Dawny Gdańsk

Nazwy - Peterszawa

Fort - Pią Gru 21, 2018 12:38 am

jeśli już mowa o Gdańsku,
czy możesz napisać, jak i gdzie natrafiłeś na określenie "Peterszawa" ?
na pewno nie znam wielu źródeł, do których docierasz
ale z tym określeniem spotykam się jedynie w twoich postach i wypowiedziach
czy tą nazwę podają jakieś polskie źródła?
pytam, bo sam używam w zasadzie jedynie form Petershagen i Zaroślak
może przekonasz mnie do używania tej trzeciej formy : )

pumeks - Pią Gru 21, 2018 8:45 am

Fort napisał/a:
jeśli już mowa o Gdańsku,
czy możesz napisać, jak i gdzie natrafiłeś na określenie "Peterszawa" ?

Oj, "Peterszawa", "Brama peterszawska" na pewno pojawiają się w starszej polskiej literaturze. Nie mam teraz za bardzo możliwości żeby poszperać w biblioteczce, ale jestem pewien, że nieraz trafiałem na takie spolszczenie nazwy "Petershagen"

Krzysztof - Pią Gru 21, 2018 8:50 am

Fort napisał/a:

czy możesz napisać, jak i gdzie natrafiłeś na określenie "Peterszawa" ?

U nas, też się pojawiała.
Cytat:
Grün napisał/a:
Peterszawa też przeszkadzała... :II

pumeks - Pią Gru 21, 2018 9:14 am

Jeszcze dwa linki znalezione w Google (co prawda obaj autorzy też są zarejestrowanymi użytkownikami Forum Dawny Gdańsk):
https://biskupiagorka.pl/nazwy-miejscowe-biskupiej-gorki-oraz-zaroslaka/

http://trojmiasto.wyborcz...12,3930849.html

Fort - Pią Gru 21, 2018 9:36 am

Chętnie zobaczyłbym przykład nazwy Peterszawa w jakimś oryginalnym, przedwojennym tekście.
a odnalezienie nazwy Peterszawa na dawnej mapie lub planie byłoby prawdziwą kropką nad "i"

Fort - Pią Gru 21, 2018 10:56 am

Przeglądnąłem właśnie pierwszy powojenny przewodnik po Gdańsku Jana Kilarskiego i niestety ani nazwy Petershagen ani Peterszawa ani Zaroślak w nim nie znajduję, choć o Biskupiej, Wysokiej i Gradowej Górze wspomina wielokrotnie.
Zbych - Sob Gru 22, 2018 5:28 pm

Nazwę Petershagen znajdziesz w przedwojennym przewodniku po Gdańsku Orłowicza.
Kopia na stronie Tomasza Plucińskiego., ale nazwy Peterszawa poza współczesnymi tekstami nigdzie nie spotkałem.

Galadhorn - Nie Gru 23, 2018 9:24 am

Też się temu przyjrzałem. Na razie wygląda na to, że nazwa Peterszawa pojawiła się dopiero w opracowaniach powojennych. Szukam jednak dalej...

A tymczasem dobra wieść: udało mi się scalić dane dotyczące rodziny Tolk/Tolkyn (czyli później Tolkien) w średniowieczu. Od XIII wieku do dziś 24 pokolenia. Niedługo pokażę Wam tę średniowieczną część drzewa genealogicznego :)

pumeks - Pon Sty 21, 2019 8:35 pm

Fort napisał/a:
Chętnie zobaczyłbym przykład nazwy Peterszawa w jakimś oryginalnym, przedwojennym tekście.
a odnalezienie nazwy Peterszawa na dawnej mapie lub planie byłoby prawdziwą kropką nad "i"

Pamiętnik Walentego Stawisz Wolskiego z Niestępowa pod Gdańskiem, opisujący wydarzenia lat 1806-1810. Rękopis bodaj w Bibliotece Kórnickiej, tekst publikowany w Rocznikach Towarzystwa Naukowego w Toruniu; R. 18: 1911 w opracowaniu ks. Stanisława Kujota.

Fort - Pon Sty 21, 2019 8:52 pm

WSPANIALE! Gratulacje Pumeks! ...więc Peterszawa to nazwa funkcjonująca już co najmniej 200 lat temu.
Fort - Pon Sty 21, 2019 9:07 pm

Fantastyczna lektura, język dawny a żywy, miejsca znane, swojskie. Mowa tu o tym, że w Szkotach przekop z Kanału Raduni zrobiono i wodę na młyny miastu odcięto, blokując jej przepływ ku miastu. Młyny dawne, miejskie, końmi napędzane do pracy przywrócić trzeba było.
Fort - Pon Sty 21, 2019 9:12 pm

Od dziś nazwę PETERSZAWA za równą PETERSHAGEN i ZAROŚLAKOWI uważać będę.
pumeks - Pon Sty 21, 2019 9:12 pm

Nieco odbiegając od Tolkienów: tekst Walentego Wolskiego tutaj http://kpbc.umk.pl/dlibra...&tab=1&lp=4&QI=
a o autorze więcej tutaj: http://www.wbc.poznan.pl/...adata?id=378464

Fort - Pon Sty 21, 2019 9:16 pm

Dzięki Pumeks za link!
prosić chciałem, ale nie śmiałem : )
Nowe źródło dla tamtych wydarzeń poznania
dotąd pamiętniki Dezyderego Chłapowskiego czytałem
które także bardzo polecam.

Fort - Pon Sty 21, 2019 9:18 pm

Pumeksie. Jeszcze raz gratuluję znaleziska! :==
pumeks - Pon Sty 21, 2019 9:43 pm

Żadne tam znalezisko, ten pamiętnik jest często wyzyskiwany przy opisach oblężenia 1807. Akurat zajrzałem w związku z ostatnimi chwilami starego Sztolcembergu :wink:
Fort napisał/a:
Nowe źródło dla tamtych wydarzeń poznania
dotąd pamiętniki Dezyderego Chłapowskiego czytałem
które także bardzo polecam.

Z tej samej epoki "męczę" pamiętnik Józefa Wybickiego, ale tam o Gdańsku nic godnego uwagi...

Galadhorn - Pon Lut 04, 2019 10:36 pm

Serdeczne podziękowania! Mogę już bez problemu używać nazwy Peterszawa!
Fort - Wto Lut 05, 2019 10:52 am

Galadhorn napisał/a:
Serdeczne podziękowania! Mogę już bez problemu używać nazwy Peterszawa!

Zawsze mogłeś :)
ale teraz już i ja i może inni nie będą mieli wątpliwości, że określenie PETERSZAWA jest wobec pozostałych - Zaroślaka i Petershagen - równoprawne.

pumeks - Pią Mar 22, 2019 8:40 pm

A tymczasem na Peterszawie...
Fort - Pią Mar 22, 2019 8:56 pm

przy tych konstrukcjach wiaduktu wieża kościoła Zbawiciela wygląda jak zabawka

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group