Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Krzyzackie symbole na Cmentarzu Garnizonowym w Gdansku?
Autor Wiadomość
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Wto Wrz 01, 2009 8:27 pm   

Ja nadal podtrzymuje moje wcześniejsze twierdzenie ze projektant tych nagrobków po prostu kierował sie estetyką (są rzeczywiście ładne)i nie "zajarzył" :oops: :wink: że na grobach polskich patriotów umieścił symbole Zakonu który nieszczególnie większości polaków sie kojarzy .(Chyba że miał jakis ukryty cel ale to juz"spiskowa teoria dziejów" :wink: ).
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Wto Wrz 01, 2009 8:36 pm   

i zapewne masz rację :)
_________________
da, da, da...
 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Wto Wrz 01, 2009 10:56 pm   

Dzięki Danzi :roll: .
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Sro Wrz 02, 2009 11:07 pm   

Nie chce jątrzyć,w temacie... Pokazałam te nagrobki, rodzinie. Mąż i synowie.. symbol krzyżacki.. córka na wszelki wypadek, wstrzymała się od głosu.. :)
Może inaczej postrzegam świat.
 
villemo 

Dołączyła: 10 Sie 2009
Posty: 99
Wysłany: Czw Wrz 03, 2009 9:14 am   

Proszę zwrócić na jeden element uwagę-krzyże są w takim samym kolorze jak pomniki. Artysta kierował się głównie kolorystyką i symbolami. W symbolice tarcza to wiara (a więc
broń i ochrona), krzyż to miłość, cierpienie zwycięstwo. Przytoczę tu przykład znanego artysty Marka Radke, który w swojej twórczościpodjął
m.in. temat sztandarów pod którymi występowały zakony rycerskie w bitwie pod Grunwaldem. Czarny krzyż np. na białym tle to trawersacja, która więcej ma z indywidualności artysty niż ze swych pierwowzorów.
_________________
LBD65
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Wrz 03, 2009 9:32 am   

villemo napisał/a:
to trawersacja

może trawestacja? :yyy:

mam też taką ogólną prośbę po lekturze nowych wpisów z kilku dni, by przed wysłaniem kolejnego posta zastanowić się czy cokolwiek wnosi do dyskusji... :peace:
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Czw Wrz 03, 2009 11:59 am   

Myślę że zdjęcia poniżej ( wykonane przez moją znajomą) pozwolą spojrzeć inaczej na sprawę tak zwanych, symboli krzyżackich.

Na tarczy jest krzyż 'Semper Fidelis " i nic ponad to!





 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Wrz 03, 2009 1:10 pm   

Dlatego nie dyskutowaliśmy o krzyżach pokazanych teraz przez Ciebie, a o widocznych na poprzednich zdjęciach.
Z krzyży przedstawionych przez Ciebie tylko pierwszy nie ma nic wspólnego z tamtymi. Drugiego najwyraźniej ktoś próbował"odkrzyżaczyć" przez dodanie motywów roślinnych, a trzeci to "negatyw" krzyżackiego (bo kolor nagrobka jest jasny) - pośrednio świadczący o tym, że to po prostu wzór spod sztancy i że te "krzyżackie" też były robione bezmyślnie.
_________________
da, da, da...
 
 
villemo 

Dołączyła: 10 Sie 2009
Posty: 99
Wysłany: Czw Wrz 03, 2009 1:14 pm   

A może jednak wnosi :% Przeczytałeś pierwsze zdanie Mikołaju :% Może być trawestacja i znam to pojęcie. Specjalnie użyłam słowa trawersacja (i znam też to pojęcie) jako przenośni, ponieważ ten artysta idzie swoją drogą a inne kierunki mija bokiem, porusza się po prostu kursem bocznym :zamykamy:
_________________
LBD65
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Czw Wrz 03, 2009 8:49 pm   

Myślę Danziger że deczko przeginasz...wszędzie i wszystko musi być poparte bardzo dogłębną analizą tego czy owego znaku/symbolu/czegoś tam?
Co miałby w zamyśle projektant/wykonawca umieszczając symbole krzyżackie? :hmmm:
I nadal myślę że lubimy się(jako narodowość) czepiać wszystkiego.
Od kolejek typu H0 po motocykle i samoloty :haha:
To tak dla rozluźnienia :mrgreen:
ps.a może to tajne symbole Templariuszy? :^^
Pozdrawiam! :zgooda:
_________________

 
 
danziger 
Korytarzanin


Dołączył: 03 Gru 2004
Posty: 4638
Wysłany: Czw Wrz 03, 2009 11:51 pm   

tobocian napisał/a:
Myślę Danziger że deczko przeginasz...wszędzie i wszystko musi być poparte bardzo dogłębną analizą tego czy owego znaku/symbolu/czegoś tam?
Co miałby w zamyśle projektant/wykonawca umieszczając symbole krzyżackie?

Przeczytaj jeszcze raz to co ja napisałem, ok? :roll:

Kilkukrotnie pisałem, iż jestem przeświadczony o bezmyślności autora tych krzyży. Ale to, że on to zrobił "niechcący", nie zmienia faktu, że krzyże te wyglądają jak krzyżackie - i tyle.
_________________
da, da, da...
 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Pią Wrz 04, 2009 3:03 pm   

tobocian napisał/a:
ps.a może to tajne symbole Templariuszy?
Oj , krzyż Rycerzy Swiątyni zupełnie inny , nawet Zakon Syjonu(tajni templariusze) też nie miał takiego krzyża :wink: :hihi: .
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
bijouM 
.


Dołączyła: 09 Cze 2009
Posty: 291
Wysłany: Pią Wrz 04, 2009 4:35 pm   

Bo to symbol.. krzyż na tarczy. każdy widzi, to co chce widzieć. Takie prawo natury. Podobnie ze swatką, ja mówię, swarzyca, i kojarzy się mnie ze Swarogiem, słońcem, amuletem przynoszącym szczęście i wyganiającym zło z naszego życia.
Ja widzę, oznakę niepodległości, honoru.... ktoś inny znak krzyżaków... i wszyscy mamy do tego prawo.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk