Dawny Gdańsk

Gdańszczanie - choćby duchem - Nataniel Mateusz Wolf

Miro - Pią Mar 22, 2013 11:23 am
Temat postu: Nataniel Mateusz Wolf
Pod koniec XVII w na Biskupiej Górce Bastionie Ostroróg powstało obserwatorium astronomiczne Nataniela Mateusza Wolfa.
Tak pisze o nim Andrzej Januszajtis.

Cytat:
Świetnie wyposażone obserwatorium astronomiczne
Innym sławnym człowiekiem, związanym z Biskupią Górką, był Nataniel Mateusz Wolf (1724–1784). Urodzony w Chojnicach studiował medycynę. Przez dłuższy czas był lekarzem nadwornym księcia Adama Czartoryskiego, po czym osiadł w Tczewie, a gdy w I rozbiorze zajęligo Prusacy, przeniósł się do polskiego jeszcze Gdańska, gdzie wstąpił do sławnego Towarzystwa Przyrodniczego. Pasją Wolfa była astronomia. Z jego inicjatywy i na jego koszt powstało świetnie wyposażone obserwatorium astronomiczne na wykupionym przez Towarzystwo terenie na Biskupiej Górce. Prowadził w nim obserwacje do śmierci, przed którą utworzył fundusz na dalszą działalność. Pochowano go na bastionie Ostroróg, obok obserwatorium, które stworzył. Obserwatorium stało tu do roku 1813, w którym broniący miasta przeciwko Rosjanom gen. Rapp kazał je rozebrać. Grób, odnowiony przez Towarzystwo w 1876 r., przetrwał do ostatniej wojny. Nie wiem, czy są po nim jakieś ślady, ale warto ich poszukać i – niezależnie od wyniku – godnie upamiętnić to miejsce.


A tak wyglądało to obserwatorium .

Miro

Miro - Pon Kwi 08, 2013 11:39 am

Nataniel Mateusz Wolf na rysunku , Matthäusa Deischa.

Miro

pumeks - Wto Lis 25, 2014 11:53 am

http://www.e-pics.ethz.ch...40-PL_3343.html
Cytat:
Iconographia Observatorii Gedanensis
Abbildungen der Sternwarte in Danzig: Grundriss, Aufriss und Durchschnitt. Geschenkt von Professor Wolf.
Creation Date: 1784
Creator: Wolf, Johann Rudolf, 1816-1893 (Sammler)

Ze strony można pobrać plik w dużej rozdzielczości.

Forum-Radunia - Sob Lut 18, 2017 10:59 pm

No właśnie... Na Biskupiej jest jego grób, ale nie wiadomo gdzie, ktoś może ma jakieś informacje, gdzie ten grób był zlokalizowany ?
princessita - Sob Lut 18, 2017 11:24 pm

Cytuję za J. Schopenhauer Gdańskie wspomnienia młodości, Gdańsk, 1959,s. 80:

Na podstawie rozporządzenia, wyrażonego w testamencie, pochowano go, w myśl jego zlecenia, na Górze Biskupiej, najwyższym wzniesieniu w pobliżu miasta, w grobie, który na własnych oczach kazał wykopac tuż obok obserwatorium astromomicznego, gdzie przywykł spędzac jasne noce na przyglądaniu sie gwiazdom. (...). Po upływie stu lat, w rocznicę jego śmierci, miał byc jego grób otwarty i zbadany. Tak nakazywał w testamencie. ale zanim połowa tego czasu upłyneła, nie można było znaleźc tego grobu. Dwukrotne oblężenie mego nieszczęśliwiego miasta zniszczyło tam wszystko, a z obserwatorium i innych ówczesnych zabudowań nie pozostał kamień na kamieniu, rozwiały się jak plewy na wietrze.
W przypisie: Mimo oblężenia miasta w 1813 roku i zniszczenia obserwatorium, wbrew temu co pisze autorka, grób ocalał, jak również postawiony na nim pomnik. W r. 1869 w myśl testamentu, grób otwarto, a Gdańskie Towarzystwo Przyrodnicze kazało zbudowac nowy na tymże miejscu.

Adamdownunder - Nie Lut 19, 2017 9:56 am

Forum-Radunia napisał/a:
Na Biskupiej jest jego grób, ale nie wiadomo gdzie, ktoś może ma jakieś informacje, gdzie ten grób był zlokalizowany ?

Z tego co już kiedyś wyczytałem to ta tajemnica chyba została odkryta :arrow: KLIK

Fort - Nie Lip 08, 2018 9:33 pm

nie została.
Fort - Nie Lip 08, 2018 9:49 pm

Te dwa plany obserwatorium znacząco się między sobą różnią.

Który z nich jest prawdziwy a który jedynie projektem ?

Osobiście uważam, że pierwszy zamieszczony tu plan jest ewolucją, rozbudowaną wersją pierwotnego obserwatorium, uszkodzonego przez działania wojenne roku 1807. Napoleon miał ponoć sypnąć na remont groszem ...czy też guldenem... : ), uznając pretensje ówczesnego rezydenta obserwatorium, następcy Wolfa.

.

Krzysztof - Wto Gru 03, 2019 4:44 pm

Stowarzyszenie Biskupia Górka poinformowało o odnalezieniu grobu Nataniela Wolfa
https://www.gdansk.pl/wia...g6gE0yrYgGaq8uI


pumeks - Wto Gru 03, 2019 5:49 pm

Szczerze mówiąc, wiedziałem o poszukiwaniach, ale nie wierzyłem, że się uda.
Serdeczne gratulacje!
W artykule widzę nazwiska co najmniej dwóch zarejestrowanych użytkowników Forum Dawny Gdańsk, ale nie wiem, czy mogę podawać ich nicki. W każdym razie gratuluję wielkiego sukcesu! :==

Adamdownunder - Wto Gru 03, 2019 6:59 pm

Wspaniała wiadomość pod koniec roku, zanim jeszcze spadnie pierwszy śnieg.

Serdecznie gratuluję wszystkim odkrywcą i walantariuszom Stowarzyszenia Biskupiej Górki!!! :== :== :==

princessita - Wto Gru 03, 2019 11:10 pm

Gratulacje. :szczena:
Wolfa pamiętam ze wspomnień Schopenhauer, jego metoda szczepienia na ospę robi wrażenie.
Ta płyta nie jest z XIX wieku?

Dana - Sro Gru 11, 2019 9:58 am

Tak wygląda napis z tłumaczeniem. Czyli tablicę zamontowano w 1884 roku.
Fort - Nie Gru 15, 2019 1:29 pm

Nataniel Mateusz Wolf - na portrecie mojego autorstwa. Portret ten tworzyłem w ubiegłym 2018 roku na podstawie jedynego znanego, pośmiertnego portretu z roku 1785. Trwało to wiele miesięcy, ponieważ stworzenie zupełnie nowego, zaledwie drugiego w historii portretu człowieka o tak szczególnej fizjonomii było naprawdę dużym wyzwaniem, któremu mam nadzieję, podołałem.
pumeks - Pon Gru 16, 2019 11:53 am

Wolf jak żywy :==
Fort - Pon Gru 16, 2019 12:59 pm

pumeks napisał/a:
Wolf jak żywy :==

Dzięki Pumeks, ucieszyłeś mnie, twoją ocenę cenię sobie szczególnie.

Fort - Pon Gru 16, 2019 2:18 pm

Mikołaj Kopernik - portret jakiego być może nie znacie. Spytacie, dlaczego go tu zamieszczam? Otóż dokładnie ten namalowany na desce portret należał do Nataniela Wolfa i znajdował się za jego życia w jego dostrzegalni gwiazd na Biskupiej Górce. Portret ten trafił w czasie II wojny do muzeum w Poznaniu. Ostatni raz widziano go podczas rabunkowej wywózki przez Niemców na zachód. Znajduje się na oficjalnej, polskiej liście Dziedzictwa Utraconego. Ta barwna (!) fotografia została wykonana jeszcze w czasie II Wojny w Królewcu.
Adamdownunder - Pon Gru 16, 2019 9:38 pm

Fort napisał/a:
Mikołaj Kopernik - portret jakiego być może nie znacie. Spytacie, dlaczego go tu zamieszczam? Otóż dokładnie ten namalowany na desce portret należał do Nataniela Wolfa i znajdował się za jego życia w jego dostrzegalni gwiazd na Biskupiej Górce.

Nie wiedziałem że ten portret był własnością naszego astronoma.

Pozwolę sobie jednak przy okazji wrócić do poprzedniej strony obecnego tematu.

Krytykiem sztuki to nie jestem ale mam nadzieję, że przynajmniej troszeczkę mam oko na tego typu obiekty.
Patrząc tylko na fotografie tego namalowanego przez Pana portretu Nataniela Mateusza Wolfa, skłonny jestem wyrazić moją skromną i prawdopodobnie nic nie znacząca opinię.
Prawdziwą sztuką jest namalowanie klasycznego XVIII wiecznego portretu człowieka w XXI wieku, z dala od wszystkich dużo późniejszych artystycznych izmów.

Gratuluję bo to prawdziwie Dzieło Sztuki!

Fort - Pon Gru 16, 2019 10:07 pm

Dzięki Adamdownunder.

Zadanie stworzenia zupełnie nowego portretu Nataniela Wolfa, jakie sobie w zeszłym roku postawiłem, było tyle ryzykowne, co szalone. Temat podejmowałem i odkładałem w 2018 roku wielokrotnie, na kolejne miesiące. Uchwycenie podobieństwa przy tak odmiennym punkcie widzenia - profilu, graniczyło z cudem. Kolejne próby były niezadowalające i zniechęcały do kontynuowanie prac. Nadszedł jednak w końcu moment, w którym szczerze uśmiechnąłem się do "mojego" Nataniela i stwierdziłem... "jesteś". No i jest. I niech już z nami pozostanie. Odnalezienie pomnika na BG jest wydarzeniem wielce oczekiwanym, historycznym i zasługuje na takie uczczenie. Dodam tylko, że w moich planach portret ten jest pierwszym etapem tworzenia większego dzieła. Wasze pozytywne opinie co do podobieństwa dodają mi pewności, że warto, że nie pobłądziłem.

Fort - Pon Gru 16, 2019 10:23 pm

Adamdownunder napisał/a:
Fort napisał/a:
Mikołaj Kopernik - portret jakiego być może nie znacie. Spytacie, dlaczego go tu zamieszczam? Otóż dokładnie ten namalowany na desce portret należał do Nataniela Wolfa i znajdował się za jego życia w jego dostrzegalni gwiazd na Biskupiej Górce.

Nie wiedziałem że ten portret był własnością naszego astronoma.

Pozwolę sobie jednak przy okazji wrócić do poprzedniej strony obecnego tematu.

Krytykiem sztuki to nie jestem ale mam nadzieję, że przynajmniej troszeczkę mam oko na tego typu obiekty.
Patrząc tylko na fotografie tego namalowanego przez Pana portretu Nataniela Mateusza Wolfa, skłonny jestem wyrazić moją skromną i prawdopodobnie nic nie znacząca opinię.
Prawdziwą sztuką jest namalowanie klasycznego XVIII wiecznego portretu człowieka w XXI wieku, z dala od wszystkich dużo późniejszych artystycznych izmów.

Gratuluję bo to prawdziwie Dzieło Sztuki!

Od lat jestem wielkim fanem Daniela Chodowieckiego. Możliwe, że to mogło mi trochę pomóc. Jako ciekawostkę dodam, że Panowie Chodowiecki, Wolf i Deisch znali się i spotykali. Udało mi się to bezsprzecznie ustalić.

Galadhorn - Wto Gru 17, 2019 11:12 pm

Wspaniały Wolf :== , poruszająca historia Kopernika! Dziękuję. Ależ bym chciał, żeby udało się zdobyć jakąś wskazówkę, jak mogli wyglądać moi gdańscy Tolkienowie, którzy ok. 1770 znaleźli się w Londynie
Fort - Nie Gru 29, 2019 8:35 pm

Galadhorn napisał/a:
Wspaniały Wolf :== , poruszająca historia Kopernika! Dziękuję. Ależ bym chciał, żeby udało się zdobyć jakąś wskazówkę, jak mogli wyglądać moi gdańscy Tolkienowie, którzy ok. 1770 znaleźli się w Londynie


dostarcz wskazówkę, a stworzę portret Tolkiena, jakiego odnalazłeś...

Dana - Pią Mar 11, 2022 2:03 pm

Portret Kopernika Wolf otrzymał w spadku po Aleksym Husarzewskim (zm. 1782), ostatnim komisarzu generalnym króla polskiego w Gdańsku. Cieszył się nim tylko dwa lata (zm. 1784). Po śmierci Wolfa portret wisiał w siedzibie Towarzystwa Przyrodniczego, a po II w.św. zaginął https://muzeumutracone.pl/kolekcje/portret-mikolaja-kopernika/?fbclid=IwAR1RKNcQORop2Bt8j_zrMrG4K_haXRFhvGGIXX0ssHXe2Rt1oh5yeN73qMM
Ale, ale... Wolf dużo wcześniej (mając obiecany w przyszłości) kazał zrobić kopię portretu i 07.04.1776 roku wysłał go do Londynu, do Royal Society, w dowód oddania i przywiązania :D i ta kopia nadal tam jest :huuurra: https://pictures.royalsociety.org/image-rs-9669


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group