Dawny Gdańsk

Sprawy techniczne - dlaczego przedproża ?

Karol - Czw Maj 07, 2015 8:00 pm
Temat postu: dlaczego przedproża ?
Witam , męczy mnie pytanie o genezę powstania przedproży w Gdańsku i nie tylko. Słyszę od przewodników gdańskich różne odpowiedzi. Jeden twierdzi ,że często zalewany Gdańsk wiosną zmusił mieszkańców do budowania czegoś na podobieństwo Wenecji aby można było dopłynąć łódką . Ale ostatnio przewodniczka podczas prezentacji miasta twierdziła ,że zbyt małe piwnice wymusiły "wyciągnięcie" do ulicy a to co powstało po zadaszeniu dało przedproże. Ja sądzę (może się mylę ) ,że to wąskie domy i niezwykle długie powodowały potrzebę szukania światła słonecznego. To tłumaczy dlaczego Gdańszczanie nazywali przedproża letnimi salonami bo z takim określeniem się spotkałem . Wdzięczny będę za Wasze oceny i wnioski .

Pozdrawiam
Karol

Ducktruck - Pon Cze 08, 2015 2:04 pm

Masz rację to jest ciekawe, z tego co wygooglowałem: http://www.gedanopedia.pl/?title=PRZEDPRO%C5%BBA to budowano je właśnie po to, aby wynieść piwnice ponad lustro wody.
Karol - Wto Cze 16, 2015 10:20 pm

sprawdziłem , powódź w 1829 (wskaźnik poziomu zalania na Ołowiance) nie sięgnął powyżej Długiego Mostu (Lange Brucke) Długie Pobrzeże . Poziomica laserowa była mi pomocna. Do krawędzi brakowało około 1,5 m . Wyspa Ołowianka leży poniżej wysokości poziomu Głównego Miasta . A więc teoria o "Gdańskiej Wenecji" się nie sprawdziła . Moim zdaniem to wynikało z potrzeby bycia (jeżeli pogoda na to pozwalała) w świetle słonecznym i dlatego przedproża nazywano letnimi salonami .Ciekawym jest waszego zdania n/t temat .
Ducktruck - Wto Cze 23, 2015 2:21 pm

Tu nie chodzi o to, że groziły powodzie. Wszystko rozchodzi się o to, że takiej tradycyjnej piwnicy na terenach przybrzeżnych nie da się postawić. Znaczy da się, ale nie jest to korzystne. Wilgoć i podobne sprawy.
Dostojny Wieśniak - Sro Cze 24, 2015 11:57 pm

Miałem piwnicę na Świętojańskiej. Wynajmowałem na Długiej w latach osiemdziesiątych XX w. Nad pierwszą mieszkaliśmy, w drugiej pracowaliśmy. Obie straszliwie nisko położone i obie suche. Ściany obu piwnic raczej oryginalne były. Nie wiem jak wygląda dostępność tych miejsc dzisiaj. Ale sądząc po stanie ścian przy powierzchni chodnika, nic się nie zmieniło. Raczej sucho.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group