Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - Zamki pruskie

Dostojny Wieśniak - Pon Lis 11, 2013 1:37 am
Temat postu: Zamki pruskie
Myślałem kiedyś o wątku poświęconym zamkom żuławskim. Ale snując się po dawnych Prusach, zacząłem zbierać te drobiazgi w innych też miejscach. Tam gdzie dawnemu, niemieckiemu administratorowi umożliwiono przekazanie kluczy do nich, zachowały się. W takich przypadkach zamki pełnią swoją rolę po dziś dzień. Tam gdzie się to nie udało, robią za ozdobę drzwi. Trafiałem też na zrujnowane, trudne do przypisania konkretnemu miejscu zamki, wydobywane ze strychów, złomowiska czy innych składów.
Spróbuję pokazać różnej klasy artefakty, od ręcznej kowalskiej roboty z wieków średnich, po wytwarzane w jakichś XIX wiecznych manufakturach proste urządzenia, montowane powszechnie i w miastach, i po wsiach. W znakomitej większości są to zamki zewnętrzne, montowane od strony wewnętrznej budynków.
Temat chyba dziewiczy, bo nie natrafiłem nigdzie na żadne opracowanie, na ten temat. Może po tej skrótowej prezentacji, zechce się komuś zająć poważniej sprawą.
Na początek wyklęty Cyganek.
Niżej zamek na drzwiach prowadzących do kościoła.

Dana - Pon Lis 11, 2013 10:01 am

:haha: po przeczytaniu tytułu, treść postu baardzo mnie zaskoczyła. Tak to się ma, jak się wychowało w mieście stołecznym Marienburg. :roll: :offtopic: przepraszam :oops:
Wiercipietek - Pon Lis 11, 2013 11:11 am

Ale ja też nie zakumałem warum "pruskie"? Jeśli na początku tekstu stoi zaraz, że także winnych miejscach, w innych czasach...? Parę ślicznych przykładów mógłbym podrzucić :hihi:
Coś mi świta, że kiedyś widziałem takie wydawnictwo, ale na pewno nie było ono o naszej okolicy. W sumie rozległy temat do drążenia, bo zamki nie występują samopas, a w kompanii z zawiasami, klamkami (także w oknach).

Dostojny Wieśniak - Pon Lis 11, 2013 11:20 am

:mrgreen:
Wiercipietek napisał/a:
Parę ślicznych przykładów mógłbym podrzucić :hihi:
No to dawaj, co tak sam będę tu siedział. :wink:
Fenix - Pon Lis 11, 2013 12:52 pm

A taki zamek wisi na drzwiach kościoła w Koźlinach.
Orka - Pon Lis 11, 2013 1:36 pm

Zapowiada się ciekawy temat! Uwielbiam stare zamki, klamki i szyldy :) Ale nie mam żadnej kolekcji zdjęć w temacie, więc z przyjemnością będę śledzić!
Wiercipietek - Pon Lis 11, 2013 3:00 pm

Wrzucę jak zrobicie coś z tymi gównianymi ustawieniami forum.
Pliki, które mają (na sztuki) ok. 100 tys bitów, są wyrzucane jako za duże, Zanim napiszę tekst i wstawię cztery załączniki jestem wylogowywany. Wkurzyłem się.

pumeks - Pon Lis 11, 2013 4:39 pm

To raczej nie będzie zamek pruski.
Drzwi kościelne (ponoć z 1280 r.) sfotografowane przez moją żonę :love: w muzeum Schloss Eggenberg w Grazu, Styria (Republika Austrii).

Dostojny Wieśniak - Pon Lis 11, 2013 8:28 pm

Wiercipietek napisał/a:
Wrzucę jak zrobicie coś z tymi gównianymi ustawieniami forum.
Sam też możesz coś zrobić. :wink: :arrow: Logując się naduś okienko przy napisie "Zaloguj mnie przy każdej wizycie." Jeżeli idziesz na skróty, kliknij to puste okienko przy miejscu na hasło. Powinno pomóc. A załączniki zmniejsz po prostu. :???:
Dostojny Wieśniak - Sro Lis 13, 2013 1:00 am

Z żelaza wykuty, datowany na XV wiek. Jak widać, działający jeszcze zamek zatrzaskowy. Kto wejdzie mało ostrożnie i bez wyraźnego pozwolenia, pozostanie na wieki. :wink: Zamocowano go na drzwiach, które przetrwały pożar. Po pożarze na nadpalone drzwi nabito deski, zakrywające obecnie fikuśne wykończenia opaski wzmacniającej.

Strzeżcie się tego zamka. :uuaaa:

Dostojny Wieśniak - Nie Lis 17, 2013 2:29 am

No to tym razem, trochę bardziej na wschód. Cacuszko nieco większe od paczki papierosów. Zamek do schowka, szafy w zasadzie schowanej w ścianie w jednym z braniewskich kościołów. Niestety ozdóbka już tylko. Klucz się nie zachował ale może gdyby trochę dłużej pomyśleć... Są tacy co potrafią klucze takie dorobić.
Swoją drogą - na ścianach tego schowka, zachowały się jedyne odkryte (widoczne) polichromie. Ale to nie na temat.

I na zadzie uzupełnienia. Z tego samego miejsca zasuwy na drzwiach bocznych. Zamek do nich dodany, czegoś nie wyszedł dobrze na fotografii. Ale taki sam rozłożony do rosołu, wrzucę przy kolejnej okazji. XIX wieczny standard.

Dohler - Nie Lis 17, 2013 8:39 pm

Klucz od kufra. Pozostał tylko on, bo kufer "wyparował" z obejścia.
martusinska - Nie Lis 17, 2013 9:46 pm

nie wiem czy się kwalifikuje ;), bo zdjęcie zrobione głównie ze względu na kształt zawiasów.
zakrystia w kościele w Tui

Dostojny Wieśniak - Pon Lis 18, 2013 2:41 am

martusinska napisał/a:
nie wiem czy się kwalifikuje ;)
To przeciwległa strona tego samego tematu. :wink: To chyba nie ma problemu.
Dostojny Wieśniak - Sro Lis 27, 2013 11:45 pm

Drzwi wejściowe do hotelu Moskwa w Kaliningradzie. Budynek powstał w roku 1936 i był siedzibą Towarzystwa Ubezpieczeniowego - Gwiazda Północy. Prawie współczesny ale tak niewiele zachowało się tam takich drobiazgów...
Budynek w rejestrze zabytków Obwodu a przy sankcjach jakie grożą obecnie za dewastacje zabytków, zamek ten ma szanse przetrwać długie lata. :ok:

Dostojny Wieśniak - Pon Gru 02, 2013 11:59 pm

Przepraszam że tak skaczę po epokach, materiałach i terenie. Dzisiaj zaginiony, zdekompletowany nieco zamek. Nie będę opowiadał w jakim szałerku go znalazłem, żeby nie psuć zabawy potencjalnym odkrywcom i nie ułatwiać roboty złoczyńcom. Inny egzemplarz z tego samego prawdopodobnie warsztatu, obejrzeć można w Dzierzgoniu. Tutaj widoczny także od strony rzadko widywanej.
Dostojny Wieśniak - Sob Gru 07, 2013 12:23 am

Dzisiaj zamki lubieszewskie. Montowane w różnych czasach, inaczej - pochodzą z różnych epok. Największy (09.11.05 001.jpg) otwiera się długim na dwadzieścia kilka centymetrów kluczem. To niesamowita frajda grzebać czymś takim w zamku. :wink: To co widać na zdjęciu 01.10.08. 113.jpg to dość popularna wersja zamka na terenie północnych Niemiec. Starsze pokolenie zna je z autopsji. Montowano je wszędzie. Przy kolejnej okazji pokażę go ze wszystkich stron. :)
Dostojny Wieśniak - Sob Gru 14, 2013 12:21 am

Zawias. Głupotka taka znaleziona na jednym z rumowisk dawnych Prus Zachodnich. Fragment większej całości, jaka przetrwała lata czterdzieste XX w. w stanie niezłym, potem zaginęła. Odnalazła się i znowu zaginęła. Straciłem kontakt z posiadaczem i nie wiem na jakim etapie zaginięcia jest to teraz. No to nie pamiętam co i gdzie to. Ale ładne coś tam. :wink: Zamek nie przetrwał.
Dostojny Wieśniak - Pon Gru 16, 2013 12:28 am

Drewniane klocki obracające się na gwoździu, to chyba najbardziej pierwotna forma blokowania drzwi i okien. Wrzucę przy okazji. :wink: Zaraz po nich najpopularniejszym, to jest występującym wszędzie urządzeniem, była sztabka żelazna, zakończona mniej albo bardziej wymyślnym wygięciem. Sztabka montowana była na solidnym gwoździu na jednym z końców. Drugi koniec blokowany był przez jakiś tam rodzaj haka wbitego w futrynę. Wygięcie służyło do podniesienia sztabki a tym samym do zwolnienia blokady od strony wewnętrznej budynku.
Po stronie zewnętrznej montowana była łapka zakończona niewielkim haczykiem, zabezpieczającym sztabkę przed zsunięciem się z zakończenia łapki.
Naciskając na łapkę, unosiło się sztabkę zwalniając tym samym blokadę. (Albo blokadkę) :mrgreen:

Dawniej bardzo popularne rozwiązanie, dzisiaj prawdziwy rarytas. Coraz rzadziej spotyka się to w budynkach użytkowanych.
Niżej "zamki" z Jantara i Jeziernika.

Dostojny Wieśniak - Nie Sty 05, 2014 2:42 am

Kmiecińskie zamki. Od Sasa do Lasa. Wszystkie trzy. Częściowo pokazywane w wątku kościoła w Kmiecinie. Zachowanie tego zespołu cieszy niepomiernie, przy czym warto zwrócić uwagę na zachowanie drzwi widocznych na fot. 1 i 2. Zamyka się nimi zakrystię a więc miejsce raczej wyłączone ze zwiedzania przez osoby postronne. Tutaj (choć wtórne) zachowane.
Zwracam na ten detal uwagę tylko dlatego, że ze względu na ich nie nazbyt wyszukaną konstrukcję, formę mało reprezentacyjną, stosunkowo często usuwane są z kościołów. W ich miejsce wstawiane są jakieś wynalazki obite płytami pilśniowymi, w najlepszym wypadku. :% Sam zamek przeniesiony z innego miejsca. Standardowo, klucz wkładało się skrzydełkiem do dołu.

Fot. 4 pokazuje całkowicie bezsensowne barbarzyństwo. Zamek zniszczono kiedyś, dowaloną nakładką. Komuś jednak wydało się to zbyt słabym zabezpieczeniem. Żelazna sztaba obejmująca drzwi, dopełniła dzieła. Kłódki jakimi obwieszono te sztabki, początkujący włamywacz pokona w kilka minut. Taki tam folklor.

Żeby nie było - wspomniane wyżej rozwiązania, liczą sobie więcej lat niż posługa obecnego proboszcza. :wink:

martusinska - Pią Sty 10, 2014 10:27 pm
Temat postu: Boręty
dawny kościół ewangelicki

Post edytowany. Zmniejszyłem nieco zdjęcie, by nie rozjeżdżało strony.

Dostojny Wieśniak - Sob Sty 11, 2014 12:54 am

Od siebie dorzucę detal - klamkę wewnętrzną. Poprzedni proboszcz kombinował nad wymianą drzwi głównych. Była nawet zgoda WKZ-tu ale nie wiem czym się ta akcja skończyła. Mam nadzieję, że nasze zdjęcia nie będą jedynymi śladami po zamku w Borętach. :hmm:
Dostojny Wieśniak - Pon Sty 20, 2014 1:40 am

Lichnowy. Zamek na drzwiach plebanii. Dawno temu sfocony, pewnie istniejący do dzisiaj. Jedna z źródłowych form zamków jakie pojawiły się w masowej produkcji pod koniec XIX wieku.
Dostojny Wieśniak - Czw Lut 27, 2014 12:52 am

Jeden z tych jakie produkowano masowo. Ten egzemplarz wydobyłem z rumowiska żuławskiego. Drzwi jak widać nie przetrwały. Ktoś pewnie kombinował nad upłynnieniem tego na złomowisku. Byłem szybszy. :P
No to niżej, taki tam szary wróbel zamkowy, pod płotem zapomniany.

Dostojny Wieśniak - Sro Mar 12, 2014 2:16 am

Jeszcze jeden taki tam zamek, sfocony w chacie na Starej Mierzei. Klamka wykopana w czasie niwelowania terenu i zamontowana, bo co się ma marnować w rupieciarni. Najstarsze w całym zestawie jest to, co łączy klamkę z zamkiem. To fragment pradawnego gwoździa wydobytego z zabytkowej budowli, remontowanej gdzieś tam w XVIII wieku. Ręcznie kuty, zapomniany i wzgardzony przez cały świat zabytkowy gwóźdź, znalazł nowe przeznaczenie. Takie tam podróże w czasie na kawałku żelastwa. :wink:
Zniszczenia zasmarkanej farbą futryny wzięły się z nie planowanego przez mieszkańców opanowania przez psy, umiejętności otwierania drzwi w sposób tradycyjny. Przez naciśnięcie klamki i przyciągnięcie ich do siebie. :II

Dostojny Wieśniak - Sob Mar 15, 2014 12:29 am

Nikt nie zwiedza? Nikt nie foci? Wiosna przecież. :roll:
Koszary Wiebego. Jedno z zachowanych wejść bocznych. I zamek na nich. Trochę dziwi stan zamka i samych drzwi, przy tym ile wydano na adaptację skrzydła marszałkowskiego. :P

pumeks - Sro Kwi 30, 2014 11:24 pm

Mogę znowu off-topa? zaniosło mnie ostatnio na południowe brzegi Morza Czarnego, czyli do Turcji, i tam w drewnianym domu (zachowanym jako muzeum) z XIX a może nawet końca XVIII wieku, jedne z drzwi (akurat nie żadne wejściowe, tylko prowadzące na balkonik drugiego piętra) zamykano na coś takiego:
Dostojny Wieśniak - Sob Maj 03, 2014 12:17 am

Faktycznie ciekawostka. Zamek bez puszki zasłaniającej mechanizm. I nie widać żadnych punktów montażowych dla osłony. Z jednej strony otwierało się to pewnie jakimś kluczem a ze strony widocznej, czym? Paluszkami ciągnąc za rygiel? Ta nakładka wygląda na oryginalną namiastkę osłony mechanizmu.
Dostojny Wieśniak - Czw Maj 22, 2014 12:15 am

Secesja na Żuławach. Dwa drobiazgi z plebanii w Ostaszewie. Identyczne znajdują się na plebanii w Lubieszewie. Budynki znaleźć można w wojewódzkiej ewidencji zabytków, jest więc nadzieja, że i te detale ktoś zauważył. :wink:
Jak widać jeden z nich już zdewastowany wstawieniem współczesnej wkładki zamkowej. Można przyjąć zatem, że i zamek w tych drzwiach współczesny. Trochę szkoda, no ale "trzeba z żywymi naprzód iść". Trochę szkoda.

martusinska - Pon Cze 09, 2014 10:14 am
Temat postu: esowe zawiasy
z jednej strony "wycieczka do sąsiadów" - Molfsee
(przepraszam, nie mogłam się oprzeć)

a z drugiej "nasze" żuławskie cudo z domu w Trutnowach
:)

Adamdownunder - Sro Lip 23, 2014 9:35 am

23 centymetrowy klucz z kutego żelaza do średniowiecznego zamku bramy lub drzwi, prawdopodobnie pochodzący z XV wieku. Na pozostałych zdjeciach stara kłódka.
Oba przedmioty na aukcji już są około $200 każdy. Czy Żuławskie albo Pruskie to się chyba nie da określić ale raczej na pewno europejskie zabytki.

pumeks - Nie Lip 27, 2014 9:17 pm

Ustrojstwo znajduje się w Krzywym Kole na drzwiach bocznej kaplicy używanej obecnie jako zakrystia
pumeks - Nie Lip 27, 2014 10:00 pm

I podobna zasuwka w kościele w pobliskich Osicach - tu dla odmiany na drzwiach oddzielających główną nawę od kruchty pod wieżą
Dostojny Wieśniak - Sob Sie 30, 2014 11:23 pm

Zamknięcia z palczewskiego kościoła.
Zamek główny, jak zamek. Popularny model. Trafiły się za to zasuwki i w dobrym zbliżeniu opisywany wcześniej patent sztabka – łapka z kompletnymi okuciami, sympatyczny bardzo zameczek w drzwiach zakrystii i popularny w regionie haczyk kowalskiej roboty.

Dostojny Wieśniak - Pon Wrz 15, 2014 10:43 pm

Zamek znany kilku forumowiczom. W nowostawskim Ołówku, na emporze, umieszczono sztalugę z drzwiczkami niewiadomego pochodzenia. Przedmiotem ekspozycji jest intarsja. No ładna. Ale ładniejsze jest to czego nie pokazują publiczności - zameczek zatrzaskowy.
Pozwoliłem sobie z należną czcią i uwagą przestawić sztalugę, i oto efekt tego prostego zabiegu. Metody nie polecam, bo niezwykle irytuje osoby odpowiedzialne za ekspozycje.
Ołówek wizytowaliśmy na nieco odmiennych zasadach. Wolno nam było wejść wszędzie, dotykać i przestawiać te różne cudeńka. :wink:

Jeżeli czytają to osoby decyzyjne w sprawach ołówkowych - odsuńcie to od ściany!!! Albo jakie lustro domontujcie. :)

Dostojny Wieśniak - Czw Paź 02, 2014 9:59 pm

Zamki bramy cmentarnej i kościoła w Myszewie. Zamek furtki zdemolowany doszczętnie ale nawet w tym stanie, działający jeszcze. Sztaba zamykająca skrzydła bramy w całkiem dobrym stanie. Patent działający. Na skrzydłach, od strony kościoła widoczna inskrypcja określająca wykonawcę, miejsce wykonania i rok. Niestety byłem tam w zupełnie innej intencji i nie było czasu na bardziej przemyślane zdjęcia. Może następnym razem...
Brama w całości tutaj.

Dostojny Wieśniak - Pon Paź 06, 2014 12:17 am

XIX wieczny zamek rozebrany do rosołu. Ponieważ pokazuję klucz, proszę o wybaczenie, że nie zdradzam lokalizacji. A klucz pokazuję, bo lubię je lubię. Za skalę w jakiej występują, za kształt - kiedyś to się ludziom chciało nawet nad taką pierdułką popracować, za dźwięk - tymi kluczami to się dzwoniło faktycznie itd. :)
Pudełko zapałek dorzucam dla uzmysłowienia skali.

Morion - Nie Lis 02, 2014 12:15 pm

Szyldzik zamka drzwi zakrystii jednego z kościołów Pomezanii.
Jak dotąd drugiego takiego nie spotkałem.

Dostojny Wieśniak - Sro Lis 19, 2014 1:24 am

Prastara kłódka na bramie w Myszewie. Fragmentami dobrze zakonserwowana farbami.
Dostojny Wieśniak - Sob Lut 07, 2015 12:17 am

Zamknięcie drzwi ambony w Cyganku z uszkodzonym zawiasem do kompletu. Na jednym pręcie zamocowana sztabka blokująca otwarcie drzwi i gałka. Z wejścia na ambonę zachowały się tylko drzwi.
Dostojny Wieśniak - Pią Sie 28, 2015 12:11 am

Przełom XIX i XX w. albo początek wieku dwudziestego. Zamek wpuszczany w skrzydło drzwi wewnętrznych jednej z elbląskich kamienic. Ręczna robota. Żadnych tam sprężynujących współcześnie drucików. Solidne płaskowniki. Te zamki są wieczne.
W wolnej chwili postaram się wymontować i rozebrać nieco starszy, i większy egzemplarz, nie sfocony w czasie renowacji, bo przecież zawsze można. :oops:

Wiercipietek - Sob Sie 29, 2015 12:25 pm

Chyba trochę nie doceniasz przemysłu z przełomu wieków :D . Większość tego zamka mogły wystukać sztancą maszyny. Ale ślusarz musiał i tak to ręcznie spasować.
Te potężne sprężyny zaczynają powoli kapitulować - sto lat machania klamką to niezły wynik - i przyznaję, że to trudny element do naprawienia.

Zbych - Sob Sie 29, 2015 12:57 pm

Wiercipietek napisał/a:
Większość tego zamka mogły wystukać sztancą maszyny. Ale ślusarz musiał i tak to ręcznie spasować.
Na pewno ktoś to musiał złożyć ręcznie, ale konieczność spasowywania elementów była raczej sporadyczna.
Zamki o takiej konstrukcji były produkowane jeszcze po II wojnie światowej w wersji dawnej, z kluczami lub nowszej, z miejscem na wkładkę na klucze. Z czasem sprężyny spiralne paskowe zostały zastąpione śrubowymi drucianymi, a niektóre elementy metalowe tworzywem sztucznym.

Wiercipietek - Sob Sie 29, 2015 3:06 pm

Przypomnijcie mi, proszę, za parę dni, to rozbiorę wrzeszczańskiego stulatka. Będzie ładne porównanie.
Wiercipietek - Sro Wrz 02, 2015 3:56 pm

Oto i on. Obiecany wrzeszczański staruszek. Wykąpał się i rozebrał specjalnie dla Was!
Pokazuje bebechy, których słonko nie widziało od stu i kilku lat. Doceńcie to, bo stres kąpieli (staruszki tego nie znoszą) okupił obłażeniem farby z frontu. Okazało się, że pierwsza warstwa, jaka go pokryła, była koloru ochry.
Krawędzie blach nie pozostawiają wątpliwości - zostały wycięte pod prasą. Na elemencie wysuwającym skobel klamki wybity numer 134. Innych napisów lub oznaczeń producenta nie zauważyłem.

Dostojny Wieśniak - Sob Wrz 05, 2015 10:54 pm

Na elbląskim egzemplarzu nie widać właśnie żadnych śladów działania prasą i cechy wytwórni czy części.
No ale mniejsza z tym.
W tym miejscu pokazywałem zamek drzwi głównych kościoła w Cyganku. Zdecydowaliśmy się przy okazji remontu drzwi, na podjęcie próby uruchomienia tego złomu. I tak trzeba było to zdjąć i przeczyścić ze wszystkich stron a że mechanizm jest w obiecującym stanie, spróbujemy.
Puszka zamka nieco zniszczona, remontowana była całkiem niedawno. Widać ślady licznych spawów. Sądząc po technologii, stanie zachowania gwoździ mocujących jak i po samych gwoździach, remont miał miejsce jakieś trzydzieści, czterdzieści lat temu.

I przy okazji to co zobaczyliśmy po usunięciu farb olejnych z tej uroczej blaszki.

Wiercipietek - Nie Wrz 06, 2015 11:29 am

Cytat:
Na elbląskim egzemplarzu nie widać właśnie żadnych śladów działania prasą

Fotki małe, ale obstawiam, że był wyprodukowany tak, jak ten mój wrzeszczański.

Szyldzik cyganecki jest podręcznikowym przykładem, ile piękna skrywa przed światem raz umoczony w farbie pędzel. Niestety trudno do tego przekonać operatorów tego pędzla :II

Wiercipietek - Sob Paź 03, 2015 10:05 pm

Zamczysko powiedzmy, okołopruskie. No kociewskie po prostu.
To się nazywa kowalstwo.

Dostojny Wieśniak - Pon Lis 02, 2015 2:06 am

Wiercipietek napisał/a:
Zamczysko powiedzmy
Cacuszko, bez dwóch zdań.

Przypadkiem zupełnie wdepnąłem na Miałki Szlak, podpytać o stan zaawansowania naszego zamówienia i wpadłem na skrzydła, i furty Bramy Nizinnej. Nie będę z tego robił zagadki, bo za prosta. Dębowe skrzydła, miejscami flekowane wstawkami sosnowymi, zachowały komplet okuć. Od ćwieków i zawiasów po zamki. Nie pytałem o zakres prac ale jak na moje oko, zamki można uruchomić, klucze odtworzyć. To by dopiero było… W naszym fyrtlu, w Cyganku, wszystkie stare zamki ożyły, dorobienie zaginionych kluczy zleciliśmy po prostu (bez rysunków i projektów :P ), to i tutaj drobiazgiem jest to tylko. :ok:

Dostojny Wieśniak - Sro Sty 20, 2016 10:36 pm

Tu skuchy nie będzie
Po reanimacji prastarego zamka, po kilku miesiącach rzeźbienia udało się wreszcie dorobić do niego klucze. Niżej efekt pracy Mistrza Wincentego z Gdańska.

Linka - Czw Sty 21, 2016 8:12 pm

:== piękne klucze :) I sam zamek takoż cudny :D
Dostojny Wieśniak - Pią Sty 22, 2016 12:57 am

Tak… Jest to jeden z tych dawnych zamków szyfrowych. Wejdziesz, ale nie wyjdziesz bez instrukcji obsługi. Nie tylko grzeszni Templariusze stosowali te swoje słynne panasamochodzikowe pułapki. :P
pumeks - Czw Maj 26, 2016 1:25 pm

Taki oto zamek i liczne egzemplarze kluczy będzie można od 1 czerwca oglądać w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, na wystawie prezentującej znaleziska archeologiczne z Targu Siennego
Dostojny Wieśniak - Wto Sie 16, 2016 11:43 pm

A teraz z zupełnie innej beczki. Zamek niewątpliwie pruski. Był kluczowym elementem najpopularniejszego w niemieckiej armii pistoletu w obu Wielkich Wojnach - Pistole 08, Parabelki po naszemu.
Wykopał go mój sąsiad, pan Jarek, na Mierzei. Kopał dołek pod Morwę czy coś tam innego.
Warunki kapitulacji armii osłaniającej ewakuację ludności cywilnej z Wyspy Sobieszewskiej, wiosną 1945 roku, zakładały zdanie broni w pełni sprawnej. Do kogoś ten rozkaz nie dotarł albo go olał. Pewnie też bym tak zrobił, więc chylę czoła.
Niżej zatem zamek pistoletu Luger Parabellum P 08.

Wiercipietek - Wto Wrz 13, 2016 9:56 pm

Dzisiaj zestaw zamkowo-drzwiowy.
Skrzydło ful-metal. Arkusiki blachy łączone krawędziami i wzmocnione płaskownikami. Wszystko przeszyte ćwiekami/nitami.
Zamek środkowy, bez klamki, pod warstwami farby w kolorze "jasna sraczka" ma jakieś zdobienia. Trudno je wyciągnąć na zdjęciu. Jeszcze nad tym popracuję. Zamki górny i dolny to zasuwy blokowane taką klapką z bolcem, blokowaną zamkiem z kluczem.

Drzwi obecnie bardziej ku ozdobie, zamki i zasuwy zaklajstrowane olejną. Na mój mały rozumek prowadziły do poprzedniej wersji zakrystii (są starsze od obecnej).

Krzysztof - Sro Wrz 14, 2016 8:32 am

Ciekawy system. Mniejszy klucz służył tylko odblokowaniu otworu do włożenia większego, zapewne prostszego (może zwykłej korby), ale bardziej masywnego którym przesuwano te dwa skoble. Z tyłu musiały być jakieś (też prostsze) zamki, w miejscu zakrytych przyspawanymi blaszkami otworów.
Podobny układ z kluczem i korbą jest zachowany w drzwiach do zakrystii kościoła chłopskiego zamku w Biertanie, w Siedmiogrodzie. Tyle, że tu klucz otwierał "mały" :wink: zamek, a korbą odblokowywano jednosześnie 15 skobli :mur:

pumeks - Pią Paź 14, 2016 5:33 pm

To teraz zamek pruski par excellence, chciałoby się rzec: Rolls Royce wśród zamków - egzemplarz ze skarbczyka znajdującego się w ścianie Wlk. Sali Rady, w Ratuszu Prawego Miasta Gdańska.
pumeks - Sro Paź 19, 2016 8:06 pm

Ten zaś zamek zabezpieczał drzwi wejściowe z ratuszowej sieni do Wlk.Sali Rady
Dostojny Wieśniak - Nie Mar 26, 2017 11:58 pm

Sprowadzone do punktu wyjścia wszelkich zamków patenty zamykające furtkę i skrzydła bramy plebanii lubieszewskiej. Furtkę blokuje metalowa obejma luźno przemieszczana po ozdobnej listwie, bramę zamknąć można sztabą. Istnieje możliwość zawieszenia kłódki, która to żelastwo unieruchomi.
Brama lubieszewska w całości tutaj.

pumeks - Pon Cze 01, 2020 9:42 pm

Chyba nie było? wnętrze kościoła w Marynowach
pumeks - Pon Lip 25, 2022 5:37 pm

Kiezmark (kościół)
pumeks - Czw Lis 23, 2023 9:19 am

Zamczyska napotkane podczas niedawnej wizyty w oliwskiej świątyni. Różne style i epoki.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group