Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wróblewo
Autor Wiadomość
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Sro Lut 17, 2010 3:51 pm   Wróblewo

Odkryłam przypadkiem taką oto miejscowość na Żuławach---Wróblewo.D.Wieśniaku :wink: pewnie coś o niej wiesz.Znalazłam w wyszukiwarce że był poruszany temat Wróblewa , ale to tak urokliwe miasteczko że należy mu się osobny wątek,co nie? :mrgreen:

250px-0408wroblewo.jpg
Kościół ma urokliwy.
Plik ściągnięto 26061 raz(y) 17,56 KB

_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sro Lut 17, 2010 5:16 pm   

Po co dublować temat, który jest bardzo dobrze opracowany na www.starypruszcz.pl. Jeśli potrzebujesz jakieś materiały na temat Wróblewa (Sperlingsdorf) służę pomocą. Mam wszystko co dotąd na ten temat napisano.
 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Sro Lut 17, 2010 5:27 pm   

Dzięki Dandola ,ciekawie opracowany temat na Pruszczu ale już zamkniety.A tymczasem Tu mógłby się rozwinąć.Zwłaszcza ciekawa jest historia ołtarza.Swoją drogą piękny on.

t_otarz_199.jpg
Plik ściągnięto 26045 raz(y) 32,83 KB

_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sro Lut 17, 2010 8:45 pm   

Chwilowo mamy porządki. Niemniej dalej będę tłumaczyć artykuł nt. kaplicy, a później historii szkoły. Swoją drogą powstaje kolejna monografia Wróblewa. Jeśli potrzebne jakieś materiały służę pomocą. A tu na początek artykuł na temat życia codziennego mieszkańców Sperlingsdorfu przed wojną: http://www.kaszubi.pl/kbi/czasopisma.php
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Sro Lut 17, 2010 10:01 pm   

groszek napisał/a:
Wróblewo.D.Wieśniaku :wink: pewnie coś o niej wiesz.

Pewnie coś o niej wiem ale jak widać jest ktoś, kto wie więcej. :) Korzystaj. :==
_________________
Poldergeist
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Sro Lut 17, 2010 11:20 pm   

Dzięki Dandola,ale to ustrojstwo mi sie nie otwiera....D.W.nie tegoj tam sie i nie kryguj jak nie przymierzając..... :hihi: :wink: tylko pisz i wklejaj bowiem wiedzy nigdy nie za dużo a i wątek ciekawy sie rozwinie i inni coś tam wrzucą i fajnie będzie i ciekawie...
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Czw Lut 18, 2010 1:11 am   

A gdyby tak raz w życiu, trochę wysiłku włożyć i pogrzebać? I się nie krygować, coś od siebie dodać, po za - "to proszę nam powiedzieć co pan wie na ten temat?" Jakieś wygodne lenistwo wyłazi. :%
groszek napisał/a:
Znalazłam w wyszukiwarce że był poruszany temat Wróblewa , ale to tak urokliwe miasteczko że należy mu się osobny wątek,co nie? :mrgreen:

To nie są zawody ani konkurs piękności. Temat Wróblewa u sąsiadów jest otwarty. W czym problem? Do roboty! :mrgreen:
_________________
Poldergeist
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Czw Lut 18, 2010 7:31 pm   

Co się nie otwiera? Musi. A temat wsi jest ciągle otwarty. Jak mówiłem mam jeszcze do przetłumaczenia połowę historii kaplicy i historię szkoły.
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Czw Lut 18, 2010 10:47 pm   

dandola napisał/a:
Jak mówiłem mam jeszcze do przetłumaczenia połowę historii kaplicy i historię szkoły.

Fajnie poprowadzony temat. :)
_________________
Poldergeist
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 1:22 am   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
A gdyby tak raz w życiu, trochę wysiłku włożyć i pogrzebać?
:jezyk: :zarobiony: Historia tej miejscowości zaczyna się w roku 1308.05.31 kiedy Łokiec Władziu podarował ją Janowi i Jakubowi(synowie kasztelana Unisława)w roku 1310 odsprzedali w.w. synowie wioskę Zakonowi N.M.P.-od tej pory zaczął się rozkwit miejscowości ,oczywista :wink: Po wojnie 13-letniej wieś przynależy do Miasta.Jednakże mnie osobiście najbardziej urzekł kościół.Ukradłam fotkę z forum Pruszcza.Moze ktoś(piszę ktos a nie D.W. :mrgreen: bo On cosik jadowity z ... :hmm: )ma jeszcze jakieś fotki kościoła zprzed 1945.

t_koci_przed_1945_r_211.jpg
Plik ściągnięto 25902 raz(y) 62,08 KB

t_mapa_418.jpg
mapka z orginalnymi nazwami
Plik ściągnięto 25902 raz(y) 47,98 KB

_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 1:44 am   

(...) :tniemy:
No to się źle skończy. DW
:nerwus: Spoko....wiesz nerwowość prowadzi do wielu chorób :mrug: . :oops: Jeżuuuuu no nie ..... :mrgreen:
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Pią Lut 19, 2010 2:07 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 1:52 am   

No całkiem dobrze, na początek.
groszek napisał/a:
Historia tej miejscowości zaczyna się w roku 1308.05.31 kiedy Łokiec Władziu podarował ją Janowi i Jakubowi(synowie kasztelana Unisława)w roku 1310 odsprzedali w.w. synowie wioskę Zakonowi N.M.P.-od tej pory zaczął się rozkwit miejscowości ,oczywista :wink:

To może jeszcze kilka słów na ten temat. Pod rządami Zakonu co więził Danuśki i prawych rycerzy, gnębił poddanych i różne okrucieństwa wyczyniał, Wróblewo rozkwitło? 8O Powiedz coś więcej. Czytają nas też ludy południa. Oni mają wizję zgoła inną.
_________________
Poldergeist
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Pią Lut 19, 2010 2:43 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 2:03 am   

Dostojny Wieśniak napisał/a:
No całkiem dobrze, na początek.
O Dzizus :mrug: ,On mnie pochwalił :huuurra: , i już się nie złość :mrgreen: . Jak rozkwitło? To proste:nastał porządek, wprowadzono nowinki jeśli chodzio gospodarkę rolną,melioracja Motławy,młyny...itp.Przecież to ogólnie wiadomo że Zakon doprowadził Prusy do rozkwitu :wink: i polemizowanie z tym faktem mija się z celem.
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 2:49 am   

groszek napisał/a:
Jak rozkwitło? To proste:nastał porządek, wprowadzono nowinki jeśli chodzio gospodarkę rolną,melioracja Motławy,młyny...itp.Przecież to ogólnie wiadomo że Zakon doprowadził Prusy do rozkwitu :wink:

Może zatem w osobnym, nowym wątku? 865 postów nabitych na dzień dzisiejszy. Zacznij dzielić się wiedzą miast [(...) autocenzura :jezyk: ] Ogólnie to wiadomo, że Zakon był be.
_________________
Poldergeist
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Pią Lut 19, 2010 8:49 am   

Z materiałów dokumentujących przeszłość wsi w postaci fotografii i rysunków z tego co mi wiadomo ocalało prócz z djęcia wnętrza parę ujęć kościoła (a właściwie kaplicy rodowej) i rysunek Zirkwitza oraz fotografia ukazująca w tle zabudowania wsi spalonej przez hordy bolszewickie, którym za nosze posłużyło jedno ze skrzydeł niedawno odnowionego ołtarza. Na wieżyczce kaplicy było usadowione rosyjskie stanowisko obserwacyjne.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk