Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
al.Marksa/Hallera
Autor Wiadomość
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Pią Kwi 09, 2010 11:06 pm   al.Marksa/Hallera

Mam krótkie pytanie: kiedy dokładnie (dzień, miesiąc, rok) aleję Marksa przemianowano na aleję Hallera?
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
mce 
Velofahrer


Dołączył: 15 Paź 2004
Posty: 52
Wysłany: Czw Kwi 15, 2010 7:03 pm   

Trzeba sprawdzić uchwały Rady Miasta z okresu zmiany, ja nawet nie pamiętam jaki to był rok, chyba 1990 lub 1991, wstyd bo to moja ulica :roll: Na stronie urzędu najstarsze uchwały są z 1998 więc w necie tego raczej nie ma...
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Sro Kwi 21, 2010 6:35 pm   

Pomysł z uchwałami dobry, wciąż mam jednak nadzieję, że ktoś mi poda bardziej "z głowy" (ewentualnie cytując prasę).

Przy okazji: z jakiegoś powodu jestem przekonany, że al.Marksa zanim stała się aleją Marksa nazywała się al.Sprzymierzonych (a trochę wcześniej - Roosevelta). Nie pamiętam już dlaczego jestem przekonany, że tak było (al.Sprzymierzonych to dawna nazwa ul.Wita Stwosza), ale pewnie musi być jakiś powód. Czy ktoś z Was byłby uprzejmy potwierdzić/zdementować tę informację?
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
mikado 
Langfuhrterka

Dołączyła: 29 Gru 2009
Posty: 78
Wysłany: Sro Kwi 21, 2010 9:49 pm   

ta al. Sprzymierzonych brzmi znajomo, kiedy Wita Stwosza nosiła tę nazwę?
 
mce 
Velofahrer


Dołączył: 15 Paź 2004
Posty: 52
Wysłany: Sro Kwi 21, 2010 10:03 pm   

Też gdzieś o tych Sprzymierzonych czytałem, ale nie potwierdzam że to prawda, bo to mogło być tu na forum albo na waszej stronie? W moich źródłach domowych brak danych, jest tylko zawsze Roosevelta. Co do Marksa, to na pewno do 10.1990 jeszcze urzędowo była ta parszywa nazwa, bo mam taki wpis w starym dowodzie :)
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Sro Kwi 21, 2010 10:07 pm   

mikado napisał/a:
ta al. Sprzymierzonych brzmi znajomo, kiedy Wita Stwosza nosiła tę nazwę?


Zaraz po wojnie.
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
mikado 
Langfuhrterka

Dołączyła: 29 Gru 2009
Posty: 78
Wysłany: Czw Kwi 22, 2010 2:40 pm   

Jarek PDW napisał/a:

Zaraz po wojnie.
a do kiedy? To bardziej mnie interesuje :)
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Kwi 22, 2010 8:53 pm   

Jarek PDW napisał/a:
Zaraz po wojnie.

Mam takie mapki "zaraz po wojnie" (przypuszczam, że też możesz je mieć) i na obu jest "Aleja Prezydenta Roosevelta". Ta pierwsza chyba nawet ciut starsza jest (np. Osterzeile nazywa się ul. Jagienki, na drugiej to już ul. Dubois).
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Pią Kwi 23, 2010 6:13 pm   

Tak, mam je obie.

Ponawiam pytanie: skąd u mnie ten pomysł? Może było o tym gdzieś na forum?
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
mce 
Velofahrer


Dołączył: 15 Paź 2004
Posty: 52
Wysłany: Sro Kwi 28, 2010 6:06 pm   

Uważam, że nazwa al. Sprzymierzonych dla al.Marksa/Hallera to jakaś pomyłka, pytałem ojca i on absolutnie zaprzecza. Nasza rodzina (a teraz ja) mieszka przy tej ulicy od 1945 do dziś, więc taki fakt na pewno byłby gdzieś w papierach lub pamięci.

Przy okazji może ktoś uściślić od kiedy Al.Roosevelta stała się Al.Marksa? Ja tylko wiem na pewno że w 1961 roku Roosevelt był już w niełasce :)
 
Jarek z Wrzeszcza 

Dołączył: 14 Cze 2004
Posty: 839
Wysłany: Nie Maj 02, 2010 10:27 pm   

Dzięki za tę informację. Wciąż zastanawiam się skąd mi się to wzięło...

Al.Roosevelta do 1953 roku :wink:
_________________
Blog z Wrzeszcza - piszę o Wrzeszczu

...oraz o Żabiance :)
 
mce 
Velofahrer


Dołączył: 15 Paź 2004
Posty: 52
Wysłany: Pon Maj 17, 2010 12:05 pm   

Wrzucam dalsze zdjęcia z książki "Gdańsk..." z 1959, Stankiewicza i Szermera, może rozkręci się jakaś dyskusja... :)
Oczywiście podpis jest błędny, są to budynki z lat 40. przy ówczesnej Marksa, na odcinku od Lilii Wenedy do Kościuszki. Ścieżka rowerowa jak widać ma swoje tradycje, rowery za to nowocześniejsze niż mój :)
 
mce 
Velofahrer


Dołączył: 15 Paź 2004
Posty: 52
Wysłany: Pon Maj 17, 2010 12:52 pm   

A to moje ulubione zdjęcie z tej samej książki, bo widać na nim m. in. mój dom :)

Uściślając podpis to 5 domów od strony Mickiewicza (nr 66 do 84) pochodzi co najmniej sprzed 1929 roku, (dowodem jest np. zdjęcie lotnicze ze znanej serii), dokładny rok chciałbym ustalić, może ktoś z forum podpowie coś więcej. Wdzięczny będę za wszelkie inne zdjęcia tych budynków od lat przedwojennych aż do końca czasów PRL.

Środkowy budynek, nr 66-68, był w czasie wojny spalony (podobno bomba) i zaraz po wojnie odbudowany, trochę jednak inaczej niż oryginał.

Pod nr 66 mieszkał, znany bywalcom tego forum, prof. Otto Kloeppel (Danziger Einwohnerbuch 1937/38 str. 301).
Po wojnie zresztą mieszkali tam też zasłużeni profesorowie PG: pod 66 b. znany okrętowiec J. W. Doerffer, a pod 68 twórca i pierwszy kierownik Katedry Budowy Obrabiarek do Metali, profesor Politechniki Lwowskiej i prorektor Politechniki Gdańskiej w pierwszej kadencji prof. zw. dr inż. Edward Tadeusz Geisler (tu ściągałem ze strony PG bo nie wiedziałem kto to).
Jak coś skłamałem to poprawcie ;)
Może to któryś z nich, albo mój dziadek, uchyla kapelusza przed sąsiadkami na pierwszym planie :mrgreen:

4 budynki od strony "rzeczki" są już inaczej zbudowane i pochodzą z lat 30, prawdopodobnie z 1933, bo taki rok pojawiał się w powojennych dokumentach administracyjnych.
Ostatnio zmieniony przez mce Pon Maj 17, 2010 1:01 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Maj 17, 2010 12:55 pm   

mce napisał/a:
Pod nr 66 mieszkał, znany bywalcom tego forum, prof. Otto Kloeppl

Kloeppel, dla ścisłości. I wszystko wskazuje na to, że to on te domy zaprojektował.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
mce 
Velofahrer


Dołączył: 15 Paź 2004
Posty: 52
Wysłany: Pon Maj 17, 2010 1:03 pm   

Już poprawiłem, sory za tą literówkę :)
Jeśli to on projektował to kocham go za ten projekt :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk