Dawny Gdańsk

Zagadki - Sowy w Sopocie

Hagen - Nie Cze 01, 2014 10:21 pm
Temat postu: Sowy w Sopocie
Heraldycznym ptakiem Sopotu jest mewa (Larus ridibundus?), można jednak spotkać tam wiele innych ptaków, np. sowy. Poniżej dwa przykłady.

A oto pytania:
1. Gdzie (na jakich ulicach) możemy zobaczyć te ptaki?
2. Gdzie jeszcze w Sopocie można je znaleźć? Znam dwa takie miejsca.
I pytanie pozakonkursowe (nie znam na nie odpowiedzi):
3. Co oznaczają? Znak architekta, budowniczego, zwykły element ozdobny?

princessita - Sro Cze 04, 2014 11:07 am

Wtrącę poza konkursowo, W Chinach sowa jest symbolem nieszczęścia, jak rozumiem w Europie to wyznacznik mądrości i wiedzy.
Hagen - Sob Cze 07, 2014 3:31 pm

Odszukałem trzy następne stanowiska sów. Niektóre z ptaków są bardzo duże, może nawet większe niż ich latający kuzynowie. (Największa sowa to puchacz (Bubo bubo) - nie mylić z puszczykiem - rozpiętość skrzydeł dwa metry).
Najbardziej ucieszyła mnie najmłodsza. Widać, że nie tylko ja obserwuje zjawiska architektoniczno-ornitologiczne. Nb. jest to jeden z sympatyczniejszych i bardziej udanych przykładów nawiązywania do miejscowych tradycji.
Sporo ulic i uliczek pozostało niespenetrowanych. Zachęcam do łowów.

Mirekaszub - Sob Cze 07, 2014 9:21 pm
Temat postu: Kolejne sowy :)
To chyba tez sowy?
feyg - Sob Cze 07, 2014 10:15 pm

Hmm.. jakoś nie widzę podobieństwa ;-)
Mirekaszub - Nie Cze 08, 2014 8:44 am

To zapraszam do Sopotu na Aleje Niepodległości 775 na przyjrzenie się z bliska.
feyg - Nie Cze 08, 2014 10:47 am

To w takim razie tytuł wątku należałoby zmienić na Sowy i koty w Sopocie ;-)
Hagen - Sro Paź 08, 2014 7:18 pm

Trochę nie na temat: znalazłem następne sowy (na zdjęcie są dwie, razem jest ich cztery), tym razem w Bydgoszczy przy ulicy Cieszkowskiego. Ten sam budowniczy? Typowy motyw architektury przełomu wieków?
pumeks - Sro Paź 08, 2014 8:25 pm

A sowę z Dolnego Miasta uwzględniłeś?


Hagen - Sro Paź 08, 2014 8:45 pm

Dzięki! Piękna sztuka, lekko podskubana. Jak widać, gnieżdżą się w najrozmaitszych miejscach.
pumeks - Czw Paź 09, 2014 12:03 pm

Podążając tropem bydgoskim, cytat z Forum Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Zabytków "BUNKIER"
Cytat:
Te zwierzęta w postaci sowy i koguta zostały wykute nie przypadkowo. Jest to zamysł dekoratorski dający pewną wskazówkę. Wskazówka ta jest przeznaczona dla ludzi wtajemniczonych. Bo tak naprawdę to nic innego jak symbole używane przez masonerię.
(...)Sowa jest symbolem mądrości, cierpliwości, cechowanej widzeniem w ciemności. Odnosząc to na grunt ludzki chodzi o dostrzeganie czegoś co nie wszyscy mogą zobaczyć.

Wprawdzie tutaj odmienna (?) interpretacja: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kamienica_Cieszkowskiego_9_w_Bydgoszczy
Cytat:
alegoryczne, płaskorzeźbione postacie kobiet z atrybutami - sową i kogutem, personifikacjami „Dnia i Nocy”.

Ale skoro mamy tylko sowy, a kogutów nie, to trop masoński wydaje mi się bardziej uzasadniony.
Natomiast co do pytania
Hagen napisał/a:
Ten sam budowniczy? Typowy motyw architektury przełomu wieków?

to według Wikipedii, dom, który fotografowałeś projektował i budował Józef Święcicki. Nie wiem, czy można znaleźć jakieś ślady jego działalności w Sopocie.

Hagen - Pon Sie 17, 2015 1:32 pm

Moda na sowy nieco już przebrzmiała, teraz jesteśmy świadkami mody na gawrony (a może kruki?). Poniżej znajdziecie przykłady z sopockich parapetów z uczęszczanych ulic. Kto wie, co kryją peryferia.
pawel.45 - Pon Sie 17, 2015 6:34 pm

Te czarne ptaszyska w zamyśle ich właścicieli mają odstraszać gołębie fajdające na parapety i balkony – może to skuteczny sposób w Kurorcie Sopot. W Gdyni nie bardzo. Sąsiedzi kilka lat temu też takie koszmary instalowali, lecz gołębie dość szybko oswajały się z ich widokiem i paskudziły nadal. Dopiero naloty stada mew uwolniły moje osiedle od tamtej plagi. :huuurra:
Hagen - Nie Paź 09, 2016 4:41 pm

Następna sopocka sowa (w październikowej mgle). Łatwa do wytropienia, wystarczy iść śladem trolejbusa.
Wiercipietek - Nie Paź 09, 2016 11:15 pm

Niepodległości 808?
Hagen - Pon Paź 10, 2016 10:55 am

Tak, tak. Na zdjęciu z Google Map możemy nawet zaobserwować parę sów (tzw. strix bifurcata)
Hagen - Czw Gru 22, 2016 6:02 pm

Sowa jak malowana (z wężem). Tym razem (jako symbol mądrości) znalazła się w nieprzypadkowym miejscu.
szaroburek01 - Czw Maj 10, 2018 7:52 pm

Można wiedzieć gdzie znajduje się owa sowa Bubo doerferianum ?
Hagen - Nie Maj 13, 2018 6:23 pm

To kamienica, w której mieszkał profesor Doerffer (stąd nazwa gatunkowa sowy). Nie znam jej numeru, ale sąsiedni budynek to Parkowa 10.
szaroburek01 - Nie Maj 13, 2018 9:58 pm

Dzięki :D
Hagen - Pią Cze 07, 2019 10:12 am

Ten budynek już pojawił się w zagadce, ale okazuje się, że z innej strony również może zainteresować ornitologa.
Podziękowania dla E. za zwrócenie uwagi na ptaki.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group