Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Straszyn Prendzieszyn Historia i Dzieje

Leon - Sro Lis 24, 2004 10:37 pm
Temat postu: Straszyn Prendzieszyn Historia i Dzieje
Witam serdecznie
kto ma wiecej wiadomosci o tej Miejscowosci?

Sabaoth - Sro Lis 24, 2004 11:05 pm

Trochę zdjęć by się znalazło.
Leon - Sro Lis 24, 2004 11:13 pm

Sabaoth napisał/a:
Trochę zdjęć by się znalazło.

bardzo bym sie ucieszyl

Sabaoth - Sro Lis 24, 2004 11:17 pm

Ale nie ma tak hop siup, najpierw muszę poszukać, później poskanować. Może w weekend znajdę czas.
Leon - Czw Lis 25, 2004 9:32 pm

Moze ktos mieszka lub pochodzi tak jak ja z tej Miejscowosci z ktorej wyjechalem
trzydziesci lat temu

Czesiek - Czw Lis 25, 2004 10:27 pm

Ostatnio w gdańskiej telewizji podano informację że powstaje zalkładowe muzeum elektrowni wodnych w Straszynie. Mają trochę eksponatów( orginalne maszyny , generatory ,urządzenia elektryczne itp) trochę zdjęć i poszukują ich od dawnych pracowników.
Petelka - Pią Lis 26, 2004 8:23 am

Mogę jedynie wyszukać w swoich albumach parę współczesnych zdjęć. Szukać?
Leon - Nie Lis 28, 2004 6:35 pm

Dzieki za odpowiedzi jako byly pracownik Elektrowni chyba tez znajde jakies zdiecia
Leon - Nie Lis 28, 2004 6:40 pm

Pentelko Twoje wspolczesne zdiecia tez chetnie bym zobaczyl za co z gory dzieki.
pumeks - Pon Lis 29, 2004 12:39 pm

Leon, jeśli interesujesz się tematem na poważnie, to radziłbym dotrzeć do książki "Geschichte der Doerfer auf der Danziger Hoehe", autor nazywa się J. Muhl, a wydana została Gdańsku w 1938 r. Powinna być w Niemczech osiągalna, zwłaszcza że Rosenberg wydał po wojnie reprint wydania z 1938 roku.
pumeks - Czw Gru 09, 2004 8:55 pm

Leon pewnie będzie znał te obrazki, ale inni niekoniecznie...
Leon - Nie Gru 19, 2004 7:32 pm

Dziekuje za przeslane zdiecia sa dla mnie bardzo ciekawe takich wlasnie nie posiadam.
Leon - Nie Sty 02, 2005 11:14 pm

Dla zainteresowanych-Straszyn to nie tylko Elektrownie´: w Straszynie powstala jedna z pierwszych w Europie Polnocnej papiernia ktoera przebudowano na Kuznie ktoerej mloty napedzano sila wodna -Hammermühle ;pozatym Garbarnia z 18 Wieku nad starym korytem Raduni -w Predzieszynie stary Folwark i byly cmentarz rodz von Tiedemann-to takze Groby popielnicowe ktorych sporo mozna znalesc przy drode prowadzacej do Bakowa przy tej drodze z opowiadan moich krewnych znajdoja sie zakopane szczatki Cial pomordowanych lub zmarlych w drodze jencow Stuthoffu ktorych prowadzoeno przez Straszyn -znam te miejsca i mogie je opisac lub wskazac .
lusinek1 - Pon Sty 03, 2005 12:26 am

pumeks napisał/a:
Leon, jeśli interesujesz się tematem na poważnie, to radziłbym dotrzeć do książki "Geschichte der Doerfer auf der Danziger Hoehe", autor nazywa się J. Muhl, a wydana została Gdańsku w 1938 r. Powinna być w Niemczech osiągalna, zwłaszcza że Rosenberg wydał po wojnie reprint wydania z 1938 roku.

Pumeks, czy ten "J.Muhl" ma coś wspólnego z niejakim Johnem Muhlem - urzędnikiem policyjnym z Polizeipraesidium?

pumeks - Pon Sty 03, 2005 9:30 am

Zbaraniałem jak zapytałeś, bo John Muhl to dość znany historyk, nigdy mi się nie kojarzył z policją. Ale zajrzałem właśnie do książeczki Marka Andrzejewskiego "Ludzie Wolnego Miasta Gdańska" i faktycznie, wygląda na to, że to ta sama osoba.
Mustafa - Pon Sty 03, 2005 11:16 am

"byly cmentarz rodz von Tiedemann "

Czy to ten sam von Tiedemann który zaprojektował nieistniejący już kościół Zbawiciela przy ul. Kościelnej na Emaus ?

lusinek1 - Pon Sty 03, 2005 4:23 pm

pumeks napisał/a:
Zbaraniałem jak zapytałeś, bo John Muhl to dość znany historyk, nigdy mi się nie kojarzył z policją. Ale zajrzałem właśnie do książeczki Marka Andrzejewskiego "Ludzie Wolnego Miasta Gdańska" i faktycznie, wygląda na to, że to ta sama osoba.

Tjaaaa... Wypisz-wymaluj: pumeks - chodząca biblioteka z książeczkami na każdą okazję :mrgreen:
No proszę, a ja myślałem z kolei, że Pan John M. (siakieś nie-niemieckie imię jakby? :% ) interesował się tylko historią policji... :mrgreen:

pumeks - Wto Sty 04, 2005 9:03 am

Biblioteczka stoi w zasięgu ręki :P Jakieś 1,20 m od klawiatury.
A co do imienia Johna Muhla - nie mam pojęcia, jak on to wymawiał, ale na pewno nie był jedynym gdańszczaninem tego imienia. Biorąc pod uwagę bogactwo wymowy regionalnej, John wymawiany "Joon" nie byłby znów tak odległy od standardowego "Johann".

Leon - Wto Sty 04, 2005 7:16 pm

Ksiazke ta do tej pory nie udalo mi sie kupic w Ksiegarniach a w Wydawnictwie Rosenberg jest wysprzedana . Antykwariaty zadaja bardzo wysokie ceny - szukam dalej moze kiedys znajde. Na temat Autora nie mam zadnych wiadomosci a szkoda.

Jezeli chodzi o Rodzine von Tiedemann z moich informacji wiem ze byli ziemianinami wielu bylo rycerzami sluzac takze Krolom Polskim-pamietam jeszcze stare nagrobki gdzie byly wymienione wyczyny zawody i funkcje poszczegolnych czlonkow Rodu, o budowniczych raczej nic mi nie wiadomo.

Grün - Wto Sty 04, 2005 7:46 pm

Leon napisał/a:
...byli ziemianinami...

dobrze, że nie marsjanami :^^

sylwia.zdr - Pią Sty 21, 2005 11:46 pm

Cytat:
takze Groby popielnicowe ktorych sporo mozna znalesc przy drode prowadzacej do Bakowa przy tej drodze z opowiadan moich krewnych


Groby popielnicowe znajduje się w tych okolicach, np: przy okazji wykopów pod fundamenty w Kolbudach, jak słyszałam z pewnych żródeł.

Sabaoth - Czw Mar 10, 2005 8:57 pm

Właśnie zeskanowałem takie ładne zdjęcie elektrowni Straschin - Prangschin, może się komuś przyda:
Federico - Sob Kwi 23, 2005 7:05 pm

Leon napisał/a:
Groby popielnicowe ktorych sporo mozna znalesc przy drode prowadzacej do Bakowa przy tej drodze z opowiadan moich krewnych znajdoja sie zakopane szczatki Cial pomordowanych lub zmarlych w drodze jencow Stuthoffu ktorych prowadzoeno przez Straszyn -znam te miejsca i mogie je opisac lub wskazac .


Byłbym wdzięczny za możliwość wskazania grobów sztutowiaków. Od kilku lat prowadzę poszukiwania miejsc pochówku. Ich rezultaty były ostatnio publikowane w "Echu Pruszcza" i "Pomeranii". Po 60. latach powinni w końcu znaleźć godne miejsce spoczynku.

Michał - Nie Kwi 24, 2005 9:56 pm

Sabaoth,

czy mógłbyś przesłać mi te zdjęcia, o których mówiłeś, albo wkleić je tutaj?

moj mail pasazer77@o2.pl

Sabaoth - Nie Kwi 24, 2005 10:00 pm

Musiałbym je najpierw zeskanować. Może w tym tygodniu znajdę na to chwilę.
Michał - Nie Kwi 24, 2005 11:00 pm

Byłbym wdzięczny.
twardy - Pon Kwi 25, 2005 10:50 am

Witajcie,ja mieszkam w Straszynie i bardzo podobają mi sie powyższe zdjecia.Leon jeśli interesują ciebie teraźniejsze fotki i informacje o straszynie to zapraszam.
Leon - Sob Kwi 30, 2005 2:54 pm

Witaj Twardy ja pochodze ze Straszyna tam sie tez urodzilem moze sie nawet znamy?W maju bede w Straszynie .
Leon - Nie Maj 01, 2005 1:36 pm

Federico, -przyjade po 20 Maja na tydzien do Straszyna mozemy sie skontaktowac.
twardy - Wto Maj 03, 2005 5:36 am

tak, tak, nie zapomnij starych fotek, aby bylo co ogladac:]. do straszyna na urlop? w sumie to moze byc dobry pomysl.a kiedy byles tutaj poraz ostatni?
Federico - Wto Maj 03, 2005 8:53 pm

Dzięki Leon za odzew. Będę czekał na sygnał. Może się spotkamy, pogadamy i coś się napisze... :hihi:
pumeks - Czw Maj 05, 2005 11:12 am


Zdjęcie z 25.08.1971.
Ja jestem ten co stoi a nie kuca :wink:

Leon - Czw Maj 05, 2005 10:10 pm

Samolot ten rzeczywiscie stal nad jeziorem w Straszynie a nie w Goszynie po prostu ta strona jeziora nalezy jeszcze do Straszyna wiem to dokladnie kiedys czesto bywalem w tej kawiarence a w poblizu mieszkala moja siostra w domkach ktore nalezaly do Straszyna.
Makabunda - Czw Maj 05, 2005 10:24 pm

No to mamy na obrazku samolot Li-2 czyli sowiecką wersję amerykańskiego DC-3.
Michał - Pią Maj 06, 2005 12:12 am

a gdzie dokładnie był ten ośrodek MSW?
Czy może przy ścieżce do kanału burzowego elektrowni? pamiętam, ze jeszcze jakies 3 lata temu stały tam ruiny azbestowych domkow letniskowych.


I może ktoś pamięta strone jeziora, gdzie stał samolot?

W sobote wybiore sie poszukac jakichs sladow


pozdrawiam

pumeks - Pią Maj 06, 2005 10:14 am

Ja niestety byłem zbyt mały żeby w ogóle zwracać uwagę na topografię :II
A to zdjęcie zdaje się zrobi karierę medialną :wink: Udostępniłem je właśnie do publikacji nie tylko online.

Marcin - Pią Maj 06, 2005 10:17 am

Cytat:
A to zdjęcie zdaje się zrobi karierę medialną Udostępniłem je właśnie do publikacji nie tylko online.

:ok:
A bo pierwszy raz - twoja prawa noga już zrobiła "karierę medialną" w GW. :wink:

lusinek1 - Pią Maj 06, 2005 10:20 am

Pumeksiu - czyżbyś miał trafić do następnego "Był sobie Gdańsk - okolice"?? :hurra: :==
pumeks - Pią Maj 06, 2005 10:23 am

Nie no, bez przesady. To raczej będzie lokalna straszyńska publikacja :D
Michał - Pią Maj 06, 2005 12:17 pm

Hm, tą drogę do samolotu to chyba bede musiał sam znalezc, bo idąc wg. Twojego opisu musialbym raczej sobie te drogi budować. Ale ten cypel to duża podpowiedź. Zreszta po starym ośradku energetycznym nie ma już prawie śladu. Obecnie wygląda to tak: o właśnie tak!

A kanał burzowy to to o czym piszesz. Nawet w Straszynie przyjęła się nazwa basen na to miejsce. Wszak pełnił on taką funkcję jeszcze ładnych pare lat temu. Potem gdy na stałe nie było w nim wody był świetnym miejscem do jezdzenia rowerem dzięki zaokraglonemu przejsciu scian bocznych w dno :)

Ostatnio kaskada pod mostem nieco sie zniszczyławww.straszyn.com



Pozdrawiam

Leon - Nie Maj 08, 2005 12:06 pm

Dwa lata temu pospacerowalem sobie do lasu nad jeziorem gdzie stal samolot mozna tam sie wygodnie dostac - za ujeciem wody prowadzi sciezka brzegiem jeziora ktora mozna dojsc do dawnego osrodka MSW mijajac pozostalosci po domkach sluzbowych pracownikow Elektrowni Wodnych trzeba wejsc do lasu i skrecic w lewo w strone jeziora.Zycze przyjemnego spaceru.
Sabaoth - Sob Mar 10, 2007 7:44 pm

Piękna straszyńska pocztówka z pocz. XX w.
szperacz - Sro Mar 14, 2007 3:16 pm

Tak dla urozmaicenia tematu
Trochę nowych zdjęć elektrowni okiem "przedwojennej" kamery.

seestrasse - Sro Mar 14, 2007 11:07 pm

kochany Szperaczku, zdjęcia śliczne - ale bardzo szerokie :wink: 800 piksów to maks. zmniejsz, proszę, jeśli możesz :LL: :D
szperacz - Czw Mar 15, 2007 8:03 am

Przepraszam, pomniejszam, dodaję...
szperacz - Czw Mar 15, 2007 8:14 am

Niestety, zmniejszam a i tak wchodzą duże, spróbuję poźniej
seestrasse - Czw Mar 15, 2007 12:58 pm

już wszystko ok, dziękuję! :D
Leon - Pią Lip 25, 2008 10:21 pm

Do SZRERACZA- Elektrownia Predzieszyn ,wyglada inaczej ,pokazana na zdieciu jest Elektrownia Kuznice. W Elektrowni Predzieszyn pracowalem 11lat jako maszynista,znam wiec dokladnie ten budymek.Pozdrawiam serdecznie Leon.
swiss - Sob Lip 26, 2008 2:55 pm

W "Echu Straszyna" znalazłem następujące zdjęcie:



podpisane, że Straszyn lata 30-te, ale jakoś nie mam pewności czy to aby na pewno Straszyn...

Leon - Sob Paź 11, 2008 9:49 pm

Halo swiss ,slusznie watpisz.Zdiecie pokazuje Predzieszyn na pierwszym planie Folwark-obecnie piekarnia Mielnik,dalej widzimy stare zabytkowe budynki bylej Garbarni,posiadam kopie tego zdiecia ,gdyz widac na nim moj dom rodzinny.Pozdrawiam serdecznie Leon.
dandola - Pią Sty 08, 2010 10:39 am

Czy interesuje kogoś praktycznie nieznana historia budowy szosy prowadzącej ze Straszyna do Pruszcza nazwana nie wiadomo czemu ulicą Raciborskiego, który nic nie miał wspólnego ze Straszynem i Pruszczem?
diablica - Pią Sty 08, 2010 9:00 pm

dandola napisał/a:
Czy interesuje kogoś praktycznie nieznana historia budowy szosy prowadzącej ze Straszyna do Pruszcza nazwana nie wiadomo czemu ulicą Raciborskiego, który nic nie miał wspólnego ze Straszynem i Pruszczem?

z miłą chęcią poczytam...czy ma to związek może z przemarszem wojsk radzieckich do Pruszcza właśnie tamtymi okolicami ?

dandola - Sob Sty 09, 2010 5:31 pm

http://forum.dawnygdansk....trakty&start=15
dandola - Wto Maj 18, 2010 3:44 pm

Przy okazji pytanie - czy posiada ktoś zdjęcie samolotu, który znajdował się niegdyś w ośrodku wypoczynkowym MSW w Straszynie i służył za kawiarnię wczasowiczom oraz zna ewentualnie jego historię? A w monografii regionalnej asesora sądowego J. Muhla, którego ród był związany m.in. ze Skowarczem i Ulkowymi Straszyna brak.
dandola - Nie Kwi 03, 2011 6:32 pm

Jeszcze jedno pytanie - czy ktoś się orientuje co autor miał na myśli pisząc przy każdej okazji opisu historii wsi "Jak podaje kronika Straszyna"? Cóż to jest za sławetna, a tajemnicza kronika, której nigdzie nie można znaleźć?
danielewicz - Pią Maj 20, 2011 10:01 pm

dandola napisał/a:
Przy okazji pytanie - czy posiada ktoś zdjęcie samolotu, który znajdował się niegdyś w ośrodku wypoczynkowym MSW w Straszynie i służył za kawiarnię wczasowiczom oraz zna ewentualnie jego historię?

Odświeżę trochę pytanie, posiada ktoś takowe fotki?

danielewicz - Pią Maj 20, 2011 10:09 pm


Takie jedno znalazłem, ze strony fotopolska.eu

bavar - Sob Maj 21, 2011 12:09 pm

samolot "kawiarnia" w dawnym ośrodku wypoczynkowym MSW w Straszynie

:wink:

dandola - Nie Maj 22, 2011 8:26 pm

Istnieje on jeszcze? Moja matka prowadziła ten przybytek kultury i rozrywki w sezonie letnim w latach 60-tych. Oglądałem w tamtejszym telewizorze lądowanie na Księżycu.
danielewicz - Wto Maj 24, 2011 6:46 am

Samolotu nie ma, ośrodka także nie ma-teren zalany :wink:
Krzysztof - Wto Maj 24, 2011 1:15 pm

danielewicz napisał/a:
Samolotu nie ma, ośrodka także nie ma-teren zalany :wink:

Nie ma ośrodka, ale teren nie został zalany. Poziom wody w zbiorniku ten sam od 100 lat.
Po likwidacji ośrodka teren bardzo sympatyczny. To ognisko nie w miejscu, gdzie stał samolot, a na półwyspie.

danielewicz - Nie Maj 29, 2011 1:51 am

Dzięki za informację.
Takie info dostałem w pracy, że ośrodek musiał być zlikwidowany, bo teren był planowany do zalania...
Może w takim razie ma ktoś wiedzę na temat przyczyn zamknięcia ośrodka?

Krzysztof - Nie Maj 29, 2011 11:04 am

Ten, inne ośrodki i wszelką zabudowę nad zalewem zlikwidowano w związku ze skierowaniem wody z Raduni do naszych kranów (ujęcie wody w Straszynie).
danielewicz - Nie Maj 29, 2011 12:24 pm

Dzięki :==
Zbych - Wto Lis 25, 2014 1:49 pm

Ze strony biblioteki w Zurychu:

Straszyn 1930 dwa razy:

Link do powiększenia


Link do powiększenia

discus - Czw Lut 05, 2015 12:59 pm

Straszyn na pocztówce. Zaciekawił mnie drugi plan widokówki, prawdziwy księżycowy krajobraz. Nie ma jakichkolwiek drzew :roll:
Miro - Sro Lut 11, 2015 3:35 pm

W latach 1923-1927 elektrownia wodna Straszyn-Prendzieszyn dostarczała ponad 20 milionów kilowatogodzin energi w roku.

Miro

kłosek kaszuby - Pon Mar 09, 2015 11:12 pm

Mieszkałem w Straszynie , super dzieciństwo muszę z wykrywaczem metali się wybrać w jedno miejsce
doldar - Nie Mar 15, 2015 10:42 am

Dla zainteresowanych historią elektrowni - "Elektrownia wodna Straszyn 1910 -2010" Straszyn 2010, z. 1 (2. mówi o Rutkach)
Miro - Sro Kwi 29, 2015 1:31 pm

Elektrownia wodna Straszyn.

Miro

doldar - Pon Maj 04, 2015 8:40 pm

Znane i publikowane
maper - Czw Maj 03, 2018 1:35 am
Temat postu: Książka z 1910 roku o elektrowni w Straszynie
W zasobach biblioteki Politechniki Wrocławskiej znajduje się taka publikacja o elektrowni w Straszynie:

Die Radaune-Talsperre mit dem Überland-Kraftwerk Straschin-Prangschin

Zeely - Nie Sie 19, 2018 5:18 pm

Wiem, że odświeżam dość stary post, ale teraz i ja chetnie bym przytulił jakieś materiały związane z kolejnictwrm w tamtych rejonach. Robimy krótki dokument wideo na ten temat i każda fotografia, wycinek prasowy czy wspomnienia mogą być bardzo cenne.
Bartosz B. - Czw Lut 22, 2024 11:25 am

Jak temat Straszyna to zawsze elektrownia, ewentualnie coś z koleją. A co się stało z pałacem:

Z http://wolneforumgdansk.p...?t=2292&start=0

Przecież to był prawdziwy Straszyn. Prędzieszyn to wieś nieco na zachód od niego. Potem z ich połączenia zrobił się Straschin Prangschin (czy też raczej wpierw tak nazwano stację kolejową i elektrownię), a dziś tylko Straszyn.
Czy dworek tak jak wiele w tej okolicy szlag trafił w marcu po marcu 1945 czy co się stało?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group