Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Rzeczywistość po gdańsku
Autor Wiadomość
Inga 
Warzywodzianka


Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 371
Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 6:00 pm   Rzeczywistość po gdańsku

Jako dziewczę nietutejsze :wink: zastanwiałam się nieraz, czy funkcjonują w mowie potocznej w Mieście określenia typowo gdańskie, nieznane w innych regionach ? Tak jak na przykład... albo nie, nie powiem, bo się wyda, skąd mnie do Miasta przygania co roku :wink: I mam tu na myśli nie nazwy miejsc, ulic i dzielnic - bo taki temat już na forum, o ile się nie mylę, był - a wszelakie inne słowa, nazwy przedmiotów itp. Pomóżcie ! :wink: :co_jest:
_________________
Jestem błędem statystycznym ;)
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 8:00 pm   

Już kiedyś gdzieś chyba coś na ten temat było... :hmm:
A co do meritum - łatwiej by się było wypowiedzieć w tej sprawie "obcokrajowcowi" - łatwiej wyłowiłby takie słówka, o ile istnieją.
Podobno "beka" była słowem powstałym w Gdańsku, ale teraz to już chyba jest ogólnopolskie.
Różnego typu germanizmy, nieznane lub mało znane na wschodzie, czy w centralnej Polsce można by też wymienić, ale to nie są słowa typowo gdańskie, a wspólne dla byłego zaboru pruskiego (ew. też austriackiego).
Typowo gdańskie słowa (ba, cały język) istniały przed wojną, ale to już historia...
_________________
da, da, da...
 
 
Inga 
Warzywodzianka


Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 371
Wysłany: Pon Wrz 07, 2009 8:07 pm   

danziger napisał/a:
Już kiedyś gdzieś chyba coś na ten temat było...
A co do meritum - łatwiej by się było wypowiedzieć w tej sprawie "obcokrajowcowi" - łatwiej wyłowiłby takie słówka, o ile istnieją.

Szukałam i nie znalazłam, słowo daję :) Właśnie ta "beka" (znana jak najbardziej w... to znaczy, tu, skąd popchodzę :wink: ) się zaplątała w temacie "Gdańsk po gdańsku", ale tam generalnie była rozpracowywana szeroko pojęta geografia :wink:
Czy "obcokrajowiec" łatwiej wyłowi słowa typowo gdańskie - nie byłabym taka pewna, było nie było ja jestem "obca" a nie wyłapałam i pytam :wink: :co_jest:
_________________
Jestem błędem statystycznym ;)
 
 
Fasola_Gdańsk 

Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 111
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 1:03 pm   

Danziger ma racje, ciezko tak teraz wyslec, ale na pewno takie slowa istnieja. A moze gdanskie stereotypy? Typu Elblążanin = dziwne manewry na drodze itd... Chyba w calej
Polsce tak nie mysla...

Chyba najbardziej charakterystyczne jest to, ze Gdanszczanin nie mowi o Gdansku jako calosci. Jest Gdansk w znaczeniu Starego Miasta, i jest reszta dzielnic. Nawet na panstwowych pieczeciach czasem sie znajdzie wyroznik np. "Gdansk - Wrzeszcz" w adresie.
 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 1:59 pm   

Fasola_Gdańsk napisał/a:
Typu Elblążanin = dziwne manewry na drodze itd... Chyba w calej
Polsce tak nie mysla...

We Wrocławiu myślą tak o mieszkańcach Wałbrzycha :hihi:

Fasola_Gdańsk napisał/a:
Jest Gdansk w znaczeniu Starego Miasta, i jest reszta dzielnic

:roll:
Nie, no proszę, nie na tym forum...

Gdańsk w znaczeniu centrum, to cały historyczny obszar Miasta- a więc nie tylko Stare, ale również (a nawet przede wszystkim :% ) Główne i Dolne Miasto, Osiek, Stare Przedmieście, Długie i Nowe Ogrody, Ołowianka, Wyspa Spichrzów, Biskupia Górka, Góra Gradowa, tereny Stoczni (Młode Miasto)... chyba niczego nie pominąłem :)
_________________
da, da, da...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 2:02 pm   

Pominąłeś Zamczysko :haha:
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Panbary 
Radek


Dołączył: 07 Maj 2006
Posty: 70
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 2:10 pm   

Na studiach właśnie, dużo ludzi dziwiło się dlaczego, kiedy umawiamy się na piwko, to umawiamy się "w Gdańsku" będąc w Gdańsku :) Trzeba było tłumaczyć aż się przyzwyczaili. Tak samo ludzie z innych miast mówią "na Wrzeszczu", "na Wrzeszcz" zamiast "we Wrzeszczu", "do Wrzeszcza" .
 
 
Fasola_Gdańsk 

Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 111
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 3:36 pm   

danziger napisał/a:
Fasola_Gdańsk napisał/a:
Typu Elblążanin = dziwne manewry na drodze itd... Chyba w calej
Polsce tak nie mysla...

We Wrocławiu myślą tak o mieszkańcach Wałbrzycha :hihi:

Fasola_Gdańsk napisał/a:
Jest Gdansk w znaczeniu Starego Miasta, i jest reszta dzielnic

:roll:
Nie, no proszę, nie na tym forum...

Gdańsk w znaczeniu centrum, to cały historyczny obszar Miasta- a więc nie tylko Stare, ale również (a nawet przede wszystkim :% ) Główne i Dolne Miasto, Osiek, Stare Przedmieście, Długie i Nowe Ogrody, Ołowianka, Wyspa Spichrzów, Biskupia Górka, Góra Gradowa, tereny Stoczni (Młode Miasto)... chyba niczego nie pominąłem :)


Przepraszam... :głupi_ty: :oops:

Moj Ojciec mowi "do Sopot" lub "Sopotów" zamiast "do Sopotu", ale to chyba zniemczenie.
 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 3:40 pm   

Fasola_Gdańsk napisał/a:
Moj Ojciec mowi "do Sopot" lub "Sopotów" zamiast "do Sopotu", ale to chyba zniemczenie.
Ja też tak mowię i moje dziecie tez.
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Inga 
Warzywodzianka


Dołączyła: 29 Kwi 2008
Posty: 371
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 3:48 pm   

Panbary napisał/a:
Tak samo ludzie z innych miast mówią "na Wrzeszczu", "na Wrzeszcz" zamiast "we Wrzeszczu", "do Wrzeszcza" .

Ja tam mówię "we Wrzeszczu" :wink: No ale to może już dowód na to, że robię się powoli tutejsza :wink:
groszek napisał/a:
Fasola_Gdańsk napisał/a:

Moj Ojciec mowi "do Sopot" lub "Sopotów" zamiast "do Sopotu", ale to chyba zniemczenie.
Ja też tak mowię i moje dziecie tez.

Ja mówię "do Sopotów", nie zastanawiając się nigdy nad poprawnością tegoż, zresztą, mój tata też raczej używa formy "Sopoty", więc to od niego mam ten nawyk :wink:
_________________
Jestem błędem statystycznym ;)
 
 
Piotr J. 
Blockeweg

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 215
Wysłany: Wto Wrz 08, 2009 10:41 pm   

Dużo na ten temat już pisaliśmy tu: http://www.forum.dawnygda...der=asc&start=0
 
 
tomi 


Dołączył: 20 Lis 2004
Posty: 156
Wysłany: Sob Wrz 19, 2009 1:51 pm   

przypomnialo mi sie jedno słowo z dzieciństwa i chyba było ono lokalne - "katajka" słowo jak i przedmiot ciekawe :szabelka: a bylo to siedzenie najczesciej z krzesła z zamocowanymi łyzwami i zjezdzało sie na czyms takim z górki no oczywiscie zima.
czy ktos sie kiedys spotkał z czyms takim??
_________________
Foto-Lisek
 
knovak 
Wanoga


Dołączył: 21 Paź 2003
Posty: 1418
Wysłany: Pon Wrz 21, 2009 11:38 am   

O nazwach Sopot i Sopoty - ciekawy [URL=http://www.sopot18.webpark.pl/#Nazwa Sopot]artykuł >[/URL]
_________________
"A ja sobie jeżdżę na motorowerze i nocą na szosie łapię w worek jeże..." (Jan Krzysztof Kelus)
Ostatnio zmieniony przez danziger Pon Wrz 21, 2009 11:48 am, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
michal77_77 


Dołączył: 04 Kwi 2009
Posty: 20
Wysłany: Pon Wrz 21, 2009 3:24 pm   

Jak dla mnie najłatwiej było dostrzec różnicę właśnie w określeniach "w", "na", odnoszących się do dzielnic, które osoby spoza Trójmiasta notorycznie myliły :) Był nawet żarcik językowy: "Czy ten tramwaj jedzie na Oliwę?". "A skądże! Na prąd" :hihi: Z kolei słyszałem, że ten i ów mieszka w Przymorzu czy w Żabiance :wink:

Koleżanka pochodząca z Olsztyna zwróciła mi kiedyś uwagę na to, że typową "gdańską przypadłością" jest nadużycie słówka "wtedy". Co w stylu: "Dobra, to wtedy idę" albo: "Aaaa, to wtedy przepraszam". Nie wiem tylko, na ile to rzeczywiście regionalna maniera.
_________________
"Historia jest nocną zmorą, z której staramy się przebudzić"
James Joyce
 
Duqq 

Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 101
Wysłany: Pon Wrz 21, 2009 5:05 pm   

michal77_77 napisał/a:

Koleżanka pochodząca z Olsztyna


[przymrozone oko on]Mi sie wydaje ze typowa rzecza dla osob z Gdanska/Trojmiasta, jest znajomosc przynajmniej jednej osoby z Warmii lub Mazur :) Tak samo jak prawie kazdy na W-M ma w rodzinie przynajmniej jedna osobe, ktora wyjechala do Trojmiasta ;) Tak samo jak swego czasu kazdy w Irlandii mial przynajmniej jedna osobe, ktora wyjechala do Ameryki ;) [/przymrozone oko off]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk