Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Katastrofa promu na Motławie
Autor Wiadomość
jeziu1976 

Dołączył: 15 Kwi 2004
Posty: 9
Wysłany: Czw Gru 02, 2004 10:33 am   Katastrofa promu na Motławie

Witam wszystkich!
Mam pytanie do "starszych" Gdanszczan. Na forum Gdansk-Sopot-Gdynia GW, w watku poswieconym budowie kladki na Motlawie znalazlem
taki wpis.
Nigdy wczesniej o tym nie slyszalem. Podpytam moja Mame, ktora mieszka w Gdansku od lat 50. ale bede w domu dopiero na Swieta. Moze ktos z was slyszal o tej historii?
Pozdrawiam serdecznie.
 
 
lusinek1 
Młodzież,a co!


Dołączył: 21 Lis 2004
Posty: 722
Wysłany: Czw Gru 02, 2004 10:45 am   

To głośna katastrofa. Moja-Ładniejsza-Połowa opowiadała mi kiedyś, że to była przez lata jakaś trauma dla wielu gdańszczan...
Rzeczywiście wtedy wypadki potoczyły się b. szybko i zginęło sporo ludzi.
W Muzeum Kryminalistyki na UG jest o tym spora gablota...
 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Czw Gru 02, 2004 10:52 am   

Historia jest wielokrotnie opisywana, np. w albumie "Wydarzyło się w Gdańsku 1901-2000". Był tez film dokumentalny. Tyle że nie chodzi o prom na Ołowiankę (jak napisał ktoś na forum Gazety.pl), a prom kursujący z okolic ul. Wiosny Ludów na Sienną Groblę. Do niedawna istniała tablica pamiatkowa poświęcona katastrofie (gdzieś tu wspominaliśmy o niej na forum), ale w tym roku ukradziono ja i zapewne sprzedano na złom.
 
Sabaoth 
Zachodni Prusak


Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 11351
Wysłany: Czw Gru 02, 2004 12:03 pm   

Pumeksie, myśmy odkryli brak tablicy w czasie naszej wycieczki na Sienną Groblę :mrgreen: Ciekawi mnie, czy ktoś oprócz nas wie o jej zniknięciu.

A to zdjęcie z albumu Wydarzyło się w Gdańsku, wyciąganie promu z dna. Katastrofa miała miejsce 1 sierpnia 1975 r. ok. godz. 15, zginęło wtedy 18 osób.

prom.jpg
Plik ściągnięto 42814 raz(y) 51,43 KB

_________________
www.danzig-online.pl
 
 
Mikołaj 
Idi Admin


Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 8107
Wysłany: Czw Gru 02, 2004 12:07 pm   

Gdzieś w 30 dniach też o tym wydarzeniu był większy artykuł
 
lucy 
Lusia


Dołączyła: 09 Mar 2004
Posty: 638
Wysłany: Czw Gru 02, 2004 1:07 pm   

Niedawno w telewizji był reportaż o tym, w serii którą przedstawiają "wielkie katastrofy"czy "nieznane katastrofy". Te reportaże są w niedziele na TV3, późnym wieczorem.

"Tytuł odcinka : PROM NA MOTŁAWIE
Autor:Leszek Wasiuta
1 sierpnia 1975 roku na kanale Motławy w Gdańsku miała miejsce katastrofa promu linowego w wyniku czego śmierć poniosło 18 osób .Przyczyną tej tragedii była bezmyślność Zarządu Dróg i Mostów w Gdańsku , który na stanowisku kierownika promu zatrudnił człowieka upośledzonego umysłowo i na dodatek jeszcze przygłuchego.

Nie tak dawno był też reportaż o pożarze na statku "Maria Konopnicka" jak również o wybuchu gazu pod budynkiem na ul. Struga w Gdańsku i zawaleniu się tego budynku.
 
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Gru 02, 2004 3:35 pm   

dodajmy do tego katastrofe autobusowa pod Kokoszkami, wybuch gazu w bloku naprzeciw zajezdni, pozar w hali Stoczni...
sporo zlego wydarzylo sie w Naszym Miescie :II
 
Corzano 
bi-cyklista
z Północy


Dołączył: 18 Lis 2004
Posty: 4571
Wysłany: Czw Gru 02, 2004 3:43 pm   

seestrasse napisał/a:
dodajmy do tego katastrofe autobusowa pod Kokoszkami, wybuch gazu w bloku naprzeciw zajezdni, pozar w hali Stoczni...
sporo zlego wydarzylo sie w Naszym Miescie :II

...wybory samorządowe...
:%
_________________
 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Czw Gru 02, 2004 3:43 pm   

:haha:
 
lucy 
Lusia


Dołączyła: 09 Mar 2004
Posty: 638
Wysłany: Nie Gru 05, 2004 6:12 pm   

Dzisiaj znowu jeden z reportaży z serii "Nieznane katastrofy" i znowu o Gdańsku!!!
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Stocznia Północna
w Gdańsku.
Eksplozja B-406/6

W tym odcinku przedstawimy hiostorię eksplozji, która miała miejsce w czerwcu 1980 r. na budowanym w Stoczni Północnej w Gdańsku statku rybackim - tuńczykowcu.
W katastrofie zginęło na miejscu 18 osób, a 10 zmarło w szpitalu.

Magazyn, 25 min, odc. 11, 2003

Autor: Leszek Wasiuta

Emisja: niedziela, 5 grudnia, godz. 23:10.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

To sciągnęłam ze strony TVP3 :)
 
 
wrangla 
co to w ogóle jest za nick...


Dołączyła: 01 Gru 2004
Posty: 1220
Wysłany: Wto Wrz 06, 2005 8:17 pm   

w "świeżych" (2x)"30dniach" jest ciekawy artykuł o tym wypadku. Opisane kto, co, jak, dlaczego...


Przez (m.in.) brak wyobraźni projektantów tego promu większość pasażerów nie miała żadnych szans na uratowanie się, choćby nawet potrafili pływać.

p.jpg
Poszukiwanie ofiar katastrofy promu linowego na Motlawie w Gdansku. 1.08.75. Fot. Zbigniew Kosycarz
Plik ściągnięto 42648 raz(y) 33,91 KB

 
lupi 

Dołączył: 03 Gru 2008
Posty: 129
Wysłany: Pią Gru 05, 2008 7:52 pm   

wrangla napisał/a:
w "świeżych" (2x)"30dniach" jest ciekawy artykuł o tym wypadku. Opisane kto, co, jak, dlaczego...



Lina promu była naciągnięta i wkręciła się w śrubę przepływającego statku żeglugi przybrzeżnej no i wszystko wywróciło się.
_________________
........
 
Zdzislaw 


Dołączył: 11 Sie 2006
Posty: 532
Wysłany: Czw Gru 18, 2008 11:33 pm   

Może nie powinienem tego pisać, ale... to juz odległa przeszłość. Z katastrofa promu wiąże sie moja bardzo osobiste przeżycie. Tak naprawdę to była kwestia kilkunastu minut, a ja byłbym na tym promie, który został przewrócony przez przepływającą "Marylę".
To były wakacje i jak co dzień wraz z kumplami pojechaliśmy na plażę na Stogach (wtedy mawialiśmy Sianki). Pogoda się jednak popsuła i postanowiliśmy wracać. Mieszkałem wtedy na Heweliusza i w trakcie powrotu, wysiadaliśmy zawsze na Siennickiej (koło ZREMBU) przy skrzyżowaniu z Głęboką, przechodziliśmy ul. Wiesława do przystani promu przy Zakładach Rybnych na Angielskiej Grobli. Tak tez było i tym razem. Wsiedliśmy na prom, przeprawiliśmy się przez Motławę i Karpią (a raczej nieutwardzoną drogą prowadzącą wzdłuż prawego brzegu kanału Raduni) oraz dalej ul.Krosna doszliśmy do naszych bloków. Po dotarciu do domu dowiedziałem się że jest wypadek na Motławie. Kilka lub kilkanaście minut zadecydowało...
Do dziś mam dość paskudne skojarzenie z tym miejscem... (Brabank????)
_________________
Pozdrawiam Zdzisław

Vivere est cogitare
 
Matius 

Dołączył: 15 Lip 2007
Posty: 3
Wysłany: Sob Sie 01, 2009 12:31 pm   

a dziś właśnie mija rocznica, bodajże trzydziesta czwarta, tego wydarzenia; niedawno byłem w Gdańsku (jestem z Elbląga) i szczerze mówiąc , trochę zasmucił mnie fakt, że w miejscu katastrofy nie ma ŻADNEJ tabliczki pamiątkowej czy czegoś w tym rodzaju;

aha - i czy ktoś z szanownych Forumowiczów posiada może artykuł z 30Dni ten starszy - bodajże ze stycznia 2000 roku? Byłbym wdzięczny za jego umieszczenie, przesłanie mi go w jakiś sposób, e-mailem na przykład (od razu zaznaczam, że tylko i wyłącznie do własnego użytku; żadnych praw autorskich łamać nie zamierzam :wink: )
 
 
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Nie Sie 02, 2009 8:45 pm   

Matius napisał/a:
trochę zasmucił mnie fakt, że w miejscu katastrofy nie ma ŻADNEJ tabliczki pamiątkowej czy czegoś w tym rodzaju;

Była ale się zmyła...w sensie pewnie na skup trafiła... :II
_________________

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk