Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Zapomniane cmentarze Gdańska
Autor Wiadomość
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Sro Kwi 15, 2009 12:47 am   

rychu40 napisał/a:
Muzeum Historyczne w Ratuszu (wówczas Oddział Muzeum Pomorskiego w Gdańsku) na początku lat 70 - tych podjęło nieśmiałą próbę sfotografowania grobów z nazwiskami polskimi niedaleko istniejącego jeszcze domku grabarza naprzeciwko Opery Bałtyckiej
rychu40 napisał/a:
Jestem autorem tych zdjęć.
A może byś tak 'wrzucił " zdjęcia na forum? Ładnie proszę :roll: Kiedyś zapodałam taki temat "pszukuję zdjęć z gdańskich cmentarzy"niestety z miernym efektem.
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
kalinowski11 


Dołączył: 12 Cze 2006
Posty: 135
Wysłany: Sro Kwi 15, 2009 7:40 am   

Też jestem bardzo ciekaw w/w zdjęć... Bardzo prosimy :)

Poniżej znajdziecie, kto wcześniej nie widział, taki mój "osobisty" wątek
o cmentarzu na Ujeścisku :)

http://gdansk-ujescisko.m...t=17500&start=0

Pozdrawiam.
_________________

 
virtualkris 
VK

Dołączył: 16 Mar 2009
Posty: 2
Wysłany: Sob Kwi 25, 2009 10:13 pm   Re: jeszcze o cmentarzach

Dziękuję za ten post, opisujący nieistniejący fragment naszego Miasta, a także za informację od autora zdjęć. Jako "bardzo zniszczone" opisywał te cmentarze też mój ojciec, który w latach 60' mieszkał niedaleko. W wolnej chwili przetłumaczę artykuł z "Unser Danzig" o spacerze po gdańskich miejscach pochówku. Ciekawe, czy trójmiejska prasa przełomu lat 50/60 pisała coś o likwidacji... Muszę przejrzeć zszywki "Dziennika Bałtyckiego", gdy będę w Gdańsku.

Cytat:

Jako człek urodzony w latach pięćdziesiątych XX w i mieszkający w tzw. „centrum”, miłem okazję, w czasach dziecięcych i młodzieńczych, bardzo dokładnie spenetrować tereny na których usytuowane były wspomniane Cmentarze.
 
Ania Sz. 

Dołączyła: 18 Gru 2009
Posty: 1
Wysłany: Pią Gru 18, 2009 2:54 pm   

cześć :D . A czy jest możliwość jeszcze raz załączenia tego pliku od którego zaczął się ten wątek?Bardzo by mi na tym zależało bo próbuje się dowiedzieć wszystkiego co tylko można o cmentarzach gdańskich. a z opinii wynika że to była bardzo dobra,interesująca praca.
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Pią Gru 18, 2009 11:52 pm   

Ania Sz. napisał/a:
A czy jest możliwość jeszcze raz załączenia tego pliku od którego zaczął się ten wątek
I ja tez dołączam sie do prożby poniewaz ten link nie otwiera sie(pisze strona wygasła) :mrgreen:
jest napisanme :wink:
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Sob Gru 19, 2009 12:08 am, w całości zmieniany 1 raz  
 
Zdzislaw 


Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 532
Wysłany: Pią Gru 25, 2009 6:23 pm   

Nie wykluczam, że informacja ta ma charakter "musztardy po obiedzie", ale naprawdę z ogromna satysfakcją odnotowałem fakt, iż na dawnym Cmentarzu na Stogach (nota bene praktycznie w miejscu gdzie od trzech lata stawiałem światełko w ramach Naszej Akcji) stanął obelisk upamiętniający tę nekropolię. Brawo dla inicjatorów, wykonawców i wszystkich, którzy się temu dziełu przyczynili....
PS.
Prawdziwy forumowicz oczywiście natentychmiast "wkleił by " fotę, ale ja po prostu byłem na Stogach przelotem i nawet bez fona.
PS 2.
Mam nadzieję, że żadne menele nie uszkodzą tegoż obelisku, co (zważywszy na ostatnią akcje tych psycholi kradnących tablicę w Auschwitz) wcale nie jest takie pewne
_________________
Pozdrawiam Zdzisław

Vivere est cogitare
 
michal 
Pan Geograf

Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 27
Wysłany: Sro Sty 20, 2010 5:20 pm   

Witam wszystkich bardzo serdecznie po wieloletniej przerwie.

Widzę, że wciąż są osoby zainteresowane tematem, mam zatem dla Was niespodziankę. Udało mi się odtworzyć treść pracy, którą tutaj kiedyś pokazałem.

http://photodivision.pl/cmentarze/

Nie jest to już to samo, ale niestety jest to jedyna wersja jaką posiadam, większość plików gdzieś mi zaginęła. Znalazłem również część materiału zdjęciowego z początku 2001 roku. Być może uda mi się to jeszcze kiedyś poskładać w całość.
 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Czw Sty 21, 2010 5:46 pm   

michal napisał/a:
Znalazłem również część materiału zdjęciowego z początku 2001 roku.
Prosimy , prosimy :mrgreen: .A za link wieeeeeeeeeeeeeeeeelkie dzięki :love: pozwoliłam sobie wydrukować(jestem staroświecka i lubię słowo pisane trzymać w ręku :mrug: ).
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Gru 15, 2011 10:06 am   

Znaleźli kości przebudowując gazociąg


trojmiasto.pl napisał/a:
Prace związane z budową przejścia podziemnego dla pieszych pod torami kolejowymi na Oruni zostały wstrzymane po tym, jak robotnicy odkopali kości. Znalezisko zbadają biegli z Zakładu Medycyny Sądowej w Gdańsku.


- Zostaną podjęte czynności, które będą miały na celu ustalenie czy są to kości ludzkie, czy też nie. Ponadto biegli wskażą, od kiedy kości znajdowały się w ziemi - mówi prokurator Joanna Karnat z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście.

Kości znalezione przez robotników między ul. Związkową a torami kolejowymi zobacz na mapie Gdańska to najprawdopodobniej kości ludzkie. W latach 1550-1956 funkcjonował w tym miejscu cmentarz ewangelicki pod wezwaniem św. Jerzego. Od wielu lat mieści się tu park.

- Kiedy sprowadziłam się na Orunię, a było to dalej niż czterdzieści lat temu, to wykopywali kości - pani Regina, mieszkająca niedaleko torów kolejowych, wspomina likwidację cmentarza.

Z powodu znalezienia kości prace budowlane, które były wykonywane na terenie dawnej nekropolii zostały tymczasowo wstrzymane. - Przebudowywaliśmy gazociąg, bo stary biegł przy torach i kolidował z budową przejścia podziemnego. W związku ze znalezieniem kości musieliśmy przerwać kopanie wykopu - potwierdza przedstawiciel firmy budowlanej wykonującej prace.

Roboty prowadzone były w ramach przebudowy torów dalekobieżnych w Trójmieście. Inwestycja jest częścią modernizacji linii kolejowej nr E-65 z Warszawy do Gdyni.
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Czw Gru 15, 2011 2:16 pm   

Znaleźli kości na oznaczonym na mapach cmentarzu, dodajmy.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Gru 15, 2011 3:51 pm   

Nie tylko na mapach, także w terenie, jak widać na zdjęciu
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Hochstriess 
von Hochstriess

Dołączyła: 05 Sie 2006
Posty: 834
Wysłany: Pią Gru 16, 2011 9:43 pm   

Niesamowicie niewiarygodne! ;-)
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sob Gru 17, 2011 1:28 am   

Tym bardziej, że żeby legalnie bić łopatę w takim miejscu, trzeba mieć wśród sterty innych uzgodnień, opinię służb sanitarnych. :wink:
_________________
Poldergeist
 
Martino 


Dołączył: 02 Lut 2006
Posty: 490
Wysłany: Sob Gru 17, 2011 9:58 am   

Nie wiadomo, czy to były ludzkie kości...
_________________
"Nie ufać myślicielom, których umysły wprawia w ruch dopiero cytat"
Emil Cioran — Zeszyty 1957-1972
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sob Gru 17, 2011 9:17 pm   

Martino napisał/a:
Nie wiadomo, czy to były ludzkie kości...

Oczywiście.
Niemniej nikłe jest prawdopodobieństwo znalezienia innych na cmentarzu.
_________________
da, da, da...
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk