Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Plac Wałowy

Marcin - Czw Paź 21, 2004 9:58 am
Temat postu: Plac Wałowy
Plac Wałowy jest moim jednym z "ulubieńszych" miejsc w Gdańsku. A szczególnie to już jesienią. :D
Czy ktoś może jest szczęśliwym posiadaczem zdjęć tego miejsca? Interesuje mnie szczególnie fragment w którym drzewa są posadzone na planie koła. Ciekawym jak wyglądało to miejsce przed wojną. I czy miast piskownicy znajdowało się coś innego.

Sabaoth - Czw Paź 21, 2004 10:22 am

Na placu Walowym byla kiedys fontanna, ale czy w tym miejscu to nie wiem.
Grün - Czw Paź 21, 2004 10:25 am

Zapewne w tym. Piaskownica może nawet być jakąś tam jej pozostałością.
Sabaoth - Czw Paź 21, 2004 10:53 am

Tak to wygladalo przed wojna,, nawet budynki w tle podobne:
Marcin - Czw Paź 21, 2004 10:58 am

:hurra:
parker - Wto Maj 17, 2005 9:40 pm

W Akademii jest takie brzydkie zdjęcie Placu Wałowego do porównania, a tam pomimo braku fontanny o tej porze jest całkiem ładnie :)


seestrasse - Wto Maj 17, 2005 11:55 pm

nie podrasowałaś aby zieleni? :% :wink:
Mikołaj - Sro Maj 18, 2005 12:31 am

Cytat:
nie podrasowałaś

ewidentnie jest tuningowana! :hihi:

pumeks - Sro Maj 18, 2005 8:50 am

A propos Placu Wałowego. W materiałach ze Ś.P. strony http://www.mmcafe.pl/cafegda/index.htm znalazłem takie zdanie:
Cytat:
M. Orłowicz w swym "Ilustrowanym przewodniku po Gdańsku" z 1928 r. (wyd. II) odnotował także istnienie na Placu Wałowym, przed koszarami, skweru z fontanną i niewielkim pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy z 4. pruskiego pułku grenadierów.
Wiecie coś o tym pomniku? może przestał być potrzebny, gdy w 1933 r. odsłonięto nowy pomnik grenadierów przy Wałach Wiebego?
parker - Sro Maj 18, 2005 8:54 am

Mikołaj napisał/a:
Cytat:
nie podrasowałaś

ewidentnie jest tuningowana! :hihi:


Nieprawda. Mój aparat nie kłamie. A w deszczu zieleń jeszcze bardziej się świeciła :hihi:

seestrasse - Sro Maj 18, 2005 1:21 pm

parker napisał/a:
Mój aparat nie kłamie. A w deszczu zieleń jeszcze bardziej się świeciła :hihi:

to po prostu maj :hurra: szłam dziś po cmentarzach wzdłuż Wielkiej Alei - zieleń szaleje :D

Marek - Nie Maj 22, 2005 5:55 pm

Plac Wałowy,jest pełen uroku.Po przeczytaniu kilku postów na jego temat,zdecydowałem się na spacer.Było to bardzo miłe.
Goldwasser - Pon Paź 10, 2005 7:19 pm

Wallplatz - dzis Plac Walowy ozdobiony byl pomnikiem 5-ego Wschodniopruskiego Regimentu Grenadierow Nr.4 /das Kriegerdenkmal des 5 Ostpreussischen Grenadier Regiments Nr.4 /.W DH z lat 50-siatych znalazlem w miare wierny rysunek tego pomnika
-niestety juz sam opis zawiera kardynalny blad : pomnik blednie przypisany jest …
"des 3 Ostpreussische Grenadier- Regiments Nr.4". Reszta-chodzi o opis -juz bez zastrzezen.
Kiedy ten pomnik powstal tego nie udalo mi sie ustalic, ale przetrwal do przeloma lat
1960/1970., kiedy to na fali akcji bojowek ZMS pod haslem "Mlodziez oskarza Imperializm"
pomnik ten obalono. Bylem naocznym swiadkiem tego barbarzynstwa. Uzyto dzwigu, ktorym pomnik podniesiono i przewrocono na trawnik. Stalo sie to- jak siegam pamiecia- w maju 1969roku. Byl czas komunii i w moim domowym archiwum mam tzw. zdjecie rodzinne mojego kuzyna z obowiazkowa pierwszokomunijna swieca i pierwszym w zyciu garniturze.
W tle widac rozwloczone szczatki pomnika. Niestety- jeszcze kilka dni temu zdjecie to mialem w reku, a dzis jakby je diabel ogonem przykryl. Pomnik ten byl stalym elementem
Placu tak jak Neptun dla mieszkancow Dlugiego Targu- wydawalo sie, ze byl, jest i bedzie; dlatego tez nikt nie staral sie o uwiecznienie go na fotografii, a w tamtych czasach aparat fotograficzny byl duza zadkoscia..Co do samego pomnika to wlasne wspomnienia podepre relacja z DH. Podstawa miala osmiokatny ksztalt i byla wykonana z szarego, polerowanego granitu /tak brzmi opis w DH, a faktycznie granit ten byl tylko z grubsza obciosany i mial szorstkosc kostki brukowej/. Na tym postumencie byla osmiokanciasta kolumna /säule/ z osmioma marmurowymi tablicami poleglych grenadierow w latach w tym 1870/71 w tym 15 oficerow i 336 zolnierzy i podoficerow.. Kazda z dziesieciu tablic zwieczona byla wiencem debowym, w ktory wpisane bylo 10 herbow miejscowosci najwazniejszych bitew regimentu z lat 1815/1889 : Metz, Colombey-Noilly,Noisseville, Amiens, Quertieux, Hallue,Peronne, Pocnilly i St. Quentin.. Na szczycie pomnika znajdowal sie Zelazny Krzyz. Na postument prowadzilo 5-6 granitowych schodkow. Ze wschodniej i zachodniej strony boki pomnika flankowaly dwie armaty /mozdzieze/ przytwierdzone do granitowych blokow odchodzacycod kolumny pomnika. Fragment jednej z tych armat widoczny jest na fotografii wykonanej z pierzei Zabiego Kruku /zamieszczonej w albumie "Pod znakiem swastyki. Gdansk 1943.1944/. W poblizu- w okolicach dzisiejszej przystani kajakowej "Zabi Kruk" znajdowal sie drugi pomnik poleglych grenadierow- ten z dwoma aniolami.
Przepraszam za czcionke, pracuje nad nia.

Sabaoth - Pon Paź 10, 2005 7:44 pm

To i ja coś z Placu Wałowego dorzucę, chyba nie muszę podpisywać :mrgreen:
Marcin - Pon Paź 10, 2005 10:12 pm

Ad -> pierwszy pomnik... :==
Ad -> drugi... 8O
Goldwasser, czy jesteś pewien, że drugi pomnik (ten "z aniołami") znajdował się w okolicy Żabiego Kruka? Skąd o tym wiesz?
Poniżej zamieszczam pocztówkę przedstawiająca Park Uphagena we Wrzeszczu (Danzig Langfuhr, Uphagenpark mit Helden-Denkmal). A moim zdaniem - rysunek i pocztówka przedstawiają ten sam pomnik. :hmmm:

Sabaoth - Pon Paź 10, 2005 10:32 pm

Nawet otoczenie takie samo, drzewa, płotek. To jest chyba rysunek pomnika z parku Uphagena we Wrzeszczu.
pumeks - Wto Paź 11, 2005 11:10 am

Goldwasser, dzięki za odzew na moje zadane dawno temu pytanie o pomnik na Placu Wałowym :==
Ten drugi rysunek chyba faktycznie dotyczy pomnika we Wrzeszczu.

Goldwasser - Wto Paź 11, 2005 2:25 pm

Lokalizacja pomnika z aniolkami nad Motlawa jest raczej pewna, ale musial on byc pozniej przeniesiony do Wrzeszcza, bo rzeczywiscie chodzi w obu przypadkach o ten sam obiekt.
"Przeprowadzke" pomnika w jakis sposob tlumaczy tekst z ktorego wzialem rysunki i opisy
-jest to DH chyba z 1957r. /dysponuje tylko ksero bez daty wydania/. W kalendarzu tym jest okolicznosciowy artykul: "Stare i nowe pomniki wojenne w Gdansku" (Alte und neue Kriegerdenkmäler in Danzig). Tekst poswiecony jest pamieci poleglych niemieckich zolnierzy przed zblizajacymi sie obchodami Wszystkich Swietych - poza katolickim poludniem Niemiec swieto to, nie pokrywa sie dokladnie z polskim 1 i 2 listopada. Opis,
nawiazujacy do pomnika na placu Walowym brzmi w tlumaczeniu tak: ..."Nie mniej piekny pomnik,ktory niestety jest w pelni zakryty przed oczami przechodniow, wybudowanymi po wojnie licznymi barakami-wznosi sie na wczesniejszym placu cwiczen koszar Wiebego
stojac mocno na brzegu basenu Motlawy ( w org. alt Deutsch "Mottlaubassins"- drugi czlon
tego wyrazu funkcjonowal jako nazwa wlasna na starych planach). On (pomnik) takze
znajdowal sie na obszernym trawniku i otoczony byl ogrodzeniem, na ktorego naroznikach
znajdowaly sie nazwiska poleglych na wojnie 1870/71 z 33 Regimentu Piechoty: 20 oficerow i 421 podoficerow i szeregowych. Sam pomnik zbudowany byl na podstawie z bloku piaskowca, na ktorym ustawiono obelisk z symbolem krzyza zelaznego, a po bokach
umieszczono sylwetki dwoch aniolow. Znajdowal sie tam napis." Das Ostpreußische Füselier-Regiment Nr. 33 seinen im Feldzug 1870 und 1871 gefallenen Kameraden" Regiment ten stacjonowal wczesniej w Gdansku".
Prawdopodobne jest, ze pomnik wywieziono do Wrzeszcza, gdyz zle sie komponowal
w zwartej zabudowie malo dekoracyjnych barakow.
I jeszcze jedno spostrzezenie: w gdanskim Fernsprechbuchu z lat 1936/37 odkrylem kiedys ze zdziwieniem, ze na placu Walowym znajdowala sie budka telefoniczna -wyjatkowy unikat na tamte czasy-nawet po 1945r. nigdy urzadzenia takiego tam nie zainstalowano.
Wydaje mi sie , ze na zdjeciu z fragmentem pomnika (mozdziez i kule) w tle znajduje sie
ta budka.
,

pumeks - Wto Paź 11, 2005 2:35 pm

Goldwasser napisał/a:
"Nie mniej piekny pomnik,ktory niestety jest w pelni zakryty przed oczami przechodniow, wybudowanymi po wojnie licznymi barakami".

No właśnie, na załączonym przez ciebie rysunku nie ma żadnych baraków, natomiast widać zieleń, której w miejscu, o jakim wspominasz, chyba nigdy nie było - dlatego wygląda na to, że rysunek przedstawia pomnik w parku Uphagena we Wrzeszczu. Możliwe, że to ten sam pomnik, ale nie znamy na razie żadnych źródeł które poświadczałyby przenoisny pomnika.

Goldwasser - Wto Paź 11, 2005 2:43 pm

Dodaje jeszcze jeden skan...
Sabaoth - Wto Paź 11, 2005 3:13 pm

Właśnie na moim zdjęciu widać tą budkę telefoniczną bardzo dokładnie.
Goldwasser - Sro Paź 12, 2005 5:11 pm

Pierwsza komunia, maj chyba 1969roku. Z tylu: -szczatki pomnika.
Ze swieca by szukac takich zdjec.

Goldwasser - Sro Paź 12, 2005 5:21 pm

Fotka z lat 50-tych wykonana wynalazkiem marki "Druh".
Po prawej narozny dom Plac Walowy / Pod Zrebem, gdzie dawno temu byl sklep spozywczy
-kiedys kolonialny. Dom wyburzono w 1966 roku, a na jego miejscu powstal "Bar Pod
Zrebem " pana Romana Pawlukiewicza.

Goldwasser - Sro Paź 12, 2005 5:40 pm

Jeszcze jeden maj (flagi, pomalowane krawezniki), wczesne lata 50-siate.
Pierzeja Placu Walowego od Nr. 13 do numeru 3. Nie ma juz tej zabytkowej latarni gazowej po prawej za to powstala oblesna ,drewniana wiata po lewej stronie majaca w zalozeniu
wylapac spadajace cegly i fragmenty zniszczonej elewacji.Wiatka wyrosla tuz za plecami tego goscia na zdjeciu, pod numerem domu 13, gdzie dzis mieszka zacna pani Gobisowa z synem Wiesiem. Stara latarnie gazowa zastapila jakas podrobka, z ktorej wiecznie
wykradane sa zeliwne klapki.

Goldwasser - Sro Paź 12, 2005 5:59 pm

W historii tego Wschodniopruskiego Regimentu Grenadierow przeczytalem, ze
powstal on juz 11 marca 1689 roku i ze slowo grenadier wywodzi sie od 10-12
zolnierzy z kompanii liczacej 100 osob tzw. "granatiere". Byli to najsprawniejsi
i najodwazniejsi ludzie posylani na najtrudniejsze odcinki walki i jako jedyni
wyposazeni w granaty reczne Pozniej slowo to utrwalilo sie w "grenadierzy", ktorzy
zawsze byli elita wojska. Wyrozniali sie strojem m.in. blaszanymi czapkami.

pumeks - Czw Paź 13, 2005 12:32 pm

A masz w tych materiałach coś o jeszcze jednym Pomniku Grenadierów, tym przy Okopowej/Św. Trójcy?
Goldwasser - Czw Paź 13, 2005 12:56 pm

Niestety - ksiazeczke o grenadierach wydano ok. 1913 roku, a pomnikofontanna
powstala 20 lat pozniej, kiedy Wasik dorwal sie do wladzy. Moze kiedys, cos
w pozniejszych zrodlach.

Goldwasser - Czw Paź 13, 2005 8:31 pm

Stempel-Schilder und Schablonen Fabrik, Gravier-Anstalt
Arthur Schulz - Kontor und Lager

danziger - Sob Paź 29, 2005 9:19 pm

Cytat:
Wallplatz - dzis Plac Walowy ozdobiony byl pomnikiem 5-ego Wschodniopruskiego Regimentu Grenadierow Nr.4 /das Kriegerdenkmal des 5 Ostpreussischen Grenadier Regiments Nr.4 /.W DH z lat 50-siatych znalazlem w miare wierny rysunek tego pomnika
-niestety juz sam opis zawiera kardynalny blad : pomnik blednie przypisany jest …
"des 3 Ostpreussische Grenadier- Regiments Nr.4"

Czy ten Regiment to Grenadier - Regiment Koenig Friedrich I (4. Ostpreussiches) Nr. 5. czu jakis inny, bo ja się jakoś zgubiłem?

Grün - Nie Paź 30, 2005 12:11 am

Z mojej kwerendy wynika, że chodzi raczej o 3-ci Wschodniopruski Regiment Grenadierow Nr.4.
danziger - Nie Paź 30, 2005 3:46 pm

Acha. Czyli Goldwasser nie ma racji w tym punkcie, a pomnik podpisany był prawidłowo, tak?
Grün - Nie Paź 30, 2005 4:17 pm

Głowy nie dam, ale przejrzałem materiały dotyczące struktury armii pruskiej w dobie wojny z Francją i jedyne co pasuje to właśnie to.
Goldwasser - Nie Paź 30, 2005 8:02 pm

Na poczatek - taki watek: Sorry za czeski blad. Spostrzeglem go juz wczesniej, ale nie chcialem komplikowac wyjasnieniami. Zmylil mnie artykul w DH, ktory mowil blednie o 3 regimencie, ja te trojke poprawilem na 5-ke, tylko ze przestawilem kolejnosc. Ostateczna wersja jest taka, jak w tytule monografii o tym regimencie, czyli Grenadier - Regiment, Koenig Friedrich I, 4 Ostpr. Nr.5. Jako bonus za zamieszanie fotka z tej pozycji: - sprzet grenadierow na Placu Walowym - wtedy jeszcze Exerzierplatzu. Gratuluje spostrzegawczosci.
danziger - Nie Paź 30, 2005 8:19 pm

No, czyli wersje Goldwassera i Grüna są sprzeczne.
A jakie macie konkretne dowody na to czyj pomnik to był - bo to jest kwestia zasadnicza czy chodzi o 4 wschodnioporuski nr 5 (Grenadier-Regt. Koenig Friedrich I. (4. Ostpreußisches) Nr.5), czy 3 wschodnioporuski nr 4 (Grenadier-Regt. Koenig Friedrich der Große (3. Ostpreußisches) Nr.4)

ach, ta prosta i nieskomplikowana numeracja 8)) :wink:

Goldwasser - Pon Paź 31, 2005 12:19 am

Oto dowod na potwierdzenie mojego sprostowania : Kaiser Wilhelm II wizytuje Regiment Grenadierow 4 Ostpr. Nr.5 (16.06.1913r.), palnal mowe, troche o strojach i planach na przyszlosc: wzmocnieniu stanu liczebnego na lata 1913/1914. Ostatnie zdanie : ..".w poblizu naszych koszar Wiebiego..." Skoro pomnik znajdowal sie w poblizu tych koszar to odnosil sie do tej formacji, ktora tam byla ulokowana. Fotka nastepna to kantyna w tym budynku z opisowka nie pozostawiajaca watpliwosci.
Grün - Pon Paź 31, 2005 2:46 am

No te dowody są przekonujące. Swoją drogą to nic dziwnego że Prusy przegrały I wojnę światową jak mieli tak logiczną numerację oddziałów. Zanim rozkaz dotarł do odpowiedniego pułku, zanim wrócił rozkaz zaadresowany do piątego regimentu nr 3 i dotarł do trzeciego nr 5 to było już przeważnie po bitwie.
Goldwasser - Nie Sty 08, 2006 5:29 pm

Troche inne ujecie z 1906 roku.
Goldwasser - Wto Lut 14, 2006 11:27 am

"Unser Danzig" z 1955 roku urządził konkurs dla "ziomali" pod hasłem, czy znają swój Heimat. Pokazano zdjęcie jakiegoś zakątka Gdańska i zadano pytanie: co to jest? W następnym numerze UD przedstawiono rozwiązanie: chodziło o Wallplatz, czyli Plac Wałowy.
Redakcyjny komentarz potwierdził, iż tylko nieliczne osoby trafnie skojarzyły to zdjęcie, bo może było za gorąco itd. Odezwała się pani, która tam mieszkała pod nr. 12, ktoś kto przez plac przejeżdzał, powspominano stare, dobre czasy kiedy stała tam fontanna, a do koszar Wiebego maszerowali grenadierzy. Pojawił się też wątek szupowca, który na placu mieszkał, a służbę pełnił na rogu dzisiejszej ulicy Długiej i Tkackiej i który - być może został uwięczony na kilku zdjęciach z "epoki"

Goldwasser - Nie Kwi 23, 2006 5:45 pm

Dodaje dwa zdjecia z Placem Walowym z lat 60-tych.
Goldwasser - Nie Kwi 23, 2006 5:57 pm

Ilustracja z pisma "Zeitschrift für Bauwesen". Erste Ausgabe aus dem Jahre 1851. Jahrgang 1. Berlin 1851. opisana jako "Wagen und Exercierhaus" - przedstawia koszary Wiebego od strony Placu Walowego. Takie same metalowe dzwigary zrekonstruowano w pomieszczeniach Urzedu Skarbowego.
Pepo - Pią Sty 18, 2008 7:46 pm

Odważę się odświeżyć wątek i sprostować informacje na temat wspomnianego wyżej pomnika grenadierów z dzisiejszego Placu Wałowego.

Przede wszystkim - pomnik ten dotyczył poległych członków 4 pułku grenadierów (3. wschodniopruskiego) im. Fryderyka Wielkiego , a nie - jak ostatecznie zostało powyżej wspólnie ustalone - 5 pułku grenadierów (4. wschodniopruskiego) im. króla Fryderyka I . Aby już nie mylić, będę specjalnie stosował poniżej polskie, skrócone (tj. bez "króla...") nazwy jednostek.

Tak więc w Danziger Hauskalender, we wspomnianym artykule, nie pomylili się. Z drugiej strony, cytowany przez Goldwassera fragment książki poświęconej też zawierał prawdę - w 1913 roku w Wiebenkaserne stacjonowały dwa z trzech batalionów 5 pułku grenadierów (4. wschodnipruskiego). Trzeci batalion - fizylierów - stacjonował na Biskupiej Górce (2 kompanie) oraz na Grodzisku (1 kompania). Tak więc w tym momencie przed koszarami, w których byli grenadierzy 5 pułku (4 wschodniopruskiego) stał pomnik faktycznie nie im poświęcony.

Cała sytuacja może z pozoru wydawać się dziwna (bo i ktoś w poprzednich postach napisał, że logicznym wydaje się być , aby stawiać pomnik swoim poległym towarzyszom broni przed miejscem, w którym jednostka stacjonuje). I to jest prawda. Co więcej, tak pierwotnie było. Otóż, cała sprawa rozbija się o to, że w Wiebenkaserne stacjonowali, tylko że wcześniej grenadierzy 4 pułku (3 wschodniopruskiego). Pułk ten do 1889 (a więc do momentu, kiedy został oddelegowany do Olsztyna) był najstarszą i najbardziej elitarną jednostką garnizonu gdańskiego. W 1890 do opróżnionych koszar wprowadzili się po nich wspomniani wyżej grenadierzy 5 pułku (4 wschodnipruskiego). Pomnik natomiast - tak tylko wspomnę - postawiono w 1873.

Słowem uzupełnienia trzeba też dodać, że owa dwupłaszczyznowa numeracja pułków grenadierskich wywodzi się z faktu, że te najbardziej elitarne (i o najstarszych tradycjach) jednostki piechoty pruskiej oraz innych krajów, wywodzą się wprost z dawnych pułków piechoty (o numeracji 1-5). Dla podkreślenia, że większość z pułków grenadierskich swe początki brały właśnie w Prusach, zachowano jednocześnie określenie pochodzenia. Taka "pełna" nazwa (tj. z patronem, całym oznaczeniem liczbowym i gatunku broni) dopiero zaistniała od końca lat 80. XIX w.

Dla lepszego zrozumienia (czyżby? :) ) przedstawiam poniżej schemat ewolucji nazwy jednostki grenadierów, która od 1890 była w Wiebenkaserne) :

4 wschodniopruski pułk piechoty (v. Diericke) / 1808
4.Ostpreußisches Infanterie-Regiment (v. Diericke)
5 pułk piechoty (4 wschodniopruski) / 1816
5. Infanterie-Regiment (4. Ostpreußisches)
5 pułk piechoty / 1823
5. Infanterie-Regiment
4 wschodniopruski pułk grenadierów nr 5 / 1860
4. Ostpreußisches Grenadier-Regiment Nr. 5
5 pułk grenadierów im. króla Fryderyka I (4 wschodniopruski) / 1889
Grenadier-Regiment Koenig Friedrich I (4. Ostpreußisches) Nr. 5 [/i]

laba1311 - Sob Lis 07, 2009 8:55 pm

dowiedziałem się ze obok bastionu znajduje się masowy grób gdańszczan od człowieka który widział to na własne oczy jako dziecko
od tamtej pory przychodzi na te miejsce co rok

Sabaoth - Sro Gru 15, 2010 8:50 pm

Dzisiaj dotarła do mnie pocztówka przedstawiająca fragment pomnika Grenadierów na Placu Wałowym, niestety jakaś wycieczka wąsaczy z odstającymi uszami zasłoniła większą część pomnika :hihi:
Mikołaj - Sro Mar 23, 2011 11:24 pm

Plac Wałowy: wizje są ciekawe, pieniędzy na realizację brak
Dostojny Wieśniak - Czw Mar 24, 2011 12:40 am

Marzenia pchają świat do przodu. :wink:
pucior - Wto Sie 30, 2011 11:16 pm

Zdjęcie pomnika w zbiorach Instytutu Herdera
flawia - Czw Paź 27, 2011 5:45 pm

a czy może ktoś z Was pamięta kiedy posadzono krąg jarzębin ( Jarząba Węgierskiego jeśli dobrze pamiętam) wokół mniejszej piaskownicy? Wg planu Buhsego i nie ma tam żadnych drzew ?
dandola - Czw Paź 27, 2011 7:38 pm

Goldwasser napisał/a:
Dodaje dwa zdjecia z Placem Walowym z lat 60-tych.

Czy to jest na drugim zdjęciu ta sama para kilkanaście lat później? :D

pumeks - Pią Paź 28, 2011 9:49 am

Wrzucam to, co znalazłem u siebie, jedno już było w poście Goldwassera 6 lat temu, ale malutkie, a powojenne zdjęcie pomnika może być niektórym znane ze strony Akademii.
Piotr - Pią Paź 28, 2011 10:06 am

Witam
Małe pytanie do Goldwassera. Odszukałem numer pisma Zeitschrift fur Bauwesen z 1851 roku. Faktycznie jest tam rysunek koszar ale w moim egzemplarzu figuruje to jako Moabit. O co tu chodzi? Kopia projektu?
Piotr

dandola - Pią Paź 28, 2011 7:54 pm

Moabit to chyba był kryminał znany m.in. z postaci Piłsudskiego.
Piotr - Sob Paź 29, 2011 12:51 pm

Niewątpliwie był tam kryminał czy inny anzel ale zbudowano toto jako koszary. Nie wiem tylko dlaczego Goldwasser zapodał ten rysunek jako koszary na placu Wałowym.
Spojrzałem onegdaj na rysunek zamieszczony przez wyżej wspomnianego i się zadumałem. Trzydzieści lat przekraczałem bramę "budynku nr 1" i nic mi nie podpadło, że coś się nie zgadza. Jedynie rzut z góry i te trawniczki i inna zielenina coś mi nie pasowała. Poza tym ilość okien na poszczególnych piętrach jest zdecydowanie inna.
Ale faktycznie budynki sa bardzo podobne.
Piotr

Mikołaj - Sob Paź 29, 2011 8:49 pm

Moabit to dzielnica Berlina, znajduje się tam słynne więzienie nawiązujące do Panoptikonu, ale wygląda zupełnie inaczej niż to co na powyższych obrazkach. Koszary po prostu były gdzieś indziej w tej dzielnicy. Jak się wpisze "moabit kaserne" w google, to jest sporo pocztówek.
http://de.wikipedia.org/wiki/JVA_Moabit
http://pl.wikipedia.org/wiki/Panoptikon
http://www.berlin.de/sen/...t/historie.html

Piotr - Nie Paź 30, 2011 9:03 am

Taka mała ciekawostka. Z rzutów budynków koszar w Moabicie wynika, że pięć budynków w kształcie wideł to były stajnie. Na środku budynku "łącznika" była ujeżdżalnia a w sumie mieściło się tam ponad 800 koni. Niezłą paradę mogli wykonać.
P

Piotr - Nie Paź 30, 2011 9:10 am

Taki jeszcze mały myk. Kopia planu koszar pochodzi z Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej. "Umkło" mi wpisanie tej wiadomości.
P

Anker - Nie Paź 30, 2011 4:23 pm

Koszary Pułku Ułanów Gwardii
i teren na którym się mieściły, obecnie.
Więzienie miało swoja siedzibę przy Lehrerstrase, ulica obok terenu koszar prostopadła do Inwalidenstrase
http://www.luise-berlin.d...n_regiments.htm

Piotr - Nie Paź 30, 2011 4:48 pm

Mieli gdzie trenować parady. Plac jak sie patrzy. A i Banhof mieli pod bokiem. Nawet wygodniej niż huzarzy z Wrzeszcza.
Dalej tylko nie wiem dlaczego Goldwasser zapodał Moabit jako plac Wałowy.
Tylko nie traktujcie mnie jako upierd...wca.
Pozdrowienia
P

Sabaoth - Sob Lut 04, 2012 11:18 am

Kriegerdenkmal na Wallplatz z przedwojennej pocztówki z moich zbiorów.
dandola - Pon Lut 06, 2012 6:47 pm

A tu z moich - http://www.forum.dawnygda...hlight=denkmale
Sabaoth - Pon Lut 06, 2012 10:35 pm

dandola napisał/a:
A tu z moich - http://www.forum.dawnygda...hlight=denkmale

A czy mógłbyś wrzucić lepszej jakości skan fragmentu pomnika?

a.78 - Wto Gru 29, 2015 5:42 pm

Goldwasser, Witam wychowałem sie na Placu Wałowym 13
Miro - Czw Maj 12, 2016 5:10 pm

Zdjęcie zrobione przed 1993 rokiem.
Danziger Hauskalender.

Miro

Fotomemoria - Czw Maj 12, 2016 5:28 pm

A to Plac Wałowy z 1960 roku.
Miro - Sro Maj 25, 2016 1:22 pm

Plac Wałowy 10.

Miro

Miro - Sob Maj 28, 2016 12:45 pm

Plac Wałowy 11.

Miro

Miro - Czw Cze 30, 2016 2:10 pm

To samo miejsce jak trzy posty wyżej.

Miro

djjack - Pon Lut 01, 2021 9:55 am
Temat postu: Dom na placu Wałowym 2
Dom na placu Wałowym 2
Miro - Czw Maj 25, 2023 5:43 pm

Pl. Wałowy, w tym budynku przed wojną mieściła się Heeresdruckerei.
Zdjęcie z 1971 roku.

Miro

Miro - Czw Sie 31, 2023 12:24 pm

Plac Wałowy 1910 r.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group