Dawny Gdańsk

Napisy - JURHAUS ZOPPOT

pink - Nie Lis 10, 2013 8:54 pm
Temat postu: JURHAUS ZOPPOT
prosba o info - czego dotyczył napis JURHAUS ZOPPOT






Dohler - Pon Lis 11, 2013 7:45 pm

Raczej: CURHAUS czyli dom uzdrowiskowy. Uzdrowisko Sopot.
pink - Pon Lis 11, 2013 9:25 pm

Dohler napisał/a:
Raczej: CURHAUS czyli dom uzdrowiskowy. Uzdrowisko Sopot.


proszę zobaczyć zdjęcia w pierwszym poście napis na podstawie według mnie to: JURHAUS

Sabaoth - Pon Lis 11, 2013 10:36 pm

Po prostu krzywo odbita litera.
Gargi1961 - Wto Lis 12, 2013 12:11 am
Temat postu: JURHAUS
Jeśli już, to KURHAUS :)
Zbych - Wto Lis 12, 2013 5:26 pm

Wystarczy powiększyć obrazek, aby zobaczyć, że to rzeczywiście litera J, a nie inna krzywo odbita lub coś w tym rodzaju. Istnieje wyraz Jura oznaczający prawo. Może więc chodziło o dom prawa? O ile możliwy byłby zapis Jurhaus zamiast Jurahaus.
pumeks - Wto Lis 12, 2013 8:17 pm

Albo, że to sknocona podróbka wykonana przez kogoś kto nie bardzo wiedział, co próbuje napisać :hihi:
pink - Wto Lis 12, 2013 8:23 pm

pumeks napisał/a:
Albo, że to sknocona podróbka wykonana przez kogoś kto nie bardzo wiedział, co próbuje napisać :hihi:


przedmiot jest oryginalny, nie jest to srebro
dodam jeszcze bo tego nie widac na zdjęciach że świecznik jest skręcany ( ma gwint) z dwóch części tzn z podstawy i elementu pionowego

co do napisu to pewnie kluczowy jest początek tzn JUR..

podobne to np: Rathaus, Kurhaus, Logierhaus...

Mikołaj - Sro Lis 13, 2013 12:59 am

Cytat:
podobne to np: Rathaus, Kurhaus, Logierhaus...

...Jagdhaus

Zbych - Czw Lis 14, 2013 6:30 pm

Dohler napisał/a:
Raczej: CURHAUS czyli dom uzdrowiskowy. Uzdrowisko Sopot.
Gargi1961 napisał/a:
Jeśli już, to KURHAUS :)

Wyraz Kurhaus mógł być wcześniej zapisywany przez c - Curhaus jak na zdjęciu:

pochodzącym z tego postu, co zostało w następnych postach wyjaśnione. To tak tylko dla porządku, bo przedmiotowy wyraz zaczyna się wyraźnie na J.

Dohler - Czw Lis 14, 2013 8:25 pm

Jest to zapożyczenie z jęz. francuskiego: cure - kuracja, leczenie. Później pisownia uległa zniemczeniu, natomiast wymowa, jak mi się wydaje, pozostała francuska. W dużym powiększeniu widać jednak literę C, zniekształconą poprzez wybicie na wewnętrznej stronie jakiegoś znaku.
Zbych - Czw Lis 14, 2013 11:55 pm

Dohler napisał/a:
W dużym powiększeniu widać jednak literę C ...

Ja jednak nie widzę litery C, tylko J, choć istotnie górna część litery wygląda na złożoną, to nie jest to litera C. Powiększenie 6x.

Krzysztof - Pią Lis 15, 2013 7:41 am

A może czcionka litery C pomyłkowo, została obrócona :???:
pumeks - Pią Lis 15, 2013 9:35 am

Wchodzę z brzytwą Ockhama :hihi:
Moim zdaniem ktoś zdobył ten przedmiot, może nawet faktycznie pochodzący z Kurhausu, ale jedynym napisem na nim był ten fabryczny. Ze względów marketingowych postanowił dodać napis Kurhaus Zoppot ale się pomylił o jeden klawisz na klawiaturze :% i wyszedł bubel.
Moją tezę mogę podeprzeć stanem zachowania obu napisów - fabryczny jest zatarty a ten drugi jakby mniej :P

danziger - Pią Lis 15, 2013 11:57 am

Poza tym jakoś dziwnie wygląda taka sygnatura w takim widocznym miejscu. Zwykle to się chyba nabijało gdzieś "na odwrocie"? W dodatku mam wrażenie, że napis jest nieco krzywy w stosunku do krawędzi.
Zbych - Pią Lis 15, 2013 12:55 pm

Cytat:
A może czcionka litery C pomyłkowo, została obrócona :???:

Nie sądzę, to byłyby dwa błędy na raz: obrócenie czcionki i niczego nie poprawiające dodanie kreski do górnej części odcisku. Zresztą taka czcionka C byłaby bardzo niekształtna, a dodanie kreski poprawiające optycznie jej wygląd miałoby sens tylko wtedy, gdyby nie została odwrócona. Na powiększeniu widać jednak, że jeśli jest to znak złożony, to łuk u góry odcisku został dodany do litery J nie posiadającej kreski poziomej u góry, a nie kreska pionowa do odwróconego i niekształtnego C.
Wyraz jurhaus jest używany (pomijam interabstrakcyjne użycia), ale jednoznacznej odpowiedzi nie znalazłem, więc wypunktuję znaleziska.

    Na stronie banku zdjęć thinkstockphotos.com znajduje się fotografia zatytułowana "jurhaus", choć napisem na obiekcie, który przedstawia jest KVRHAVS.

    Na stronie z pocztówkami ricardo.ch jest tytuł "Davos Platz Jurhaus -Promenade 1907", choć na pocztówce jest podtytuł Kurhaus-Promenade.

    Na stronie suchnase.de znajduje się fraza:
    Cytat:
    Der Eintrag Jurhaus die Ferienkolonie in der Schweiz ist bei uns im Bereich Reisen/Pension Ferienhaus/Ausland/Schweiz eingetragen.
    ale odnośnik jest do jurahaus.ch, a ta nazwa pochodzi od nazwy okresu, a ściślej obszaru o ukształtowaniu terenu pochodzącym z tego okresu, juragebiet.

    W opracowaniu bitwa_o_mazury_5.pdf znaduje się fraza:
    Cytat:
    Frekwencja letników rosła przed wojną z roku na rok – istniało tu kilkanaście willi prywatnych oraz duży dworzec gościnny (Jurhaus) Siegemunda z restauracją i 30 pokojami, gdzie też były ubikacje dla wycieczek zbiorowych.



Wątpię, aby wszyscy robili ten sam błąd, choć sąsiedztwo liter J i K temu sprzyja. Musi być jakieś sensowne wyjaśnienie. Możliwe, że jurhaus to jakaś pochodna forma kurhausu dla młodzieży. Jako dom prawa byłaby to skrócona forma od właściwszego jurahaus, bo ten termin jest używany w związku z geologicznym ukształtowaniem terenu - dom na obszarze ukształtowanym w okresie jurajskim.

Sabaoth - Pią Lis 15, 2013 6:44 pm

Zwróćcie uwagę na powiększenie z postu Zbycha. To jest litera C tylko połowicznie odciśnięta, co może być naturalne na krzywej powierzchni. Czcionka jest czcionką szeryfową z zakosami i ten zakos w górnej części litery C sprawia wrażenie pionowej linii tworzącej literę J.
Zbych - Pią Lis 15, 2013 9:27 pm

Sabaoth napisał/a:
To jest litera C tylko połowicznie odciśnięta, co może być naturalne na krzywej powierzchni.
Gdyby tak było, to musiałby zaistnieć efekt zanikania odcisku. Tymczasem odcisk ma wyraźne dwa zakończenia w miejscu, w którym brakuje go do otrzymania litery C. Istnieje jednak możliwość, że stempel z literą C został uszkodzony w taki sposób, że w grzbiecie stempla została wykruszona środkowa część litery, (co jest całkiem realne) i wtedy taki obraz jak na zdjęciu jest jak najbardziej możliwy.
pink - Pią Lis 15, 2013 9:55 pm
Temat postu: powiększenie napisu


chyba faktycznie nie jest to J

Dohler - Pią Lis 15, 2013 10:59 pm

Pink, jak możesz, to zobacz jak wygląda to miejsce od środka, od wewnątrz.
Dostojny Wieśniak - Nie Lis 17, 2013 1:07 am

Na obrzeżach Gdańska funkcjonuje ogromna hurtownia zaopatrująca sklepy AGD, restauracje i takie tam. Do działu z błyskotkami rzadko zaglądam ale jestem pewien, że widziałem tam identyczne "zabytki". Prawdę mówiąc nigdy nie szukałem na nich tłoczonych napisów. Nie twierdzę też, że przedstawiony świecznik jest fałszerstwem sprytnym. Choć przerobienie oferty hurtowni na sopocki zabytek to chwila tylko. :P Że też nie przyszło mi to do głowy. :wink:

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group