Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
"Miasto magicznych przestrzeni" J. Samp
Autor Wiadomość
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Maj 21, 2004 2:26 pm   

Mam postulat: wprowadzić polskie nazwenictwo na Mołdawii.
 
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pią Maj 21, 2004 2:34 pm   

Sabaoth napisał/a:
Mam postulat: wprowadzić polskie nazwenictwo na Mołdawii.


Jak najbardziej. Zwłaszcza, że te wszystkie rumuńskie nazwiska kończące się na -scu z pewnościa maja polski rodowód...
 
Marcin 


Dołączył: 14 Mar 2004
Posty: 4244
Wysłany: Pią Maj 21, 2004 2:45 pm   

:II
_________________
Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
 
Grün 
Oberpomuchel


Dołączył: 03 Lis 2003
Posty: 7010
Wysłany: Pią Maj 21, 2004 3:30 pm   

Ale kto taki napis zrobił? Prusowie?
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 11:57 am   koniec i bomba, kto czytał ten trąba

W tekście o ulicy 3 maja autor pisze, że na początku XVII w. zlikwidowano Bramę Bożego Ciała, i "Wraz z nią przestał istnieć bastion o tej samej nazwie.". Jest to kolejna bzdura, bastion Bożego Ciała istniał do końca XIX wieku.

W rozdziałach o ulicach Igielnickiej (s. 104) i Kotwiczników (s. 127) powołuje się na ten sam zapis z l. 1361-67 platea acuficum - powinien się chyba zdecydować, której ulicy jego zdaniem ten zapis dotyczy.

Starałem się w czasie czytania wyłapywać tylko poważniejsze usterki faktograficzne. Pominąłem już, że tak jak w poprzednich swoich książkach pomylił Gimnazjum Miejskie na Targu Maślanym z Gimnazjum Królewskim (które było na Łąkowej). Sporo jest błędów w podpisach do ilustracji, np. s. 111: narożnik Grodzkiej i Rycerskiej, podpisany jako róg Karpiej; s. 283: budynek Naddyrekcji Poczty (Ober-Post-Direktion) podpisany jako Poczta Główna, co też nie odpowiada prawdzie. Generalnie książka Sampa zawiera masę informacji i jako taka powinna być cennym nabytkiem dla każdego miłośnika Gdańska, jednak znalazł się tu również pewien ładunek dezinformacji, który - jak przysłowiowa łyżka dziegciu - kompletnie zniszczył smak lektury. Bardzo się zastanowię, czy kupić następną książkę tego autora.
 
Zoppoter 
Wolny Prusak

Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 3687
Wysłany: Pon Maj 24, 2004 12:58 pm   

Grün napisał/a:
Ale kto taki napis zrobił? Prusowie?


Ten w Sensburgu? Zapewne Prusowie. O ile któryś dotrwał do drugiej połowy XX wieku i nauczył się pisac po polsku...
 
myszac 
myszac

Dołączyła: 05 Sty 2010
Posty: 7
Wysłany: Wto Sty 05, 2010 2:39 pm   Re: "Miasto magicznych przestrzeni" J. Samp

Zoppoter napisał/a:
Wedle mojej wiedzy polonistycznej (piątka na maturze):
poziomica - to linia na mapie wyznaczająca okreslona wysokość nad poziomem (na przykład) morza.
poziomnica - przyrząd do sprawdzania czy mebel/ściana/sufit/podłoga/itp są poziome lub pionowe. Dzisiejsi architekci chyba tego nie uzywają...


wedle mojej wiedzy budowlanej (ukończone technikum budowlane) to "poziomica" jest nazwa prawidłową, natomiast "poziomnica" jest określeniem pochodzenia gwarowego z okolic mazowsza.
Jakby ktoś chciał wiedzieć to na budowach używane są również określenia takie jak "waserwaga", "libelka" a na kaszubach nawet słyszałam "mądry kij" i "Szlauchwaga" :D

Aczkolwiek muszę się zgodzić z tym, iż poziomicami nazywamy równiez warstwice na mapie będące liniami łaczącymi ze sobą dwa punktu na tej samej wysokości nad poziomem morza
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 8:38 am   

myszac napisał/a:
"poziomica" jest nazwa prawidłową, natomiast "poziomnica" jest określeniem pochodzenia gwarowego z okolic mazowsza.
Jakby ktoś chciał wiedzieć to na budowach używane są również określenia takie jak "waserwaga", "libelka" a na kaszubach nawet słyszałam "mądry kij" i "Szlauchwaga"

Primo - "Mazowsze", nie "mazowsze" :P
Secundo - zarówno "poziomica" jak i "poziomnica" są prawidłowymi określeniami waserwagi - polecam sprawdzić w słowniku.
Tertio - "szlauchwaga" to nieco inny przyrząd - też służący wyznaczaniu poziomu, ale mający postać węża (szlaucha właśnie) z wodą.
_________________
da, da, da...
 
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Sro Sty 06, 2010 2:12 pm   

Co do postaci pana Sampa,, wystarczy pójść do Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotek Publicznej i w Gdańsku, prosząc pozycję pozwalającej przybliżyć historie Gdańska... panie bez cienia wątpliwości podają "Bedeker Gdański" informując iż p.prof. Samp jest to największy/ najlepszy znawca historii Gdańska.
Więc..skąd ktoś, kto zaczyna dopiero interesować się historią, Gdańska ma wiedzieć, co jest dla niego dobre a co mniej dobre.. Łatwo jest, Wam znawcom tematu, robić sobie podśmiechujki w temacie... :hihi:
 
Zbych 
Wonneberger

Dołączył: 30 Lis 2011
Posty: 945
Wysłany: Nie Sty 01, 2012 7:02 pm   

W Wejherowskiej Bibliotece Cyfrowej znajduje się artykuł o rzeczonym profesorze, który oddaje jego podejście do rzetelności swoich opracowań.
http://biblioteka.wejhero...6&dirds=1&tab=1
Artykuł jest prezentowany w formie obrazu więc w załączniku przedstawiam tylko istotny fragment części o podtytule: Jak rodzą się legendy.
Ten artykuł oraz wcześniejsze posty na forum sprawiają, że szkoda mi, iż jedyna książka o Oruni (o istnieniu której wiem) jest jego autorstwa.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk