Dawny Gdańsk Strona Główna Dawny Gdańsk


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
poszukuję materiałów o kościele Zbawiciela na Zaroślaku
Autor Wiadomość
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Pią Wrz 05, 2008 5:42 pm   poszukuję materiałów o kościele Zbawiciela na Zaroślaku

witam wszystkich!! poszukuję materiałów na temat nieistniejącego już kościoła Zbawiciela na Zaroślaku i szpitalu św. Gertrudy, który był z nim związany. Z góry dziękuję, jeśli ktokolwiek odpisze i pomoże :-) :co_jest:
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Pią Wrz 05, 2008 8:11 pm   

Standardowo na początku pytanie, co już udało Ci się zebrać?

Chyba jednym z najłatwiej dostępnych, a przy okazji dość wyczerpujących, aktualnych i zwięzłych opracowań jest praca Wolfganga Güntera Deurera, Gdańsk i jego kościoły, Dokumentacja 56 zabytkowych istniejących i nieistniejących kościołów Gdańska, wydana po polsku w 2003 roku. Kościołowi Zbawiciela na Zaroślaku poświęcono przede wszystkim strony 263-269. Książka oprócz BG PAN jest też dostępna w bibliotece publicznej na Mariackiej oraz w głównej bibliotece uniwerku na terenie kampusu w Oliwie.
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Sob Wrz 06, 2008 10:39 am   

jak narazie nie do końca spenetrowałem Archiwum w Gdańsku, cóż, nie można zbyt wiele spodziewać się o nieistniejącym już kościele... :???: wybrałem się też do Konserwatora Zabytków, ale tak jest trochę więcej zamieszania z dostaniem się do archiwum, może tam coś znajdę...na pewno dam znać jak coś nowego wyłowię:)
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Nie Wrz 07, 2008 2:22 pm   

właśnie się zorientowałem, że ta teczka która oglądałem w Archiwum jest autorstwa Jakuba Deurera, więc o najprawdopodobniej ojciec autora książki o gdańskich kościołach:) ciekawie się zapowiada jutrzejsza wizyta w PANie i APG, jeszcze raz dziękuje ze podesłanie mi tytułu tej książki!!

W opisie teczki jest tak: Dzieje twórcy: Jakub Deurer (1898 -1960) urodził się w Koblencji, zmarł w Wesel. Był urzędnikiem Ministerstwa Finansów w Berlinie, następnie prowadził przedsiębiorstwo architektoniczno-budowlane. W latach ostatniej wojny na zlecenie niemieckich władz konserwatorskich wykonywał dokumentację obiektów zabytkowych różnych miast, w tym również Gdańska. Po wojnie osiadł w Wesel, gdzie prowadził przedsiębiorstwo budowlano-konserwatorskie i zajmował się odbudową i renowacją tamtejszej świątyni. Po jego śmierci przedsiębiorstwo wraz ze spuścizną przejął jego syn Wolfgang Deurer.
Zawartość: Rysunki techniczne architektoniczne i wyposażenia oraz fotografie widoków zewnętrznych i wnętrz kościołów gdańskich: Bartłomieja, Brygidy, Barbary, św. Ducha, Elżbiety, Bożego Ciała, Jana, Józefa, Katarzyny, Mikołaja, Najświętszej Marii Panny, Piotra i Pawła, Zbawiciela. Dom Uphagena, Dwór Artusa. Wieże i bramy miejskie. Portale.
 
Pepo 
PDW

Dołączył: 14 Lis 2004
Posty: 359
Wysłany: Nie Wrz 07, 2008 6:37 pm   

Zastanawiam się tylko, czy przypadkiem wizyta w APG oraz lektura księgi Deurera Jr. nie jest dublowaniem się - z przedmowy Autora wynika, że z dorobku ojca wojnę przetrwała jedynie ułamek jego pracy inwentaryzacyjnej z II wś (czyżby to właśnie było w zbiorach APG?), a ksiazka to wynik rozwinięcia pracy ojca o nowe i pełniejsze ustalenia syna. Bądź co bądź, życzę powodzenia ;)
_________________
www.jandaniluk.pl
 
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Pon Wrz 08, 2008 6:47 pm   

okazało się, że książka zawiera dużo więcej materiałów niż sama teczka w APG. Do zbiorów ojca, czyli Jakuba Deurera swoje materiały dorzucił też jego syn Wolfgang, więc jestem bardzo zadowolony z dzisiejszej zdobyczy :D jeszcze raz dziękuję za podpowiedź, gdzie miałem szukać
 
Piotr J. 
Blockeweg

Dołączył: 10 Lut 2006
Posty: 215
Wysłany: Pon Wrz 08, 2008 10:08 pm   

Do tego masz jeszcze moje zdjęcie wieży z 1984 r. http://www.fotosik.pl/pok...e4eeb297c5.html

:D
 
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Wto Wrz 09, 2008 4:28 pm   

wow, niezłe, robi wrażenie :D jakby było przedwojenne 8O dzięki serdeczne!!
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Nie Wrz 21, 2008 7:09 pm   

zamieszczam zdjęcia, które zdobyłem w APG, 3 oryginały przedstawiające wnętrze kościoła Zbawiciela tuż przed wojną. Będę opisywał na bieżąco moje znaleziska :)

chciałbym napisać o tym jakiś artykulik, zacząć jakoś swoje życie naukowe, ale wątpię, żebym się od tego nadawał, mimo że studiuję historię...

Salvator-chrzcielnica [APG 1629-21, s16].jpg
Plik ściągnięto 34383 raz(y) 38,97 KB

 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Nie Wrz 21, 2008 7:09 pm   

jeszcze to:

Salvator-wnętrze2 [APG 1629-21, s16].jpg
Plik ściągnięto 34382 raz(y) 76,61 KB

 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Nie Wrz 21, 2008 7:10 pm   

i to :)

Salvator-wnętrze[APG 1629-21, s10].jpg
Plik ściągnięto 34381 raz(y) 74,58 KB

 
seestrasse 
Zesztrasia z Szafy


Dołączyła: 13 Kwi 2004
Posty: 6586
Wysłany: Nie Wrz 28, 2008 8:40 pm   

stolzenbergerze, a znalazłeś jakąkolwiek wzmiankę o cmentarzu przy tym kościele? bo na jednym ze starych planów jest on zaznaczony, po prawej stronie :)
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Pon Wrz 29, 2008 4:48 pm   

znalazłem, ale napiszę późnej, jak znajdę segregator z materiałami, bo mam straszny bajzel :D ponoć przesunięto go potem na ten teren na którym znajduje się obecnie cmentarz na dole ul. Stoczniowców, również nazywający się Salwator. Ciekawiej wyglądała sprawa z cmentarzami na Chełmie, ale to inny temat :)
 
pumeks 
Mottlauspucker


Dołączył: 22 Paź 2003
Posty: 7683
Wysłany: Wto Wrz 30, 2008 8:18 am   

Jakbyś chciał coś pisać o cmentarzach na Chełmie, to zajrzyj tu: Cmentarz na Chełmie, tak na wszelki wypadek, żeby nie wyważać otwartych drzwi.
_________________
#MuremZaPolskimMundurem
 
stolzenberger 

Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 113
Wysłany: Wto Wrz 30, 2008 5:28 pm   

Pumeks, tak się składa że znam Twój tekst o cmentarzu:) korzystałem z niego nawet w mojej pracy na studiach :D
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dawny Gdańsk Strona Główna

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template subTrail v 0.4 modified by Nasedo. adv Dawny Gdansk