Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Ekshumacja masowego pochówku w Malborku
Autor Wiadomość
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Czw Lut 05, 2009 10:21 am   

Ekshumacja masowego grobu w Malborku trwa i jeszcze potrwa

Cytat:
Europejski Fundusz Hipoteczny z Warszawy nie tak wyobrażał sobie początek inwestycji w Malborku. Spółka wyłożyła 9,5 mln zł na działkę przy ul. Piastowskiej, na której w ciągu najbliższych trzech lat miał powstać wysokiej klasy hotel. A właśnie tam został odkryty masowy grób, którego pochodzenie wyjaśnia obecnie m.in. Instytut Pamięci Narodowej.

Budowa została wstrzymana, ale inwestor nie wycofuje się z zamiaru postawienia ekskluzywnego hotelu. Chce zrealizować inwestycję i jak zapowiada - również uczcić pamięć osób, które zostały, w niewyjaśnionych jeszcze okolicznościach, pochowane w pobliżu pokrzyżackiego zamku.

- Wspólnie z lokalnymi władzami rozważamy różne możliwości, aby odpowiednio upamiętnić to miejsce - zapewnia Marcin Podobas, wiceprezes EFH. - Uważamy to za nasz obowiązek. Szacunek dla osób, które zostały pochowane w tym grobie, niezależnie od ich narodowości, nakazuje nam upamiętnić ich we właściwy sposób. To jest część historii Polski i Malborka. Od historii nie uciekniemy. Trzeba ją poznać, zrozumieć i wyciągnąć wnioski.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób inwestor upamiętniłby ofiary, ale jeśli taka decyzja zapadnie, będzie to drugi ukłon spółki w stronę historii Malborka. Wcześniej EFH zapowiedział umieszczenie we wnętrzu hotelu elementów dawnego Domu Polskiego, który trzeba było zburzyć na potrzeby 4-gwiazdkowej inwestycji. W 1920 roku w Domu Polskim odbył się plebiscyt, w którym malborczycy decydowali o tym, czy miasto ma należeć do Polski, czy do Niemiec
 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Sob Lut 07, 2009 10:52 pm   

ruda napisał/a:
inwestor chce również uczcić pamięć osób, które zostały, w niewyjaśnionych jeszcze okolicznościach, pochowane w pobliżu pokrzyżackiego zamku.
Bardzo jestem ciekawa w jaki sposób inwestor to zamierza zrobić :hmm:
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Pią Lut 13, 2009 6:37 pm   

Masowe groby w Gdańsku

Cytat:
[...]
O wielu odkrytych już grobach nie wie ani policja, ani konserwator. Bo to kłopot. Adam, pracownik jednej z firm budowlanych, z niechęcią wspomina problemy wynikające ze znalezienia masowej mogiły w centrum miasta.

- Zawiadomiliśmy policję, był prokurator, konserwator zabytków, sami musieliśmy pakować kości do worów foliowych - mówi. - Oczywiście nikt nawet nie wspomniał o rękawicach, jakie oglądamy na filmach. Ludzie pracowali w zwykłych rękawicach roboczych. Przerwa w prowadzeniu robót, wykopywanie zwłok, to koszty wykonawcy. I to niemałe. Wiem jedno - każdy kierownik budowy, który znajdzie jakiekolwiek kości, natychmiast je zakopuje, by nie przerwano mu prac


Teraz wszystko jasne.
 
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Pią Lut 13, 2009 6:54 pm   

Malborscy forumowicze nie znieważali

Cytat:
Miłośnicy historii Malborka i użytkownicy forum historyczno-społecznego Marienburg.pl nie znieważyli ludzkich szczątków, które odnaleziono na terenie tajemniczej masowej mogiły, a także nie znieważyli i nie pomówili burmistrza Malborka. O możliwości popełnienia takich przestępstw powiadomił Prokuraturę Rejonową w Malborku włodarz miasta, Andrzej Rychłowski. Nie będzie postępowania prokuratorskiego.

Sprawa sięga przełomu października i listopada ub.r., gdy na terenie przyszłej budowy czterogwiazdkowego hotelu przy zamku odkryto ludzkie szczątki. Stało się to 28 października. Wydobyto wówczas kości i czaszki, które należały do 67 osób. Pochowano je na Cmentarzu Komunalnym już 31 października. Burmistrz, poproszony wówczas przez nas o komentarz w sprawie szczątków i okoliczności pochówku, stwierdził, że teren został zbadany i dalszych prac poszukiwawczych nie będzie.

Takie stanowisko zaskoczyło forumowiczów z Marienburg.pl, którzy byli zdziwieni błyskawicznym zamknięciem sprawy. 16 listopada okazało się, że miłośnicy historii Malborka mieli rację, wyrażając swoje wątpliwości. Tego dnia na forum zostały opublikowane zdjęcia kolejnych, pojedynczych kości, wykonane na terenie mogiły
. Malborskie instytucje tłumaczyły to potem wilgocią, błotem, które przykryło kości w czasie październikowych prac.

Forumowicze zarzucili kłamstwo burmistrzowi i prokuratorowi. W tym samym czasie na służbową skrzynkę mailową burmistrza trafił list od anonimowego mieszkańca, który zarzucił w nim Andrzejowi Rychłowskiemu m.in. kłamstwa.

Wkrótce potem do Prokuratury Rejonowej w Malborku trafiło doniesienie złożone przez burmistrza o możliwości popełnienia przestępstwa. Udało się nam ustalić, że dotyczyło to czterech zarzutów: znieważenia na forum publicznym, znieważenia w liście elektronicznym, znieważenia zwłok ludzkich oraz pomówienia na forum publicznym i w liście elektronicznym. Dowiedzieliśmy się też, że autor e-maila do burmistrza ujawnił się później i przeprosił włodarza. Mimo to, sprawa trafiła do prokuratury. Ta jednak nie będzie zajmowała się trzema pierwszymi zarzutami. Natomiast kwestia pomówienia nie jest objęta ściganiem z urzędu.

- Prokurator odmówił wszczęcia postępowania, bowiem uznał, że działanie to nie nosiło znamion czynu zabronionego - tłumaczy Waldemar Zduniak, szef Prokuratury Rejonowej w Malborku.

Poprosiliśmy burmistrza o komentarz w sprawie i spytaliśmy, czy będzie odwoływał się od decyzji prokuratury bądź wystąpi przeciwko forumowiczom na drogę sądową.

- Nie zamierzam odwoływać się od decyzji prokuratury w tej sprawie - wyjaśnia Andrzej Rychłowski. - Moje powiadomienie miało w zamierzeniu uzmysłowić pewnym osobom powagę całej sytuacji i zwrócić ich uwagę na to, że przy całej zapalczywości należy jednak zachować pewne normy stosunków międzyludzkich. To prawda, że autor listu wyraził skruchę i przeprosił, ale moje zawiadomienie nie dotyczyło tylko pomówienia, ale chodziło również o to, by prokuratura z urzędu sprawdziła, czy nie doszło do zbezczeszczenia szczątków, czy też czynów znieważenia ich przez osoby, które uczestniczyły w całym zdarzeniu. Myślę, że dla wszystkich wypływa z tej sytuacji pewna lekcja - choć zdarzają się kontrowersje, to przed formułowaniem opinii i ich wygłaszaniem należy najpierw poznać argumenty wszystkich stron i czynić to w odpowiedzialny sposób.

Przypomnijmy, że od października ub. roku (z przerwami) z masowej mogiły na terenie ul. Solnej wydobyto szczątki należące do ok. 1850 osób.Po co sięczepiali :hihi: Ziemia wszystko by przykryła !
 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Pon Lut 16, 2009 4:00 pm   

Ponoc atak najlepszą formą obrony.... :mrgreen: przed pomowienami też :wink: i......
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sro Lut 25, 2009 5:49 pm   

Nie będzie hotelu na masowym grobie w Malborku

Cytat:


Duży znak zapytania pojawił się w związku z planami budowy pierwszego w Malborku czterogwiazdkowego hotelu. Miał stanąć na działce w centrum miasta. Jednak w październiku ubiegłego roku został tam odkryty masowy grób, w którym znajdują się szczątki ok. 2000 osób, najprawdopodobniej z okresu wojennego (1945 rok).

Grunt należy do Europejskiego Funduszu Hipotecznego SA z Warszawy. Spółka kupiła tę działkę od malborskiego samorządu. Kiedy prezes EFH podpisywał przed rokiem umowę nabycia gruntu o powierzchni 0,46 ha i wartości 9,5 mln zł, nie krył radości. Ziemia leży w bezpośrednim sąsiedztwie pokrzyżackiego zamku - atrakcji turystycznej światowej rangi, odwiedzanej przez setki tysięcy ludzi z kraju i zagranicy.

Kilka miesięcy po podpisaniu umowy podczas prac przygotowawczych do budowy hotelu natrafiono na masowy grób. Jego rozmiary zaskoczyły nawet historyków. Inwestycja hotelarska w tym miejscu nie jest już tak atrakcyjna jak przed rokiem. Pojawiły się nawet sugestie, że inwestor może zażądać od miasta zwrotu pieniędzy.

We wtorek nie udało się nam skontaktować z szefostwem EFH, ale od kilku tygodni było wiadomo, że spółka bierze pod uwagę różne sposoby wyjścia z sytuacji.

- Wspólnie z lokalnymi władzami rozważamy różne możliwości, aby odpowiednio upamiętnić to miejsce - mówił nam na początku lutego Marcin Podobas, wiceprezes EFH. - Uważamy to za nasz obowiązek. Szacunek dla osób, które zostały pochowane w tym grobie, niezależnie od ich narodowości, nakazuje nam upamiętnić je we właściwy sposób.

Okazuje się, że porozumienie między inwestorem a miastem polegać ma na zmianie lokalizacji przyszłego hotelu. W porządku czwartkowej sesji Rady Miasta Malborka jest punkt dotyczący zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli rajcy zagłosują na "tak", obiekt zostanie przesunięty, z terenu masowej mogiły, nieopodal, kosztem terenu inwestycyjnego należącego do samorządu.

"Dokonane przez inwestora analizy prawne, jak i marketingowe wskazują, że realizacja projektu budowy hotelu w tym miejscu [na terenie masowej mogiły - dop. red.] jest inwestycją bardzo ryzykowną pod względem ekonomicznym, jak i marketingowym" - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały Rady Miasta Malborka.

O tym, że na działce zakupionej przez EFH znajduje się masowa mogiła, nikt nie wiedział, więc nikt nie wprowadził w błąd inwestora. Jednak władze miasta biorą pod uwagę i taką ewentualność, że spółka mogłaby zrezygnować z budowy hotelu.

- Możliwy jest scenariusz, w którym inwestor wycofuje się z przedsięwzięcia i dąży do zwrotu pieniędzy zapłaconych za działkę, czyli prawie 10 milionów złotych - potwierdza Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka. - Dzięki podjętym przez nas działaniom EFH podtrzymuje jednak chęć realizacji przedsięwzięcia, co odsuwa ryzyko utraty tej ważnej inwestycji i zwrotu pieniędzy. Zaproponowaliśmy EFH wariant przesunięcia hotelu do tyłu, wzdłuż ulicy Solnej, w kierunku ulicy Piłsudskiego, o około 40 metrów. Z przodu, od ulicy Piastowskiej, powstałyby w takim układzie tereny zielone, co byłoby wyrazem poszanowania dla tego miejsca i ludzi, którzy zostali tam pochowani. Mamy wstępną akceptację tej propozycji ze strony EFH.

Takie rozwiązanie oznacza, że miasto nie będzie już mogło sprzedać działki wartej kilkaset tysięcy złotych, na której miał powstać dom wielorodzinny z funkcjami usługowymi, bo to na ten teren zostałby cofnięty hotel. Co na to radni?

- Ja będę głosował za przyjęciem tej uchwały - mówi Stanisław Berliński. - W tej sprawie nie można patrzeć tylko na pieniądze, trzeba ją widzieć szerzej. Dzięki tej uchwale inwestor się nie wycofa, a wokół hotelu będzie większa przestrzeń. Ponadto upamiętnione zostaną osoby pochowane w masowym grobie.

- Jeszcze nie wiem, jaką decyzję podejmę. Podczas sesji Rady Miasta będę chciał uzyskać trochę więcej informacji w tej sprawie - dodaje z kolei radny Zdzisław Leszczyński.

IPN bada
Do końca lutego mają potrwać prace ekshumacyjne w masowej mogile w Malborku, którą odkryto w październiku.
Wydobyto z niej szczątki blisko 2000 osób. Po zakończeniu ekshumacji Instytut Pamięci Narodowej, który próbuje rozwiązać zagadkę grobu, przekaże część szczątków do analizy. Badania wykażą m.in., kiedy powstała mogiła, co było przyczyną śmierci osób w niej pochowanych. Jeśli uda się ustalić narodowość ofiar (historycy przypuszczają, że są to w większości mieszkańcy ówczesnego niemieckiego Marienburga, którzy zginęli w wyniku działań wojennych w 1945 roku), wtedy zapadnie decyzja o możliwości godnego pochówku.
Publicznie pojawiły się lokalizacje: niemieckie cmentarze w Starym Czarnowie (woj. zachodniopomorskie) lub Gdańsku, a także Malbork. Decyzję podejmie Ludowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi wraz z Fundacją Pamięć oraz Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
 
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sob Lut 28, 2009 9:24 am   

Jak Sowieci zdobyli miasto - wspomnienia byłych malborczyków cz. II

Cytat:
Wspomnienia, które publikujemy, pochodzą z ksią-żki Gustava Fiegutha "Marienburg 1945. Kampf um Stadt und Burg" ("Malbork 1945. Walka o miasto i zamek"). Fragmenty tejże pozycji przetłumaczył dla naszych Czytelników Witold Banacki, miłośnik historii Malborka. Poniżej zamieszczamy też wspomnienia 90-letniego Baltazara Barwińskiego, mieszkańca Malborka, który wspomina haniebne czyny żołnierzy. [...]
 
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Wto Mar 03, 2009 9:20 am   

Rozmowy o godnym pochówku ofiar z masowej mogiły
 
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Pią Mar 06, 2009 12:18 pm   

Malbork. Hotel nie stanie na terenie mogiły, Volksbund wskazał trzy cmentarze wojenne dla ekshumowanych szczątków

Cytat:
W marcu br., zgodnie z ubiegłoroczną umową sprzedaży działki zawartą między burmistrzem Malborka i Europejskim Funduszem Hipotecznym S.A. z Warszawy, na terenie u zbiegu ul. Piastowskiej i Solnej miały leżeć ławy fundamentowe przyszłego luksusowego hotelu. Późniejsze wydarzenia, związane z odkryciem masowej mogiły na przyszłym placu budowy, zmusiły inwestora do zmiany planów.[...]
Ostatnio zmieniony przez Dostojny Wieśniak Sob Mar 07, 2009 9:09 pm, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
tomaeh 

Dołączył: 26 Lut 2009
Posty: 156
Wysłany: Sob Mar 07, 2009 8:32 pm   

Podobno ma tam być skwer i tablica pamiątkowa upamiętnająca tamte wydarzenia, natomiast sam hotel ma stanąć dalej! Urząd Miasta w Malborku chyba zaproponował inną działkę...
_________________
Człowiek mądrzeje z wiekiem... Ale najczęściej jest to wieko od trumny!
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Czw Kwi 23, 2009 9:31 am   

Ekshumacja w masowej mogile w Malborku została zakończona

Cytat:
Instytut Pamięci Narodowej zakończył prace ekshumacyjne w Malborku - w miejscu odkrycia masowej mogiły skrywającej szczątki ok. 2500 osób. Trwają przygotowania do rozpoczęcia specjalistycznych badań części znalezionych kości. Na zlecenie IPN wykona je Zakład Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Gdańsku. Badania potrwają ok. trzech miesięcy i pozwolą uzyskać odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące czasu powstania grobu w pobliżu zamku, wieku i płci pogrzebanych osób, a także przyczyn ich śmierci.

- Zaplanowane prace ekshumacyjne na działce przy ul. Solnej, w miejscu ujawnienia zbiorowej mogiły, zostały zakończone - potwierdza Maciej Schulz, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przy gdańskim oddziale IPN. - Najprawdopodobniej jednak w najbliższych dniach zostaną przeprowadzone prace sondażowe na sąsiednich działkach. Ich zakres będzie uzależniony od analizy ujawnionego materiału dowodowego w sprawie.

Postępy śledztwa wyjaśniającego tajemnicę powstania grobu oraz pochodzenie osób w nim pochowanych śledzą inne polskie i niemieckie instytucje, w tym Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z Warszawy oraz Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi (Volksbund). Przedstawiciele tych organizacji podejmą decyzję odnośnie właściwego, godnego pochówku szczątków ok. 2500 ludzi.

- Na razie nie ma w tej sprawie żadnego oficjalnego porozumienia - usłyszeliśmy wczoraj w Fundacji Pamięć z Warszawy, która reprezentuje w Polsce Volksbund.

Wiele wskazuje na to, że większość ofiar w mogile stanowili Niemcy, którzy zginęli w wyniku działań wojennych, głodu lub chorób pod koniec II wojny światowej w Malborku (Marienburgu). Miejsce pochówku osób narodowości niemieckiej na terenie Polski regulują międzynarodowe porozumienia. Wstępnie wytypowano trzy lokalizacje przyszłego pochówku szczątków - niemieckie cmentarze w Gdańsku, Mławce (woj. mazowieckie) lub Starym Czarnowie (woj. zachodniopomorskie).

Ta sprawa ciągle wywołuje emocje. Wśród wielu obecnych i byłych mieszkańców Malborka panuje przeświadczenie, że dawne ofiary powinny spocząć na terenie miasta. W przeforsowanie tego pomysłu zaangażował się Heimatkreis Marienburg, czyli stowarzyszenie byłych malborczyków mieszkających obecnie w Niemczech. Bodo Rückert, przewodniczący tej organizacji, poinformował nas, że oddala się szansa na pochówek szczątków, zapewne należących też do mieszkańców dawnego Marienburga, w grodzie nad Nogatem. Pojawiła się jednak inna, kompromisowa zdaniem Rückerta, propozycja. Otóż, według Heimatkreis Marienburg kości mogłyby spocząć na poniemieckim cmentarzu w Pogorzałej Wsi w powiecie malborskim. Nekropolia została przed laty odtworzona z pomocą hrabiny Kathariny von Krosigk, przewodniczącej Koła Niesienia Pomocy z Bonn.

- Propozycja ta została przekazana do burmistrza Malborka z prośbą o przyjęcie do wiadomości i wyrażenie zgody. Nadzieje wszystkich byłych mieszkańców opierają się teraz na życzliwym rozstrzygnięciu burmistrza miasta Malborka - informuje Bodo Rückert.

Ale malborskie władze samorządowe nie mają decydującego głosu w sprawie ustalenia miejsca pochówku, obiecały jednak przekazać tę informację odpowiednim instytucjom.

- Wspomniany cmentarz nie leży na terenie naszej gminy. Zajmowanie przeze mnie stanowiska w tej sprawie byłoby nietaktem wobec centralnych instytucji polskich i niemieckich - mówi Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka. - Pierwszorzędną sprawą dla nas wszystkich jest zapewnienie godnego pochówku. Nie będę sugerował organom centralnym, co powinny zrobić. Natomiast poinformuję Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o takiej propozycji.

Pochowanie będzie możliwe, zanim zakończy się śledztwo IPN w sprawie masowego grobu.

- Jeśli biegli orzekną, że nie ma potrzeby przetrzymywania dłużej materiału kostnego,
to od razu poinformuję o tym odpowiednie instytucje i będzie można zorganizować pochówek - zapowiada Schulz.

Jacek Skrobisz - POLSKA Dziennik Bałtycki


"materiału kostnego " brrrr
 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Czw Kwi 23, 2009 11:53 pm   

ruda napisał/a:
- Jeśli biegli orzekną, że nie ma potrzeby przetrzymywania dłużej materiału kostnego,
to od razu poinformuję o tym odpowiednie instytucje i będzie można zorganizować pochówek - zapowiada Schulz.
Materiału kostnego......... Można to jakoś było ładniej określić :hmm: bo gdyby tak napisano o naszych oficerach leżących w masowych mogiłach w Katyniu np....
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3726
Wysłany: Sob Sie 15, 2009 2:13 am   

Jak zapodał gdański serwis informacyjny TVP, szczątki ludzkie odkryte w masowej mogile w Malborku, pochowano na cmentarzu pod Szczecinem. Marienburg.pl usunął ze swojej strony wszystkie dotyczące tej sprawy posty, ogłosił zakaz wypowiadania się na temat spraw bieżących miasta. :evil:
_________________
Poldergeist
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sob Sie 15, 2009 6:44 am   

W piątek pochówek szczątków ok. 2120 osób z masowej mogiły w Malborku

Cytat:
W piątek na cmentarzu wojennym w miejscowości Glinna w województwie zachodniopomorskim odbędzie się uroczysty pochówek szczątków ok. 2120 osób, które wydobyto z masowej mogiły w Malborku. W pogrzebie wezmą udział m.in. przedstawiciele polskiego i niemieckiego rządu, a także samorządowcy i środowiska kombatanckie. Hołd ofiarom II wojny światowej, których ciała w wielkiej tajemnicy przez kilkadziesiąt lat spoczywały pod ziemią w centrum miasta, oddadzą też byli i obecni malborczycy.

- Jestem zadowolony, że sprawa została przeprowadzona przez uprawnione instytucje i ostatecznie zamknięta - mówi Jerzy Fryc, prezes Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Malborku. - Wielką tragedią jest to, w jaki okrutny sposób te osoby zostały pogrzebane, ale cieszę się, że doczekały się godnego pochówku.

W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział także Zbigniew Sawicki, archeolog Muzeum Zamkowego, który przez ponad pół roku nadzorował prace ekshumacyjne w masowej mogile.

- Mam nadzieję, że była to ostatnia tak wielka ekshumacja, w której brałem udział - mówi Zbigniew
Sawicki. - Przez pół roku zaprzątało to moje myśli i działania, wywarło na mnie ogromne wrażenie. To wielka trauma. Do tej pory mam przed oczami widok związany z ekshumacją. Byłem od początku najbliżej wydarzeń związanych z wydobyciem kości z masowego grobu, więc czuję się teraz w obowiązku uczestniczyć w pochówku tych szczątków, by oddać hołd ludziom pogrzebanym w mogile.

O godny pogrzeb apelowali obecni i byli mieszkańcy Malborka. Padały różne propozycje dotyczące lokalizacji cmentarza. Najczęściej wspominano ten w Glinnej w gminie Stare Czarnowo koło Szczecina, Gdańsk oraz Malbork. Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi (Volksbund) oraz reprezentująca go na terenie Polski Fundacja Pamięć zdecydowały się przetransportować ekshumowane kości pod Szczecin.

- Cmentarz, na którym zostaną pochowane szczątki, jest godnym miejscem - mówi Fryc. - Zgodnie z umową polsko-niemiecką, to miejsce przeznaczone dla niemieckich żołnierzy, ale i ofiar cywilnych. Nie ma wątpliwości, że są to ofiary narodowości niemieckiej, wśród nich malborczycy, ale i uciekinierzy z Prus Wschodnich. Trzeba o nich pamiętać, lecz także budować współpracę i przyjaźń między polskim i niemieckim narodem.

Pogrzeb rozpocznie się jutro o godz. 14 od przemowy prezesa Volksbundu. Część religijna będzie się składać z modlitw polskiego księdza i niemieckiego pastora. Trumny ze szczątkami zostaną poświęcone i pochowane w jednej krypcie. Potem na cmentarzu pojawią się tablice informujące o tym, że w grobie leżą cywilne ofiary II wojny światowej odnalezione w Malborku. Inskrypcje będą wyryte w językach polskim i niemieckim.

O tym, że są to ofiary narodowości niemieckiej, uciekające przed ofensywą Armii Czerwonej pod koniec II wojny światowej, świadczy śledztwo Instytutu Pamięci Narodowej, który bada okoliczności powstania mogiły w Malborku. Taką tezę można już postawić, choć postępowanie prokuratorów IPN jeszcze trwa.
- Jest szansa, że śledztwo zostanie zakończone jeszcze w tym roku, ewentualnie na początku przyszłego - mówi Maciej Schulz, naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu przy gdańskim oddziale IPN.

Przypomnijmy, że na masową mogiłę natrafiono przypadkowo w październiku ubiegłego roku. Prace ekshumacyjne, z przerwami, trwały do kwietnia.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk