Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Co to mogło być?
Autor Wiadomość
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Nie Wrz 26, 2004 8:34 pm   

Cytat:
na gnojówkę pewnikiem

Jak na razie to dla mnie najbardziej prawdobodobna teoria, że to mogły być kompostowniki. Ale i Parker może mieć rację - może to jakiś rodzaj przydomowych silosów zbożowych (?)
 
Gość

Wysłany: Pon Wrz 27, 2004 1:07 am   

To są po prostu nie dokończone studnie. Czasem się nie trafiało w żyłę wodną. Krąg ocembrowania pozostawał (strasznie trudno czasem to wyciągnąć-po części jest to też nieopłacalne lub niebezpieczne-ryzyko zasypania) w ziemi a zagłębienie dookoła to pozostałości po wyrobisku jakie robi się w pierwszej fazie kopania studni.
Mniej estetycznie nastawieni do otoczenia gospodarze wykorzystywali to jako śmietnik.
Ot i cała tajemnica....
Wiem to z autopsji, byłem przy kilku takich nietrafionych inwestycjach studniarskich...
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Pon Wrz 27, 2004 6:12 am   

Nie, nie, cembrowina studzienna jest mniejszej średnicy, to co innego...
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
 
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Pon Wrz 27, 2004 6:47 am   

Cytat:
Nie, nie, cembrowina studzienna jest mniejszej średnicy, to co innego...

Też uważam, że za duża średnica jak na studnię...
_________________
When a man is tired of Gdańsk he is tired of life /niby Oscar Wilde/
 
Gość

Wysłany: Pon Wrz 27, 2004 7:42 am   

Zrobić zdjęcie. Zobaczymy co to jest.
 
dago 


Dołączył: 04 Maj 2004
Posty: 155
Wysłany: Pon Wrz 27, 2004 8:05 am   

Wiem co to nie jest :wink: Na pewno nie są to stanowiska obrony przeciwlotniczej. Takie same kręgi i występujące obok nich podobnej pojemności betonowe zbiorniki o podstawie kwadratowej, spotkałem przy zabudowaniach gospodarczych zrujnowanego folwarku. Moim zdaniem to chyba coś w rodzaju silosów.
Pozdrawiam
_________________
"śmieciarz historyczny to brzmi dumnie"..:-)
 
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Pon Wrz 27, 2004 8:17 am   

Do 'Gościa' - zdjęcia takiego obiektu (a w zasadzie obiektów, bo to są dwa, podobne kręgi, znajdujące się niedaleko od siebie) masz w pierwszym poście tego tematu.

Do Dago - akurat w tym miejscu, gdzie robiłam powyższe fotki też występują resztki zbiornika o podstawie prostokątnej. Ale w innych miejscach widywałam tylko pojedyńcze, okrągłe pozostałości.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Wrz 27, 2004 9:35 am   

Jak nie silosy, studnie i stanowiska obrony przeciwlotniczej, to na pewno byly to tzw. diabelskie kregi sluzace do komunikacji z istotami niematerialnymi :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Wrz 27, 2004 10:11 am   

"Gość" zdjęcia nie widział, bo dla osób niezalogowanych forum nie wyświetla obrazków. :wink:
A tak na poważnie (nie wiem, czy ktokolwiek w tym wątku pisał poważnie) to ja sądzę, że chodzi raczej o szamba, niż o studnie. Sam w maju uczestniczyłem w budowie takiego szamba i osadzaniu kręgów.
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Pon Wrz 27, 2004 11:03 am   

pumeks napisał/a:
"Gość" zdjęcia nie widział, bo dla osób niezalogowanych forum nie wyświetla obrazków. :wink:
A tak na poważnie (nie wiem, czy ktokolwiek w tym wątku pisał poważnie) to ja sądzę, że chodzi raczej o szamba, niż o studnie. Sam w maju uczestniczyłem w budowie takiego szamba i osadzaniu kręgów.

Aaaa... nie pomyślałam o tym, że osoby niezalogowane nie mogą zobaczyć fotek, w związku z czym 'Gościa' przepraszam. :oops:
Mówisz Pumeks, że szambo... chyba jednak nie. Bo po co byłyby dwa takie same szamba przy jednym gospodarstwie i do czego służyłby podobny zbiornik, ale o prostokątnej podstawie przy tym samym gospodarswie? Poza tym - w jakim celu ocembrowanie tego szamba miałoby wystawać tak mocno ponad poziom ziemi?
Jak do tej pory najbardziej przemawiają do mnie dwie teorie:
1. kompostownik,
2. rodzaj silosu.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Wrz 27, 2004 11:16 am   

Cytat:
po co byłyby dwa takie same szamba przy jednym gospodarstwie

Do tego samego, do czego jedno. Dwa szamba mają większą pojemność niż jedno. To, które pomagałem wkopywać w maju, było już czwartym podłączonym do tego samego domku.
Cytat:
Poza tym - w jakim celu ocembrowanie tego szamba miałoby wystawać tak mocno ponad poziom ziemi?

Na to pytanie rzeczywiście nie umiem odpowiedzieć.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pon Wrz 27, 2004 12:52 pm   

Szambo powinno byc raczej gleboko wkopane w grunt, tak aby umozliwic grawitacyjne splywanie nieczystosci z domu (no chyba, ze kogos stac na przepompownie). I glebokosc tutaj jest scisle zwiazana z pojemnoscia. A na zdjeciach widac jak z tych kregow wyrastaja drzewa - sa wiec one bardzo plytkie (a nie chce mi sie wierzyc, ze pod drzewami jest kilka metrow smieci). Nie nadaja sie zatem na szambo. Zreszta do szamba uzywa sie kregow o mniejszej srednicy. To wyglada bardziej na kompostownik, ale kto to wie? Moze spytac autochtonow, po co to budowali?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Pon Wrz 27, 2004 1:04 pm   

Cytat:
Moze spytac autochtonow, po co to budowali?

A i tutaj jest problem, bo w terenach, gdzie to wypatrzyłam, to autochtonów niet. :II A gdy podpytywalismy się obecnych mieszkańców o inne rzeczy (czasami bardziej oczywiste niż te kręgi) to robili takie oczy 8O
_________________
When a man is tired of Gdańsk he is tired of life /niby Oscar Wilde/
 
Marek Z 

Dołączył: 12 Sty 2004
Posty: 1753
Wysłany: Czw Wrz 30, 2004 12:47 pm   

Cytat:
A gdy podpytywalismy się obecnych mieszkańców o inne rzeczy (czasami bardziej oczywiste niż te kręgi) to robili takie oczy

A co, mieliście na głowach antenki i zielone ubrania ? :hihi: :hiihihi:
A tak poważniej: może są to jakieś elementy przemysłowe (licho wie jakie) podprowadzone za komuny z jakiegoś zakładu, mogące przydać sie jako np. wymieniane już kompostowniki, szambo czy śmietnik.
 
Petelka 


Dołączyła: 20 Lis 2003
Posty: 937
Wysłany: Czw Wrz 30, 2004 1:21 pm   

Cytat:
A co, mieliście na głowach antenki i zielone ubrania ?
A tak poważniej: może są to jakieś elementy przemysłowe (licho wie jakie) podprowadzone za komuny z jakiegoś zakładu, mogące przydać sie jako np. wymieniane już kompostowniki, szambo czy śmietnik.

Z zielonego, to najwyżej zielony rower i to niekoniecznie na głowie. :hihi:
To 'cóś' zdecydowanie wygląda na starsze i widywaliśmy to głównie przy resztkach przedwojennych zabudowań. Ewidentnie był to więc jakiś element dawnego gospodarstwa.
_________________
When a man is tired of Gdańsk he is tired of life /niby Oscar Wilde/
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk