Dawny Gdańsk

Gdańsk - Sopot - Gdynia - Artystki Gdanskie oraz ich tworczosc z końca XIX i XX wieku

Adamdownunder - Pią Kwi 26, 2013 2:21 pm
Temat postu: Artystki Gdanskie oraz ich tworczosc z końca XIX i XX wieku
:rulez: Temat ten jest poswiecony wszystkim znanym oraz tym pozostalym niestety zapomnianym kobieta artystka z lat 1850 – 1950 z Gdanska.

Przykladem moga byc: Cornela Paczki, Helene Toeplitz, Frida hrabina Itzenplitz, Magdalene Schmidt, Margarete Wiedemann, Magda von Ziegler, Editha von Burski, Clara Brehmer, Martha Ihlefeld. Truda Pape, Margarete Weidemann, Else Harm-Birnbaum, Bechmann-Studti, Elisabeth v. Bresler, Marthe Gravenstein, Traude Schroth, Carola Seemann, Else Thomsen itd.

Dodaj lub przypomnij Gdanska artistke z jej dzielem lub jej informacje biograficzna jesli taka posiadasz.

Adamdownunder - Sro Maj 01, 2013 12:12 pm

Suzanne EISENDIECK - calkowicie zapomniana w Polsce artystka polskiego pochodzenia byla urodzona w Gdansku w roku 1906 i zmarla w Paryzu w 1998.
Artystka w wieku 21 lat rozpoczela studia w Berlinie. W rok 1932 wyjechala na stale do Paryza gdzie zmarla w 1998 pozostawiajac bardzo bogata tworczosc. Artystka byla absolwentka w Académie des Beaux-Arts i zaczela wystawiac swoje prace w Salon des Independants juz od roku 1929.

- Lexicon Hans Vollmar, Allgemeines Lexikon der Bildenden Kunstler des XX. Jahrhunderts, Leipzig, t. 2, s. 25 nadmienia:
Suzanne EISENDIECK - Niemiecka malarka figuratywna i pejzazystka, urodzona w 1906 roku w Gdansku, czynna artystycznie w Paryzu, pochodzenia polskiego. Studiowała dwa lata w Berlinie, następnie w Paryzu. Pozostawała pod wplywem tworczosci Toulouse-Lautreca i Marie Laurencin. Malowala sceny kawiarniane, teatralne i cyrkowe, dzieki kostiumom stylizujac postaci na okolo 1900 rok. Brala udzial w grupowej wystawie w Leicester Gallery w Londynie juz w roku 1934.
Literatura: Apollo (Londyn), 20 (1934) 107; -The Studio, 108 (1934) 154, 155 (Abb.)

- Przedwojenny Magazyn "TIME” nadmienia o Suzanne Eisendieck:
"W 1934 bystry lowca talentow z Galerie Leicester zawędrował do Galeries Zak w Paryżu i zobaczył sześć obrazow wykonanych przez młodą dziewczynę z Niemiec, dopiero co zakupionych przez Mme Żaka. Malowane w kolorystyce szarości, tanu i różowym, w stylu mocno przypominający Marie Laurencin i zaeierajace slady Degasa i Renoira, były obrazami w muzyczno komedialnej adaptacji z kostiumami w lat 1900-tych: sceny kawiarniane, jazdy na karuzeli, oraz wielu innych prostych scen. Prawie natychmiast artysta, 26-latka, blondynka Suzanne Eisendieck , stała sie stala przedstawicielka Galerie Leicester, a jej los prosto z La Vie de Boehme odwróciła się w stronę szczęśliwego zakończenia.
Suzanne Eisendieck urodziła się w Gdańsku miala polskich rodziców. Jej ojciec był sprzedawcą drewna.... :co_jest:
Wystawy:

Paryz
- Zak Gallery, 1932
- Galerie Benezit, 1942
- Galerie Petrides, 1955
Londyn
- Leicester Galleries, 1934, 1936, 1938
- O’Hana Gallery, 1956
New York
- Marie Harriman Gallery, 1937 – 1939 – 1940
- Pearls Galleries, 1948
- Hammer Galleries, 1959
Los Angeles
- Gallery Vigeveno, 1950
Colonia
- Galerie Abels, 1962

discus - Sro Maj 01, 2013 12:32 pm

Ten obraz musiał zostać namalowany pod wpływem wspomnień z dzieciństwa. Tak myślę - odwiedziny plaży w Brzeźnie :)
Adamdownunder - Czw Maj 02, 2013 9:22 am

discus napisał/a:
odwiedziny plaży w Brzeźnie

Nie mysle bo St Cécile-wydmy jak te sa we Francji. Nieliczne obrazy artystki byly tytulowane. Prawdopodobnie ten tez pod nazwa "Dans les dunes de St. Cecile a Maree Basse"

princessita - Czw Maj 02, 2013 10:48 am

A czy to sa artystki ktore tylko urodzily sie w Gdansku czy tez tworzyly w tym miescie ?
Adamdownunder - Czw Maj 02, 2013 1:03 pm

Artystki ktore tworzyly w Gdansku. :)

Jak sie jakies w Gdansku urodzily to jeszcze lepiej bo napewno bylo duzo zapomnianych talentow.

princessita - Czw Maj 02, 2013 9:27 pm

Pytam się bo jestem zainteresowana Marta Aronsohn, jest tam wiele niewiadomych i prawdopodobnie miala zwiazki z Gdanskiem.
Adamdownunder - Pią Maj 03, 2013 9:40 am

Marta Aronson-Danzig, (Dunka) malarka.
Nie wiem czy malowala w Gdansku bo Danzig to napewno tylko czesc jej nazwiska. Domyslam sie tylko ze najprawdopodobniej panienskiego albo rodowego.

princessita - Pią Maj 03, 2013 12:48 pm

A mnie sie wydaje ze jednak drugi czlon nazwiska jest pomylka, obrazy podpisywala jako Aronssohn a nie jako Aronssohn - Danzig. Ja przynajmniej widzialam tylko dwa jej obrazy i na tym opieram tylko moje przypuszczenia. Spotkalam sie z tym ze okresla sie ja jako malarke dunska ale tez niemiecka. W owym katalogu strat muzealnych jest wymieniona i podaja, ze swoje obrazy podarowala Muzeum Miejskiemu.
Adamdownunder - Pią Maj 03, 2013 1:50 pm

Znalazlem te strone.
Marta Aronssohn-Danzig chyba namalowala obrazy olejne: „Bildnis einer Dame in fliederfarbenem Kleid” (Portret damy w sukni lila) w 1896 roku; “Blomsterstilleben” (Martwa natura); “The debutantes” (Debiutantki) w 1889; i obraz olejny na desce “Portrait of a nun” (Portret zakonnicy). Znalazlem takie nazwisko na kilku stronach internetowych
Wyglada ze inna malarka Martha Aronson zmarla w Berlinie w 1893 pracowala na papierze kredka i akwarela. Ksiazka bardzo wyraznie mowi o „daze po artystce” nie „dar artystki”. Prosze zwrocic uwage ze „Portret damy w sukni lila” byl namalowany ponoc w roku 1896. Sugeruje kontakt z biblioteka w Muzeum Narodowym w Gdansku aby sprawdzic ten wpis w archiwum. Wiem ze zdarzaly sie male bledy w ksiazce

Adamdownunder - Pią Maj 03, 2013 3:59 pm

Podpis z obrazu olejnego na sprzedaz w Australii :D "Before the Ball" (Przed balem ) Marta Aronssohn-Danzig z roku 1893.
Marta Aronssohn-Danzig was a Danish painter of portraits and still lifes. She exhibited in Dresden in 1883, Berlin in 1886 and Munich in 1888. She also exhibited at the Berlin Academy between 1887 and 1891.
Literatura: Bénézit: Dictionnaire des Peintres; Thieme Becker II, 1908; AKL V. 1992
Strona Internetowa

princessita - Pią Maj 03, 2013 7:10 pm

Tak, sprawdze. Ja jednak mam swoja teorie byc moze nie jest prawdziwa ale dla mnie jest to dziwne ze dwie artystki i podobne nazwiska.
Pisze o tym tutaj:

http://atelierpolonaise.b...mysterious.html

Adamdownunder - Nie Maj 05, 2013 9:57 am

princessita napisał/a:
Pisze o tym tutaj:

Nadmieniasz na swojej stronie ze, cytuje: "Nie zetknęłam się również z tym nazwiskiem w opracowaniach na temat malarzy działających w Gdańsku w XIX wieku"
Jakie opracowanie masz na mysli?

princessita - Nie Maj 05, 2013 12:18 pm

Wszystkie ktore wspominaja artystow gdanskich w XIX wieku. ZNaczy byc moze jest gdzies wymineniona ale zaden badacz malarstwa gdanskiego nic o niej nie pisal ( oprocz wzmianki w katalogu, jesli to jest ta sama osoba).
:???:

Adamdownunder - Wto Maj 07, 2013 12:32 pm

princessita napisał/a:
obrazy podpisywala jako Aronssohn a nie jako Aronssohn - Danzig

Ciekawa sprawa, sprawdzilem w ostatnim Benezit Dictionary of Artists, GRÜND, Tom I, z roku 2006; na stronie 715 informuje on ze artystka nazywala sie MARTA ARONSON-DANZIG. Niemka, XIX wiek. Aktywna w Berlinie. Malowala portrety i martwa natura. Wystawiala swoje prace w Dreźnie w 1883, Berlin w 1886 i Monachium w 1888 roku. Miala również wystawione prace na Akademi w Berlinie w latach 1887-1891.
Tak wiec jesli wierzyc antykwariuszowi z Australii nastapila zmiana nazwiska artystki po cytowanym jak sie domyslam internetowym wydaniu slownika “Bénézit: Dictionnaire des Peintres; Thieme Becker II, 1908; AKL V. 1992” z MARTA ARONSSHON-DANZIG na obecnie podawane nazwisko MARTA ARONSON-DANZIG ktore jest zawarte w najnowszym miedzynarodowym slowniku artystow z roku 2006. Ciekawostka jest fakt ze artystka podpisywala sie ARONSSOHN na swoich obrazach. Moze to swiadczyc o jej Dunskim pochodzeniu
Natknolem sie tez przypadkowo na niepotwierdzona date urodzin i smierci artystki (1861-1922) Niestety zrodlo nie bylo zbyt pewne aby wierzyc w jego autentycznosc.

pumeks - Wto Maj 07, 2013 12:36 pm

Adam Kuznicki napisał/a:
Ciekawostka jest fakt ze artystka podpisywala sie ARONSSOHN na swoich obrazach. Moze to swiadczyc o jej Dunskim pochodzeniu

Nie rozumiem :???: Według mojej wiedzy, duńskie nazwiska kończą się na -sen, a nie -sohn. Aronssohn wygląda na niemieckie nazwisko osoby pochodzenia żydowskiego, a zmiana na Aronson to jedynie kwestia modernizacji pisowni.

Adamdownunder - Wto Maj 07, 2013 9:29 pm

pumeks napisał/a:
duńskie nazwiska kończą się na -sen

No zgadza sie, ala autorzy opisow jej obrazow maja podzielone zdania i nie moga sie zgodzic czy artystka byla Dunka czy tez moze wlasnie Niemka.
Ja mysle ze Benezit Dictionary of Artists z roku 2006 potwierdza jej Niemieckie pochodzenie

Adamdownunder - Pią Maj 17, 2013 8:34 am

Suzanne EISENDIECK (1906 Danzig - 1998 Paryż) wcześniej nadmieniona i niestety zapomniana w Polsce malarka pochodzenia polskiego. Jak juz wspomniałem jej ojciec był ponoć sprzedawcą drewna.
Jestem ciekawy czy ktoś nie pokusił by sie aby jakos odnaleźć miejsce gdzie mieszkała z rodziną po urodzeniu w Gdańsku
14 Listopada 1906 roku? :LL:

feyg - Pią Maj 17, 2013 10:43 am

Można warto by poszukać w aktach USC akt urodzenia pani Zuzanny? :wink:
Adamdownunder - Wto Maj 21, 2013 12:27 pm

Napewno tak tylko w moim przypadku to troche za daleko aby sie tam wybrac :hmm:
Adamdownunder - Pią Cze 28, 2013 11:53 am

Jeden z pierwszych obrazow Suzanny Eisendieck, najprawdopodobniej zrobiony w 1936 roku na plazy Sopockiej w kierunky Gdanska
Adamdownunder - Pią Wrz 27, 2013 10:26 am

Obraz olejny Suzanne EISENDIECK pokazany wyżej z 1936 roku pod tytulem “Burzliwa Plaża” został sprzedany pare tygodni temu na aukci w Anglii. Historycznie był on po raz pierwszy wystawiony na wystawie do sprzedania w znanej galeri Londyńskiej - Lancaster Gallery w 1936 roku.
Dom Aukcyjny sprzedał go na aukcji internetowej za 2000 Funtów plus podadki oraz prowizja dla domu aukcyjnego. :skolowany:
Jest bardzo duże prawdopodobieństwo ze obraz pokazuje jakąś Bałtycka Plaże. Pozostawiam to do waszej wyobraźni. Dla mnie z tym koszem wyklinowym wyglada troche jak Sopocka plaża w stronę Gdańska

Adamdownunder - Pon Wrz 30, 2013 10:46 pm

Jak już wspomnialem na innym temacie mam jeszcze jedną artystke dla wszystkich zainteresowanych po latach niepamięci, ponieważ ta malarka szczególnie na to zasługuje.

Clara (Klara) BREHMER {18?? – 19??} Całkowicie zapomniana w Polsce artystka zamieszkująca w Sopocie w latach 1917 -1929.

Klara BREHMER była panną i mieszkała przy ulicy Große Unterführung 9 Zoppot, (dzisiejsza ulica Podjazd 9) Jej nazwisko i informacja że była malarka znajdują się we wszystkich książkach adresowych Sopotu z tego własnie okresu czasu. Od roku 1931 już przestała figurować pod tym Sopockim adresem. Jest duże prawdopodobienstwo że umarła właśnie w tym czasie na poczatku lat trzydziestych.

Wyglada na to że miała dosyć bogatą karierę artystyczną. Jest też wiadomo że w 1927 roku była aktywnym członkiem Zwiazku Artystów Amatorów „Mitgliederverzeichnis 1927 des wirtschaftlichen Verbandes bildender Kuenstler, Ortsgruppe Danzig” Jej imie i nazwisko Klara BREHMER widnieje na liście członkowskiej obok innych znanych artystów jacy aktywnie działali w tym okresie czasu na terenie Gdańska: Chlebowski, Hildebrandt, Bahl, Lipczinski, Mokwa, Ziegler, Buchholz i wielu innych.

Wystawy:

Kobiety w Malarstwie Gdańskim:
- 20 Lutego 1910 roku, Wystawa Związku Artystów Gdańskich w Katowni “Ausstellung das Vereins Danziger Künstler in der Peinkammer

- 23 Października 1910 roku, Wystawa Związku Artystów Gdańskich w Katowni “Ausstellung das Vereins Danziger Künstler in der Peinkammer

Stadtmuseum Danzig dzisiejsze Muzeum Narodowe w Gdansku:
- w 1920 roku artystka podarowała swoje trzy prace litograficzne do Stadtmuseum. Zostały one przyjęte do znanej kolekcji Kabruna i niestety od II Wojny Światowej są zaginione.

Literatura:

"Straty wojenne Muzeum Miejskiego w Gdansku" Tom 1, (Straty w dziedzinie sztuki: malarstwa,rysunku, grafika, rzezby) Małgorzaty Danielewicz,

Poniżej jest zamieszczone zdjecie jednej z tych dotychczas nieznanych litografi „Kanzelhaus” przedstawiajaca XIX wieczny widok domu na ulicy Nonnenhof 4.

Grafika “Alt Danziger Kanzelhaus” nie ma na sobie daty zrobienia ale niemniej moge powiedzieć że Lipiec 1920 roku stanowi dla powstania tej konkretnej ryciny “terminus ante quem” – co znaczy że później niż w 1920 roku na pewno litografia ta nie powstała.

Adamdownunder - Wto Gru 24, 2013 2:07 am

Jeszcze jeden dotychczas nieznany kamieniodruk wykonany przez Clare (Klara) BREHMER z Sopotu.

Według katalogu zbiorów Stadtmuseum taka sama litografia została podarowana przez artystke w Lipcu 1920 roku i była dodana do kolekcji Augusta Kabruna. Obecnie rycina jest wliczona w straty wojenne Muzeum Narodowego w Gdańsku. :orbis_gd:
Der Neptunbrunnen in Danzig”. Litografia przedstawia widok Fontanny Neptuna z końcu XIX wieku.

Adamdownunder - Sob Lut 01, 2014 3:38 am

Cornelia Paczka (1864-1930)

Zajmowała się rzeźbiarstwem i grafiką; malarz/rysownik litograf malowała pejzaże i portrety; znana również jako Cornelia Wagner. Urodzona w Göttingen, studiowała w Berlinie pod Stauffer-Bern i w Monachium; żona Ferenca Paczka.
Litogrfia artystki do sprzedania na ebay :oops:

Adamdownunder - Wto Mar 25, 2014 1:04 pm

Dla zainteresowanych jeszcze inna litografia Corneli Paczka Wagner. "Vita beata" czyli “Błogosławione Życie” z 1895 roku.
Adamdownunder - Wto Lip 08, 2014 12:59 pm

discus napisał/a:
Ten obraz musiał zostać namalowany pod wpływem wspomnień z dzieciństwa.

Suzanne EISENDIECK (1906 Danzig - 1998 Paryż) „Plage”

Wcześniej omawiana artystka polskiego pochodzenia niestety całkowicie zapomniana w naszym kraju. Jako 12 letnia dziewczyna zaczynała i wyuczyła sie pod okiem znanego Gdańskiego artysty Fritza Augusta Pfuhle. Najczęściej malowała swoje charakterystyczne motywy malarskie z widokami osób w XIX wiecznych strojach pośród krajobrazów we Francj, Angli, Włoch i USA gdzie często przebywała. W roku 1938 Suzanne Eisendieck wyszła za mąż za innego znanego malarza imresjoniste - Dietz Edzard (1893 Bremen – 1963 Paryż).

Poniżej przedstawiam jedyny jak dotychczas i wcześniej nieznany obraz wykonany przez Suzanne Eisendieck pokazujący krajobraz z jej rodzinnej plaży Sopot w kierunku na Gdynie Orłowo. Na wzgórzu po lewej stronie widać restauracje „Höhenrestaurant Bergschloss am Menzelweg” znaną jako Górski Zameczek.

Jest bardzo duże prawdopodobieństwo że obraz olejny wykonany na płótnie został namalowany i po raz pierwszy wystawiony w londyńskiej galeri artystycznej Leicester Gallery na przełomie listopada i grudnia 1938 roku pod francuskim tytułem „Plage” (Plaża)
Obraz przedstawia samotną damę na spustoszałej plaży w Sopocie z charakterstycznymi oznaczeniami na koszach wiklinowych.

Adamdownunder - Pon Gru 01, 2014 8:49 pm

Magda von Ziegler (???? - ????) Malarka.

Mieszkała w Sopcie pod adresem Schwedenhoffstr. (ul. Dworu Szwedzkiego) dzisiejsza ul. Jagiełły.
Była członkiem zrzeszenia artystow amatorow Gdańskich „Mitgliederverzeichnis 1927 des wirtschaftlichen Verbandes bildender Künstler, Ortsgruppe Danzig”.
Figurowała w tym czasie na liście członkowskiej jako panna.

Z tego co wiem nie zachowała się żadna z jej prac artystycznych, a to ciekawe bo według załaczonego artykułu z Echa Gdańsiego jej twórczość ponoć była dosyć bogata. Wiadomo jest że brała udział w szeregu wystawach Gdańskich w latach 1905 -1928.

Adamdownunder - Wto Mar 24, 2015 10:42 am

Cytat:
Suzanne EISENDIECK (1906 Danzig - 1998 Paryż) wcześniej nadmieniona i niestety zapomniana w Polsce malarka pochodzenia polskiego.
Jestem ciekawy czy ktoś nie pokusił by sie aby jakos odnaleźć miejsce gdzie mieszkała z rodziną po urodzeniu w Gdańsku
14 Listopada 1906 roku?

Wiem już na pewno że Suzanne Eisendieck (urodzona 14 listopada 1906 Danzig – zmarła 15 czerwca 1998 Paryż) mieszkała w Danzig na ulicy – Am Holzraum 2B. lub jeśli ktoś woli Holzraum Platz 2B. :zamykamy:

Adamdownunder - Sro Mar 25, 2015 8:57 am

Martha IHLEFELD (29 Listopada 1863 Gdańsk – po 1944) Malarka. Panna, mieszkała przy Vorstädtischer Graben 23 (ul. Podwale Przedmiejskie).

Córka mistrza kowalskiego Juliusa Friedricha. Prawdopodobnie była uczennicą Wilhelma A. Stryowskiego. Jest wiadomo że w 1927 roku była aktywnym członkiem Zwiazku Artystów Amatorów „Mitgliederverzeichnis 1927 des wirtschaftlichen Verbandes bildender Kuenstler, Ortsgruppe Danzig” Brała udział w wystawach Towarzystwa Przyjaciół Sztuki organizowanych w salach Katowni .

Obrazy kobiet artystek gdańskich z lat 1850 – 1950 są bardzo rzadko spotykane i często nieznane. Ja znalazlem jedna z odbitek jej prac na starym temacie w naszym forum.


Adamdownunder - Sro Kwi 15, 2015 10:19 am

Jest to praca rysunkowa Marthy IHLEFELD wykonana w piórze i atramencie.
Wiadomo że była ona kiedyś w Stadtmuseum Danzig. Nie wiem tylko czy nadal jest w naszym Muzeum Narodowym w Gdańsku, więc jak ktoś z was je odwiedzi w najbliższym czasie to możecie mi powiedzieć czy tam dalej można ją zobaczyć.
A może ktoś z samego muzeum nam podpowie. :???:

Adamdownunder - Pon Maj 04, 2015 10:57 am

Portret Cornelia Paczka (1864-1930) wykonany okolo roku 1905 przez znanego niemieckiego artyste Max Klinger.
Adamdownunder - Wto Sie 11, 2015 11:05 am

Ciekawostka tematyczna z wizerunkiem kilku malarek - Cornelia Paczka –Wagner oraz najprawdopodobniej Margarete Windelmann.

Eine Sitzung des Berliner Frauenkomitees der Leipziger Austellung für Buchgewerbe und Graphik.

Komited wystawowy i od lewej: panna Dr. Hauff, panna z domu Knobelsdorf, panna Brim, pani Cornelia Paczka –Wagner, panna Kundt, panna Windelmann.

Adamdownunder - Nie Sie 16, 2015 8:35 am

Adamdownunder napisał/a:
Jest to praca rysunkowa Marthy IHLEFELD wykonana w piórze i atramencie.
Wiadomo że była ona kiedyś w Stadtmuseum Danzig. Nie wiem tylko czy nadal jest w naszym Muzeum Narodowym w Gdańsku, więc jak ktoś z was je odwiedzi w najbliższym czasie to możecie mi powiedzieć czy tam dalej można ją zobaczyć.
A może ktoś z samego muzeum nam podpowie. :???:


Niestety z muzeum się nikt nie odezwał :II , a za ten czas ja sam znalazłem sobie odpowiedz wiec się z wami podziele tą smutna rzeczywistością.

Niestety obraz Marthy Ihlefeld pozostaje wliczony w Straty Wojenne Muzeum Miejskiego w Gdańsku.

„Parkingang” lub „Wejście do Parku” nie miał dosyć czytelnej daty na dostempnych zdjeciach i był prawdopodobnie wykonany albo w 1909 roku albo w 1889 roku.

Ciekawe czy ktoś może przynajmniej wie do jakiego parku było to wejscie?

Adamdownunder - Sro Sie 19, 2015 1:19 pm

Mam nadzieje że to będzie dotychczas nieznana ciekawostka szczególnie dla pań o urodzonej w Gdańsku malarce.

Poniżej pare obrazów artystki Suzanne Eisendieck które znalazły się na okładkach do przedwojennych magazynów mody VOGUE. :aparat:

Ten obraz po prawej to z proponowaną wersją nowego telefonu (pewno iPhone 6) :%

Adamdownunder - Nie Sie 30, 2015 9:45 am

Suzanne Eisendieck zainteresowała się malarstwem bardzo wcześnie.
Jako 12 letnia dziewczyna zaczynała pod okiem znanego artysty Fritza August Pfuhle. W wieku 17 lat rozpoczęła dwuletią naukę w Berlińskiej Akademi Sztuk Pięknych. Będąc tam wzięła udział w grupowej wystawie 1500 obrazów z jakich tylko 9 zostało sprzedanych.

Aż trzy z nich były wykonane przez młodą Eisendieck.

Adamdownunder - Pon Paź 12, 2015 12:32 pm

Dla zainteresowanych zwolenników i przeciwników Wikipedii powstał nowy temat o urodzonej w Gdańsku malarce Suzanne Eisendieck-Edzard (1906-1998).

Jej data urodzin jest bardzo często omylnie podawana w znanych słownikach miedzynarodowych i wydawnictwach artystycznych jako rok 1908. Wnioski o stosowne poprawki zostały przedstawione do większości z tych wydawnictw.

Krótka i w pełni udokumentowana biografia artystki jest dostępna teraz dla wszystkich po Polsku
no i dla obcokrajowców odwiedzających nasze wirtualne tematy - English; - Deutsch :zarobiony:

Zbych - Pon Paź 12, 2015 6:28 pm

Jeśli chodzi o Wikipedię, to ma ona dość specyficzne podejścia do autorstwa. Można odnieść wrażenie, że autorem obrazów jest niejaki AKresearch "AKresearch - Praca własna". Jakby wykonawca fotografii czyjegoś dzieła był istotniejszy od autora tego dzieła. Dla przypomnienia: kopia dzieła dwuwymiarowego wykonana za pomocą urządzenia do kopiowania (np. skanera) nie jest uważna za dzieło przez prawo większości państw europejskich, a pomijając Wielką Brytanię dotyczy to także kopii wykonanych aparatem fotograficznym.

Znalazłem stronę aukcyjną z obrazami Zuzanny, tutaj. Wiele obrazów i przykład mylnej daty urodzenia, o czym wspomniał Adamdownunder.
Inne strony z obrazami artystki:
liveinternet.ru (duże)
arcadja.com
niektóre się powtarzają.

Adamdownunder - Pon Paź 12, 2015 9:44 pm

Cytat:

Jeśli chodzi o Wikipedię, to ma ona dość specyficzne podejścia do autorstwa. Można odnieść wrażenie, że autorem obrazów jest niejaki AKresearch "AKresearch - Praca własna". Jakby wykonawca fotografii czyjegoś dzieła był istotniejszy od autora tego dzieła. Dla przypomnienia: kopia dzieła dwuwymiarowego wykonana za pomocą urządzenia do kopiowania (np. skanera) nie jest uważna za dzieło przez prawo większości państw europejskich, a pomijając Wielką Brytanię dotyczy to także kopii wykonanych aparatem fotograficznym.

W tym przypadku jest troszeczke inaczej. :ok:

„AKresearch” posiada pozwolenia obecnego właściciela prac autorskich Suzanne Eisendieck na umieszczenie pokazanych zdjęć obrazów artystki w stronach biograficznych Wikipedii.

Zbych - Pon Paź 12, 2015 11:02 pm

Adamdownunder napisał/a:
„AKresearch” posiada pozwolenia obecnego właściciela prac autorskich Suzanne Eisendieck na umieszczenie pokazanych zdjęć obrazów artystki w stronach biograficznych Wikipedii.

Nie czepiam się pozwolenia, lecz traktowania wykonawcy fotograficznej reprodukcji jak autora. Pozwolenie właściciela praw autorskich nie powoduje, że wykonanie fotografii czyjegoś dzieła staje się nowym dziełem, nawet pochodnym. Wyjątkiem jest Wielka Brytania, ale nie z powodu pozwolenia.

Adamdownunder - Wto Paź 13, 2015 7:48 am

Zbych napisał/a:
Nie czepiam się pozwolenia, lecz traktowania wykonawcy fotograficznej reprodukcji jak autora.

Wszystkie zdjęcia na stronach Suzanne Eisendieck zostały dodane na podstawie obowiązujacych przepisów wymagajacych zgody na tego typu publikację. Pozwolenie na wykorzystanie tych prac zostało zarchiwizowane w systemie Wikimedia OTRS.
Fotografie dodane jako "AKresearch - Praca własna"- posiadają wymaganych zezwolenia i dlatego mogą być i są pokazane na Wikipidia. Prace własne bez stosownych pozwoleń są zawsze usówane z Wikipedii.

Autorem zaprezentowanych prac artystycznych na przedstawionych zdjęciach jest niezaprzeczalnie Suzanne Eisendieck. Celem ich przedstawienia nie jest łamanie przepisów ale urozmaicenie zaprojektowanej strony Wikipedii o kilka dzieł malarskich zapomnianej w naszym kraju artystki - urodzonej w Gdańsku. :co_jest:

Zbych - Wto Paź 13, 2015 5:43 pm

Naprawdę nie rozumiesz, o co tu chodzi?
Przyjmij do wiadomości że:
1. To co napisałem nie jest atakiem na osobę, która wstawiła te fotograficzne reprodukcje obrazów Suzanne Eisendieck do Wikipedii, czyli AKresearch, nawet jeżeli to Twoje wikipedystyczne pseudo, lecz sprzeciw wobec użycia nieodpowiednich określeń.
2. Nie twierdziłem, że reprodukcje zostały dodane w niezgodzie z przepisami.
3. Nie czepiam się kwestii pozwolenia, więc i zarchiwizowanie tego pozwolenia nie jest tu istotne.
4. Nie twierdziłem, że celem umieszczenia reprodukcji fotograficznych na Wikipedii jest łamanie przepisów.
5. Ale nie zgadzam się, aby termin autor był powiązany z wykonawcą reprodukcji.
6. Ani, żeby jako źródło był podany termin "praca własna", bo w tym przypadku źródłem pliku graficznego jest konkretny, zazwyczaj zatytułowany obraz, konkretnego autora (tutaj Suzanne Eisendieck), znajdujący się w konkretnym miejscu i należący do konkretnego właściciela.
Jeżeli reprodukcja czyjegoś dzieła ma podany termin praca własna jako źródło, to użycie klawiszy Ctrl-C, później Ctrl-V, oczywiście za pozwoleniem, też zapewne będzie mogło być określone jako praca własna i dziełem będzie wiekopomnym również.

Adamdownunder - Pon Paź 19, 2015 10:06 am

Tym razem mam nadzieje że bez kontrowersji inna ciekawostka malarska ściągnięta prosto ze starej aukcji w ebay, ale związana z tym skromnym tematem okresem i miejscem wykonania obrazu.

Obraz malarki Clara von Kafe lub Hafe podpisany datą "Zoppot 1898"

Adamdownunder - Sro Lis 25, 2015 11:02 am

Bardzo ciekawy obraz artystki z Gdańska był na sprzedaż na aukcji w USA. Postanowiłem go wam zaprezentować jako ciekawostka bo jest bardzo interesujący i pasuje do tego tematu.

Martha Ann Towne Ransom (1831-1903) obraz olejny na płótnie 75cm x 121cm namalowany w drugiej połowie XIX wieku około 1865-70 roku. Według informacji zaprezentowanej do aukcji przez rodzinę, artystka mieszkała w Danzig przez szesnaście lat.

Adamdownunder - Wto Gru 22, 2015 10:49 am

Lucia Steigerwald (ur. 22 styczeń 1913 r. w Łodzi; zm. 17 sierpnia 1995 r. w Hanowerze) – malarka i rzeźbiarka.

Tytul pracy: "Danziger Weihnacht"
Typ: Linoryt
Material: papier/kartka okolicznościowa (składana)
Wymiary złożonego arkusza: 105mm x 148mm
Wymiary linorytu: 95mm x 140mm
Data nadania: 1957



Linoryt jest wypisany drukiem maszynowym przez wysyłajacego do odbiorcy:

"... Nebenstehender Linoliumschnitt ist von einer Danzigerin gefertigt, die eine Schülerin von Prof. Pfuhle ist: es führt uns ein wenig in unsere geliebte Heimat, in der gerade zu Weihnachten unsere Gedanken sind.
Weihnachten 1957
"

Adamdownunder - Pią Sty 15, 2016 12:53 pm

Suzanne Eisendieck (1906-1998)

Jak macie pare minut czasu i was to ciekawi to znalazłem strone internetową na „YouTube” z wieloma obrazami artystki pokazanymi w 9-cio minutowj migawce odzwierciedlającej wszechstronność tej urodzonej w Gdańsku malarki: :arrow: tutaj

Niestety nie wszystkie pokazane obrazy na video są autentycznie i wykonanane przez Suzanne Eisendieck.

Adamdownunder - Sob Sty 23, 2016 10:57 am

Suzanne Eisendieck z meżem Dietz Edzard w swoim warsztacie malarskim w Paryżu. Zdjęcie wykonane w około roku 1950.
Adamdownunder - Pon Lut 13, 2017 3:23 am

Felicitas Wild (urodzona w 1914 roku w Gdańsku zmarła 03.12.2010 Idar-Oberstein w Niemczech).

Studiowała grafikę w Berlinie. Pod koniec II wojny światowej wróciła do starego domu w Gdańsku skąd potem wypłynela statkiem do Danii. Na stałe osiedliła się po wojnie w Niemczech gdzie umarła w domu opieki.



“Wymarzona podróż do Danzig”
Gra planszowa w kości, narysowana przez Felicitas Wild z grafika na okładce zrobiona przez Erich Scholtis.

Gra została prawdopodobnie wydana w latach 1930-tych przez firme Rucks&Co GmbH Kiel.

princessita - Pon Lut 13, 2017 11:32 pm

O, to kolejna gra planszowa z Gdańskiem, mogliby ją wydrukowac.
Adamdownunder - Nie Cze 18, 2017 3:18 pm

princessita napisał/a:
A mnie sie wydaje ze jednak drugi czlon nazwiska jest pomylka, obrazy podpisywala jako Aronssohn a nie jako Aronssohn - Danzig. Ja przynajmniej widzialam tylko dwa jej obrazy i na tym opieram tylko moje przypuszczenia. Spotkalam sie z tym ze okresla sie ja jako malarke dunska ale tez niemiecka. W owym katalogu strat muzealnych jest wymieniona i podaja, ze swoje obrazy podarowala Muzeum Miejskiemu.

Jest jeszcze jedan obraz tym razem na ebay z podpisem Marta Aronson-Danzig :arrow: KLIK
Najprawdopodobniej dwie inne artystki z podobnym nazwiskiem i odmiennymi podpisami.

Adamdownunder - Wto Sie 29, 2017 1:18 pm

Bogato ilustrowana francuska monografia artystki “Suzanne Eisendieck Peintures Récentes”, z przedmową Waldemara George wydana w 1967 roku.

Jest to jedyna i praktycznie już nie osiągalna książka przedstawiająca malarstwo artystki.

Adamdownunder - Pią Gru 08, 2017 3:55 pm

Firma Donald Art Company była najbardziej popularnym wydawnictwem artystycznym XX wieku w USA i wydawała druki artystyczne europejskich mistrzów oraz setki współczesnych artystów tamtych czasów. Sprzedawała ona w swoim czasie miliony odbitek różnych rozmiarów jako papierowe reprodukcje często przyklejone do tektury na zamówienia w punktach sprzedaży detalicznej i hurtowej, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również na całym świecie.

Doskonałym przykładem tego typu obiektu, z połowy lat 1950-tych wyprodukowanego przez Donald Art Company, może być papierowa odbitka obrazu artystki urodzonej w Gdańsku - Suzanne Eisendieck pod tytułem “Nicole et Nicolette”



Ich litografie są dosyć łatwe do rozpoznania, ponieważ najczęściej były podpisywane pełną nazwą (Donald Art Co.) lub skrótem tej nazwy: D.A.C., NY. Bardziej wartościowe obrazy były czasami drukowane na teksturowanych powierzchniach, co sprawiało że pozornie wyglądały jak prewdziwe dzieła sztuki.

Poniżej dla zainteresowanych przedstawiam prawdopodobnie największą reprodukcję “Litho print” na lnie. Wymiary samego okienka tego obiektu są dosyć imponujące i mają aż 60,5cm x 46cm. Na płycie samej litografi jest umiesczony znak firmowy © D.A.C., NY.

Ciekawostką w tym przypadku jest jednak inna lokalizacja podpisu artystki, oraz zmniejszone gabaryty orginalnego widoku. Najprawdopodobnie zrobiono tak dla potrzeb wymaganych rozmiarów całości zaprezentowanego obrazu i artystka ponownie podpisała orginał do tej zmodyfikowanej reprodukcji.

Adamdownunder - Wto Wrz 03, 2019 12:12 pm

Przedstawiony obrazek był najprawdopodobniej narysowany pod koniec XIX lub na poczatku XX wieku.

Czy ktoś potrafi mi wskazać gdzie nad morzem w Gdańsku lub w Sopocie mogła znajdować się tego typu wieża obserwacyjna z przylegającym budynkiem?


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group