Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Leibhusaren Regiment

Piotr - Sob Paź 30, 2004 7:46 pm

Fotka w profilu śliczności. Ale Twoj Avatar mnie troszkę szczypie.
Warto zajrzec na http://www.pzaufkl.de/totenkopf.htm
Niby nic ale August byl protoplasta trupich glowek, raczej zle sie kojarzacych.
Ale moze przesadzam.
Pozdrowko
Piotr

knovak - Sob Paź 30, 2004 8:19 pm

No święty to on chyba nie był, zdaje się że po kampanii na Bałkanach juz po wojnie miał kłopociki...
Sabaoth - Sob Paź 30, 2004 9:30 pm

Poprawiłem, ale może zapomniałem przesłać na serwer.

A jeśli chodzi o trupie główki na czapkach to używali ich też Polacy. Zainteresowanym mogę wysłać zdjęcie XVIII Wołyńskiej Brygady Kawalerii. A 1. Leibhusaren Regiment istniał do 1918 r. i z późniejszymi trupimi główkami nie mieli nic wspólnego. Stronę znam, a autor opisuje na niej stosowanie trupich główek w różnych formacjach, nie tylko Algemeine SS czy Waffen SS.

knovak - Nie Paź 31, 2004 9:06 am

Nie tylko WBK, także np. Poznański Batalion Śmierci z Powstania Wielkopolskiego.
Tyle, że to chyba nie o to tu chodzi...

Sabaoth - Nie Paź 31, 2004 11:39 am

1. Leibhusaren nie byli żadnymi protoplastami SS. Takie symbole były stosowane w wielu armiach i formacjach.
Piotr - Pon Lis 01, 2004 1:33 pm

Oczywiście, że protoplaści to taki skrót myślowy. Ale - cytując za wspomnianą stroną:
" -Przypuszczano, że trupia czaszka została wybrana przez SS dla wywołania strachu - była jednak bezpośrednią i emocjonalną więzią z przeszłością a przede wszystkim z elitarnymi jednostkami militarnymi cesarstwa. Tym samym była symbolem statusu dla tych, którzy ja nosili"
I dalej:
"Przez bezpośredni związek z Gdańskiem, gdzie do 1918 stacjonował pruski pułk huzarów, trupia czaszka stała się odznaką oddziałów ochrony wybrzeża, SS-Heimwehr, oraz gdańskiej policji i straży pożarnej."
Oczywiście prawdą jest, że takich symboli używało wiele jednostek z innych krajów, od brytyjskich podwodniaków poprzez carskich Kozaków, straż przyboczną Mussoliniego, fińską kawalerię, francuską służbę bezpieczeństwa itd.
Tyle
Przy okazji, wielkie dzięki za poprawienie Pułaskiego.
Piotr

Sabaoth - Pon Lis 01, 2004 3:11 pm

To tak jak nie słuchac Wagnera, bo pewien pan z wąsikiem go lubił.
Mikołaj - Nie Lis 07, 2004 4:22 pm

"German Danzig Hussars Totenkopf Skull Helmet Badge" - można to kupić
Zoppoter - Pon Lis 08, 2004 2:49 pm

Sabaoth napisał/a:
To tak jak nie słuchac Wagnera, bo pewien pan z wąsikiem go lubił.


Ja juz widziałem takie postulaty całkiem serio, na forum Gazety Wyborczej...

Mozna jeszcze zbojkotować Mercedesy (bo tenże sam typ nimi jeździł) i Volkswageny (bo je ów jegomość wymyslił). Co ciekawe obie te marki mają wśród Polaków status niemal boski... :hihi:

Marcin - Pon Lis 08, 2004 6:01 pm

Zoppoter napisał/a:
Sabaoth napisał/a:
To tak jak nie słuchac Wagnera, bo pewien pan z wąsikiem go lubił.


Ja juz widziałem takie postulaty całkiem serio, na forum Gazety Wyborczej...

Coś mi się kiedyś o uszy obiło, iż w Izraelu nie można wykonywać Wagnera. Ale czy to prawda to sam nie wiem.

Sabaoth - Pon Lis 08, 2004 6:03 pm

Cytat:
Coś mi się kiedyś o uszy obiło, iż w Izraelu nie można wykonywać Wagnera

Ja też słyszałem, że jest tam zakazany. Postaram się dowiedzieć czegoś więcej.

pumeks - Czw Paź 29, 2009 8:50 am

Strasznie stary ten wątek ... tutaj (nie całkiem serio) głos w dyskusji na temat sensu trupich czaszek na czapkach :wink:
Qba - Czw Paź 29, 2009 10:48 am

"Piraci sa zabawni !"

dobry link :haha:

jayms - Pon Lis 22, 2010 4:25 pm

W dostępnym obecnie numerze specjalnym Innych Oblicz Historii zamieszczony jest kilkustronicowy artykuł o huzarach pt."Gdańscy huzarzy śmierci".
schulze - Wto Mar 15, 2011 2:14 pm

Witam
Od jakiegoś czasu probuje sie czegoś dowiedziec na temat slużby mojego dziadka w Leibhusaren , Felixa Schulz ur 1880,wiem ze zaczynal sluzbe w Wrzeszczu,oraz w czasie IWŚ przebywał na Bałkanach,i podobno w Koloniach Afykańskich,skad trafil do lazaretu z malarią.
Z archiwum w Berlinie otrzymalem odpowiedz ze Archiwum Pruskie spŁonelo w 44 roku. 8O
Będe wdzięczny,za podpowiedzi w kierunku dalszych poszukiwań.

schulze - Pią Maj 06, 2011 9:06 pm

http://www.denkmalprojekt...aiserin_nr2.htm
totenkopf1956 - Pią Cze 03, 2011 10:21 pm

Dorzucę dwa totenkopfy.
Sabaoth - Pią Cze 03, 2011 10:34 pm

Tego faceta z pierwszego zdjęcia znam :mrgreen:
totenkopf1956 - Pią Cze 03, 2011 11:27 pm

Patrzcie państwo jaki świat jest mały. Osobiście czy przelotnie?
A może jeszcze któregoś z tych? :wink:

Sabaoth - Sob Cze 04, 2011 11:06 am

Tego z pierwszego zdjęcia też znam, pozostałych nie.
Sabaoth - Sob Cze 04, 2011 11:19 am

A z dawniejszych czasów też kilku z nazwiska rozpoznam :hihi:
Sabaoth - Sob Cze 04, 2011 11:22 am

I jeszcze kilku:
Sabaoth - Sob Cze 04, 2011 11:23 am

A takich bezimiennych, nawet wyższej szarży to mam na pęczki :hihi:
totenkopf1956 - Sob Cze 04, 2011 11:12 pm

Sabaoth napisał/a:
A takich bezimiennych, nawet wyższej szarży to mam na pęczki :hihi:


Gratuluję znajomości, dorzucę księżniczkę której z totenkopfem jest do twarzy oraz paru gości których nie znam i fotkę Wrzeszcza. :mrgreen:

feyg - Nie Cze 05, 2011 6:09 am

totenkopf1956 napisał/a:
i fotkę Wrzeszcza.

Raczej rejonu Komendantury, w oddali budynek o którym było ostatnio głośno na pewnym portalu :wink: :


totenkopf1956 - Nie Cze 05, 2011 8:20 am

feyg napisał/a:
totenkopf1956 napisał/a:
i fotkę Wrzeszcza.

Raczej rejonu Komendantury, w oddali budynek o którym było ostatnio głośno na pewnym portalu :wink: :

Obrazek


Święta prawda coś mi te szyny tramwajowe nie pasowały ,zwracam honor.
Przepraszam za pomyłkę i dla poprawienia wizerunku proponuję kilka ujęć bardzo ważnego gostka. 8))

Sabaoth - Nie Cze 05, 2011 9:39 am

Na zdjęciu busbyxg5.jpg jest nie huzar gdański ale brunszwicki, oni też nosili na czapkach trupie główki ale o innym wzorze.
totenkopf1956 - Nie Cze 05, 2011 8:07 pm

Sabaoth napisał/a:
Na zdjęciu busbyxg5.jpg jest nie huzar gdański ale brunszwicki, oni też nosili na czapkach trupie główki ale o innym wzorze.


Jak widać martwa głowa martwej głowie nie równa i nie zawsze jest to właściwa martwa głowa oraz zawsze coś nowego o martwych głowach można się dowiedzieć

No to jeszcze kilka martwych głów mam nadzieję że właściwych. :mrgreen:

Aartin - Pon Cze 06, 2011 7:32 am

Ostatnio na PFE użytkownik Radio44 wszedł w posiadanie takiej oto porcelany:
http://imageshack.us/phot.../obraz2131.jpg/
http://imageshack.us/phot.../obraz2133.jpg/

totenkopf1956 - Sob Cze 11, 2011 8:07 am

Samotny totenkopf.
totenkopf1956 - Sob Cze 18, 2011 12:28 pm

Jeszcze parę martwych głów.
Leibhusar - Nie Cze 19, 2011 1:13 am

Jurku jeżeli wrzucasz zdjęcia z mojej kolekcji to byś chociaż wrzucił wszystkie...
Leibhusar - Nie Cze 19, 2011 1:16 am

http://s1123.photobucket....l547/Leibhusar/


Leibhusar - Nie Cze 19, 2011 1:21 am

[img][/img] [img][/img] [img][/img] [img][/img] [img][/img] [img][/img] [img][/img] [img][/img] [img][/img] [img][/img] [img][/img]
Leibhusar - Nie Cze 19, 2011 1:25 am

Dobra nie mam siły wrzucać więcej...;) Więcej moich LHR znajdziecie tu:
http://s1123.photobucket....usar/?start=all
Mam też parę pamiątek po inny gdańskich pułkach to pokaże kiedy indziej;) :szabelka:

totenkopf1956 - Nie Cze 19, 2011 8:12 am

Leibhusar napisał/a:
Jurku jeżeli wrzucasz zdjęcia z mojej kolekcji to byś chociaż wrzucił wszystkie...


Jeżeli w czymś uchybiłem to ogromnie i serdecznie przepraszam oraz proszę o wyrozumiałość. Na swoje usprawiedliwienie chciałbym tylko wspomnieć iż nie zawsze żródła fotek są wiadome i nie zamieszczam ich z premedytacją. Jeżeli coś wrzucam na forum to nie robię tego dla poprawienia własnego ego lecz dla ogółu by przybliżyć temat osobom ,które stykają się z nim pierwszy raz lub chcą wiedzieć więcej. Jednocześnie cieszę się iż dorzuciłeś coś od siebie. Sprawa jest mi bliska ponieważ w koszarach na Słowackiego spędziłem cząstkę życia. Z uwagi iż nigdy nie ma się pewności czy nie narusza się czyichś dubr intelektualnych lub osobistych na tym kończę swój udział w tym temacie.Jeszcze raz serdecznie przepraszam za niezręczną sytuację i proszę o wyrozumiałość, jednocześnie życząc owocnego rozwijania swojego hobby.

Na zakończenie obrazek(mam nadzieję iż nikt nie zgłosi praw autorskich).

Z poważaniem Totenkopf 1956.

danziger - Nie Cze 19, 2011 10:25 pm

Leibhusar napisał/a:
zdjęcia z mojej kolekcji

Z Twojej kolekcji są tylko zdjęcia, czy przedmioty też?
Jeśli to drugie, to pogratulować :==

Leibhusar - Nie Cze 19, 2011 11:02 pm

Jurku żartowałem :brake:
Tak wszystkie te przedmioty są w moim posiadaniu. Jak będę miał chwilę to zrobię fotki reszty rzeczy związanych z gdańskimi pułkami :szabelka:
Pozdrawiam

Feldfebel - Wto Cze 21, 2011 1:13 pm

totenkopf1956 napisał/a:
Na zakończenie obrazek(mam nadzieję iż nikt nie zgłosi praw autorskich).
-raczej wątpie ;)Ilustracja z kolekcji Jugela i Wolfa
http://www.napoleon-onlin...ommentiert.html
Z resztą naprawde świetnej i pomocnej przy rekonstrukcji mundurów z tego okresu 1813-17(mi pomaga przy mundurze sierżanta fizylierów 5 regimentu grenadierów.)

Bożen - Sro Cze 22, 2011 11:20 am

U mnie narazie z Huzarami skromnie: mała czaszeczka z czapy polowej, czapa polowa z "dziury"/ cała czarna tylko jeden srebrny pasek wokół , wersja bez daszka, rozebrana część dolna/ i ostrogi jeszcze przed elektrolizką.
Leibhusar - Sro Cze 22, 2011 11:34 am

Bożen gratuluję znaleziska :==
totenkopf1956 - Pon Lis 28, 2011 11:35 pm

Wystawiona fotka na jakiejś aukcji.
totenkopf1956 - Wto Lis 29, 2011 7:24 pm

Następna z Totenkopfami.
dariusz08 - Sro Lis 30, 2011 12:14 pm

Kilka moich kamyczków do tego ogródka :)














tobocian - Sro Lis 30, 2011 4:38 pm

Niezły stojak pod karabin ma babka na fotce lp27l.JPG :mrgreen:
Sabaoth - Sro Lis 30, 2011 5:54 pm

tobocian napisał/a:
Niezły stojak pod karabin ma babka na fotce lp27l.JPG :mrgreen:

A wojacy stojący za nią pewnie niezły ubaw :hihi:

totenkopf1956 - Sro Gru 07, 2011 7:19 pm

Następne trupie główki.
dandola - Pon Sty 30, 2012 2:54 pm

Szczerze mówiąc nie wiedziałem gdzie zamieścić to zdjęcie, którego chyba dotąd nie było przedstawiające Leibhuzarów eskortujących jeńców rosyjskich we Wrzeszczu (którędy?) w 1915 roku.
Sabaoth - Pon Sty 30, 2012 4:17 pm

dandola napisał/a:
(którędy?)

Poczytaj wątki, przejrzyj zdjęcia, a jak potrzeba zajrzyj np. na moją stronę i nie będziesz zadawał głupich pytań.

dandola - Pon Sty 30, 2012 5:08 pm

Głupie to one nie są, ale zasadne. W tym temacie tego zdjęcia nie ma. A Langfuhru nie muszę znać.
Mikołaj - Pon Sty 30, 2012 5:09 pm

Czas najwyższy przejrzeć album Był Sobie Gdańsk, powyższe zdjęcie z dokładnym opisem znajdziesz na stronach 214-215.
dandola - Pon Sty 30, 2012 5:58 pm

Tylko skąd go wziąć. Do najbliższej gdańskiej biblioteki mam prawie 400 km.
Mikołaj - Pon Sty 30, 2012 6:30 pm

dandola napisał/a:
Do najbliższej gdańskiej biblioteki mam prawie 400 km.

Identyczną dyskusję odbywaliśmy w 2009 r.:
http://forum.dawnygdansk....p=114088#114088
Dla osoby interesującej się historią Gdańska to absolutna podstawa, a na allegro można ją znaleźć za kilkadziesiąt złotych, tutaj np. jest za 70 zł: http://allegro.pl/byl-sob...2086725958.html

Nie chcę ciągnąć tego wątku, ale tłumaczenie się przez lata dużą odległością do biblioteki jest trochę niepoważne.

Bożen - Wto Lut 07, 2012 2:28 pm

Hmm dało by sie zrobić zbliżenie naszywki, na rękawie huzarów?, myśle ze to CKM - odznaka specjalności naramienna, interesuje mnie również zbliżenie sygnetu na ręce siedzącego na glebie oficera, moje możliwości są marne tak że nie moge przebić sie przez "kaszę".Czy majaczące konstrukcje na horyzoncie za wzgórzami to dachy hangarów?, jeżeli tak to miejsce strzelania mogło by być strzelnicą na Zaspie.
beaviso - Sro Lut 08, 2012 12:12 am

Bożen napisał/a:
Czy majaczące konstrukcje na horyzoncie za wzgórzami to dachy hangarów?, jeżeli tak to miejsce strzelania mogło by być strzelnicą na Zaspie.

A skąd na Zaspie taaaakie góry? ;)

M.

Bożen - Czw Lut 09, 2012 7:15 am

Racja, brak wzgórz na mapach z tamtego okresu. Hmm i tak coś mi te naszywki "machinegun" nie pasują do" naszych" huzarów. Był w składzie gdańskich regimentów pluton karabinów maszynowych?. Regimenty strzelców to były ale w Poznaniu. Te foty to aby na pewno Gdańsk?
totenkopf1956 - Pią Mar 09, 2012 10:53 pm

Jeszcze jedna fotka z jak mniemam martwymi głowami .
Leibhusar - Czw Lis 29, 2012 12:32 am
Temat postu: To nie są "nasi" huzarzy tylko jakiś freikorps itp
Bożen napisał/a:
Hmm dało by sie zrobić zbliżenie naszywki, na rękawie huzarów?, myśle ze to CKM - odznaka specjalności naramienna, interesuje mnie również zbliżenie sygnetu na ręce siedzącego na glebie oficera, moje możliwości są marne tak że nie moge przebić sie przez "kaszę".Czy majaczące konstrukcje na horyzoncie za wzgórzami to dachy hangarów?, jeżeli tak to miejsce strzelania mogło by być strzelnicą na Zaspie.

Leibhusar - Czw Lis 29, 2012 12:38 am

Gdyby ktoś chciał pod choinkę... :szabelka:
http://allegro.pl/leib-hu...2830693179.html

Sabaoth - Sob Lip 19, 2014 11:11 pm

Nasza mała premiera po roku ciężkiej pracy i jeszcze dłuższym czasie grzebania w źródłach:
Zbych - Nie Lip 20, 2014 2:45 am

Sabaoth napisał/a:
Nasza mała premiera ...
Fantastyczne . I jak w piosence Maryli Rodowicz, tylko koni brak .
Sabaoth - Nie Lip 20, 2014 9:18 am

Konie będą ale czapraki i uprząż trzeba najpierw uszyć, a to nie jest prosta sprawa. Proponuję każdemu policzenie kosztów i czasu pracy potrzebnych na uszycie takich mundurów i oporządzenia.
discus - Nie Lip 20, 2014 9:58 am

"Robi wrażenie" - mimo, iż już kilka zdjęć widocznych mundurów widziałem z epoki to te współczesne nadają tamtym czasom realności i pewności istnienia. Odtwarzanie wysoce sformalizowanych szczegółów munduru wojskowego żołnierzy danej epoki zawsze tworzy doświadczonemu odbiorcy wysoki poziom wiedzy fachowej a innych łapie w zabawę historyczną. Aby tak dalej - i te :szabelka:
Sabaoth - Nie Lip 20, 2014 11:36 am

Tu do żadnego szczegółu nie można się przyczepić, nawet niewidoczne elementy zostały odtworzone w zgodzie z oryginałem. Dodam tylko, że Degen czyli pałasz i guziki na mojej Attili oraz kilka innych drobiazgów są oryginalne.
Sabaoth - Nie Lip 20, 2014 3:23 pm

Wrzucę jeszcze snobistycznie kilka zdjęć z naszej premiery:
Dostojny Wieśniak - Wto Lip 22, 2014 11:18 pm

:szczena: Robi wrażenie. :ok: A jaka była reakcja szerokiej publiczności?
Sabaoth - Sro Lip 23, 2014 2:50 pm

Reakcja super! Tylko z wiedzą trochę cienko, zaledwie dwie osoby wiedziały, co to za mundur.
Sabaoth - Sob Maj 16, 2015 5:42 pm

Ćwiczenia przed paradą w pełnym Paradeanzug.
danziger - Nie Maj 17, 2015 1:28 pm

A gdzie i kiedy ta parada?
Sabaoth - Nie Maj 17, 2015 4:36 pm

Paradę planujemy oczywiście w Gdańsku, czas uzależniony będzie od daty mojego przyjazdu.
pumeks - Pon Maj 18, 2015 8:37 am

A ten kuń jest w Polsce, czy będziesz go wiózł promem? :mrgreen:
Miro - Pon Maj 18, 2015 11:44 am

W zeszłym roku odwiedziłem Haus Hansestadt Danzig w Lübeck.
Znajduje się tam interseujący uniform "Schwarzer Husar" Leibhusaren-Regiments,
(podobno orginalny).
Zrobiłem taką mała kompozycję.

Miro

Sabaoth - Pon Maj 18, 2015 9:03 pm

Na pierwszy rzut oka widać, że buty na manekinie nie są oficerskie, obszycie jak dla Mannschaftu.
Mirekaszub - Pią Cze 23, 2017 1:38 pm
Temat postu: Leibhusaren - koszary
Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu budynku przed którym stoją husarzy.
Krzysztof - Pią Cze 23, 2017 3:59 pm

To ten budynek:
Gargi1961 - Pią Cze 23, 2017 5:32 pm
Temat postu: Huzarzy
To są huzarzy, husarz musiał by mieć skrzydła, Jedna literka a czyni różnice. Z tymi skrzydłami, to tak nie do końca. Towarzysz husarski miał je przymocowane do siodła (przymocowane do pleców jak u Hoffmana diablo by mu ograniczała ruchy) a miało to na celu zapobieżenie ujęcia na arkan przez Tatara czy Kozaka. W wojskach europejskich ta formacja wzorowana była na węgierskiej, stąd charakterystyczny, bogato szamerowany dołman.
Sabaoth - Pią Cze 23, 2017 7:10 pm

Tak w kwestii formalnej, dolmany i mentyki noszone były przez huzarów w XVIII i na początku XIX w. Później huzarzy nosili kurtki mundurowe zwane Attila i futrzane kurtki zwane Pelzjacke.
Mirekaszub - Sob Cze 24, 2017 8:14 am

Krzysztof, dziękuję za wskazanie budynku na pocztówce z poprzedniej strony.
Tutaj następna prośba :)

Krzysztof - Sob Cze 24, 2017 10:23 am


Mirekaszub - Sob Cze 24, 2017 1:32 pm

:== :== :==
Krzysztof - Czw Lut 25, 2021 10:03 pm

Z: https://www.facebook.com/...928637210491710
Cytat:
Danzig Langfuhr Kaserne 1918 z aukcji

Krzysztof - Pią Kwi 16, 2021 7:10 pm

Z: https://www.facebook.com/...464755818095603
Krzysztof - Sob Kwi 17, 2021 7:09 pm

Z: https://www.facebook.com/...152684141510780
Cytat:
Informacja o Czarnych Huzarach znaleziona przypadkiem w poznańskiej gazecie "Postęp" z 4 grudnia 1912 roku


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group