 2010 11:29 pm   

maly-cinek napisał/a:
a skąd ta pewność że nic w tym kierunku się nie dzieje??:)
Ktoś uporządkował teren przy pozostałościach śluzy. Czy to jest jakiś szerszy pomysł? :==
_________________
Poldergeist
 
maly-cinek 
Ciekawski


Dołączył: 22 Kwi 2005
Posty: 100
Wysłany: Czw Cze 10, 2010 9:57 pm   

może i szerszy :)
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Nie Maj 05, 2019 10:27 am   

tomaeh napisał/a:
Szkoda tylko, że tego typu zabytki sakzane są na dewastację... Możnaby te mury (tak mawiają mieszkańcy Marzęcina) zagospodarować - moim zdaniem fajne miejsce na agroturystykę... :hmm:

maly-cinek napisał/a:
a skąd ta pewność że nic w tym kierunku się nie dzieje??:)

To posty z 2010 r.
Wczoraj odwiedziłem to miejsce.

DSC03258.JPG
Tu w lewo kontynuował się wał ziemny.
Plik ściągnięto 10155 raz(y) 117,84 KB

DSC03259.JPG
Tu były wrota przeciwsztormowe.
Plik ściągnięto 10155 raz(y) 115,02 KB

DSC03260.JPG
Tu były górne wrota śluzy żeglugowej.
Plik ściągnięto 10155 raz(y) 106,62 KB

DSC03257.JPG
Plik ściągnięto 10155 raz(y) 106,89 KB

DSC03256.JPG
Od strony drogi. Tu kiedyś był nasyp wału.
Plik ściągnięto 10155 raz(y) 104,16 KB

DSC03261.JPG
Widok od strony dolnej wody (od Marzęcina)
Plik ściągnięto 10155 raz(y) 115,31 KB

 
 
fazi 
obserwator


Dołączył: 27 Maj 2007
Posty: 327
Wysłany: Pią Maj 10, 2019 7:10 am   

Jak dla mnie to tragedia. Brakuje tylko tynku "baranka" koloru żółtego jak na blokach mieszkalnych. Powinno zostać w stanie jakim było, tylko być zabezpieczone przed dalszym niszczeniem ,a tak wygląda jakby zostało zbudowane wczoraj :/
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk