Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Dawny poligon na małym Przymorzu..
Autor Wiadomość
Jozek77 
Jozin z ZG


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 37
Wysłany: Czw Lut 18, 2010 8:04 pm   Dawny poligon na małym Przymorzu..

Witam! Zachęcony tyloma wspaniałymi tematami wtrącę swój mając nadzieję,że zainteresuje kogoś młodszego a i rówieśnikom przysporzy wspomnień. Otóż zamieszkałem wraz z rodzicami i młodszym bratem w jednym z punktowców stojących przy ul.Chłopskiej,acz adresowo należącymi do Piastowskiej- Roku Pańskiego 1963..(tu mała dygresja-zima owego roku była jedną z najzimniejszych w naszym stuleciu!Wspomnę tylko,że zatoka gdańska była praktycznie zamarznięta i śmiałkowie dochodzili suchą nogą kilka km w głąb morza!Pamiętam,że jako brzdąc wchodziłem na zamarznięte wzgórki stworzone przez skutą lodem wodę.. 8O ) Cały obecny teren od ul.Chłopskiej w kierunku morza był poligonem wojskowym,pokryty okopami i niszami na wozy bojowe.Pamiętam nasze wyprawy z kolegami po trofea wojenne w postaci łusek po nabojach i pozostałościach petard. Później ów teren zajęty został na wiele lat przez firmę "Hydrobudowa 4(6?)"-zajmująca się zapewne urbanizacją całego terenu. Na skrzyżowaniu Piastowskiej z Chłopską,przy istniejących już wtedy domkach jednorodzinnych stał mały warzywniak i sklepik spożywczy a tuż przy nich budka z lodami "Miś".Nie zapomnę,jak wypatrywaliśmy dostawcy lodów jeżdżącym Fiatem Multiplą,to taki śmieszny pojazd z identycznym przodem i tyłem! :haha: Chłopska w kierunku naszej szkoły 60 obsadzona była kilkusetletnimi lipami i przypominała raczej wiejską drogę..Jeśli kogoś zainteresowałem tymi strzępami wspomnień to chętnie "pociągnę" ten wątek a teraz kończę obawiając się zbyt długachnego tekstu i może znużenia czytelników :wink: Pozdrawiam z Zielonej Góry!
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Lut 18, 2010 9:38 pm   

No... w sumie to mnie ciekawi, jak ten teren wyglądał przed powstaniem falowców... ja zamieszkałem przy Lumumby we wrześniu 1969 r. ale i tak nic z tego nie mogę pamiętać - najwcześniejsze sensowne obrazki to jakiś 1974-75 rok (Fiaty Multipla jeszcze wtedy się spotykało :wink: ). A może znasz książkę S. Chwina "Krótka historia pewnego żartu"? tam jest troszkę o tych samych terenach jeszcze w latach pięćdziesiątych.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Czw Lut 18, 2010 9:49 pm   Re: Dawny poligon na małym Przymorzu..

Jozek77 napisał/a:
Jeśli kogoś zainteresowałem tymi strzępami wspomnień to chętnie "pociągnę" ten wątek


Pociągnij,pociągnij :) wszystkie historie związane z Żabianką,Przymorzem i "naszą 60-tką" :wink: są dla mnie szczególnie drogie.
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Lut 18, 2010 11:18 pm   

i dla mnie :wink: ciągnij! :D
 
Jozek77 
Jozin z ZG


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 37
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 7:13 am   

Dziękuję za miłą reakcję i zabieram się do wspomnień.. :wink: z tymi drzewami na Chłopskiej trochę przekłamałem-były to typowe polskie wierzby płaczące,dodawały niezwykłego uroku i towarzyszyły malcowi z tornistrem na plecach w codziennych wędrówkach do szkoły.Z góry przepraszam za niespójność tekstu i pewne niekonsekwencje,ale tyle myśli ciśnie mi się do głowy,że drżę,aby czegoś nie pominąć..Nasza szkoła nosiła wtedy imię Marcelego Nowotki i była pierwszą Szkołą Tysiąclecia-powstałą,jak mniemam,w 1960 roku.Zacząłem uczęszczać do niej w 1964 by po roku zostać przeniesionym do 71-szkoła przy kościele "okrąglaku".A teraz zagadka-dlaczego ówczesna władza pedagogiczna czyniła takie volty,zmuszając maluchy do kilkukilometrowych marszów do odległej szkoły mając dość sporą tuż przy domu?? Odpowiedź,jak sądzę,wcale nie będzie łatwa! :???: Będąc w nurcie "zagadkowym" zapytam wprost:czy pamięta ktoś co sąsiadowało z cukiernią "Stefanka" na skrzyżowaniu Piastowskiej z Chłopską??Wiem,pytania trudne ale obiecuję,że za wiele nie będę ich serwował :hiihihi: Chadzając do naszej poczciwej "budy" ciekawostką powodującą w początkowym okresie tzw.karpia :szczena: były panie chodzące grupami i odziane w długie kwieciste suknie...tu znowu chciałem zapytać ale ugryzłem się w język!To kuracjuszki z domków kopalni "Andaluzja" mieszczących się nieopodal szkoły.Pamiętam nieuregulowaną jeszcze wtedy naszą rzeczkę płynącą nieco inaczej-bez obecnego stawku z wysepką.Ciekawostką było to,że nurt był dość bystry i niosący ze sobą niezliczone ilości styropianowych kulek-powód do zbieractwa :hihi: Dziękuję Pumeksowi za podpowiedź,zdobędę tę książkę i pochłonę natychmiast! Dalszy ciąg wspomnień pięćdziesięciolatka niebawem,po upewnieniu się,że nie zanudzam :D
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 7:37 am   

Obok "Stefanki" znajdowała sie słynna w okolicy pijalnia piwa "Przymorzanka",którą osobiście odwiedzałem z tatą,lecz jej nie pamiętam gdyż obserwowałem ją z poziomu dziecięcego wózka. :hihi: A te styropianiowe kulki w "rzeczce" pochodziły z "fabryki styropianu",bo tak nazywaliśmy jako dzieciaki,młyn przy ul.Pomorskiej.
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
Jozek77 
Jozin z ZG


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 37
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 7:48 am   

Ok Jayms :wink: masz rację, ale chodziło mi o bezpośrednie sąsiedztwo,tzw.ściana w ścianę, ów lokal zniknął wraz z rozbudową Chłopskiej.Jako podpowiedź niech będzie,iż było to pierwsze zderzenie malca z towarami niespotykanymi wtedy w naszych sklepach!Pędzę do pracy i pozdrawiam! :zgooda:
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 12:06 pm   

:== dla jozka :D :D :D
ja również nie kojarzę lokalu przy Stefance. nie mogę go kojarzyć, bo zniknął przed moim urodzeniem. styropian w Rzece - oczywiście :wink: za to o kuracjuszkach ze Śląska pierwsze słyszę! nasza dzielnia ma wciąż sporo tajemnic :D joziu, prosimy o jeszcze!
a jak się jedzie tramwajem przez skrzyżowanie Chłopska/Piastowska i spogląda się w kierunku Oliwy, to bardzo ładnie widać szpaler drzew na Piastowskiej wyznaczający dawny, wiele węższy przebieg tej ulicy :D
 
Jozek77 
Jozin z ZG


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 37
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 1:11 pm   

Korci mnie aby już teraz,natychmiast odsłonić te drobne tajemnice z mojego poprzedniego postu,ale poczekam...na pewno ktoś odpowie :hihi: A teraz coś ze szkolnego boiska..topole rosnące od strony parkingu strzeżonego sadziliśmy jako ośmioklasiści w roku 1972..można przekonać się,jak wyglądają te drzewa po 38 latach! W lewym rogu boiska szkolnego,tuż przy parkanie odkryliśmy pozostałości małego potoczku,który wił się tam przed laty.Płynął równolegle do ściany parku-jedynym śladem jego bytności było słabo widoczne koryto i płaskie,charakterystyczne kamienie idealne do puszczania "kaczek".. :D Jestem bardzo ciekawy,czy ktoś z szacownych forumowiczów posiada starą, poniemiecką mapkę świadczącą o tym fakcie..W miejscu obecnego parkingu było ogrodnictwo i rosły tam rzędy dorodnych porzeczek.Odezwę się niebawem i poględzę troszeczkę :roll:
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 1:13 pm   

Zorientowałem się,że walnąłem głupotę bo knajpa obok "Stefanki" nazywała się "Stodoła". Do "Przymorzanki" obok rynku jeździłem gdy zabrakło złocistego płynu w "Stodole", a rozebranego lokalu też nie pamietam gdyż jestem rówiesnikiem Zesi z szafy. :hihi: A pamiętasz Józku,co to za budynek ze zdjęcia Zesstrasi,które wisi chyba w wątku "my z Żabianki"?O ten,zaznaczony czerwonym kółkiem. Wydaje mi sie,że dzisiaj w tym miejscu znajduje się transformatorownia.

chlopska.jpg
Plik ściągnięto 28924 raz(y) 27,28 KB

_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
Gulden 
złamanePfennige


Dołączył: 11 Gru 2007
Posty: 63
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 1:54 pm   

Jozek77 napisał/a:
To kuracjuszki z domków kopalni "Andaluzja" mieszczących się nieopodal szkoły.

Rzeczywiście, chodzi tu zapewne o 4 górnicze domki wypoczynkowe, które znajdowały się przy ul. Tysiąclecia. Właściwie to dalej się znajdują, z tym że poza jednym wszystkie przebudowane są na nowe wille.
Jozek77, mógłbyś przybliżyć w którym dokładnie miejscu - w stosunku do dzisiejszej zabudowy - znajdował się wspomniany poligon?
 
Jozek77 
Jozin z ZG


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 37
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 3:34 pm   

:wink: Odpowiadam Guldenowi: poligon rozciągał się od ul.Chłopskiej,aż do zarośli nadmorskich i zamykał się wielkim prostokątem dzisiejszych ulic-Piastowskiej i Lumumby(Jagiellońska)wiem,że w miejscu obecnego zakątka rekreacyjnego za ul.Dąbrowszczaków były mokradła i straszono nas obecnymi tam duchami :D zapewne w celu omijania onych!
Jayms:dokładnie nie pamiętam,wiem,że oprócz tego widocznego były jeszcze inne, schowane nieco głębiej i w jednym z nich zamieszkiwała rodzina kolegi z klasy.Muszę poszperać na "NK" i powiem coś więcej..dodam tylko,że w tych zaroślach był stary opuszczony sad ze wspaniałymi owocami!
Rozwiązuję zagadkę "Stefanki": otóż był to bliźniaczy pawilon obecnej cukierni i miescił się w nim sklep kolonialny p.Ihnatowicza.Czegóż tam nie było!W naszej ówczesnej siermiężnej rzeczywistości był to taki malutki krok w inny świat :hihi: gumy "Donald"z historyjkami, papierosy "amerykany"o niespotykanej długości i zapachu,ciągutki na wagę,śmietana wiejska sprzedawana ze stojacego w gablotce dzbanka..potem zniknął przy poszerzeniu Chłopskiej a "Stefanka" ostała :==
 
Gulden 
złamanePfennige


Dołączył: 11 Gru 2007
Posty: 63
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 6:24 pm   

Czy chodzi mniej/więcej o teren zaznaczony na zielono?
Może nazwa Wojnowo, pochodzi od tegoż poligonu, w sensie poligon - teren wojny - Wojnowo?

polig.jpg
Plik ściągnięto 28895 raz(y) 67,07 KB

polig2.jpg
Plik ściągnięto 28895 raz(y) 73,54 KB

 
Jozek77 
Jozin z ZG


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 37
Wysłany: Sob Lut 20, 2010 8:04 am   

Dziękuję Gulden.. :wink: to niezwykłe zobaczyć ten teren nawet z rosyjskiej mapki! Tak,to jest rzeczywiscie ów poligon i ciekawa nazwa miejsca,gdzie tyle lat mieszkałem..póki co poruszam się na forum jak po kruchym lodzie nie posiadając umiejętności zamieszczania fotografii.To się zmieni i wtedy również rewanżować się będę ciekawostkami z moich dość bogatych albumów :lol: pozdro!
 
Jozek77 
Jozin z ZG


Dołączył: 13 Lut 2010
Posty: 37
Wysłany: Nie Lut 21, 2010 9:07 am   

A to zdjęcie?

9ce5a0e2b6.jpg
Teren Żabianki..
Plik ściągnięto 28825 raz(y) 32,23 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk