Dawny Gdańsk

Zagadki - Zagadka Makabundy

Makabunda - Sro Lis 17, 2004 2:48 pm
Temat postu: Zagadka Makabundy
Niech i ja dołączę do szanownego grona forumowiczów mogących pochwalić się posiadaniem własnej zagadki.
Pytanie brzmi: gzie to się znajduje?
Pytanie drugie, na które i ja nie znam odpowiedzi:co to jest i dlaczego właśnie tam?

lusinek1 - Pią Sty 14, 2005 5:06 pm

To... co to jest? Bo nie widzę odpowiedzi... :%
Grün - Pią Sty 14, 2005 5:59 pm

Bo nikt nie wie :)
Maciek - Nie Sty 16, 2005 2:21 pm

Uwaga odpowiadam na pytanie pierwsze.
Figury te znajdują się na daszku jakiegoś baraczku przy ul.Cystersów w Oliwie.
Pytanie drugie pozostawiam bez odpowiedzi, niech inni tez mają szansę :hihi: :haha:

Makabunda - Nie Sty 16, 2005 4:30 pm

Zgadza się.
Figury faktycznie znajdują się na dachu baraczków przy ul. Cystersów. Doałbym tylko, że ten baraczek znajduje się na zapleczu Domu Bramnego tuż obok parkingu.

wrangla - Nie Sty 16, 2005 5:38 pm

Te postaci wyglądają jak prawdziwe trupy...
i coś w tym pewnie jest, bo Dom Bramny, to przecież tzw. Dom Zarazy.

A może to więźniowie? bo kiedyś był tam również areszt...

Zoppoter - Nie Sty 16, 2005 11:19 pm

wrangla napisał/a:
A może to więźniowie? ...


Ale juz susi. :hihi:

Mikołaj - Wto Sty 25, 2005 9:18 pm

Przeprowadziłem wywiad środowiskowy i ustaliłem, że figury te pojawiły się na dachu Domu Zarazy jakiś rok temu za sprawą pewnej pani. Pobudki nieznane, zapewne nie niskie.
Grün - Wto Sty 25, 2005 10:44 pm

No jak na dachu, to wysokie :^^
Makabunda - Wto Mar 15, 2005 9:55 am

Nie jest to klasyczna zagadka bo sam nie znam odpowiedzi co przedstawia ta fotografia. Nurtowało mnie to od dawna i terza chcę aby Was też troche ponurtowało.Proponyję małą burzę mózgów nad zdjęcie bodaj z drugiego tomu BSG. 9 (znajduje sie obok słynnego zdjęcia gdańskiej konduktorki).
Nad tym zdjęciem spędziłem sporo czasu. Miałem też parę wersji co do lokalizacji (np. po przeciwnej stronie Starej Pakowni) ale żadna z nich po głębszej analizie nie okazała się prawdziwą. Liczę na Was Rzygacze.
Niech Rzyg (Moc) będzie z Wami. :hihi:

Marcin - Wto Mar 15, 2005 10:04 am

Cytat:
bodaj z drugiego tomu BSG

Tom IV - strona 43.

Sabaoth - Wto Mar 15, 2005 10:05 am

Nie tylko Ty zastanawiales sie, gdzie zrobiono to zdjecie. Ustalmy moze na poczatek, czy wszyscy zgadzaja sie, ze na drugim planie (za domami) jest woda. Ja bym to zdjecie umiejscowil gdzies na Dolnym Miescie, a woda bylaby wtedy Nowa Motlawa.

Czy zgadzacie sie z moimi domyslami ze zdjecia?

Marcin - Wto Mar 15, 2005 10:10 am

Zgadzam się z moim przedmówcą. :wink:

Ta zagadka też nie daje mi spać, ale pomimo przeanalizowania stek, setek innych zdjęć nie udało mi się dotychczas trafić (lub przeoczyłem) na jakiś wspólny detal łączący obie fotografie.

Zoppoter - Wto Mar 15, 2005 10:11 am

Sabaoth napisał/a:
Nie tylko Ty zastanawiales sie, gdzie zrobiono to zdjecie. Ustalmy moze na poczatek, czy wszyscy zgadzaja sie, ze na drugim planie (za domami) jest woda. Ja bym to zdjecie umiejscowil gdzies na Dolnym Miescie, a woda bylaby wtedy Nowa Motlawa.

Czy zgadzacie sie z moimi domyslami ze zdjecia?


Czy aby ten problem nie był kiedyś analizowany w "30 Dniach"?

Jesli Twoje domysły są słuszne, to zdjęcie byłoby zrobione około 5 - 6. rano, Tak mi sie wydaje.

Makabunda - Wto Mar 15, 2005 10:23 am

Ja bym też skupił się w poszukiwańiach na ulic, która miała dosyć szeroki pas zieleni tudzież trawnik. Takich ulic nie było chyba za wiele?
Makabunda - Wto Mar 15, 2005 10:27 am

Co do statku to się wszyscy zgodzimy. Ja bym nawet dodał, że to całkiem spory statek. Dzięki temu rejon poszukiwań możemy ograniczyć do miejsc gdzie takie statki mogły dopływać. Czyli niestety prawie weszędzie. :hiihihi:
Sabaoth - Wto Mar 15, 2005 11:41 am

Cytat:
zdjęcie byłoby zrobione około 5 - 6. rano

Bardzo czesto robiono kiedys zdjecia wczesnie rano, kiedy bylo najlepsze swiatlo i nie bylo za duzo gapiow na ulicach.

Corzano - Wto Mar 15, 2005 11:44 am

Nie tylko kiedyś. Ja też tak robię, np. dziś na Zaspie. :mrgreen:
Sabaoth - Wto Mar 15, 2005 11:46 am

Cytat:
Nie tylko kiedyś. Ja też tak robię, np. dziś na Zaspie.

Kiedys, filmy i klisze (mam kilka takich pamiatkowych negatywow) byly duzo mniej czule niz dzisiaj i najlepszy kontrast uzyskiwalo sie wlasnie przy porannym oswietleniu. Dzisiaj mozesz zrobic zdjecie cyfrowka kiedy chcesz, a i tak wyjdzie, a jak nie to poprawisz kontrast w Photoszopie albo PSP :hihi:

Zoppoter - Wto Mar 15, 2005 2:59 pm

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
zdjęcie byłoby zrobione około 5 - 6. rano

Bardzo czesto robiono kiedys zdjecia wczesnie rano, kiedy bylo najlepsze swiatlo i nie bylo za duzo gapiow na ulicach.


Totez ja wcale tego nie wykluczam...
Gorzej z tą aleją z drzewami w środku. Obecna Łąkowa taka jest, ale z tym statkiem to nie gra chyba... :???:

Sabaoth - Wto Mar 15, 2005 4:24 pm

Łąkowa to nie może być, jest za daleko od wody.
villaoliva - Sob Kwi 15, 2006 1:53 pm
Temat postu: Re: Zagadka Makabundy
Makabunda napisał/a:
Niech i ja dołączę do szanownego grona forumowiczów mogących pochwalić się posiadaniem własnej zagadki.
Pytanie brzmi: gzie to się znajduje?
Pytanie drugie, na które i ja nie znam odpowiedzi:co to jest i dlaczego właśnie tam?


Na pytanie pierwsze już dawno padła odpowiedź.
To ja wskażę odpowiedź na drugie

Po latach zagadka rozwiązana :OO

Makabunda - Pon Wrz 25, 2006 1:54 pm

Mam następna zagadkę. I znów tradycyjnie mam dwa pytania.
1. Gdzie to jest czyli co to za obiekt? ( na to Wam opowiem)
2. Do czego słuzyły przedstawione detale? Mam na myśli te stalowe "kółeczka". (i tego Wam już nie powiem :mrgreen: bo nie wiem)

Zoppoter - Pon Wrz 25, 2006 6:39 pm

Makabunda napisał/a:

1. Gdzie to jest czyli co to za obiekt? ( na to Wam opowiem)

Nie mam pojecia. Widze tylko, że to staraceglana ściana os dołu
Makabunda napisał/a:

2. Do czego słuzyły przedstawione detale? Mam na myśli te stalowe "kółeczka". (i tego Wam już nie powiem :mrgreen: bo nie wiem)

Może sznurek był przez nie przeciągnięty? Tak od dzwona na przykład.

Makabunda - Pon Wrz 25, 2006 8:10 pm

Cytat:
Tak od dzwona na przykład.

Też tak kombinuję ale czy mam rację? :hmmm:

Sabaoth - Pon Wrz 25, 2006 8:17 pm

Może był tam zamontowany sznureczek do ściągnięcia windziarza, coś takiego jak sznureczek "przystanku na żądanie" w starych autobusach :hihi:
Makabunda - Pon Wrz 25, 2006 8:52 pm

Dla uporządkowania naszych dywagacji może lepiej zgadnijcie gdzie to jest a potem ustalicie do czego to słuzyło. Może lokalizacja zagadki pomoże nam w w odgadnięciu przeznaczenia "kółeczek"?
Makabunda - Sro Wrz 27, 2006 2:26 pm

Nie mam sumienia trzymać Was w niepewności. Mój obrazek przedstawia ścianę frontową Ratusza Głównomiejskiego nad wejściem głównym. Teraz sie skupcie na dochodzeniu co to za urządzenia na tej scianie.
roland - Sro Wrz 27, 2006 3:37 pm

Może to uchwyty do starej tramwajowej instalacji elektrycznej?
seestrasse - Sro Wrz 27, 2006 4:07 pm

wspinactwo skałkowe :hihi:
Marcin - Sro Wrz 27, 2006 8:25 pm

To są treblinki których poszukiwał zaopatrzeniowiec Zygmunt Bączyk z Sulęcic ("Nie lubię poniedziałku"). :mrgreen:
dżejdżej - Nie Lut 27, 2011 6:13 pm

Przepraszam że odświeżam ten zmurszały wątek, ale bardzo intryguje mnie zdjęcie nr 2 :) Jakie było rozwiązanie tej zagadki? Link już się niestety nie otwiera, a chciałbym je porównać ze swoimi domysłami.
HENRYK0072 - Pon Lut 25, 2013 3:01 pm

Także prosiłbym o odpowiez na pytanie 2-gie bo podany link nie działa
Mikołaj - Pon Lut 25, 2013 8:33 pm
Temat postu: Re: Zagadka Makabundy
villaoliva napisał/a:
Makabunda napisał/a:
Niech i ja dołączę do szanownego grona forumowiczów mogących pochwalić się posiadaniem własnej zagadki.
Pytanie brzmi: gzie to się znajduje?
Pytanie drugie, na które i ja nie znam odpowiedzi:co to jest i dlaczego właśnie tam?


Na pytanie pierwsze już dawno padła odpowiedź.
To ja wskażę odpowiedź na drugie

Po latach zagadka rozwiązana :OO


Ten link dotyczył zdjęcia rzeźby na dachu

zamiast linku można wpisać "Adam Dawczak-Dębicki" w google


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group