Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Gdańsk św.Wojciech - ul.Gdańska??
Autor Wiadomość
mark65 

Dołączył: 21 Sie 2009
Posty: 4
Wysłany: Pią Sie 21, 2009 8:20 pm   Gdańsk św.Wojciech - ul.Gdańska??

Witam
Mam pewien problem z odszukaniem ulicy, więc po krótce przedstawię sytuację.
W latch pięćdziesiątych (raczej początek) mieszkała rodzina w okolicach Gdańska(tak myślę) i w liście przesłanym swoim krewniakom podpisała go adresem :
Gdańsk św. Wojciecha ,Gdańska 25
Gdzie się znajduje obecnie ta ulica? Lub jaką obecnie nosi nazwę

Znalazlem ,co prawda ul.Gdańską ,ale w Brzeźnie i sprawdziłem ją dziś,raczej to nie ten kierunek poszukiwań.
Może obecna dzielnica Gdańsk-św.Wojciech niebyła w obrębie miasta Gdańska w tamtym czasie.
Kiedy został przyłączony w granice miasta ,tej informacji nie znalazłem.
Pomocna w tym celu byłaby jakaś mapa która by zobrazowała ulice,i to by trochę wyjaśniło.
Jedna z osób sugerowała mi ,że chodzi o obecną ulice Starogardzką.

Czekam na sugestie,może pomożecie mi w rozwiązaniu tej zagadki

Pozdrawiam
Mariusz
_________________
mark65
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Pią Sie 21, 2009 10:51 pm   

mark65 napisał/a:
Może obecna dzielnica Gdańsk-św.Wojciech niebyła w obrębie miasta Gdańska w tamtym czasie.
Nie sądzę, żeby w tamtych latach wydano jakiś plan Św. Wojciecha. Na mapce w przewodniku z 63 r. Św. Wojciech jest, już częścią Gdańska, ale to co sugerujesz wydaje się prawdopodobne. Praktycznie cała zabudowa tej dzielnicy była wzdłuż obecnej ul. Trakt Św. Wojciecha, wcześniej Jedności Robotniczej, ale jeszcze wcześniej mogła nazywać się Gdańska. Było by to logiczne przed wcieleniem wsi do Gdańska. :???:
 
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Sie 22, 2009 11:04 am   

Na przedwojennych mapach i planach Św. Wojciech (wtedy St. Albrecht) jest już włączony w granice Gdańska (przynajmniej tak to wygląda na mapach). Niestety, nie pamiętam daty, kiedy włączono Św. Wojciecha w granice Gdańska (może ktoś inny poszuka i poda datę :mrgreen: ).

Załączam dwie mapki, niestety bez nazw ulic.

1045.jpg
Plik ściągnięto 17849 raz(y) 79 KB

1046.jpg
Plik ściągnięto 17849 raz(y) 67,7 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sob Sie 22, 2009 2:51 pm   

Cytat:
Święty Wojciech został włączony w granice administracyjne miasta w 1828 roku jako enklawa. W 1864 do osady dołączyła Plebanka,


Wikipedia
 
 
Irek 
Irek Nowak


Dołączył: 11 Wrz 2008
Posty: 12
Wysłany: Wto Sie 25, 2009 9:35 pm   

ruda napisał/a:
Cytat:
Święty Wojciech został włączony w granice administracyjne miasta w 1828 roku jako enklawa. W 1864 do osady dołączyła Plebanka,


Wikipedia
jaka Plebanka,Prauster Pfarrdorf? To wtedy Pruszczanska Plebanka.
_________________

 
mark65 

Dołączył: 21 Sie 2009
Posty: 4
Wysłany: Sob Sie 29, 2009 7:13 pm   Gdańsk św.Wojciech - ul.Gdańska?? cdn !!

Witam ponownie !!
Zadałem kilku osobom pytania dotyczące tej ulicy, i na razie mało mam.
Jedyną chyba ważną informacją jest to ,że uzyskałem potwierdzenie ,że taka ulica istniała na św. Wojciechu. I tu zaczyna sie problem ,bo dostałem wiadomość ,że ulica Trakt św. Wojciecha ,który kończy sie na św. Wojciechu to dawna ulica Gdańska na św. Wojciechu i że został przyłączony w granice Gdańska w latach 70.
Mało ,choć coś !!
Jeśli ulica główna przez św. Wojciech to dawna ulica Gdańska ,to jak to się ma do dzisiejszej numeracji domów ulicy Trakt św. Wojciecha.
Gdzie jest poszukiwany przeze mnie numer 25?
Chyba jednak czeka mnie wizyta na miejscu .
Pozdrawiam Mariusz
_________________
mark65
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Sob Sie 29, 2009 7:23 pm   

mark65 napisał/a:
został przyłączony w granice Gdańska w latach 70

Ale Św. Wojciech (wtedy St. Albrecht) był w granicach miasta już na długo przed wojną. To po co było go przyłączać po raz drugi? A może go wcześniej wyłączono?
_________________
www.danzig-online.pl
 
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Nie Sie 30, 2009 2:27 pm   

Sabaoth napisał/a:
A może go wcześniej wyłączono?


No chyba,że po wojnie potraktowano Św.Wojciecha jako część Pruszcza (przyłączonego do Gdańska w 1942(?) roku) i odłączono tę dzielnicę od naszego miasta. :???:
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
mark65 

Dołączył: 21 Sie 2009
Posty: 4
Wysłany: Nie Sie 30, 2009 3:30 pm   Gdańsk św.Wojciech - ul.Gdańska?? cdn!!

Witam
Przyłączając się trochę do tematu umiejscowienia Św Wojciecha ,zastanawiałem się ,czy nie przypadkiem, ulica wychodząca z Pruszcza w kierunku Gdańska która nosiła nazwę Gdańska(na mapach ,raczej z okresu II wojny) i czy nie była jej przedłużeniem ulica Gdańska na Św.Wojciechu(uwaga jayms-a).
Na razie to tylko sugestia,bo nie znalałem ,żadnej mapy Pruszcza(z obszarem na którym było by widać Św.Wojciech) ,a która by potwierdzała tę sugestię.
Przy okazji dziękuje kolegom za pomoc i podpowiedzi

Pozdr
Mariusz
_________________
mark65
 
Fenix 


Dołączył: 08 Cze 2007
Posty: 161
Wysłany: Nie Sie 30, 2009 4:00 pm   

Małe sprostowanie,ulica Gdańska w Pruszczu nie była i nie jest ulicą w stronę Św.Wojciecha.Jest to krótka uliczka prostopadła do Grunwaldzkiej,aktualnie ze światłami gdyż przy niej mieści się Centrum Ratunkowe.
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Nie Sie 30, 2009 4:09 pm   

Tak mi teraz przyszło do głowy,że może nazwa ulicy "gdańskiej" istniała tylko w świadomości mieszkańców Św.Wojciecha,na zasadzie dzisiejszej drogi "warszawskiej"-głównego połączenia Gdańska z Warszawą.
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
mark65 

Dołączył: 21 Sie 2009
Posty: 4
Wysłany: Wto Wrz 15, 2009 8:06 pm   Gdańsk św.Wojciech - ul.Gdańska -> ul.Trakt św.Wojciecha

Witam !!
Zagadkę ulicy Gdańskiej i poszukiwanego domu pod numerem 25,uznaję za rozwiązaną ,ze względu na zniknięcie domu.
To oczywiście żart, ale......
Po dzisiejszej wizycie na św.Wojciechu i przypadkowym odnalezieniu poszukiwanej przeze mnie rodziny ,wyjaśniła się sprawa numeracji domów. Dom na ulicy Gdańskiej nr 25 ,przemianowany został po przyłączeniu na obecną ulicę Trakt św.Wojciecha pod numerem 441.
Sam dom ze względu na zniszczenia w wyniku powodzi w 2001 r. został rozebrany.
Czekam jeszcze na drobne historyczne wyjaśnienia ,ale na tym kończę moje poszukiwania
Dziękuje wszystkim za pomoc i sugestie
Pozdrawiam
Mariusz
_________________
mark65
 
jayms 
dżejms


Dołączył: 16 Paź 2005
Posty: 1001
Wysłany: Sro Wrz 16, 2009 6:26 am   Re: Gdańsk św.Wojciech - ul.Gdańska -> ul.Trakt św.Wojcie

mark65 napisał/a:
Dom na ulicy Gdańskiej nr 25 ,przemianowany został po przyłączeniu na obecną ulicę Trakt św.Wojciecha pod numerem 441.


Po jakim przyłączeniu? Możesz podać jakieś szczegółowsze informacje?
_________________
Bacz byś nie zgłupiał od mądrości swojej.
 
tomaszek 

Dołączył: 01 Kwi 2008
Posty: 31
Wysłany: Pon Wrz 21, 2009 11:29 pm   

Mark65 coś jednak chyba Ci umyka w tej historii. A mianowicie fakt że zanim ulicy nadano nazwę traktu Św. Wojciecha ulica ta nazywała się ul. Jedności Robotniczej. Powiem szczerze że również zainteresowało mnie co autor ma na myśli mówiąc przyłączenie. Kilka lat mieszkałem w Świętym Wojciechu - znam kilka ciekawych historii o tym miejscu ale nic o przyłączeniu nie wiem.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk