Dawny Gdańsk

Errata - Przed wojną też robili błędy

pumeks - Pon Wrz 06, 2004 11:07 am
Temat postu: Przed wojną też robili błędy
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=30791685
Widzicie tu gdzieś Ratusz Staromiejski? :wink:

knovak - Pią Wrz 10, 2004 12:28 pm

oczami wyobraźni...
:hihi:

Marek Z - Wto Wrz 14, 2004 5:03 pm

Cytat:
Widzicie tu gdzieś Ratusz Staromiejski?

Nooo, Pumeks, miej trochę wyobraźni. Jak spojrzeć od połudnoiwej strony, tej zarośniętej bluszczem, to mrużąc oko można zobaczyć Ratusz Staromiejski, może trochę za wysoki, ale cóż to znaczy dla niewtajemniczonych. Dach też od biedy mółby być, a że inne wykończenia ? No cóż, nie bądźmy drobiazgowi. :%

Mikołaj - Wto Wrz 14, 2004 5:48 pm

Czy ktoś z was ma moze obrazek przedstawiajacy budynki po drugiej stronie Raduni?
Sabaoth - Wto Wrz 14, 2004 6:39 pm

Po drugiej stronie Raduni jest ulica!
Mikołaj - Wto Wrz 14, 2004 7:20 pm

Wooojtek... Przedłużasz proces nic nie wnoszącymi pismami procesowymi. :wink:
Chodzi mi o budynki, które stoją przy ulicy (Am sande/Na piaskach) po drugiej stronie Raduni.

Sabaoth - Wto Wrz 14, 2004 8:28 pm

OK, nie mam (chyba).
Sabaoth - Wto Wrz 14, 2004 8:34 pm

Za to w ramach zadośćuczynienia za przedłużanie załączam przepiękne zdjęcie ulicy Schwarzes Meer. Proszę uprzejmie o komentarze.
Mikołaj - Wto Wrz 14, 2004 9:28 pm

Skąd Ty takie cuda bierzesz! Czerwona kropka to fotograf, zgadza się?
Marcin - Wto Wrz 14, 2004 9:44 pm

Cytat:
Skąd Ty takie cuda bierzesz!

Pewnie masz takich cud znacznie więcej, tylko dawkujesz nam je powoli w małych dawkach - aby nas od razu nie "zwaliło z nóg", nieprawdaż? :D Piękne zdjęcie.

Sabaoth - Sro Wrz 15, 2004 7:59 am

Mikolaju, Marcinie, oboje macie racje, czerwona kropka to fotograf, a zaslabniecia z wrazenia przy komputerze moga byc niebezpieczne dla zdrowia. Od czasu do czasu, jak cos nowego wpadnie mi w rece i znajde czas na skanowanie, podrzuce tu rozne ciekawostki.
seestrasse - Sro Wrz 15, 2004 1:44 pm

ja nie smiem nawet o tym marzyc, ale gdybys widzial kiedy zdjecie przedwojennego rzecz jasna dworca kolei waskiej, to prosze, przyjrzyj sie mu dobrze i potem mi opowiedz...
Pietrucha - Pią Wrz 17, 2004 2:51 pm

Ja mam coś takiego, kiedyś musiało być na Allegro
Mikołaj - Pią Wrz 17, 2004 3:06 pm

8O :==
Marcin - Pią Wrz 17, 2004 3:30 pm

Śliczna! :==
Sabaoth - Sro Lis 10, 2004 6:26 pm

Oto drzeworyt z aukcji na e-bayu

Słyszałem opinię pewnego malarza (znanego zresztą), że wystarczy namalować wieżę kościoła Mariackiego i już jest panorama Gdańska. Ten drzeworyt z 1880 r. (albo z 1870 - wystawiający nie może sie zdecydować) powstał w podobny sposób. Ten łuk jest przepiękny szkoda, że go nigdy nie było i dlaczego Motława nie mogłaby płynąć w okolicy Zbrojowni, byłyby ładniejsze widoki!

Petelka - Sro Lis 10, 2004 7:23 pm

Ależ niesamowity. 8O
Grün - Sro Lis 10, 2004 7:38 pm

No odwróciła się autorowi Marienkirche :) zdarza się :)
Dziki REX - Czw Lis 11, 2004 2:25 am

Swoją drogą ciekawe, czy sobie to wymyslił czy pierwszy plan jest inspirowany jakimś innym miejscem, byćmoże w inym mieście? :) Sam mam w domku drzeworyt z wierzą koscioła NMP, ale na nim wszystko gra a przynajmniej nie ma tkich przekrętów jak tutaj.
Marcin - Czw Lis 11, 2004 8:58 am

Ale tak czy siak wygląda całkiem ciekawie. :hihi:
parker - Czw Lis 11, 2004 3:02 pm

Cytat:
czy pierwszy plan jest inspirowany jakimś innym miejscem, byćmoże w inym mieście?


Być może.... na przykład tym:

Mikołaj - Czw Lis 11, 2004 3:30 pm

a może tym..? :hihi:
Sabaoth - Wto Lis 23, 2004 12:34 pm

Podoba mi sie ten napis (nie jest to blad) na Allegro ale fajnie bylo jechac do Sopotow :mrgreen:
Grün - Wto Lis 23, 2004 12:43 pm

A wyglądają Sopoty na tym zdjęciu jak Wenecja :)
Zoppoter - Wto Lis 23, 2004 2:55 pm

Sabaoth napisał/a:
Podoba mi sie ten napis (nie jest to blad) na Allegro ale fajnie bylo jechac do Sopotow :mrgreen:


Jechało się (i nadal nader często jeździ) do Sopot, a nie do Sopotów. Czyli Sopoty (Copoty) w liczbie pojedynczej brzmiałyby ta Sopota.

Niewykluczone też, że ta wciąż powszechna forma "do Sopot", "ze Sopot" bierze się z przedwojennej wymowy "do Zoppot", jako że nazwy miast zagranicznych w ich oryginalnym brzmieniu się w języku polskim nie odmieniają...

Grün - Wto Lis 23, 2004 3:26 pm

Zoppoter - znowu niepoprawne politycznie wnioski wyciągasz!!!!!!! :hiihihi:
Zoppoter - Wto Lis 23, 2004 6:21 pm

Grün napisał/a:
Zoppoter - znowu niepoprawne politycznie wnioski wyciągasz!!!!!!! :hiihihi:


Nooo, tylko czekać jak dostanę ostrzeżenie, hi hi hi :hihi:

Zoppoter - Wto Lis 23, 2004 6:25 pm

Sabaoth napisał/a:
Podoba mi sie ten napis (nie jest to blad) na Allegro ale fajnie bylo jechac do Sopotow :mrgreen:


Zamieszałeś mi tymi Sopotami, a tam jest jeszcze jeden podpis, tym razem naprawdę błędny... Łazienki były całkiem gdzie indziej, a na zdjęciu jest Zakład Balneoloiczny.

Sabaoth - Wto Lis 23, 2004 7:04 pm

Cytat:
a na zdjęciu jest Zakład Balneoloiczny

Tak, to jest Warmbad. Ale nie jestem pewien, czy nie tłumaczono tego jako cieplice albo (ciepłe) łazienki.

Zoppoter - Sro Lis 24, 2004 8:27 am

Sabaoth napisał/a:
Cytat:
a na zdjęciu jest Zakład Balneoloiczny

Tak, to jest Warmbad. Ale nie jestem pewien, czy nie tłumaczono tego jako cieplice albo (ciepłe) łazienki.


Mozliwe. Chociaż Franciszek Mamuszka, który przybył tu zaraz po wojnie i zajął się polonizacją historii i gdańskich dzieci nie nazywał tak tego obiektu. A teoretycznie w ramach udowadniania polskości tyych piastowskich ziem powinien chwycić się każdego przedwojennego sladu polskiego nazewnictwa...

Sabaoth - Sro Lis 24, 2004 10:17 am

Cytat:
zajął się polonizacją historii

Oj, ciezki mial chleb :hihi:

parker - Nie Sty 02, 2005 11:00 am

Sabaoth napisał/a:
Oto drzeworyt z aukcji na e-bayu

Słyszałem opinię pewnego malarza (znanego zresztą), że wystarczy namalować wieżę kościoła Mariackiego i już jest panorama Gdańska. Ten drzeworyt z 1880 r. (albo z 1870 - wystawiający nie może sie zdecydować) powstał w podobny sposób. Ten łuk jest przepiękny szkoda, że go nigdy nie było i dlaczego Motława nie mogłaby płynąć w okolicy Zbrojowni, byłyby ładniejsze widoki!



Znalazłam kolorową (oryginalną?) wersję tego widoczku.
Trochę inne ujęcie - może to wcale nie błąd :hmmm:

Mikołaj - Nie Sty 02, 2005 1:46 pm

Najwyraźniej były w naszym mieście jakieś tajemnicze, bajkowe rejony, do których tylko niektórzy mieli wstęp.
parker - Nie Sty 02, 2005 1:48 pm

Na to wygląda :hihi:
wrangla - Nie Sty 02, 2005 2:22 pm

Mikołaj napisał/a:
Najwyraźniej były w naszym mieście jakieś tajemnicze, bajkowe rejony, do których tylko niektórzy mieli wstęp.

gdańska ulica Pokątna... :^^
jak się tam dostać? :hmmm:

Maciek - Nie Sty 02, 2005 3:23 pm

Cytat:
gdańska ulica Pokątna...
jak się tam dostać?


Chyba trzeba jakąś cegłę w murze poruszyć :hihi:

Sabaoth - Nie Sty 02, 2005 8:18 pm

To mi wygląda na Gdańsk alternatywny :hihi:
Marek Z - Nie Sty 09, 2005 1:52 pm

Architektura ze zdjęcia całkiem przyjemna. Może takie cóś zamiast szlanych akwariów ?
pumeks - Pon Sty 24, 2005 10:08 am

Przedwojenna pocztówka z ulicą Piwną, podpisaną jako Chlebnicka:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=40074897

Grün - Pon Sty 24, 2005 1:02 pm

:) no cóż... :) te ulice dawno powinny być połączone :)
parker - Pon Sty 24, 2005 1:37 pm

Ostatnio tłumaczyłam jednej pani jak dojść na Chlebnicką... mocno się zawahałą, czy skręcić w Piwną :)
Sabaoth - Pon Sty 24, 2005 1:53 pm

Czy ktos moze dokladnie powiedziec, gdzie konczy sie Jopengasse a zaczyna Brotbänkergasse? Ale tak dokladnie!
pumeks - Pon Sty 24, 2005 3:02 pm

W pierzei południowej granicą jest uliczka Kramarska (ta która prowadzi od narożnika Ratusza). W pierzei północnej granicą była brama cmentarna przy kościele mariackim - domy na wschód od niej miały adres przy Brotbänkengasse, te na zachód (nie odbudowane) - Jopengasse. Jakbyś chciał wyrysować granicę na jezdni, to musiałaby ona iść skosem, bo w związku z tym, co napisałem, domy przy Piwnej 38/39 stoją vis-a-vis domów przy Chlebnickiej 50/51.
Zoppoter - Pon Sty 24, 2005 3:06 pm

pumeks napisał/a:
W pierzei południowej granicą jest uliczka Kramarska (ta która prowadzi od narożnika Ratusza). W pierzei północnej granicą była brama cmentarna przy kościele mariackim - domy na wschód od niej miały adres przy Brotbänkengasse, te na zachód (nie odbudowane) - Jopengasse.



A czy te ulice rzeczywiście w dawniejszych czasach były jakoś oddzielone? Na przykład że kończyły sie na Kramarskiej ale nie miały wspólnej osi?

pumeks - Pon Sty 24, 2005 3:09 pm

Zoppoter napisał/a:
A czy te ulice rzeczywiście w dawniejszych czasach były jakoś oddzielone? Na przykład że kończyły sie na Kramarskiej ale nie miały wspólnej osi?

Kiedyś nie było takiego problemu (dopiero od 1853 r. wprowadzono numerowanie domów i od tego momentu każdy budynek musiał leżeć przy jakiejś ulicy) a w ogóle dawniej ten rejon był określany jako Schnüffelmarkt (dokładnie - między wylotami ulic Kaletniczej i Kuśnierskiej).

Sabaoth - Pon Sty 24, 2005 5:47 pm

Cytat:
Jakbyś chciał wyrysować granicę na jezdni, to musiałaby ona iść skosem, bo w związku z tym, co napisałem, domy przy Piwnej 38/39 stoją vis-a-vis domów przy Chlebnickiej 50/51.

No, to jest tak mniej więcej. A jakby ktoś chciał dokładnie wymierzyć długość Piwnej i Chlebnickiej to miałby problem i po krawężnikach wychodziłyby bardzo różne długości :hihi: A środkiem byłoby nieadekwatnie.

Marcin - Sob Lut 19, 2005 7:27 pm

Widzę Główne Miasto, Stare Przedmieście, Wyspę Spichrzów, Długie Ogrody... Ale Dolnego Miasta to tak niezbyt... :wink: :hihi:
Sabaoth - Sob Lut 19, 2005 8:27 pm

Po prawej masz most Asch Brücke, dalej fragment Toruńskiej. Za Wyspą Spichrzów widać Steindamm i Strand Gasse, a to już mały kawałeczek Nieder Stadt :hihi: Tak z 5% powierzchni zdjęcia.
Sabaoth - Sob Kwi 09, 2005 3:39 pm

Pocztówka na e-bayu Danzig Carl-Theodor Protzen

Niestety malarz nie zauważył żurawia i Św. Jan przesunął mu się bliżej kościoła Mariackiego, który z kolei zbliżył się do Motławy. Ciekawe po ilu Machandlach był malarz? :hihi:

Grün - Sob Kwi 09, 2005 3:46 pm

Oj się tam czepiasz. A ciekawe jak inaczej by mu się miały na jednym obrazku zmieścić tak, żeby jeszcze kawałek ratusza było widać :^^
Marcin - Sob Kwi 09, 2005 3:47 pm

I proporcje jednostek na wodzie coś mu się spaprały... :wink:
Sabaoth - Sob Kwi 09, 2005 4:17 pm

Ale na prawo od Jasia mógł jeszcze wcisnąć Kasię :hihi:
pumeks - Pon Kwi 11, 2005 11:51 am

Sabaoth napisał/a:
Niestety malarz nie zauważył żurawia i Św. Jan przesunął mu się bliżej kościoła Mariackiego, który z kolei zbliżył się do Motławy. Ciekawe po ilu Machandlach był malarz? :hihi:

Żurawia tam nie było, to jest fragment z Bramą Straganiarską i Bramą Tobiasza. Domy na Rybackim Pobrzeżu oddane dosyć poprawnie, tylko te dwie wieże kościelne domalowane z innego obrazka.

Sabaoth - Pon Kwi 11, 2005 12:29 pm

A, wtedy to by sie zgadzalo, pierwszy i drugi plan nawet. Ja sie odnioslem do kosciola Mariackiego i dlatego zabraklo mi tu zurawia, no i malarz troche zmienil perspektywe Dlugiego Pobrzeza. No i zle sie ustawilem, myslalem, ze malarz stal na koncu Olowianki od strony Wyspy Spichrzow, a on malowal ten obrazek stojac na lodzi po drugiej stronie Olowianki :^^ Oddaje mu honor, oto odpowiednio skadrowane zdjecie:
Sabaoth - Czw Kwi 21, 2005 10:55 am

Chyba znana wszystkim pocztowka fotograficzna J. Bułhaka: Gdańsk ulica starego miasta
parker - Czw Kwi 21, 2005 12:52 pm

Małymi literami, się nie liczy :wink:
Gdańsk jest stary, prawda? :wink:

pumeks - Wto Wrz 20, 2005 12:10 pm

To już przebój... jakiś dyslektyk wydawał pocztówki.
"Dowódctwo" to jeszcze możecie mi wmówić, że tak się kiedyś pisało, ale ta OKWYSIA ? :hiihihi:

fritzek - Wto Wrz 27, 2005 5:33 pm

[quote="Sabaoth"]Chyba znana wszystkim pocztowka fotograficzna J. Bułhaka

Sab, no wiesz...Bułhak był ojcem, matką i czort wie kim jeszcze polskiej fotografii. :hihi: A że wydawca popełnił, to co popełnił w opisie zdjęcia...

Hanemann - Wto Wrz 27, 2005 8:21 pm

Okwysia ? brzmi trochę po lwowsku - może wydawca z małopolski wschodniej zmiękczył nazwę ?
Sabaoth - Wto Paź 04, 2005 11:09 am

Czasami odnosze wrazenie, ze przed wojna byla pelna dowolnosc w zasadach stosowania ortografii :hihi:

STAROGARD NAD WIERŻYCO

Przypomina mi to troche zasade ze szkoly podstawowej: jak nie wiesz przez jakie "ż" napisac wyraz, napisz go przez "er żet" :mrgreen:

Grün - Wto Paź 04, 2005 11:32 am

Błąd! Powinno być "nad Wierżycom" :^^
Sabaoth - Pią Lis 25, 2005 9:33 am

Na e-bayu pojawila sie wlasnie pocztowka Danzig - Radaunepartie mit Promenade

Niby zwykla, ale cos mi tu nie gralo. :hmmm: Przez pomylke klisza zostala obrocona i pocztowka byla lustrzanym odbiciem rzeczywistosci.

Ponizej zamieszczam dla porownania trzy inne pocztowki z tego miejsca.

Mikołaj - Pią Lis 25, 2005 12:06 pm

Cytat:
Przez pomylke klisza zostala obrocona i pocztowka byla lustrzanym odbiciem rzeczywistosci.

no bo w końu to błędnik :hihi:

Corzano - Pią Lis 25, 2005 12:12 pm

Ten herb z lwami jest rewelacyjny. Ależ ja lubię takie gadżety...
Mikołaj - Pon Gru 12, 2005 11:41 pm

Jezioro Ostrozykie :hihi:
pumeks - Sro Gru 14, 2005 1:31 pm

Z albumu "Danzig in alten Ansichtskarten", herausgegeben von Harry Redmann, Frankfut/Main (zeskanowany, zdaje się, przez Sabaotha): pocztówka podpisana "Zoppot" i wydawca na tej podstawie pisze, że "w 1895 Sopot miał jeszcze wygląd małej wioski rybackiej" :hihi: Tylko, czy to aby na pewno jest wioska, i czy na pewno po właściwej stronie zatoki? :haha:
Sabaoth - Sro Gru 14, 2005 5:19 pm

Akurat tego nie skanowałem :mrgreen: Ale na Zoppot to mi nie wygląda, a tego kościółka nie kojarzę ale jako charakterystycznie położony blisko morza powinien być łatwy do zidentyfikowania.
Mikołaj - Sro Gru 14, 2005 6:07 pm

a wydawałby się, że Pumeks wystarczająco wyraźnie wskazał, co widać na pocztówce :hihi:
Sabaoth - Sro Gru 14, 2005 6:19 pm

A bo ja tej drugiej strony zatoki za bardzo nie znam. :mrgreen:
Rumcajs - Sro Gru 14, 2005 7:54 pm

Sabaoth napisał/a:
Czasami odnosze wrazenie, ze przed wojna byla pelna dowolnosc w zasadach stosowania ortografii :hihi:
STAROGARD NAD WIERŻYCO
Przypomina mi to troche zasade ze szkoly podstawowej: jak nie wiesz przez jakie "ż" napisac wyraz, napisz go przez "er żet" :mrgreen:


A może on, ten autor żetszony chciał umieść i górę i rzekę w jednym? :D

a tak BTW, ktoś wie dlaczego szczyt jest przez ż, a rzeka przez rz?

Marcin - Sob Lut 11, 2006 6:14 pm

Kolorowe kredki w pudełeczku noszę... :wink: :hihi:
Zoppoter - Sob Lut 11, 2006 6:29 pm

Rumcajs napisał/a:
a tak BTW, ktoś wie dlaczego szczyt jest przez ż, a rzeka przez rz?


No, rzeka to od zawsze była przez rz... :haha:

A tak poważnie, to Wierzyca wierzy w wieżę na Wieżycy...

pumeks - Pon Lut 13, 2006 10:51 am

Bo rzeka jest po niemiecku Ferse a wzgórze - Turmberg :%
danziger - Pon Lut 13, 2006 10:58 am

pumeks napisał/a:
Bo rzeka jest po niemiecku Ferse a wzgórze - Turmberg :%

Niee, rzeka to Fluss, a wzgórze to Berg :hihi: :wink:

villaoliva - Nie Kwi 23, 2006 1:27 pm

I kolejny błąd :wink:
Marine Hitler-Jugend Danzig und RAD- Männer angetreten beim Spalier der Parade in Oliva

W myślach szukałem tego miejsca w Oliwie i nie znalazłem.
To zdjęcie ma tyle z Oliwą wspólnego, że zostało wykonane na Olivaerstrasse w Neufahrwasser.

jayms - Nie Kwi 23, 2006 1:36 pm

Widzę,że zdjęcie zostało bardzo zdenazifikowane. :hihi:
Sabaoth - Pon Maj 21, 2007 7:25 pm

Sprzedający opisał pocztówkę poprawnie pomimo błędnego opisu na niej samej:

Gdańsk, Danzig - Targ węglowy Teatr ca. 1915

Skąd komuś do głowy mógł przyjść Kesselmarkt?

Pietrucha - Wto Maj 22, 2007 12:01 am

Dodam (choć nie jestem Doda), ze warto wstąpić na inne aukcje gościa wystawiającego tą pocztówke, ujęcia dośc popularne, ale za to skany bardzo przyzwoite i nie pobazgrane.
BillyBoy - Wto Maj 22, 2007 12:44 am

Sabaoth napisał/a:


Skąd komuś do głowy mógł przyjść Kesselmarkt?


Po mojemu stało się tak dlatego, że wydawca był zamiejscowy i błędnie rozczytał odręczne notatki fotografa, który dostarczył tę fotkę. Od Kohlmarkt do Kesselmarkt (Keßelmarkt ???) niedaleko, jeśli się weźmie pod uwagę podobieństwo odręcznie pisanych liter wzorowanych na gotyku.
W swoich zbiorach mam kartkę z Wrzeszcza opisaną "Haupstrasse, Ecke Baumbadallee" (zamiast oczywistego Baumbachallee). Jej wydawcą jest Julius Simonsen z bardzo odległego Oldenburga - to aż za Hamburgiem.

Sabaoth - Czw Paź 18, 2007 9:17 pm

Co to za panorama? Bo do Gdańska to raczej nie podobne :mrgreen:
pumeks - Wto Lut 05, 2008 11:39 am

Sabaoth napisał/a:
Co to za panorama? Bo do Gdańska to raczej nie podobne :mrgreen:

To jest jakiś potworny retusz, ale ta wieżyczka podpisana jako poczta faktycznie przypomina wieżyczkę naszej poczty na Długiej. 8O

grzechuu - Pią Mar 27, 2009 1:56 am

Siedlce, po prawej na horyzoncie do dziś istniejący domek Suchanina
http://www.allegro.pl/ite...wa.html#gallery

Sabaoth - Czw Mar 11, 2010 7:06 pm

A co jest nie tak z tą pocztówką? :hihi:
Krzysztof - Czw Mar 11, 2010 8:15 pm

Tak lepiej :wink:
Sabaoth - Czw Mar 11, 2010 8:27 pm

Ale po obróceniu nie da się przeczytać podpisu bez użycia lusterka :hihi:

A może ta pocztówka przedstawia Gdańsk przenicowany?

Krzysztof - Czw Mar 11, 2010 8:34 pm

Mam lusterko pod ręką :hiihihi:
BillyBoy - Nie Kwi 25, 2010 9:25 am

We Wrzeszczu był port! 8O 8O
Może gdzieś nad brzegiem Strzyży? :mrgreen:

Sabaoth - Sro Sty 26, 2011 9:50 pm

Nie wiedziałem, że fontanna Neptuna n azywała się kiedyś Artusbrunnen.
danziger - Czw Sty 27, 2011 9:37 pm

Podejrzewam, że na tej samej zasadzie jak Długi Targ "nazywa się" Długą, Główne Miasto - Starym etc.
pumeks - Czw Sty 27, 2011 9:47 pm

.... Przedmieście - Dolnym Miastem, Chlebnicką - Piwną, Nowe Ogrody - Kartuską, a Aleję Zwycięstwa - Grunwaldzką :hihi:
roko - Pią Sty 28, 2011 7:59 pm

danziger napisał/a:
Podejrzewam, że na tej samej zasadzie jak Długi Targ "nazywa się" Długą, Główne Miasto - Starym etc.


Dzisiaj odbierałem "wjazdówki" czyli abonamenty Straży Miejskiej i tak czekając na swoją kolejkę, zerknąłem na jeden z wywieszonych komunikatów.
Treści dosłownej nie przytoczę (aparatu niestety pod ręką nie miałem) ale informował on ni mniej ni więcej że: - abonamenty wydane przez Straż Miejską w Gdańsku obowiązują wyłącznie na terenie UWAGA, UWAGA !!! ... Starego Miasta 8O


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group