Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Stare Miasto na Ogarnej
Autor Wiadomość
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Sro Paź 21, 2009 8:03 pm   

MagratVonLerchenfeld napisał/a:
Walczyć z tym należy, ale bez histerii.

Otóż to. Nadgorliwość jest gorsza d faszyzmu. Zwłaszcza, że słowo STARÓWKA (300 km>>) (300 km>>) jest samo w sobie jak najbardziej poprawne - oznacza po prostu starą, zabytkową część miasta. Każdego miasta. I dlatego o ile nie trzeba tego słowa - w stosunku do Gdańska - nadużywać, o tyle energię włożoną w walkę z jego używaniem lepiej poświęcić na coś innego. :wink:

Lepiej za to reagować, gdy ktoś błędnie nazywa dzielnice - np. mówi Stare Miasto na okolice ul. Długiej, Żabianka na okolice ul. Bitwy Oliwskiej, Dolne Miasto na okolice Żabiego Kruka, Przymorze na tereny wokół hali Olivii, albo nazywa Nowe Szkoty, Kuźniczki i okolice "Dolnym Wrzeszczem" albo "Politechniką", a Karlikowo "Wyścigami".
A jak ktoś twierdzi, że mieszka "w Gdańsku Głównym",to zawsze spieszę z okazaniem wyrazów współczucia, że jako bezdomny na dworcu koczuje :hihi:
_________________
da, da, da...
 
 
MagratVonLerchenfeld 


Dołączyła: 06 Gru 2006
Posty: 46
Wysłany: Sro Paź 21, 2009 8:30 pm   

danziger napisał/a:
Żabianka na okolice ul. Bitwy Oliwskiej

o to to! ;)
Generalnie nazewnictwo stacji SKM zrobiło dużo złego w tej dziedzinie.
 
 
andrjusza 

Dołączył: 24 Maj 2009
Posty: 11
Wysłany: Sro Paź 21, 2009 9:13 pm   

Cytat:
a już gdybym usłyszała od przewodnika np. na Piwnej "jesteśmy na starówce (300 km>>) (300 km>>)/Starym Mieście" - to chyba bym zagryzła


Niestety, ale znam 2 przewodniczki (litościwie przemilczę nazwiska), używające tego okropnego słowa na "s" w odniesieniu do naszego Maista.
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3885
Wysłany: Sro Paź 21, 2009 9:43 pm   

Cytat:
"a zaprawdę powiadam Wam-czyńcie prawdę i prawdę głoście nie raniąc nikogo za niewiedzę..."
tobocian psalm pierwszy :mrgreen:

Święte słowa bracie Tomaszu :D
_________________
Poldergeist
 
Inga 
Warzywodzianka


Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 371
Wysłany: Czw Paź 22, 2009 5:31 pm   

danziger napisał/a:
A jak ktoś twierdzi, że mieszka "w Gdańsku Głównym",to zawsze spieszę z okazaniem wyrazów współczucia, że jako bezdomny na dworcu koczuje

"Gdańsk Główny" to grozi mnie, jak tak dalej pójdzie :hihi:
andrjusza napisał/a:
Niestety, ale znam 2 przewodniczki (litościwie przemilczę nazwiska), używające tego okropnego słowa na "s" w odniesieniu do naszego Maista.

Przemilczasz nazwiska, żebym w lipcu ich nie znalazła i nie zagryzła, tak ? :mrgreen: No cóż, są przewodnicy lepsi i gorsi, a są też Przewodnicy - i dlatego, że parę lat temu właśnie na Przewodnika w Gdańsku trafiłam - to teraz jestem tutaj :mrgreen: I obiecuję - jak już uda mi się zdobyć uprawnienia do wykonywania zawodu - że ja przewodniczyć będę porządnie, głupot turystom nie będę opowiadać i brzydkiego słowa na "s" z całą pewnością nie będę używać :mrgreen: :co_jest:
_________________
Jestem błędem statystycznym ;)
 
 
Duqq 

Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 101
Wysłany: Pią Paź 23, 2009 9:05 pm   

Inga napisał/a:
Do Sopotów


Do Sopotu :wink:
 
Inga 
Warzywodzianka


Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 371
Wysłany: Pią Paź 23, 2009 9:11 pm   

Duqq napisał/a:
Inga napisał/a:
Do Sopotów


Do Sopotu

Nawyk, wszyscy u mnie w domu tak mówią :hihi: Wnioskuję, że mam się poprawić i nauczyć mówić "Sopot" ? :wink: A na moje pytanie może by tak ktoś odpowiedział, co ? :wink:
_________________
Jestem błędem statystycznym ;)
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Pią Paź 23, 2009 10:13 pm   

Do Zoppot! :mrgreen:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Sob Paź 24, 2009 2:36 am   

Do Sopotów ma swój urok, ale jak słyszę jadę do Sopot... :% (i to najczęściej od ludzi co mówią weszłem)
 
Inga 
Warzywodzianka


Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 371
Wysłany: Sob Paź 24, 2009 6:02 pm   

BillyBoy napisał/a:
Istnieje możliwość prenumeraty. Info na ten temat jest w stopce redakcyjnej:

Dzięki ! :LL:
Mikołaj napisał/a:
Do Sopotów ma swój urok, ale jak słyszę jadę do Sopot... (i to najczęściej od ludzi co mówią weszłem)

Nieeee, ja tam zdecydowanie do Sopotów jeżdżę, nie do Sopot... :wink:
_________________
Jestem błędem statystycznym ;)
 
 
Duqq 

Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 101
Wysłany: Sob Paź 24, 2009 6:24 pm   

O starowke sie czepiasz, a Sopoty niby, ze poprawnie? :)
 
Inga 
Warzywodzianka


Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 371
Wysłany: Sob Paź 24, 2009 6:41 pm   

Duqq napisał/a:
O starowke sie czepiasz, a Sopoty niby, ze poprawnie?

Przedwojennie w każdym razie :wink: Ja tam różne miejsca nazywam inaczej niż teraz :mrgreen: Glettkau, Szydlice, Wielka Aleja... :wink: Już taka pomieszana jestem, ci, co mnie znają, już się nie dziwią, kiedy oznajmiam np. "Byłam w Brösen na Północnej" - a reflektuję się zazwyczaj wtedy, kiedy pytająca mnie o drogę osoba dostaje wielkie oczy, jak mówię, żeby poszła na Frauengasse na przykład... :hihi: Ale paskudztwa na "s" nigdy nie zaakceptuję ! :co_jest:
_________________
Jestem błędem statystycznym ;)
 
 
Duqq 

Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 101
Wysłany: Sob Paź 24, 2009 6:46 pm   

Nie obraz sie Inga, ale wyglada na to, ze chcesz byc po prostu bardziej papieska od papieza, a w tym wypadku bardziej gdanska od gdanszczan :)
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Paź 24, 2009 7:02 pm   

Inga napisał/a:
Glettkau, Szydlice, Wielka Aleja...

A w przypadku Stogów masz większy wybór: Hejbudy albo Sianki :hihi:
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Inga 
Warzywodzianka


Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 371
Wysłany: Sob Paź 24, 2009 7:07 pm   

Duqq napisał/a:
Nie obraz sie Inga, ale wyglada na to, ze chcesz byc po prostu bardziej papieska od papieza, a w tym wypadku bardziej gdanska od gdanszczan

Nie obrażam się, bo nie mam o co :) Gdańskość, tak samo jak młodość, jest przede wszystkim w głowie - a z dowodzenia mojej gdańskości za wszelką cenę już dawno wyrosłam - jakoś średnio mnie obchodzi, co myślą na ten temat inni, ja uważam się po prostu za tutejszą, za Gdańszczankę :) Co do Szydlic czy innego Hagelsbergu - tak się po prostu nauczyłam i takie mam nawyki i odruchy, nie ma w tym żadnego "bycia bardziej gdańską od gdańszczan" :mrgreen: A tym, że jestem taka a nie inna, mówię tak a nie inaczej - chyba nikomu krzywdy nie robię, nie ? :wink:
Sabaoth napisał/a:

A w przypadku Stogów masz większy wybór: Hejbudy albo Sianki

Na Stogi to już sama nie wiem, jak najczęściej mówię, bo wszystkie trzy nazwy mam w użyciu :wink: - ale chyba jednak Hejbudy :) I nie czepiać się, że jestem w swoim nazewnictwie niekonsekwentna - często sama nie potrafię wytłumaczyć, dlaczego na jedne miejsca mówię po współczesnemu, a na inne nie :D Ot, już taka pomieszana jestem :hihi:
_________________
Jestem błędem statystycznym ;)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk