Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Gdański Port

Mirekaszub - Pon Wrz 12, 2016 1:38 pm
Temat postu: Gdański Port
Proszę o pomoc w zlokalizowaniu miejsca gdzie zostało zrobione zdjęcie do ponizszej pocztówki.
Nowy Port raczej chyba nie bo w tle widoczne dość wysokie wały a takich chyba nie byłow w Nowym Porcie.

Krzysztof - Pon Wrz 12, 2016 2:10 pm

Morze to ten port, z okresu wykonywania Przekopu Wisły?
Mirekaszub - Pon Wrz 12, 2016 8:25 pm

Dziękuję za podjęcie tematu ale wydaje mi się, iż tam są widoczne statki handlowe a nie wykonujące pogłębienia.
Krzysztof - Pon Wrz 12, 2016 9:03 pm

Na "moim" zdjęciu nie ma żadnej pogłębiarki! To są statki (i ich rozładunek) które przywiozły kamienie z Prus Wschodnich.
Cytat:
By wielkie ilości kamieni, dostarczane z Prus wschodnich żaglowcami lub z wyspy Bornholm małymi parowcami, szybko wyładować, przyjąć i przewieść na miejsce budowy, wykonano specyalne urządzenia.

http://forum.dawnygdansk....p=106317#106317

Mirekaszub - Pon Wrz 12, 2016 9:10 pm

Zgadzam się
pumeks - Pon Wrz 12, 2016 9:15 pm

A czy z lewej strony pierwszej pocztówki nie widać przypadkiem otwartego wejścia do jakiejś śluzy?
Mirekaszub - Pon Wrz 12, 2016 9:15 pm

Też ma takie wrażenie
Krzysztof - Pon Wrz 12, 2016 9:43 pm

Mnie, to na śluzę nie wygląda. Raczej nabrzeże, albo jakiś ponton. To wąskie, za łódką może być dalbą.
W głębi widzę drugą analogiczną dalbę.

Wiercipietek - Pon Wrz 12, 2016 9:55 pm

Zgadzam się całkowicie z diagnozą Krzysztofa - końcówka pomostu/nabrzeża i dwie dalby.
Może z krajobrazu na lewo od komina holownika da się coś wyczytać?

Henio - Sob Wrz 17, 2016 12:00 pm

[quote="Wiercipietek"] końcówka pomostu/nabrzeża i dwie dalby.


Przegalina ?

pumeks - Wto Wrz 20, 2016 8:07 am

Tylko że Przegalina, i w ogóle tereny dotykające przekopu Wisły, zostały włączone do miasta Gdańska dopiero w 1973 r. Nie wydaje mi się, żeby na przełomie XIX/XX wieku ktoś określał tamte okolice jako Danzig - Hafen :hmm:
Fort - Wto Wrz 26, 2017 7:42 am
Temat postu: Neu Fahrwasser bei Danzig
Witam,

i ja także mam podobną prośbę,

Czy ktoś potrafi jednoznacznie podać dzisiejszą lokalizację widocznej tu przystani i wyjaśnić czym były te okazałe budynki na drugim brzegu?

Po lewej widać konstrukcję przypominająca mostek a po prawej stoi wiatrak wyglądający zdecydowanie bardziej na młyński niż czerpakowy, charakterystyczny dla Żuław.

w opisie tej ryciny jest mowa ogólnie o przedstawieniu widoku "Neu Fahrwasser bei Danzig"

kanonier11 - Wto Wrz 26, 2017 8:06 am

to jest widok z Wisłoujścia na Nowy Port.Widoczne ujście Gardła Zaspy.Dwór Fischera,Wielka Karczma Balastowa i Wiatrak Schnaasego
Fort - Wto Wrz 26, 2017 8:27 am

kanonier11 napisał/a:
to jest widok z Wisłoujścia na Nowy Port.Widoczne ujście Gardła Zaspy.Dwór Fischera,Wielka Karczma Balastowa i Wiatrak Schnaasego


dziękuję za potwierdzenie,
bo to pokrywa się z moim przypuszczeniem, choć trudno uwierzyć, że budynki te były kiedyś tak piękne i dzisiejszy, betonowy chyba mostek też w niczym nie przypomina tego pięknie zaprojektowanego z dawnej ilustracji. Nigdzie nie trafiłem na informacje o wiatraku i jego właścicielu. czyżby stał gdzieś w okolicy istniejącego do dziś cmentarza?
Gdyby nie solidne podpory podtrzymujące w ostatnich latach ściany dworu Fischera. to i on przestałby już istnieć a póki co, chyba jeszcze stoi...

kanonier11 - Wto Wrz 26, 2017 8:52 am

Wiatrak stał w okolicy dzisiejszej ulicy Mylnej

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group