Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Drewnica - zagroda holenderska
Autor Wiadomość
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Pią Gru 26, 2008 11:28 pm   

Wesołych Świąt życzy dom w Drewnicy wraz z właścicielką!

Wigilia ożywiła dom, który dawno nie obchodził Świąt Bożego Narodzenia.
Choinka była piękna i kolorowa. Na zdjeciu bomka, która wygrała konkurs na bombkę Bożego Narodzenia - Drewnica 2008 ;)

taxi drewnica.JPG
Plik ściągnięto 11781 raz(y) 54,01 KB

 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Nie Sty 04, 2009 11:11 pm   

Pozdrawiamy po sąsiedzku dom w Drewnicy wraz jego Właścicielką. Życzymy udanego roku, nowej więźby, skutecznego odrobaczenia (temu większemu oczywiście, chociaż kto tu większy duchem, nie wiadomo) i ciepła. Ludzie trafiają na domy a domy na ludzi. Magia jakaś w tym jest. Powodzenia w nowym roku. :)
_________________
Poldergeist
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Pon Sty 12, 2009 2:52 pm   

Z Nowym Rokiem - nowe dobre wiadomości. :) Majstry z grubsza poumawiane i wiosna będzie nasza :) Strasznie się cieszę, że całe przedsięwzięcie zaczyna przybierać jakiś ksztalt.

Dla zainteresowanych bardziej zrozumiałymi, niż ostatnie ,napisami ściennymi:
ściany w Drewnicy ujawniły elementy czasu i przestrzeni: na fragmentach gazet odczytałam: 1929, Tigenhof, Danzig, Zoppot.
czyli bez sensacji, za to swojsko i miło
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Sob Sty 24, 2009 7:38 am   

Skarby mennonitów odnalezione!

Składa się na nie komplet gaci i dzinsów upchniętych w ścianie, bynajmniej niemennonickich :)
Na tym tle dużo lepiej prezentowało się gnizado myszy zbudowane przy wykorzystaniu zyletek Bałtyk. To widocznie była ich ulubiona marka.

Poszukiwania trwają i mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będą tak spektakularne jak do tej pory :)
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sob Sty 24, 2009 11:51 am   

pi napisał/a:

Składa się na nie komplet gaci i dzinsów upchniętych w ścianie, bynajmniej niemennonickich



To wiadomość do wątku o stroju żuławskim, bezcenna 8))
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Sob Sty 24, 2009 6:39 pm   

Gniazdo z żyletek? 8O Żuławy to naprawdę dziwne miejsce.
_________________
Poldergeist
 
chlorek 
Olęder

Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 5
Wysłany: Nie Sty 25, 2009 4:48 pm   

Czytając ten wątek nabieram wrażenia deja vu. Sam tez borykam się z podobnymi problemami. Kupiłem ponad rok temu 130-letnią (wywnioskowałem z daty nad drzwiami - 1879) chałupę. Od czerwca ubiegłego mieszkamy i remontujemy.
pi napisał/a:
Napiszcie czy nie mylę się z tymi gazetami, bo nie wiem czy dalej zdzierać :) Hej hej!

U mnie w jednym z pokoi gazety były uzyte jako podkład pod tapety, na balach nabite były maty jutowe, jak z takich starych worków na ziemniaki, później były gazety i na to tapeta ręcznie malowana. A później jeszcze 6 warstw tapet, ostatnia a'la "wczesny gomułka".
Po zerwaniu tego w całości i ostrożnym oderwaniu juty od reszty oczom naszym ukazał się taki widok:

Daty wydania gazet to 1886 i 1887, głównie "Nogat Zeitung"
Pozdrawiam i trzymam kciuki za udana inwestycję (łączę się w bólu :wink: )
_________________
Wstąp do Armii Czerwonej...
nim ona wstąpi do Ciebie
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Pon Sty 26, 2009 12:08 am   

Witaj i na żuławskich stronach Chlorku. Może w jakim osobnym wątku opowiesz co nieco o swoich zmaganiach z materią i duchem swojego domu? Wiadomo że ludzie wybierają domy, ale jest też faktem, że domy ludzi akceptują albo nie. :)
_________________
Poldergeist
 
chlorek 
Olęder

Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 5
Wysłany: Pon Sty 26, 2009 7:30 pm   

Z pewnością nie omieszkam tego uczynić. Jak tylko znajdę nieco natchnienia i przede wszystkim trochę wolnego czasu, a z jednym i drugim ostatnio nieco krucho. Ale tyle życia przed nami, co i lat trwania remontu, to jeszcze się "pouzewnętrzniam" na tym forum na temat mej zagrody...
_________________
Wstąp do Armii Czerwonej...
nim ona wstąpi do Ciebie
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Sro Sty 28, 2009 8:40 am   

Chlorku napisz proszę jak wykończyłeś ściany po zerwaniu tapet - zostawiłeś drewno, wróciłeś do tapet, a może zrobiłeś jakieś wewnętrzne ocieplenie?
 
chlorek 
Olęder

Dołączył: 25 Sty 2009
Posty: 5
Wysłany: Sro Sty 28, 2009 5:35 pm   

Niestety pokoi z tapetami mam tylko półtora. Drugi pokój poprzednik obciął piłą i postawił w tym miejscu ścianę z pustaków i suporeksu (bez komentarza :II ). Na razie w tym pokoju, który sie cały zachował po zdarciu tapet odsłoniły się piękne bale drewniane, które szkoda nam było czymkolwiek przykrywać. Żona moja tylko wyszorowała je wodą z "Ludwikiem" i na razie tyle. Na suficie były przybite deski do belek stropowych i na to trzcina obrzucona tynkiem gliniano - wapiennym, popękane i sypało sie na głowę. To wszystko wyrzuciłem i na razie mam gołe belki stropowe (30 x 40 cm) i widoczną drewnianą pierwszą warstwę podłogi z poddasza. Część przestrzeni między belkami zostanie wypełniona ociepleniem i przykryta płytą g-k, albo deskami, albo obrzucona gliną i pomalowana na biało (trwają w tym względzie spory kompetencyjne :) ). W pozostałych pomieszczeniach mam maty trzcinowe obrzucone tynkiem gliniano-wapiennym (za wyjatkiem jednej wewnętrznej sciany murwanej obrzuconej zwykłym tynkiem cementowo - wapiennym, ale to juz powojenna robótka).
_________________
Wstąp do Armii Czerwonej...
nim ona wstąpi do Ciebie
 
Dostojny Wieśniak 


Dołączył: 02 Gru 2007
Posty: 3888
Wysłany: Czw Sty 29, 2009 12:42 am   

Przed 1945 rokiem stosowana była w pomieszczeniach bardziej reprezentacyjnych upiornie twarda sklejka, blacha prawie. Malowane to było albo tapetowane. Można jeszcze spotkać ją tu i ówdzie. Warstwami papieru oklejano bardziej płaskie powierzchnie. Niżej rozwiązanie spotkane w drewnianym domu. – boazeria pokrywająca ściany niezbyt równe i mało estetyczne. Jak znajdę zdjęcia, wrzucę współczesne rozwiązanie pod tapetę.

CCC.jpg
sklejka 1
Plik ściągnięto 11388 raz(y) 54,26 KB

BBB.jpg
sklejka 2
Plik ściągnięto 11388 raz(y) 41,49 KB

AAA.jpg
boazeria
Plik ściągnięto 11388 raz(y) 52,93 KB

_________________
Poldergeist
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Sob Lut 07, 2009 10:31 pm   

o ludzie ludzie.....dziziaj miałam przyjemność obejrzeć sposób połączenia bali na rogach mojego domu. Zerwaliśmy odeskowanie. i to co tam zobaczyliśmy nie jest ani na zamek ani na rybi ogon, tylko.... na wszystko. Mam dzis lekkie załamanie, bo tyle dech do wymiany.... i te dziwne połączenia...jak to się trzyma w ogóle ? Nie wiem co to za zagadka. Kto ten dom zbudował? i dlaczego tak dziwnie? wygląda jakby się strasznie spieszył z tą budową i miał niezpożyte pokłady fanatazji i nie był cieślą :) . sama już nie wiem. Wkleję zdjęcia - ocenicie. Dziwny dziwny dom... a może to juz tyle razy było naprawiane, że tak dziwnie wygląda?
 
pi 

Dołączyła: 08 Paź 2008
Posty: 106
Wysłany: Sob Lut 07, 2009 10:33 pm   

Dostojny - o co chodzi z tą sklejką - ze zdjęć to nie bardzo wynika, ale rozumiem, że całośc ściany była przykrywanataką sklejką, tak?

napisz nieznającej się
 
ruda 
Mierzeja


Dołączyła: 24 Cze 2007
Posty: 1792
Wysłany: Sob Lut 07, 2009 11:38 pm   

pi napisał/a:
.... i te dziwne połączenia...jak to się trzyma w ogóle ?


Dzięki inteligencji materiału! :hihi:
_________________
„Chamstwu w życiu należy się przeciwstawiać siłom i godnościom osobistom”.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk