Dawny Gdańsk

Sprawy techniczne - Czysto techniczne pytanie: skan, konwersja, itp, itd,...?

moder111de - Sro Lip 04, 2012 7:14 am
Temat postu: Czysto techniczne pytanie: skan, konwersja, itp, itd,...?
"Odkrylem" moje/rodzinne archiwum zdjec na papierze, negatywow, pozytywow i klisz szklanych sprzed parudziesieciu lat. Jest tego mnostwo; czesto zakurzone, zabrudzone, i papier, i tasmy, i klisze szklane.
Jestem przekonany, ze oprocz czysto rodzinnych zdjec, moga sie tam znalezc interesujace obrazki ze starszego lub "mlodszego" Gdanska, stad moja smialosc, aby pytac szanowne zgromadzenie.

1. Kto moze udzielic informacji, jak oczyscic ten caly zbior wlasnorecznie i wolniutko w domu?
Myslalem, ze dla archiwow, bibliotek, muzeow itp szanownych instytucji - to male piwo, ale
raczej splawiano mnie i odsylano do jakiejs firmy w Poznaniu.
2. Jak w praktyczny i niezbyt czasochlonny sposob przeniesc to wszystko na komputer?
Rozumiem, ze zdjecia na papierze moznaby zeskanowac, ale co z negatywami i pozytywami? Co
z plytami szklanymi? Czym to robic?
3. Jak "przerobic" negatyw na pozytyw, zeby to jakos wygladalo?

"Strzelilem" pare zdjec na papierze dosc dobrym aparatem cyfrowym. Wyszlo calkiem niezle, ale traci sie niestety na jakosci, jasnosci, barwie, itd.

Poradzcie, albo skierujcie, zeby poczytac i sie oswietlic.

EwkaW - Sro Lip 04, 2012 1:39 pm

Niewiele wiem, ale co wiem to napiszę, bo sama od dłuższego czasu walczę z rodzinnym archiwum.
Co do pozytywów na papierze, to oczywiście zeskanować, a ewentualne uszkodzenia i zabrudzenia, których nie da się delikatnie zetrzeć, zlikwidować na skanach przy użyciu któregoś z programów do obróbki zdjęć, np. Photoshopa. Dla osoby nie trudniącej się tym zawodowo to dosyć żmudne zajęcie , ale warto, szczególnie jeśli ma się do czynienia z czymś wartościowym. No i przy okazji jest to archiwizacja na dysku.
Co do negatywów, to są dosyć powszechnie używane skanery, które oprócz normalnego skanowania potrafią również z negatywu zeskanować pozytyw. Znam takich, którzy kupili taki skaner na Allegro, zrobili akcję skanowania archiwum rodzinnego, a potem go prawie bez straty odsprzedali.
Co zaś do porad ogólniejszych, to ja starałabym się dotrzeć do pana Stefana Figlarowicza, byłego wieloletniego szefa Gdańskiej Galerii Fotografii, będącej oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku. Galeria mieści się na rogu ulic Grobla I i Św. Ducha, vis a vis Kaplicy Królewskiej. To wielki znawca i pasjonat fotografii, także archiwalnej, który z cała pewnością zna wszelkie tajniki ratowania starych zdjęć. Namiarów na niego nie mam, nie znam go też osobiście, ale wiem że to miły i przystępny człowiek :)

ruda - Sro Lip 04, 2012 3:52 pm

EwkaW napisał/a:
Photoshopa.

Polecałabym GIMPa, bardzo ładnie pracuje i jest legalny, darmowy. :zgooda:

bassa - Pon Lip 09, 2012 12:05 pm

Aaa!
Nareszcie wątek, o który płaczę od 2005 roku...
uwiązana do wora (!) znikających w oczach klisz wrzeszczańsko - politechnicznych oraz dwóch skrzyń papieru, map, fot itp..

Bardzo mi pomógł i poradził- Czesiek, jest na forum... wpadał, załatwił skaner do klisz, ustawiał i w ogóle-ratował co się dało.
O ratowaniu map i starej fotki- to miała się Ruda wypowiedzieć -a także o konserwacji i oprawie dwóch akwareli z 1934 roku!
EwkaW- jest kontakt domowy do pana Figlarowicza ale raczej już nie przez Galerię... służę na privie. ew hasło w google galeria 403 , polecam!

EwkaW - Czw Lip 12, 2012 9:54 pm

bassa napisał/a:
EwkaW- jest kontakt domowy do pana Figlarowicza

Dzięki basso, ale to moder111de szukał rady i pomocy, a mnie pan Figlarowicz wydał się najodpowiedniejszą osobą do ich udzielenia :)
Moder111de jakoś zamilkł, ale są przecież wakacje. Na pewno wróci do tego wątku...

A tak przy okazji - masz rację, ten wątek wielu z nas może pomóc w walce :wink: z domowymi archiwami, dobrze że się rozpoczął.

moder111de - Sob Lip 14, 2012 9:18 am

Dzieki Sz. Paniom za porady, ale jestem na drugim koncu swiata i zajme sie wszystkim kiedy bede w Gdansku. Ze nie wpadl mi do glowy Stefan Figlarowicz! Pamietam go jeszcze z czasow Kroniki Studenckiej. Skontaktuje sie po przyjezdzie.
Pozdrawiam serdecznie i sledze wpisy.

bassa - Wto Lip 17, 2012 10:08 pm

Myślę sobie..myślę sobie,że to już przestała być wiedza tajemna dostępna tylko specjalistycznym punktom usługowym czy artystom-fotografikom .
Ergo- może się i doczekamy skanera i specjalisty bibliotekarza np w mediatece na Manhattanie, że już o filiach bibl.w dzielnicach nie wspomnę..

A dla bardzo spostrzegawczych link lipcowy :hihi:
http://www.bibliotekamanhattan.pl/

EwkaW- zauważyłaś, że SzP moder111de może mieć rewelacyjne foty w swoim archiwum? Kronika Studencka ho ho... a nikt nie ma fot z pierwszych Neptunaliów! Połowy Bazuny nie ma wcale albo się kisi po piwnicach.W różnych punktach świata.

A wątek ma szansę być też swoistym rejestrem,kto archiwa prywatne ma albo robi- choć niekoniecznie udostępni ogólnie w necie,prywatne to prywatne.Z wyjątkiem oczywiście FDG-owców - swoi maja prawo wglądu!

ruda - Sro Lip 18, 2012 9:59 am

bassa napisał/a:
specjalisty bibliotekarza

Będzie coraz trudniej, bibliotekarze są na liście deregulacyjnej i zatrudnienie takiego będzie zależało od właściciela biblioteki. zawsze może być ktoś tańszy albo lepiej polecony :)

EwkaW - Sro Lip 18, 2012 8:46 pm

bassa napisał/a:
EwkaW- zauważyłaś, że SzP moder111de może mieć rewelacyjne foty w swoim archiwum? Kronika Studencka ho ho... a nikt nie ma fot z pierwszych Neptunaliów! Połowy Bazuny nie ma wcale albo się kisi po piwnicach.

Ale pierwsze Pierwiosnki to mamy i nie tylko, my, stara politechniczna wiara...a pierwszą Bazunę, z widownią na rusztowaniach, dobrze pamiętamy :heej:

bassa - Nie Lip 29, 2012 2:03 pm

EwkaW napisał/a:

Ale pierwsze Pierwiosnki to mamy i nie tylko, my, stara politechniczna wiara...a pierwszą Bazunę, z widownią na rusztowaniach, dobrze pamiętamy :heej:


No coś podobnego -doznała szoku bassa.Chyba pójdę poszukać znaczków rajdowych, bo jakoś akurat Pierwiosnków to nikt chyba nie sfotografował i nigdzie nie umieścił.


A trzymając się wątku- -liczę Ruda, że osoby nowe pojawiające się w mediatekach na etatach animatorów społeczności lokalnych -archiwistów
ktoś fachowo przygotuje do postępowania z starymi fotografiami, archiwaliami i nauczy rozpoznawać niebezpieczeństwa (zagrzybienia itp) oraz-jak konserwować. Serio, to jest co najmniej specjalizacja podyplomowa w pryw. uczelni a w ogóle najbardziej chyba potrzebny"przekrojowy" zawód, każda dyrekcja z radosnym wrzaskiem przyhołubi takiego speca.
No i -organizatora wystaw...

turecki - Czw Sie 09, 2012 11:52 am

Mam pytanie co jest z normalnym dostępem do forum? Muszę obchodzić je poprzez jakieś "krzaki" :hmm: . Chyba, że tylko ja mam problem z www.forum.dawnygdansk.pl
EwkaW - Czw Sie 09, 2012 12:23 pm

Ja mam od wczoraj (po kilkudniowej przerwie z bytności na Forum) ten sam problem, a właściwie dwa.
- Nie loguję się automatycznie, mimo zaznaczenia tej opcji (poprzednio działało)
- Forum się otwiera po 2-3 minutach, muli się i muli.... (inne strony otwierają się normalnie)

Drodzy Panowie Admini, pomoooocyyyyy... :rwie_wlosy:

EwkaW - Czw Sie 09, 2012 12:26 pm

Chyba jakaś czarodziejska różdżka 8O
Dopiero co nie działało, a teraz działa jak dawniej :???: :lol:

EwkaW - Czw Sie 09, 2012 12:36 pm

Radość była chyba przedwczesna.
Muli się nadal :II

ruda - Czw Sie 09, 2012 4:08 pm

Muuli się :II
EwkaW - Czw Sie 09, 2012 4:15 pm

ruda napisał/a:
Muuli się :II

Niestety... a jak już się połączy, to się okazuje, że nie loguje automatycznie.
I zabawa z czekaniem się powtarza :II
Chlip, chlip... :cry:

seestrasse - Czw Sie 09, 2012 8:15 pm

potwierdzam zmulenie :roll:
Zbych - Czw Sie 09, 2012 9:08 pm

seestrasse napisał/a:
potwierdzam zmulenie
Ja również.
slowik45 - Pią Sie 10, 2012 2:56 pm

Zgadza się, muli :(
zreimizak - Sob Sie 11, 2012 8:37 am

"Za Odra" tez sie muli..
danielewicz - Nie Sie 12, 2012 10:03 pm

Teraz jakby lepiej ale jeszcze nie to co było :hmm:
A przez komórkę w ogóle forum niedostępne.

Voit - Nie Sie 12, 2012 10:56 pm

Muli bezlitośnie...
Martino - Sro Sie 15, 2012 10:07 am

Widzę, że strasznie powolne "odpalanie" nie jest tylko moim problemem :II
TOMB - Sro Sie 15, 2012 10:10 am

Potwierdzam powyższe problemy.... mam tak samo.
Sabaoth - Sro Sie 15, 2012 2:32 pm

Oj strasznie jest i do tego czasami mnie wylogowuje.
danziger - Sro Sie 15, 2012 8:10 pm

Hmm. Ja nie zauważyłem żadnych problemów.
slowik45 - Sro Sie 15, 2012 8:20 pm

Jak już wejdzie to jest ok. muli przy odpalaniu .
seestrasse - Sro Sie 15, 2012 10:41 pm

u mnie muli się wyszukiwanie foruma oraz logowanie. zróbta coś :LL:
Mikołaj - Czw Sie 16, 2012 12:11 pm

powiedzcie mi dziatki drogie dlaczego piszecie o tym wszystkim w wątku o skanowaniu?

mocno zajęty byłem przez ostatnie dni i nie przeglądałem wszystkiego, a do wątku "Mikołaju, problem" na pewno bym zajrzał, ale to tak na przyszłość

co do samego problemu - cały czas coś muli? u mnie, a korzystam z internetu w kilku miejscach, szybciej-wolniej, ale bez większych problemów

seestrasse - Czw Sie 16, 2012 12:40 pm

minuta na znalezienie strony Forum, druga minuta na zalogowanie :???:
seestrasse - Pią Sie 17, 2012 7:59 pm

no i śmiga Forum jak meserszmit :wink: dziękuję :)
slowik45 - Pią Sie 17, 2012 8:09 pm

:== też
śmiga :D

Sabaoth - Pią Sie 17, 2012 8:47 pm

Jak dawniej!!!
Zbych - Pią Sie 17, 2012 10:25 pm

Już bez problemów .
Dostojny Wieśniak - Pią Sie 17, 2012 11:57 pm

A ja się nie odzywam, bo mam najgorszy z możliwych internet od fabryki z krzyżykiem w tytule. Mi się wszystko muli. :II
danielewicz - Nie Sie 19, 2012 10:23 am

I znowu mogę przez komórkę przeglądać forum :==
EwkaW - Nie Sie 19, 2012 9:11 pm

Znów jest świetnie.
Dziękuję Dobrym Duszkom :D

Orka - Czw Paź 25, 2012 9:36 am

Wątek zatytulowany "...skan..." a na pierwszej stronie Ruda poleca do skanowania GIMPa, więc zapytam tutaj:
czy ktoś obyty zechce mi proszę wytłumaczyć, jak skanować negatywy kolorowe przy pomocy programów graficznych? Dostałam za darmo skaner, chyba bardzo stary hp scanjet 3770. Sterowników i oprogramowania z płyty nie da się zainstalować pod moim windows 7, a na stronie producenta czy innych z instalkami nie ma wersji kompatybilnej :( próbowałam FastStone Viewer i Irfanem i skanuje mi całą pokrywę od środka, a nie samą kliszę? Opcje jakie w tych prograamach mam do wyboru, to tylko skanowanie obrazu kolorowego, czarnobiałego lub tekstu i nie ma nigdzie mowy o negatywach... Proszę, pomocy!

Fotomemoria - Czw Paź 25, 2012 6:46 pm

Obawiam się, że ten skaner nie dokona kopii negatywów. Jeśli są to negtywy wykonane do 1995 roku, mogę pomóc w ich zeskanowaniu.
Zbych - Czw Paź 25, 2012 6:59 pm

Fotomemoria napisał/a:
Jeśli są to negtywy wykonane do 1995 roku...

To teraz i ja mam pytanie. Czym się różnią negatywy sprzed 1995 r. i po?

Fotomemoria - Czw Paź 25, 2012 7:04 pm

Oczywiście różnią się chociażby pod względem producenta. Natomiast, 1995 rok to cezura, która mieści się w ramach moich zainteresowań.
Orka - Czw Paź 25, 2012 7:07 pm

Hehe, dzięki za chęci, Fotomemoria, ale akurat negatywy mam z 96 roku :)
A wracając do skanera-on teoretycznie ma mozliwość skanowania negatywów (przystawkę). Dzwoniłam dziś na wsparcie techniczne HP i jedyna rada-to znaleźć komputer z innym windowsem, żeby sprawdzić, czy to w ogóle działa (Zdjęcia skanuje bez zarzutu np. Irfanem). A my w rodzinie jak na złość-wszyscy mamy win7.

Zbych - Czw Paź 25, 2012 7:09 pm

Fotomemoria napisał/a:
Oczywiście różnią się chociażby pod względem producenta. Natomiast, 1995 rok to cezura, która mieści się w ramach moich zainteresowań.

Obawiałem się, że istnieje jakiś aspekt techniczny, o którym nie wiem. Dzięki za odpowiedź.

ruda - Czw Paź 25, 2012 7:17 pm

Orka napisał/a:
na pierwszej stronie Ruda poleca do skanowania GIMPa,

GIMP jest programem do obróbki zdjęć , do skanowania jest program skanera.

Orka - Czw Paź 25, 2012 7:30 pm

ruda napisał/a:

GIMP jest programem do obróbki zdjęć , do skanowania jest program skanera.


Spoko, GIMPem (tak samo jak Irfanem, FastStonem i innymi graficznymi) da się skanować, tyle tylko, że pozytywy...(zdjęcia i tekst)

ruda - Pią Paź 26, 2012 10:07 am

Jednak program danego skanera daje lepsze efekty. Tak sobie myślę ;)
adzygmunt - Pon Maj 25, 2020 1:33 pm

Mam grafikę z 1942 r "Zurawia" podarowanego na "geburstag" żołnierzowi Problem w tym że jest mocna zniszczony a autor jest jak dla mnie nie do odczytania Ktoś pomoże w temacie?
http://i.picasion.com/res...8c9ccbc9ecb.jpg
http://i.picasion.com/res...967fefb16f9.jpg


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group