Dawny Gdańsk

Zagadki - Tajemnicza kula

Gargi1961 - Pią Maj 12, 2017 1:24 pm
Temat postu: Tajemnicza kula
Na jednej z widokówek z początku ubiegłego stulecia, zrobionej wg. opisu i Mostu Stągiewnego, widnieje przy stanowisku spedytorskim dziwny przedmiot... Tajemnicza ażurowa kula na stojaku (po lewej). Nie podejrzewam właściciela firmy o "gadżeciarstwo" i zabawę pt. "żeby głupi miał zagadkę", tylko o konkretne wykorzystanie rzeczonego przedmiotu. Stąd pytanie rodem z "Awantury o kasę": do czego służył ten przedmiot?
Dohler - Sob Maj 13, 2017 2:47 am


feyg - Sob Maj 13, 2017 6:23 am

Wedle informacji od Waldemara Denielewicza rzeczona kula sygnalizowała kabel biegnący na dnie

https://www.facebook.com/...&type=3&theater

Zbych - Nie Maj 14, 2017 10:21 am

Ta kula raczej nie była dobrze widoczna z jednostek pływających.
Gargi1961 - Nie Maj 14, 2017 9:06 pm
Temat postu: Tajemnicza kula
Wielki dzięki za tak szybką odpowiedź, próbowałem znaleźć informację idąc słusznym tropem, uznając kulę za znak nawigacyjny. Nigdzie jednak nie ma informacji na ten temat. Na kuli z tej widokówki widać pas farby, na kolorowanej wygląda na czerwony. Pan spedytor musiał mieć niezły układ, skoro jego wiata mogła zasłaniać znak, a może starczało, że jeden był widoczny, Na załącznikach drugi brzeg.
pumeks - Pon Maj 15, 2017 9:42 pm

Mam podobną kulę na pocztówce z innego miejsca
Miro - Wto Maj 16, 2017 10:32 am

Jeszcze inne miejsce.

Miro

Zbych - Wto Maj 16, 2017 4:59 pm

Coś mi się kojarzy, że w miejscu na zdjęciu wstawionym przez Pumeksa były po obu stronach Motławy znaki z namalowaną kotwicą, przekreśleniem i napisem "Kabel". Blisko przeprawy promowej.
Gargi1961 - Sro Maj 17, 2017 2:56 pm
Temat postu: Tajemnicza Kula
Przejrzałem szereg widokówek zw. z Motławą i znalazłem na kilku rzeczoną kulę. Na późniejszych (z końca lat 30) pojawiają się znaki z tablicami. Warto zauważyć, że ta od której zaczęło się to całe zamieszanie, była zasłaniana nie tylko przez altanę spedytora ale i przez cumujące statki. Do głowy przyszła mi taka myśl, może ten spedytor wcale niczego nie zasłaniał, bo w tę stronę obowiązywał znak po drugiej stronie, a dla wracających z Pakowni na Szopach był już widoczny.
Gargi1961 - Sob Cze 03, 2017 9:33 am
Temat postu: Tajemnicza kula
Na tym zdjęciu jest chyba ta sama, co zapoczątkowała wątek...
Miro - Nie Cze 11, 2017 5:15 pm

feyg napisał/a:
Wedle informacji od Waldemara Denielewicza rzeczona kula sygnalizowała kabel biegnący na dnie

https://www.facebook.com/...&type=3&theater

W takim razie co oznaczała ta litera K

Miro

Gargi1961 - Nie Cze 11, 2017 6:37 pm
Temat postu: Tajemnicza kula
K z błyskawicą mogło oznaczać "Kraft" - kabel energetyczny.
Dieter - Nie Cze 11, 2017 10:18 pm
Temat postu: Re: Tajemnicza kula
Gargi1961 napisał/a:
K z błyskawicą mogło oznaczać "Kraft" - kabel energetyczny.

Zapomnij to slowo Kraft, bo reszta sie zgadza. :==

Gargi1961 - Wto Cze 13, 2017 8:09 pm
Temat postu: Tajemnicza kula
Jeszcze znalazłem takie oznaczenie kabla.
Miro - Sro Cze 14, 2017 5:04 pm

Na rysunku Kurta Sengera omawiana kula też się załapała, a widoczny podcień był
też gdzieś na FDG omawiany.

Miro

Miro - Pią Cze 16, 2017 4:18 pm

Omawiana kula przy Stągwiach Mlecznych.

Miro

Zbych - Wto Cze 20, 2017 9:55 am

Taki właśnie prostokątny znak z przekreśloną kotwicą pamiętam, jak ten pod kulą. Tylko uzupełniony o napis kabel. O takim właśnie znaku pisałem na poprzedniej stronie. Nie pamiętam tylko, czy napis kabel był na tym znaku, czy miał osobną tabliczkę.
Wiercipietek - Czw Wrz 07, 2017 10:46 pm

Takie stało w połowie lat 70-tych. Chroniło kabel promu.
http://pomorskie.fotopols...to.html?o=b2819


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group