Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
zagadka adiego
Autor Wiadomość
tobocian 


Dołączył: 19 Sty 2007
Posty: 683
Wysłany: Wto Lis 11, 2008 9:39 pm   

adibadi33 napisał/a:
mam kolejną agadkę, na zdjęciu wypatrzyłem ciekawy obiekt, wygląda troche jak jakiś basen, budynki kąpielowe umieszczone są na drewnianym pomoście, na posiadanych przeze mnie mapach nie ma zaznaczonego tego obiektu


No to jak napisałeś...po prostu pływalnia/basen z przebieralnią...
_________________

 
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Lis 11, 2008 10:33 pm   

adibadi33 napisał/a:
witam
nie moge ustalic czy zalączone zdjęcie to chmielna (ale raczej tak), a jeśli tak to czy zdjecie zostało zrobione z kierunku północnego czy południowego, dla ułatwienia zamieszczam zdjecie z 1929 i zdjecia aktualne z soboty

Moim zdaniem, zdjęcia, które zamieściłeś, na nic się nie przydadzą.



To jest widok w kierunku południowym, po lewej człowiek (żołnierz?) stoi na rogu Münchengasse/Żytniej, a dalej w głąb zdjęcia, za samochodami, byłby wylot Adebargasse/Pszennej; po prawej jest bezimienna uliczka prowadząca na Krowi Most (na rogu szachulcowy spichrz Hopfengasse 34, "Biały Anioł"; następny, murowany, to chyba Hopfengasse 36 "Kotwica").
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Wto Lis 11, 2008 11:21 pm   

Sledzac moich przodkow, mialem teraz mozliwosc przejrzec zfilmowane koscielne ksiazki zgonow z XVIII. wieku. To byla ksiazka ze Sw. Jana. (Znalazlem paru z moim nazwiskiem, ale nie o tym chcialem tu pisac.) Tam napisane sa adresy tych zmarlych. Pisze ulica i numer 1487, albo 1865, albo 1732...

Czy ktos z Was historykow wie, jak wtedy takie wysokie liczby powstawaly??? :dziadek:

Ja dla siebie wnioskuje, ze
- przenumerowano wszystkie domy calego miasta, a nazwa ulicy to byl dodatek, zeby w calym miescie nie szukac, albo
- kazde mieszkanie dostalo numer.

Kto na to odpowie? :skolowany:
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Sro Lis 12, 2008 2:51 pm   

Było już o tym parę razy. To chodzi prawdopodobnie o tak zwane numery serwisowe, wprowadzone zdaje się w 1801 r. Ponumerowano wszystkie domy, ale w ramach dzielnic. Wiem np. że 966 na Prawym Mieście to kamienica przy św. Ducha (od 2. połowy XIX wieku miała adres Heilige-Geist-Gasse 82), 563 to późniejsza Jopengasse 8, na Mariackiej były numery około 830-850. Osobna numeracja (ale na tej samej zasadzie) była dla Starego Miasta, odrębna dla Przedmieścia, zapewne też dla Wyspy Spichrzów czy Dolnego Miasta.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
Dieter 
Schidlitzer


Dołączył: 30 Wrz 2007
Posty: 522
Wysłany: Sro Lis 12, 2008 5:09 pm   

Dziekuje Ci pumeks! Nie wiedzialem, ze to juz bylo wyjasnione i przepraszam.

Tam dwoch moich przodkow zmarlo w Armenhaus = Domu Ubogich. Mieli w 1829 roku 81 i 82 lata - na tamten czas to jak dzisiaj 100 lat... :dziadek:
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk