Dawny Gdańsk

Poszukuję/mam/oddam - Spis mieszkańców Gdańska (1770)

Galadhorn - Czw Sty 11, 2018 11:26 pm
Temat postu: Spis mieszkańców Gdańska (1770)
Badam od kilku miesięcy ośmiotomowy spis mieszkańców Gdańska z roku 1770. Świetne źródło wiedzy o mieście w epoce Oświecenia. Można w tym spisie znaleźć własnoręcznie napisane oświadczenia takich rodzin jak Falkowie, Chodowieccy, Schopenhauerowie, Zernecke czy... Tolkienowie.

Zrobiłem taką prowizoryczną mapkę, która pokazuje, jakie ulice są opisane w którym tomie. Więcej szczegółów na moim blogu:

http://tolkniety.blogspot...anska-1770.html

Poszczególne tomy oznaczyłem kolorami (formy nazw z 1770):

czerwony, AP Gd 300,31/100, ulice: Scharmachergasse, Wollwebergasse, Ketterhagsche Thor, Gerbergasse, Lavendelgasse, Kleine Papengasse, Rosengasse, Neunaugengasse, Tagnetergasse, Tobiasgasse, Junkergasse, Alte Schloss, Am Pulver Thurm, An der Radaune, Eimermacherhof, Heilige Geist Hof, Packenhauschen Gange, Hinter der Blauche, Brabank, Im Rahm, Zappengass, Schudenrutergasse, Breite Thor, Brodlosenengasse, Kürschnergasse, Altes Ross, Zwirngasse, Hintergasse bei der Franzoesischen Kirche

niebieski, AP Gd 300,31/101, ulice: Ankerschmiede Thor, Halle, Gegen der Halle über, Bey der Hauptwache, Gegen der Hauptwache über, Tagneth, Kohlen Markt, Matzkauschegasse, Ketterhagische Thor, Beutlergasse, Faulengasse, Ziegengasse, Plauzengasse, Roepergasse, Ankerschmiedegasse, Dienergasse, Fischer Thor, Kleine i Grosse Hosenäkergasse, Schumachergasse, Bosmansgasse, Kuhgasse, Grosse Pfepfergasse, Goldschmiedegasse, Kordemachergasse, Frauengasse, Langegasse

żółty, AP Gd 300,31/102*, ulice: Heilige Geistgasse, Krämergasse, Hundegasse, Sankt Johannisgasse, Brodbänkengasse, Jopengasse, Schnüffelmarkt, Breitegasse, Damm (tutaj jest dom Michaela Tolkiena!), Häkergasse, Hinter Fischmarkt, Petersiliengasse, Drehergasse, Langemarkt, Schornsteinfegergasse