Dawny Gdańsk

Żuławy, Kaszuby, Kociewie i inne miejsca bliższe lub dalsze - kamień z Mikoszewa

Mikołaj - Czw Mar 11, 2004 1:26 am
Temat postu: kamień z Mikoszewa
Miałem pewne problemy z przeczytaniem kilku liter, ale dzięki Pumeksowi i dobrej mapie teraz już wszystko jest jasne:
Prinz Albrechts Hohe 30.08.1890

Mikołaj - Czw Mar 11, 2004 1:58 am

a oto nasz bohater - Prinz Albrecht von Preusse, Regent von Braunschweig na pierwszym zgromadzeniu Reichstagu po wstąpieniu na tron Kaisera Wilhelma II 25 czerwca 1888 r.
villaoliva - Pią Maj 19, 2006 3:50 am

Na aukcji internetowej pojawiło sie stare zdjęcie tego miejsca.
aldex - Sro Lis 29, 2006 2:35 pm

Interesuje sie historia Mikoszewa, niegdys Nickelswalde. Skąd takie ciekawe zdjęcia?? Chce utworzyc kolekcje historycznych zdjec tego miejsca. Jesli mozecie mi pomoc, to bardzo prosze :)
Mikołaj - Sro Lis 29, 2006 4:44 pm

niewiele, ale coś tam się jeszcze znalazło :D
najlepiej wpisz mikoszew* do naszej :arrow: wyszukiwarki





villaoliva - Sro Lis 29, 2006 6:20 pm

Schody, schody, schody.... :==
aldex - Sro Lis 29, 2006 8:23 pm

Dzieki za fotki! Szukałam tez na ebayu i allegro ale ana nic nie natrafilam. Jakby ktos wpadł na ślad starych zdjec z Nickelswalde to chętnie bym je zobaczyła.
Tiegenhof - Wto Gru 19, 2006 4:43 am

Ale tu pełno moich widokówek :D
Mikołaj - Wto Gru 19, 2006 11:27 am

W takim razie będziemy badzo wdzięczni za lepsze skany, bo te pochodzą z aukcji. :OO
Tiegenhof - Pią Gru 22, 2006 2:50 pm

Mikołaj napisał/a:
W takim razie będziemy badzo wdzięczni za lepsze skany, bo te pochodzą z aukcji. :OO

A oto te skany:










:mrgreen:

:co_jest:

Tiegenhof - Pią Gru 22, 2006 2:59 pm

Jeszcze coś dorzucę...
ale ta kartka nie jest już moja. :wink:



:^^

villaoliva - Pią Gru 22, 2006 3:00 pm

:== Przepiękne!
aldex - Pią Gru 22, 2006 7:02 pm

Fantastyczne zdjęcia! A ta ostatnia pocztówka jest super!!! Moje zbiory są może trochę mniej imponujące, ale tez się nimi podzielę!
Mikołaj - Pią Gru 22, 2006 10:29 pm

dzię-ku-je-my!
seestrasse - Sob Gru 23, 2006 1:41 am

zdjęcia kolejowe to oczywiście książka Pokropińskiego? dobrze byłoby podać żródło :glina:
Rysiek - Nie Gru 24, 2006 12:04 pm

1. A czy te schody prowadzą do kamienia upamiętniającego Prinza Albrechtsa?
2. Czy te schodki jeszcze istnieją? Może ma ktoś fotkę jak one obecnie wyglądają?

aldex - Nie Gru 24, 2006 3:43 pm

Te schody prowadziły niegdyś do wspomnianego kamienia, niestety nie pozostało po nich właściwie nic... Na górze pozostał jedynie postument, na którym stał kamień, a w miejscu gdzie były schody jest olbrzymia wyrwa.
Mikołaj - Nie Gru 24, 2006 4:44 pm

Cytat:
pozostał jedynie postument, na którym stał kamień

chcesz powiedzieć, że nie ma już kamienia? mówisz o tym stojącym przy ulicy, ktory jest na zdjęciu na pierwszej stronie?

aldex - Nie Gru 24, 2006 11:54 pm

Kamień jest, stoi przy ulicy tak jak piszesz, ale chodziło mi o to, że nie stoi już na górze. Tam został tylko postument.
Rysiek - Sro Gru 27, 2006 9:21 pm

Budynek stacji Mikoszewo, stoi przy wjeździe do miejscowości od strony Żuławek-Przemysławia, a obecnie wygląda tak:



Niestety nie złapałem perspektywy zdjęcia, które jest powyżej w poście

Tiegenhof - Sro Gru 27, 2006 10:35 pm

Jak tak, no to ja dołożę coś swojego... :D

Zdjęcie robione ubiegłego lata...


Rysiek - Sro Gru 27, 2006 10:52 pm

Ha.... no z tej strony budynku to nigdy nie byłem :oops:
Tiegenhof - Sro Gru 27, 2006 10:56 pm

Rysiek napisał/a:
Ha.... no z tej strony budynku to nigdy nie byłem :oops:

To znaczy, że ciuchcią z Mikoszewa nie jechałeś! :%
Powinieneś się wstydzić! :D

aldex - Czw Gru 28, 2006 9:04 pm

A oto stare zdjęcie z prac przy przekopie Wisły w zestawieniu z teraźniejszością...
nad stawem - Pon Kwi 30, 2007 10:05 pm

aldex napisał/a:
Fantastyczne zdjęcia! A ta ostatnia pocztówka jest super!!! Moje zbiory są może trochę mniej imponujące, ale tez się nimi podzielę!


tu widać prom kolejowy w Nickelswalde z Twoich zbiorow



a te dwa zdjęcia znalazłem kiedyś w necie i podejżenie moje wydaje mi się być słuszne
że to jest Nikelswalde 1945 rok .




dandola - Pon Sty 25, 2010 6:59 pm

Nickelswalde - Kaufhaus F. Folchert und Totalansicht
dandola - Sob Lis 19, 2011 8:45 pm

oraz wieś od strony wału.Według opisu po prawej stronie pastwisko należące niegdyś do Mittrichsa i dalej stodoła i dom Boettchersa.Oj rozwalony ten mikoszewski temat. Proponowałbym zmienić tytuł na "Mikoszewo / Nickelswalde". Ale trudno. Miejscowy Landschulheim (kto potrafi to objaśnić) należący do wrzeszczańskiego Conradinum i grusówka zbiory własne). Poza tym strona tytułowa rękopiśmiennej mikoszewskiej kroniczki z unikatowymi zdjęciami i rysunkami (mogę przesłać zainteresowanym wraz z inną pracą tego autora na temat mikoszewskich dzwonów). Przedstawiam podcień mikoszewski (najprawdopodobniej nieistniejący) i 99 stopni prowadzących do obelisku wg stanu pierwotnego.oraz wieś od strony wału.Według opisu po prawej stronie pastwisko należące niegdyś do Mittrichsa i dalej stodoła i dom Boettchersa.
Dostojny Wieśniak - Sob Lis 19, 2011 11:30 pm

Coś mi się zdaje, ze twój budynek stoi do dzisiaj. :wink: Sprawdzę to.
dandola - Nie Lis 20, 2011 6:59 pm

nad stawem napisał/a:
aldex napisał/a:
Fantastyczne zdjęcia! A ta ostatnia pocztówka jest super!!! Moje zbiory są może trochę mniej imponujące, ale tez się nimi podzielę!


tu widać prom kolejowy w Nickelswalde z Twoich zbiorow

Obrazek

a te dwa zdjęcia znalazłem kiedyś w necie i podejżenie moje wydaje mi się być słuszne
że to jest Nikelswalde 1945 rok .

Obrazek

Obrazek


Według moich informacji to rok 1942

Dostojny Wieśniak - Sro Sty 04, 2012 2:46 am

Pokazany przez Dandolę na zdjęciu :arrow: "landschulheim_nickelswalde.jpg", budynek ma się całkiem dobrze. Przez ponad dwadzieścia lat, kąpieliska większej części Mierzei były zamknięte z przyczyn sanitarnych. Upiorne inwestycje epoki gierkowskiej, nie miały więc większego sensu. Teraz zmienia się to niestety.
No ale póki co drewniana konstrukcja stoi. Nie chroniona żadnym prawem, wcześniej czy później zniknie. A szkoda. Bo niewiele tego typu obiektów zachowało się na tym terenie. A tu mamy wszystko z epoki - od okuć po dachówkę. Wnętrza modernizowane, bo to dzisiaj czynny ośrodek wypoczynkowy.
Więcej nawet. Zachował się też drewniany domek kogoś, kto niegdyś dozorował / zarządzał tym miejscem. Jak się zdaje przetrwała też część posadzonych wówczas drzew...

Miro - Sro Paź 18, 2023 9:52 am

Wzgórze Alberta (Prinz Albrechts Höhe) w Mikoszewie na starym zdjęciu.

Miro

Spacerowicz - Sro Paź 18, 2023 9:20 pm

Wzgórze Albrechta

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group