Dawny Gdańsk

Bla bla bla - Herb Prus Królewskich - kolorystka

Dostojny Wieśniak - Sob Maj 25, 2013 11:56 pm

A czy tarcza herbu Prus Królewskich nie powinna być przypadkiem złota? :arrow: Naduś.
danziger - Nie Maj 26, 2013 12:17 am

Dostojny Wieśniak napisał/a:
A czy tarcza herbu Prus Królewskich nie powinna być przypadkiem złota? :arrow: Naduś.

Zdecydowanie nie. Nie wiem skąd złoto pola herbowego w Twoim przykładzie, ale jest to jakiś wypadek przy pracy (albo przy odpoczynku :wink: )

Dostojny Wieśniak - Nie Maj 26, 2013 12:21 am

Z literatury... Niemieckiego leksykonu. :wink: Bardziej mu ufam niż internetowi. :P Te beże np na krawędziach traczy są absurdalne. To jakaś radosna twórczość. :) I już tylko w uzupełnieniu - Niemcy byli i są zdecydowanie bardziej rygorystyczni w kwestiach heraldycznych od nas. :wink: Nawet ci z enerdowa. :brake:
Dostojny Wieśniak - Nie Maj 26, 2013 1:10 am

No dobra, żeby nie było, że mieszam ... Prusy Królewskie to jedno, Prusy Zachodnie drugie. Niżej zestawienie. Na złotej tarczy orzeł czarny z koroną pod dziobem, z ramieniem okutym, z mieczem, z roku 1720 (Prusy Książęce - księstwo lenne w stosunku do Korony Polskiej) i - na tarczy srebrnej godło Prus Zachodnich (prowincji Królestwa Pruskiego), identyczne w przekazie. Dwie prowincje, dwa herby. :szept:
danziger - Nie Maj 26, 2013 10:05 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Z literatury... Niemieckiego leksykonu. :wink: Bardziej mu ufam niż internetowi.

Lepiej ufać internetowi niż jednej książce, w której ktoś walnął babola. :P
Ten herb ze złotym polem z Twojego leksykonu to jakieś kuriozum. Oczywiście, tych obrębień tarczy herbu z wiki można się czepiać, ale przynajmniej barwy ma prawidłowe.
Herb Prus królewskich (a potem zachodnich) był zawsze taki sam - czarny orzeł w srebrnym polu - takie wizerunki powstawały na długo przed powstaniem internetu - poniżej masz drzeworyt ze Statutu Łaskiego z 1506 r.


Jeśli nie ufasz temu obrazkowi (wszak jest w postaci cyfrowej), to przejdź się np. do Sali Czerwonej Ratusza Głównomiejskiego i przypatrz sufitowi, albo przyjrzyj się Bramie Wyżynnej... :wink:

Dostojny Wieśniak - Pon Maj 27, 2013 12:29 am

Zacznę od tego, że w tych pogaduchach najmniej chodzi o to by się kogoś czy czegoś czepiać. Jak będę w mieście, to się oczywiście przejdę. :mrgreen: A obrazek... Zdaje się przedstawiać herby województw ówczesnych między innymi. Jeżeli przyjąć go za wyrocznię, to i Niesieckiego można spokojnie spalić. :wink:
Bo na obrazku w herbie województwa sendomierskiego pasy złote przedzielane są czerwonymi. W polu niebieskim trzy rzędy po dwie gwiazdy złote i jedną widać. Niesiecki zaś trzy rzędy po trzy gwiazdy złote opisuje, zaś pasy czerwone, srebrnymi dzieli.
W herbie województwa kaliskiego żubrza głowa tutaj na szachownicy złoto - czerwonej, u Niesieckiego czerwono - srebrnej występuje.

Komu wierzyć? :P

A jak już tak sobie pleciemy o heraldyce, to przemycę ciekawostkę bardziej ogólną. Bez komentarza. :wink:

danziger - Pon Maj 27, 2013 5:20 pm

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Bo na obrazku w herbie województwa sendomierskiego pasy złote przedzielane są czerwonymi. W polu niebieskim trzy rzędy po dwie gwiazdy złote i jedną widać. Niesiecki zaś trzy rzędy po trzy gwiazdy złote opisuje, zaś pasy czerwone, srebrnymi dzieli.
W herbie województwa kaliskiego żubrza głowa tutaj na szachownicy złoto - czerwonej, u Niesieckiego czerwono - srebrnej występuje.

Tu racja. Przytoczyłem to, bo to było pierwsze co mi do głowy przyszło - jak widać był to przykład tylko nieznacznie lepszy niż Curie - Skłodowska jako przykład zasłużonego mężczyzny. :wink: Ale akurt herb PK akurat jest tu prawidłowy. :P
A swoją szosą Niesiecki też - o ile dobrze pamiętam - nie jest bezbłędny, bo orła Prus Królewskich "spolszczył" - umieścił białego w czerwonym polu.
Ciekawy jest zresztą ten "spolszczony orzeł" bo np. Gloger podaje, że tak wyglądał herb woj. chełmińskiego... Sam bym chciał dotrzeć do niebudzących wątpliwości "kwitów" określających jak to dokładnie było z herbami woj. malborskiego i chełmińskiego.

Co do meritum wątku - widać, że zainteresowanie jest, więc z projektem ruszymy. Po długim weekendzie być może będą już jakieś bardziej szczegółowe informacje.

Dostojny Wieśniak - Pon Maj 27, 2013 11:08 pm

No nie chciałem wchodzić za daleko... Ale skoro już wspomniałeś o województwie chełmińskim, to
Niesiecki napisał/a:

(...)Herb tego województwa i owszem i księztwa całego Pruskiego, Orzeł biały w czerwonem polu, o jednej głowie, a na szyi ma koronę, z prawego skrzydła wyszła ręka człowieka zbrojna, która miecz goły trzyma wyniesiony, jakby do cięcia, skrzydła u niego rozciągnione i nogi; to Bielecki fol. 8. Atoli Paprocki o herbach fol. 719. Orła mu czarnego przyznaje. Mistrzowie niegdyś Krzyżaccy w Prusiech, zażywali chorągwi starej z żółtym krzyżem a we środku była tarcza, z czarnym orłem na białem polu. Dziś książę Pruski ile Feudatarius Polski, gdy hołd czyni i homagium oddaje Królom Polskim, bierze chorągiew białą, na której jest Orzeł czarny.

O herbie województwa Malborskiego:
Niesiecki napisał/a:
(...)Herb tego województwa tenże co i Chełmińskiego. )...)

Źródło - "Herbarz Polski Kaspra Niesieckiego S.J.
powiększony dodatkami z późniejszych autorów, rękopismów, dowodów urzędowych wydany przez Jana Nep. Bobrowicza" w Lipsku nakładem i drukiem Breitkopfa i Hertela 1839-1846 (Za pozwoleniem cenzury)

Jak widać o ile godło raz białe, raz czarne występuje, to już o barwie pola w źródłach "papierowych" nie ma dyskusji.
Ot zagwozdka. Na szczęście jest internet. :P

danziger - Wto Maj 28, 2013 7:11 pm

Czyli dobrze pamiętałem, że Niesiecki namotał.

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Na szczęście jest internet. :P

Internet jest jak papier - wszystko zniesie. Na szczęście rzeczywistość jest jaka jest, bez względu na to jak bardzo ją zmieni ktoś w necie, czy na papierze.

Dostojny Wieśniak - Wto Maj 28, 2013 10:07 pm

danziger napisał/a:
Czyli dobrze pamiętałem, że Niesiecki namotał.
To jest dobre. :)
danziger - Wto Maj 28, 2013 11:27 pm

Co jest dobre? Że namotał? A co w tym dobrego?
Wierz sobie jakiemuś tam niemieckiemu leksykonowi, czy też, jak wolisz, Niesieckiemu. Albo jednemu i drugiemu. To że podają sprzeczne informacje to nic, grunt, że je wydrukowano na papierze.
Tylko w takim razie donieś p. Chmielewskiemu by poprawił herb Prus Królewskich widniejący na gdańskich zabytkach.

Nb. - Długosz w Banderia Prutenorum opisał elbląską chorągiew jako gdańską. Też będziesz udowadniał, że miał rację? A przecież to źródło z pierwszej ręki w porównaniu do Niesieckiego, nie mówiąc już o jakichś współczesnych niemieckich wydawnictwach.

A całkiem serio - robisz sobie jaja, czy o co chodzi?

Edit - podzieliłem wątek, żeby nie robić bałaganu w wątku o gadżetach.
I teraz się przyjrzałem raz jeszcze obrazkowi z Twojego "źródła". Tam nie tylko barwy są błędne, ale nawet Prus Królewskich od Książęcych nie odróżniają. Istotnie, niemiecka precyzja. :hiihihi:

Dostojny Wieśniak - Sob Cze 01, 2013 12:40 am

W. Wysocki napisał/a:
(...)Radzili mi pod inne leć adresy i nie licz bracie, że się stanie cud, i co też ci odbiło, komunikat był z Odessy, że mgła na startowych pasach lód.(...)

Ale co mi tam. :) Niżej masz jeszcze jeden herb województwa pomorskiego. Mokry paluszek - mam go na kilkudziesięciu papierach i specjalnie dla Ciebie w sieci znalazłem. :arrow: Naduś sobie.
A to ci dopiero, powiedziałaby baba z wielkim nosem na przyzbie. :mrgreen:
To lecę sobie. :)

danziger - Sob Cze 01, 2013 1:28 am

Współczesny herb województwa pomorskiego nie ma (niestety) żadnego związku z herbem Prus Królewskich. Jak widać zresztą.
discus - Sob Cze 01, 2013 10:40 pm

Przepraszam. A jak wyglądał herb Województwa Pomorskiego w Prusach Królewskich? Przypomnę, iż tak wygląda teraz.
Dostojny Wieśniak - Sob Cze 01, 2013 11:29 pm

discus napisał/a:
Przypomnę, iż tak wygląda teraz.
Ty to potrafisz. :ok:
pumeks - Nie Cze 02, 2013 9:10 pm

Podobno tak: http://pl.wikipedia.org/w...eczpospolita%29
discus - Nie Cze 02, 2013 10:36 pm

Zapewne czarny Gryf to nie to samo co czerwony ale zawsze Gryf. Obecny mógłby być i czerwony gdyby nie to, iż podobno jesteśmy nie tylko stolicą woje. Pomorskiego. :D
Dostojny Wieśniak - Pon Cze 03, 2013 1:20 am

discus napisał/a:
Obecny mógłby być i czerwony gdyby nie to, iż podobno jesteśmy nie tylko stolicą woje. Pomorskiego. :D
Wybierz sobie gdzie i spadaj tam z tymi uwagami. :głupi_ty: Jeszcze jeden taki tekst a oberwiesz po łapkach. Traktuj to jak ostrzeżenie.
U Niesieckiego gryf odwrócony jest w stronę przeciwną , czerwony na białym tle, z koroną złotą (za Paprockim). U Bieleckiego gryf czarny, bez korony.

pumeks - Pon Cze 03, 2013 6:09 am

Przedrozbiorowe woj. pomorskie mocno się różniło od obecnego, a dodatkowo - wbrew temu co twierdzą na Wikipedii - nie jest wcale pewne czy Gdańsk w ogóle wchodził w jego skład.
discus - Pon Cze 03, 2013 8:28 am

Zaplątana ta historia z naszym herbem. Obecny na żółtym tle wynika chyba z faktu, iż Gdańsk stlolicą Kaszub jest :D (takie jest oficjalne zdanie Władz Miasta) i ten żółty kolor ma tylko coś wspólnego z pierwszym wpisem tego wątku.

Pozatym zakończę myślą użytą powyżej przez Forumowicza

Dostojny Wieśniak napisał/a:
Zacznę od tego, że w tych pogaduchach najmniej chodzi o to by się kogoś czy czegoś czepiać. :wink:

pumeks - Pon Cze 03, 2013 11:06 am

Sorry, ale jeśli uważasz że Władze Miasta mają cokolwiek do herbu Województwa Pomorskiego, to znaczy że wypowiadasz się o sprawach, o których nie masz pojęcia. Amen
discus - Pon Cze 03, 2013 12:12 pm

Zgadzam się z tym, iż zbyt dużo na ten temat nie wiem. Powiem więcej, swoją wiedzę powiększam na forum jako jedno z wielu spectrum opinii.
I tak ktoś oficjalny ogłasza konkurs a potem nieoficjalnie mogę przeczytać

Cytat:

Wizerunek czarnego gryfa patrzącego w prawą stronę, na złotym tle, uznaje się za herb Kaszub. Dlatego też bardzo często utożsamia się te dwa herby; niektóre źródła podają nawet, że to jeden i ten sam herb.

źródło


Z...amen...t

discus - Pon Cze 03, 2013 12:21 pm

Nie wierzę również w to, iż UM nie współpracuje z UW a tablice żółte przy w jeździe do Gdańska (G..S..Kaszub) i herb to przypadek.
pumeks - Pon Cze 03, 2013 3:12 pm

Podtrzymuję, iż nie masz pojęcia.
Pewnie będziesz zdziwiony, ale Sejmik Województwa Pomorskiego (który jest autorem zacytowanej przez ciebie uchwały) nie ma nic wspólnego ani z Władzami Miasta, ani z UW (obojętne, czy skrót ten miał oznaczać Urząd Wojewódzki czy Unię Wolności).

discus - Pon Cze 03, 2013 8:57 pm

Zgadza się. Poszperałem trochę po oficjalnych stronach administracji publicznej. Dużo jeszcze o trybach działania tego systemu nie wiem. Ale to przemyślenia nie na to forum. Pozdrawiam :D
Sabaoth - Pon Cze 03, 2013 9:28 pm

I pomyśleć, że Januszajtis postulował kiedyś aby herbem woj. pomorskiego był orzeł mieczowy. Czy może się mylę?
pumeks - Pon Cze 03, 2013 9:44 pm

Nie tylko on, o ile pamiętam, środowisko gdańskich historyków i heraldyków popierało orła nawiązującego do Prus Królewskich. Ale też początkowo województwo pomorskie miało mieć zupełnie inny kształt i obejmować Elbląg oraz Toruń. Z tamtych projektów niewiele wyszło, Elbląg dołączono do warmińsko-mazurskiego, Toruń został w kujawsko-pomorskim, a obecne pomorskie jakgdyby w poprzek dawnych podziałów, łączy część przedrozbiorowych Prus Królewskich, a nawet fragment Prus Książęcych (Kwidzyn) ze wschodnią częścią Księstwa Pomorskiego (Słupsk, Lębork, Bytów). No i dostał nam się ten nieszczęsny gryf, nie wiedzieć czemu ukochany przez lobby kaszubskie :II
Sabaoth - Wto Cze 04, 2013 6:21 am

Z gryfem to była moim zdaniem, wielka porażka. A może to skutek działalności wywrotowej wikingów :hihi:

Poniżej, dla porównania herb woj. pomorskiego i Södermanlands län (moim zdaniem, ten drugi wygląda lepiej).

discus - Wto Cze 04, 2013 8:50 am

danziger napisał/a:
Współczesny herb województwa pomorskiego nie ma (niestety) żadnego związku z herbem Prus Królewskich. Jak widać zresztą.


Zauważyłem, iż inni też tak myślą.

Ciekawy jestem czym się kierowała komisja wybierając herb.

Pozwolę sobię ją jeszcze raz przedstawić :D :


Szczegółowy regulamin konkursu na herb Województwa Pomorskiego zostanie opracowany przez Zarzad
Województwa pomorskiego z uwzglednieniem nastepujacych zasad:

1.Konkurs ma charakter otwarty;
2.Projekt herbu powinien nawiazywac swa tematyka do specyfiki ziem wchodzacych w skład
województwa, ich historii i wartosci kulturowych;
3.Graficzne przedstawienie projektu powinno odpowiadac regułom heraldyki;
4.Komisja konkursowa liczy 10 osób, w tym:

a) przedstawiciel Marszałka jako przewodniczacy komisji,
b) przedstawiciel Wojewody,
c) Przewodniczaca Komisji Statutowej Sejmiku,
d) przedstawiciel Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku,
e) trzech przedstawicieli klubów radnych Sejmiku,
f) przedstawiciel Konwentu Starostów Województwa Pomorskiego,
g) przedstawiciel Pomorskiego Zwiazku Gmin Wiejskich,
h) przedstawiciel Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

5. Do Komisji jako doradcy i eksperci zostana zaproszeni znawcy zagadnien heraldycznych i
plastycy.
6. Komisja mo¿e zastrzec sobie prawo dokonania wszelkich korekt w głoszonych
projektach jedynie za zgoda autorów;
7. Projekt wybrany przez komisje konkursowa staje sie herbem województwa po podjeciu
stosownej uchwały przez Sejmik i zaopiniowaniu przez własciwa komisje ds. heraldyki
działajaca przy Ministerstwie Spraw Wewnetrznych i Administracji.

danziger - Wto Cze 04, 2013 4:38 pm

discus napisał/a:
Przepraszam. A jak wyglądał herb Województwa Pomorskiego w Prusach Królewskich? Przypomnę, iż tak wygląda teraz.

W linku, który podałeś masz to opisane.

Hagedorn - Sro Cze 05, 2013 7:00 pm

pumeks napisał/a:
Nie tylko on, o ile pamiętam, środowisko gdańskich historyków i heraldyków popierało orła nawiązującego do Prus Królewskich.

nawiązanie do herbu Prus Królewskich udało się ostatecznie przeforsować w przypadku herbu powiatu malborskiego
dobre i to...

danziger - Sro Cze 05, 2013 11:59 pm

Hagedorn napisał/a:
nawiązanie do herbu Prus Królewskich udało się ostatecznie przeforsować w przypadku herbu powiatu malborskiego
dobre i to...

Nawiązują też herby
powiatu świeckiego, tucholskiego, chełmińskiego, toruńskiego, zapewne także wąbrzeskiego.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group