Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
Wejście do tunelu.
Autor Wiadomość
Mroovka 

Dołączył: 11 Lis 2008
Posty: 6
Wysłany: Pon Lis 17, 2008 3:07 pm   Wejście do tunelu.

Witam serdecznie!
Mam pytanie takie. Czy może ktoś z forumowiczów orientuje się czemu służy wejście zlokalizowane w wale pomiędzy torami kolejowymi a kanałem Raduni na Zaroślaku? Ostatnio są tam ślady bytności jakiejś ekipy remontowej najprawdopodobniej ale jestem tam niestety poza godzinami ich pracy. Wejście to znajduje się na wysokości Urzędu Wojewódzkiego.
Przeszukałem wszystkie fora i inne źródła ale: albo nie umiem szukać albo nic nie ma na ten temat :???: Zdjęć niestety nie posiadam - aparat padł. :%
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lis 17, 2008 3:45 pm   

Ja sie orientuję. Jest to współcześnie, bodajże po powodzi 2001 (szczegóły sprawdzę wieczorem w domu) odkryty fragment tunelu (poterny) który łączył koszary na Biskupiej Górce z okolicami klasztoru Franciszkanów (tunel wspomina choćby Grass w "Psich Latach" o ile dobrze pamiętam). Na pytanie "czemu służy" odpowiedź w zasadzie brzmi "służy zamknięciu dostępu do tunelu" :)
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Pon Lis 17, 2008 11:47 pm   

Sprawdziłem. Według moich informacji jest to faktycznie, odkryty przypadkowo w 2001 r., wschodni koniec zachowanego odcinka poterny. Reszta poterny (prowadząca do fosy przy bastionie Wieben) została zniszczona w latach 90. XIX wieku w związku z poszerzaniem wykopu kolejowego.
Po odnalezieniu zasypanego końca tunelu w 2001 r podjęto decyzję o wykonaniu w tym miejscu portalu i bramy, wzorowanych na architekturze fortecznej z epoki powstania poterny (czyli I poł. XIX wieku).
W uzupełnieniu: widok z mostku na Kanale Raduni w kierunku dawnych koszar na Biskupiej Górce - widoczny betonowy schron (?) z okresu II wojny św., połączony ze wspomnianą poterną. I zdjęcie górnego końca poterny, obok dawnych koszar.

IMG_7243.jpg
Plik ściągnięto 30127 raz(y) 57,89 KB

IMG_7232.jpg
Plik ściągnięto 30127 raz(y) 34,07 KB

_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Mroovka 

Dołączył: 11 Lis 2008
Posty: 6
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 12:06 am   

Dzięki wielkie za info. Coś zaczyna mi świtać - faktycznie przed powodzią w 2001 nie było tego wejścia. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję!
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 12:55 am   

pumeks napisał/a:
odkryty fragment tunelu (poterny) który łączył koszary na Biskupiej Górce z okolicami klasztoru Franciszkanów

Z tego co mi wiadomo, to poterna łączyła koszary na Biskupiej Górce z Wiebenkaserne i miała w razie potrzeby umożliwiać szybkie wzmocnienie załogi na Biskupiej Górce żołnierzami z koszar przy Fleischergasse/Poggenpfuhl.
Co do współczesnego wykorzystania tego tunelu to jakieś 2 lub 3 lata temu brygada remontująca i oczyszczająca kanał Raduni na czas robót zrobiła sobie w nim magazyn (czytaj: zacienione miejsce gdzie w spokoju można popijać pyffko).
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 8:33 am   

Co do Wiebenkaserne, to czy masz jakieś dowody? tunel musiał powstać w latach dwudziestych XIX wieku, wraz z budową koszar na Biskupiej G., a wtedy jeszcze żadnych Wiebenkaserne nie było. Moim zdaniem, poterna z Biskupiej G. dochodziła tylko do fosy przy bastionie Wieben. Przejścia pod fosą raczej nie było. Oczywiście po wewnetrznej stronie fosy był dalszy system kazamat i potern, więc oczywiście możliwość komunikacji z koszarami Wiebego (po ich wybudowaniu) zawsze istniała.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Wto Lis 18, 2008 9:16 am   

pumeks napisał/a:
Co do Wiebenkaserne, to czy masz jakieś dowody?

No nie, żadnych prac wykopaliskowych ani badań przy użyciu georadaru nie uskuteczniałem. :mrgreen:
Wzmianka o połączeniu Wiebenkaserne z Biskupią Górką pojawiła się w prasie lokalnej ("Dziennik Bałtycki" ?) parę lat temu jak odsłonięto rzeczony fragment tunelu. Jeśli od tego miejsca pociągnąć linię prostą to jej wylot faktycznie byłby w koszarach Wiebego.
_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Sro Lis 19, 2008 9:35 am   

Budowę podziemnego, długiego korytarza (poterny) łączącego Biskupią Górkę z miejskimi fortyfikacjami planował już gen. Haxo, przy okazji budowy analogicznego połączenia wychodzącego z Redity Napoleońskiej na Forcie Góry Gradowej. Ostatecznie udało się zrealizować jedynie to drugie.

Nie wiem dokładnie, kiedy powstała omawiana przez nas poterna, z pewnością jednak w I poł. XIX w. Na Biskupiej stacjonowała załoga pruska już od 1814 r. (najprawdopodobniej urządzono jakieś tymczasowe koszary). Koszary te, które znamy, powstały w okresie 1827-1833. Do 1818 r. wojska przebywające w mieście nie były demobilizowane (a przynajmniej większość z nich), utrzymywano ich w stałym pogotowiu. W tym czasie prace fortyfikacyjne ograniczały się jedynie do bieżących napraw i uzupełnień - jestem więc prawie przekonany, że datację poterny należy umieścić gdzieś w przedziale 1818-1833.

Od lat 30. XIX w. fortyfikacje Biskupiej Górki zmieniały swój kształt dopiero w II poł. XIX w. - dotyczyło to m.in. Szańca Jezuickiego. Pod koniec XIX w. zmodernizowano też same koszary. Ale wówczas nie budowano by już takiego chodnika - fortyfikacje lądowe Gdańska traciły na znaczeniu (upraszczano jedynie właśnie forty Biskupiej i Gradowej, planowano jedynie umocnienia linii kolejowej i na terenie Zaspy), a poterna (tak mi się wydaje) była już wówczas swego rodzaju anachronizmem (inna sprawa - przecież wew. ciąg obwałowań miał ulec rozbiórce...).

Poterna nie łączyła się z koszarami, a jedynie z bastionem Wijbego.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
BillyBoy 
Rockabilly man


Dołączył: 24 Cze 2006
Posty: 462
Wysłany: Czw Lis 20, 2008 12:24 am   

To zdjęcie wykonałem ok. 2002 r.

tunel.jpg
Plik ściągnięto 29969 raz(y) 57,53 KB

_________________
BillyBoy na kłopoty ma zawsze środek złoty.
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Czw Lis 20, 2008 1:58 am   

I co z nim(z tym wejsciem ze zdjecia) się stało?Można wiedzieć?To bardzo ciekawe o czym piszecie.
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Ponury2 


Dołączył: 01 Cze 2007
Posty: 764
Ostrzeżeń:
 4/4/6
Wysłany: Pią Lis 13, 2009 11:52 pm   Tunel z Biskupiej Górki?

http://www.chem.univ.gda....kprzewodnik.htm

Cytat:
Na południe od Siedlic wznosi się Biskupia Góra (Bischofsberg), której nazwa pochodzi stąd, że stał tu niegdyś pałacyk biskupów kujawskich z Włocławka.

Dojście przez ul. Schwarzes Meer i Grosse Berggasse. Zejść stąd można podziemnemi schodami na Petershagen. Ze szczytu piękny widok na miasto i okolicę.


Zasypany czy jak?
_________________
"Ci, którzy się boją, umierają codziennie. Ci, którzy się nie boją, umierają tylko raz."

Giovanni Falcone (1939-1992), włoski sędzia śledczy, poległy w walce z mafią.
 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 12:45 am   

Ciekawostka taka, ta stronka i piękne widoczki Miasta (którego już nie ma no i znów nachodzi ,ze Miasto piękne b y ł o :II )
Ponury2 napisał/a:
Zasypany czy jak?
No właśnie?A co na to forumowi "znawcy tematu" :hmm: to też ciekawostka taka.
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
dandola 

Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 1092
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 7:29 pm   

Czy można prosić ewentualnie o jakiś plan przedmiotowego tunelu?
 
 
Krzysztof 


Dołączył: 14 Lip 2006
Posty: 2657
Wysłany: Sob Lis 14, 2009 11:14 pm   

To o tej konstrukcji?

Biskupia .jpg
Plik ściągnięto 29561 raz(y) 78,94 KB

 
 
groszek 


Dołączyła: 15 Lis 2007
Posty: 995
Wysłany: Nie Lis 15, 2009 5:43 pm   

Pewnie o to chodzi , Krzysztof masz więcej materiałów? Napisz to takie ciekawe :roll: .
_________________
mały kot na wielkiej drodze...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk