Dawny Gdańsk

Napisy - Komparatystyka temporalna ;) - napisy ze zdjęć

Mikołaj - Sob Paź 18, 2003 8:48 pm
Temat postu: Komparatystyka temporalna ;) - napisy ze zdjęć
czy udało się Państwu znaleźć na którymś ze starych przedwojennych zdjęć napis, który istnieje do dnia dzisiejszego?
pumeks - Wto Mar 16, 2004 1:55 pm
Temat postu: Restaurant "Grünes Gewoelbe"
W wysokiej piwnicy Domu Towarzystwa Przyrodniczego mieściła się restauracja "Grünes Gewoelbe". Na niektórych zdjęciach elewacji od strony Długiego Pobrzeża widoczny jest, wymalowany jasną farbą, szyld. Jego ślady są widoczne do dziś choć trudno zauważyć, że jasny prostokąt na ceglanej elewacji to ślad po szyldzie.
Restauracja miała też wejście od strony Mariackiej, naprzeciwko Mydlarskiej. Te drzwi są obecnie zamurowane, jednak nad nimi widać ślady napisu - prawdopodobnie zielonkawą farbą (może nawet fragment litery "G").

Mikołaj - Sro Mar 17, 2004 2:06 am

Cytat:
Restauracja miała też wejście od strony Mariackiej, naprzeciwko Mydlarskiej. Te drzwi są obecnie zamurowane, jednak nad nimi widać ślady napisu - prawdopodobnie zielonkawą farbą (może nawet fragment litery "G").

zastanawiałem się kiedyś, czy czasem tak właśnie nie jest, baardzo dziękuje za te informacje i zdjecia. Niestety nie sposób się na nich dopatrzeć tych napisów, które do dziś są dobrze widoczne.

Marek Z - Czw Mar 18, 2004 12:40 pm

Mikołaju, oto jeszcze jedno zdjęcie, gdzie widać napis, októrym pisze Pumeks:
pumeks - Czw Mar 18, 2004 2:53 pm

Tych zdjęć jest mnóstwo... nawet wersję kolorową dałoby się znaleźć. Tylko że prędzej czy później fasady domu Przyrodników doczekają się rewaloryzacji i wtedy ślady po tyhc napisach znikną.
Marcin - Pon Mar 29, 2004 8:12 pm

Veni, vidi... :D Pożyczyłem "cyfraka" na kilka godzin więc szalałem po mieście. :lol:
pumeks - Sro Kwi 07, 2004 8:33 am

Fasada kamienicy przy Mariackiej 26 jest w fatalnym stanie - w tym miesiącu zaczęły z niej odpadać duże fragmenty kamieniarki. Prawdopodobnie zostanie poddana renowacji ale chyba jeszcze nie w 2004 r., bo to będzie wymagało zaplanowania kosztów w budżecie sejmiku (któremu podlega Muzeum Archeologiczne). Jeżeli do renowacji dojdzie, to prawdopodobnie ślady tynku od strony Mariackiej/Mydlarskiej zostaną usunięte.
pumeks - Wto Cze 01, 2004 12:05 pm
Temat postu: Komparatystyka temporalna ;)
Tytuł wątku zapożyczam z pewnego wydziału prześwietnej Akademii :D
Sabaoth - Wto Cze 01, 2004 12:46 pm

A czy tam przypadkiem nie stoi "Zakaz fotografowania"?
pumeks - Wto Cze 01, 2004 1:21 pm

Sabaoth napisał/a:
A czy tam przypadkiem nie stoi "Zakaz fotografowania"?

Nie wiem jak autor strony Dawny Gdańsk to pstryknął :???: miejmy nadzieję, że Agencja ma poważniejsze sprawy na głowie, niż zaglądanie na nasze strony www :wink:

Z punktu widzenia komparatystyki temporalnej ciekawsze mogłoby być zadokumentowanie tego, co stało się z umieszczonym ponad portalem ptaszyskiem:

Mikołaj - Wto Cze 01, 2004 1:34 pm

autor strony Dawny Gdańsk po prostu był szybki jak strzała i nikt nie zdążył go dostrzec.

a sam temat wątku bardzo przypadł mi do gustu, choć już zadawałem kiedyś pytanie o napisy, które dało sie znaleźć na starych zdjeciach. wieczorem dodam coś od siebie

pumeks - Sro Cze 02, 2004 8:36 am

W pierwszym poście podmieniłem zdjęcie napisu KÖNIGLICHES POLIZEIPRÄSIDIUM (właściwie LIZEIPRÄSIDIUM, bo litery PO są zasłonięte liścmi) - starałem się je trochę wyostrzyć, ale nie do końca mi się to udało.
Mikołaj - Sro Cze 02, 2004 1:06 pm

Brotverkauf der Danziger Brotfabrik
pumeks - Sro Cze 09, 2004 7:40 am
Temat postu: Schichaugasse 10
Na zdjęciu w pierwszym albumie "Był sobie Gdańsk", s. 192, widać - w oddali - szczytową ścianę tego budynku i na niej napis (reklamę). Udało mi się odczytać u góry nazwisko - H. Wandel, następna linijka zbyt małymi literami, w trzeciej znów dużymi literami Steinkohlen Geschäft, niżej nieczytelne.
pumeks - Pią Cze 18, 2004 9:02 pm

Chodziło mi o ten napis:
DarioB - Sro Lip 21, 2004 12:00 am

Nie wiem jakie jest wasze stanowisko na ten temat, ale chyba warto by, w miarę mozliwości, dorzucać na stronie przy danym napisie, zdjęcie pokazujące oryginalny napis.
DarioB - Wto Lip 27, 2004 10:01 pm

pumeks napisał/a:
Z punktu widzenia komparatystyki temporalnej ciekawsze mogłoby być zadokumentowanie tego, co stało się z umieszczonym ponad portalem ptaszyskiem:


Tak teraz wygląda:

pumeks - Pią Sie 27, 2004 9:48 am
Temat postu: Żuraw od strony Szerokiej
Miałem wątpliwości, co właściwie sfotografował Dario na ścianie Żurawia (dokładnie pod godłem państwowym). Jednak wizja lokalna przekonała mnie, że faktycznie, są tam ślady jakiegoś wymalowanego szyldu. Udało mi się go odnaleźć na jednym ze zdjęć - na razie niezbyt czytelne, ale może znajdę inne w większej rozdzielczości.
pumeks - Pią Mar 19, 2010 9:27 am

O matko, jakie stare posty :hiihihi:
Najlepszy widok napisu, o którym mowa w poprzednim poście, znalazłem na jednym ze zdjęć z archiwum PWKZ dokumentującym początek odbudowy Żurawia.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group