Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Kaczynoski zbór - kościół

Krzysztof - Nie Kwi 12, 2015 10:39 pm
Temat postu: Kaczynoski zbór - kościół
Trzy życia tego kościoła zostały opisane w „Wędrującej świątyni” Justyny Kozłowskiej
http://mojewendrowki.eu/p...dnik/uzup10.htm
Cytat:
Od 1618 r. w Kaczynosie powołany został pierwszy pastor, ale dopiero około 1626 r. we wsi powstał protestancki zbór. Jego budowę ukończono 7 sierpnia 1706 r.
(...)
25 marca 1888 r. w sąsiedniej wsi Janówka nastąpiło przerwanie wałów Nogatu. (…) Podczas tego kataklizmu grunt pod budynkiem zboru uległ podmyciu, co zagroziło runięciem całej konstrukcji. W 1901 r. zapadła decyzja o rozbiórce i wiernej rekonstrukcji obiektu na nowym miejscu - dalej położonym od Nogatu i mniej narażonym na skutki powodzi. 7 sierpnia 1906 r. (dokładnie 200 lat po zakończeniu budowy pierwszej œświątyni) położono kamień węgielny pod nowy kościół. Rekonstrukcję zakończono 31 marca 1907 r.
(...)
Podczas II wojny światowej kościół uległ uszkodzeniu w ok. 30%. W 1945 r. został upaństwowiony i odtąd służył jako magazyn oraz obora dla owiec. W międzyczasie wyposażenie było regularnie rozkradane, a sam budynek ulegał postępującej dewastacji. (…) 29 października 1980 r. wojewoda elbląski wydał zezwolenie na przeniesienie kościoła do Elbląga i jego adaptację na potrzeby religijne katolików. W związku z tym w 1981 r. została przeprowadzona inwentaryzacja obiektu - jak się okazało zniszczonego już wówczas w 80 %. 4 maja 1981 r. zaczęto rozbiórkę budynku kościoła i przewożenie jego elementów do Elbląga. W 1984 r. zakończona została budowa, a wyposażanie wnętrza trwało do jesieni 1986 r.

Odwiedziłem kościół bł. Doroty przy ul. Rawskiej w Elblągu. Polecam!
Nie znalazłem wizerunku pierwszej wersji, bez wieży (dziewiętastowiecznej), poza tym (nie najlepszym).

Zdjęcia drugiej wersji z: http://pomorskie.fotopols...ty_z_Matow.html

Dostojny Wieśniak - Czw Kwi 16, 2015 2:20 am

Trochę starsze zdjęcia kościoła ewangelickiego w Kaczymnosie. Pochodzą z opracowania Schmida, zatem początek XX w. Zwróćcie uwagę na ilość tablic epitafijnych na ścianach. W elbląskiej odsłonie, już tego nie widać.
Krzysztof - Czw Kwi 16, 2015 2:57 pm

W trzeciej, elbląskiej wersji dodano trzeci przedsionek, wejście do zakrystii (chyba powiększonej). Ale większej zmiany dokonano wewnątrz. Zamiast odtwarzać galerię za ołtarzem, wykonano ją wzdłuż lewej ściany (tam gdzie były te epitafia).
Zdjęcie lewej galerii z: https://www.facebook.com/...&type=1&theater

Dostojny Wieśniak - Wto Kwi 21, 2015 12:17 am

Nowy użytkownik przystosował wnętrze do swoich potrzeb. Ołtarz zapewne też zlokalizowano bliżej osi kościoła i ściany wschodniej.
Gdyby obiekt przejął któryś z kościołów wschodnich, zachowano by dystans pomiędzy ścianą a ołtarzem. Tam podczas liturgii kapłan obchodzi ołtarz.

Takie tam drobiazgi wpływające na wygląd wnętrza. :)

pumeks - Nie Sie 12, 2018 11:22 pm

Byłem dziś w tym kościółku. Co by tu dodać? Tablica pamiątkowa na zewnętrznej ścianie zakrystii i kamień pamiątkowy w przykościelnym parku.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group