Dawny Gdańsk

Zagadki - Drzewa, kwiaty, zioła

Hagen - Pon Kwi 02, 2012 6:57 pm
Temat postu: Drzewa, kwiaty, zioła
Dawno temu zajmowałem się katalogowaniem platanów (platanus acerifolia) rosnących w Gdańsku i Sopocie. Kwerenda okazała się nad podziw udana, niestety - zgubiłem notatki i mogę polegać wyłącznie na swojej słabnącej pamięci. Poprosiłem Cz. (mieszkam daleko od Miasta) o zrobienie zdjęć kilku drzew. Zagadka jest prosta - gdzie rosną te platany? (Ostatnie zdjęcie przedstawia najdorodniejsze drzewo, jakie znalazłem).

Apeluję o zgłaszanie nowych odkryć. Nb. bezlistne gałęzie platanów przypominają ręce jawajskiej tancerki.

EwkaW - Pon Kwi 02, 2012 7:35 pm

Dwa pierwsze, wydaje mi się, że na skwerze w kwartale ulic Szklary-Świętojańska-Grobla-Szeroka :hmm:
Dana - Pon Kwi 02, 2012 7:40 pm

"W parku pod platanem pani siądzie z panem.... " albo na skwerze między Szeroką a Świętojańską - platan 1 i 2.
slowik45 - Pon Kwi 02, 2012 7:44 pm

Ostatnie na Siennej Grobli , ten stary dom pod drzewem jest niestety przeznaczony do rozbiórki .
Hagen - Pon Kwi 02, 2012 7:44 pm

A i owszem, a i tak! http://forum.dawnygdansk.pl/images/smiles/a6.gif Istny park platanów mamy koło Św. Mikołaja.
Hagen - Pon Kwi 02, 2012 7:48 pm

slowik45 napisał/a:
Ostatnie na Siennej Grobli , ten stary dom pod drzewem jest niestety przeznaczony do rozbiórki .


To prawda, tym większe wrażenie to drzewo robi z bliska, wygląda jakby rosło na podwórku wiejskiej chaty.

Hagen - Pon Kwi 02, 2012 8:01 pm

Moje zagadki platanowe się chwilowo skończyły, chociaż kilka tuzinów drzew jeszcze się ukrywa (pomijam młodzież w centrum Sopotu i w Matarni - to szlachetne drzewo bardzo się spospolitowało). Zostańmy jednak przy drzewach. Czy ktoś zna to jabłko? Czy jeszcze gdzieś na działkach rosną takie jabłonie? Teoretycznie tak, można sobie wygooglować sadzonki. Jak przez mgłę pamiętam jabłka - "kantówki", wolałem jednak koksy. Czy ktoś ma wyrazistsze wspomnienia?
Hagen - Pon Kwi 30, 2012 3:32 pm

Nowy platan, nowa (łatwa) zagadka. Jak wiadomo, liście na platanach pojawiają się dość późno, czego dobrym przykładem jest to zrobione dzisiaj zdjęcie.
Hagen - Czw Maj 03, 2012 5:29 pm

Nikt nie odpowiedział na ostatnią zagadkę? :???: Może była za prosta? Niniejsza jest nieco trudniejsza, więc dla ułatwienia podpowiem, że humaniści mogą mieć z nią pewne problemy.
Hagen - Sob Cze 09, 2012 1:02 pm

Niezrażony brakiem odpowiedzi :???:
przesyłam następną zagadkę. To drzewo mogło zostać zasadzone przez samego Mackensena.

Dieter - Sob Cze 09, 2012 3:25 pm

Do drzewa sie nie wypowiem, a styl budynku jest taki, jak w moim Conradinum: poczatek 20. wieku. :dziadek:
slowik45 - Sob Cze 09, 2012 3:54 pm

Klub Garnizonowy na Słowackiego .
Hagen - Sob Cze 09, 2012 6:07 pm

:== O tak! Słowackiego.
Dana - Nie Cze 10, 2012 10:44 am

No to pro forma: drzewa bez odpowiedzi to - "platan na placu" przy Targu Drzewnym, na skwerze między Św.Ducha a Szeroką. "Platan za rogiem" - jeśli nie dla humanistów to musi na Politechnice :^^ . Chyba się przejdę i go poszukam.
A tak właściwie to dzięki za drzewniane zagadki. Całe życie na hasło platan miałam zupełnie błędne wyobrażenie. Teraz szukam go w różnych parkach i na skwerach. Jestem zakochana :oops: . Dwa tygodnie temu namierzyłam jeden w Warszawie w Dolinie Szwajcarskiej :== ,

Hagen - Nie Cze 10, 2012 11:21 am

Dano, dziękuję. Intuicja Cię nie zawiodła. Na Politechnice szukaj od strony Traugutta... O platanach pisał Platon (podobno stąd pochodzi jego pseudonim), Cycero, Rustaweli, Proust, Benn, Hemingway
Następne dwie zagadki, nieco nudniejsze. Obie z terenu Wolnego Miasta. Sapienti sat.

Gargi1961 - Nie Cze 10, 2012 10:23 pm

Sopot, Al. Niepodległości i Sikorskiego
Hagen - Pon Cze 11, 2012 8:25 pm

Nic dodać, nic ująć. Gratulacje. :==
Kolejne zdjęcia przy następnej wizycie w Mieście.

Dana - Pon Cze 11, 2012 11:30 pm

Byłam ci ja na polibudzie jeszcze przed info o położeniu drzewa od Traugutta, a że wybrałam się na spacer z pieseczkiem, dorwała mnie pani z ochrony i uprzejmie wyprosiła zanim obeszłam cały teren. Do platana nie dotarłam. Ale.... ale.... dalej sobie spaceruję, chodzę i pacze, pacze - tu kasztanowa aleja, tu lipowa, tam dąb przecudnej urody i nagle jest! Platan! I drugi! Pacze ci ja w prawo - nastepne! Aleja 10 platanów!!! To może teraz ja zapytam: gdzie jest aleja, z której zachowało się do dziś 10 przepięknych drzew?
Orka - Wto Cze 12, 2012 6:57 am

Dana zabiłaś mi ćwieka, łaziłaś po Polibudzie, więc musi gdzieś we Wrzeszczu? Za to ja wczoraj byłam na Głównym Mieście i oprócz tego Platana przy Sobieskim znalazłam w najbliższej okolicy jeszcze kilka sztuk :)
A teraz moja zagadka-gdzie rośnie ten platan? Sfotografowałam go 3 lata temu, zastanawiając się, co to za dziwny chyba klon, z takimi kulkami... :głupi_ty: Człowiek się uczy całe życie, dzięki Hagenowi wiem w końcu, jakie to drzewo :==

Hagen - Wto Cze 12, 2012 8:46 pm

Dano, czy masz na myśli aleję platanów w okolicach przychodni studenckiej? To zapewne pozostałość alei cmentarnej. Nb. sadzenie platanów w rzędzie świadczy o braku miary, to dobre dla topól i lip. :evil: Znam jeszcze inną aleję, ale o tym potem.
Orko, piękne zdjęcie, wygląda na Sopot. Gdzie rosną te gdańskie drzewa, o których piszesz?
Herodot pisze o platanie tak pięknym, że król Kserkses kazał powiesić na nim swój złoty łańcuch.

Dana - Sro Cze 13, 2012 8:10 am

Hagen - oczywiście tak, to ta aleja. Orka dobrze kombinowała :zgooda: . Obok są resztki pergoli i mikro plac zabaw (piaskownica i zjeżdżalnia). Dobrze widać platany na mapie trójmiasto.pl - jeszcze słabo rozwinięte liście, zdjęcia sprzed ok. miesiąca.
A może zrobimy listę. Dopisujcie nowe(po ew. zagadkach :wink: ), dopiszcie też inne lokalizacje w/w.

-teren Polibudy od Traugutta
-teren pocmentarny przy przychodni studenckiej
-skwer Szeroka/Św.Jana (przy księciu panie)
-skwer między Szeroką a Św.Ducha (za zadkiem konia króla Jana)
-skwer przy Wałach Jagiellońskich (Mały Błędnik)
-skwer przy Targu Rakowym (przy pomniku Polski Walczącej)
-trawnik przy Okopowej (na przeciwko Św.Trójcy)

Dana - Sro Cze 13, 2012 8:28 am

Oooooo..... a na googlach jeszcze lepiej widać :==
Orka - Sro Cze 13, 2012 9:06 am

Dana napisał/a:

-skwer Szeroka/Św.Jana (przy księciu panie)


to ten z zagadki Hagena?

Cytat:

-skwer między Szeroką a Św.Ducha (za zadkiem konia króla Jana)


przy parkingu, naprzeciwko baszty Latarnianej?

Moje są na Placu Kobzdeja, jeden niedalego wodopoju, drugi przy samej Szerokiej, przy tej nowej futurystycznej toalecie, ale nie jestem pewna czy to platan, nie widziałam liści z bliska i zasugerowałam się tylko pokrojem drzewa :)

Widziałam w swoim życiu i pewnie w najbliższej okolicy wiele drzew z tymi charakterystycznymi włochatymi kulkami, ale teraz nie pomnę dokładnej lokalizacji :???: Obiecuję, że podczas spacerów będę się rozglądać.

Hagen, moje drzewo z zagadki to nie Sopot. To bliska okolica nowej "autostrady" przecinającej tkankę miejską :evil: Zresztą całkiem blisko Twojego "platana Mackensena" z zagadki :)

Dana - Sro Cze 13, 2012 12:59 pm

Na oba pytania TAK, przy czym na skwerze przy Świętopełku są 2 sztuki, oba na zdjęciach Hagena. Na placu Kobzdeja jest tylko jeden, przy wodopoju.
Hagen - Sob Cze 16, 2012 1:45 pm

Kolejne trzy zagadki, bardzo trudna, trudna i łatwa. Zwróćcie uwagę na sadzenie drzew parami. W Nowej Anglii podobno w lasach można spotkać rosnące obok siebie lipę i dąb. Są to ślady stojącego tu dawniej domu, przed którym sadzono drzewa nazywane "mężem i żoną". Jest to jakiś odblask opowieści z "Przemian" Owidiusza. Jakiej? :hmm: (to czwarta zagadka).
pumeks - Sob Cze 16, 2012 10:04 pm

Hagen napisał/a:
Jest to jakiś odblask opowieści z "Przemian" Owidiusza. Jakiej? :hmm: (to czwarta zagadka).

Chociaż raz znam odpowiedź na twoją zagadkę :huuurra:

Hagen - Nie Cze 17, 2012 7:00 am

Postrzegł starzec, iż Baucys w liść się przyodziewa,
Widzi Baucys, iż mąż jej bierze postać drzewa,
Krew się ścięła w ich żyłach i zmartwiały członki.
"Bądź zdrowa" - rzekł Filemon do swojej małżonki.
"Bądź zdrów" - do Filemona rzekła Baucys tkliwa.
Mówią, a miękka kora usta im pokrywa.

A lipa i dąb? Wysłuchajmy naocznego świadka:
(...) peractum est,
quoque minus dubites, tiliae contermina quercus
collibus est Phrygiis modico circumdata muro;
ipse locum vidi.

danielewicz - Nie Cze 17, 2012 11:19 am

Druga trudna to Kościuszki w Sopocie numer 45 bodajże, bowiem następny numer budynku to na pewno 47.
Trzecia to ta sama ulica nr 51, w tle budynek parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Hagen - Nie Cze 17, 2012 11:36 am

Cytat:
Druga trudna to Kościuszki w Sopocie numer 45 bodajże, bowiem następny numer budynku to na pewno 47.
Trzecia to ta sama ulica nr 51, w tle budynek parafii Ewangelicko-Augsburskiej.

Tak tak. Dużo wody w Swelini upłynie, zanim młódź posadzona na Placu Przyjaciół Sopotu osiągnie taką cyrkumferencję.

Dana - Nie Cze 17, 2012 5:25 pm

-teren Polibudy od Traugutta
-teren pocmentarny przy przychodni studenckiej
-skwer Szeroka/Św.Jana (przy księciu panie) - 2szt.
-skwer między Szeroką a Św.Ducha (za zadkiem konia króla Jana)
-pl.Kobzdeja przy wodopoju
-skwer przy Wałach Jagiellońskich (Mały Błędnik)
-skwer przy Targu Rakowym (przy pomniku Polski Walczącej)
-trawnik przy Okopowej (na przeciwko Św.Trójcy)
-Sienna Grobla
-Słowackiego Klub Garnizonowy
-Sopot, Al.Niepodległości
-Sopot, Sikorskiego
-Sopot, Kościuszki 45,
-Sopot, Kościuszki 51

Byłam dziś na Siennej Grobli. Zbliżam się a z portierni wychodzi starszy pan i pyta:"A co, przyszła pani drzewo zobaczyć? Wielu przychodzi. Był nawet jakiś znawca co mi powiedział jak to drzewo się nazywa ale zapomniałem. A on mówił, że ze 150 lat może mieć.
Hagen - to pewnie ty byłeś tym znawcą :==
No to przypomniałam mu nazwę DRZEWA. Ogromne. To trzeba zobaczyć na własne oczy.

Orka - Nie Cze 17, 2012 7:49 pm

Dana napisał/a:
-teren Polibudy od Traugutta
-teren pocmentarny przy przychodni studenckiej
-skwer Szeroka/Św.Jana (przy księciu panie) - 2szt.
-skwer między Szeroką a Św.Ducha (za zadkiem konia króla Jana)
-pl.Kobzdeja przy wodopoju
-skwer przy Wałach Jagiellońskich (Mały Błędnik)
-skwer przy Targu Rakowym (przy pomniku Polski Walczącej)
-trawnik przy Okopowej (na przeciwko Św.Trójcy)
-Sienna Grobla
-Słowackiego Klub Garnizonowy
-Sopot, Al.Niepodległości
-Sopot, Sikorskiego
-Sopot, Kościuszki 45,
-Sopot, Kościuszki 51



-no moje! z zagadki :) (Wrzeszcz)

Dana - Nie Cze 17, 2012 10:39 pm

Do dopisania są jeszcze Orkowy i Hagenowy (trudny I) - po rozwiązaniu zagadek :lol: .
grzeski - Pon Cze 18, 2012 6:56 pm

Orka. Budynek dawnego Przedszkola nr. 35 na Słowackiego od tyłu. Chodziło się tam... Fajne czasy...
Orka - Pon Cze 18, 2012 7:53 pm

grzeski napisał/a:
Orka. Budynek dawnego Przedszkola nr. 35 na Słowackiego od tyłu. Chodziło się tam... Fajne czasy...


Tak, ten budynek znajduje się na rogu Obywatelskiej i Słowackiego, chociaż nie wiedziałam, że było tam przedszkole. Wydawało mi się, że przedszkole jest chyba w następnym-dużo nowszym budynku w głąb Obywatelskiej...

grzeski - Pią Cze 22, 2012 11:03 am

Tam były dwa Przedszkola. To gdzie chodziłem było wojskowe (garnizonowe). W głąb Obywatelskiej to tzw. "cywilne". Cóż... jednostki nie ma to i Przedszkola nie ma... Szkoda tylko takiego budynku...
Orka - Pią Cze 22, 2012 1:47 pm

grzeski napisał/a:
W głąb Obywatelskiej to tzw. "cywilne". Cóż... jednostki nie ma to i Przedszkola nie ma... Szkoda tylko takiego budynku...


No cóż, to cywilne z kolei chyba teraz zakonnice prowadzą??? Ale to już kolosalny offtop :)

Hagen - Sob Cze 23, 2012 12:56 pm

Rozwiązanie Trudnej Zagadki.
Te drzewa rosną na skrzyżowaniu Chrzanowskiego i Różyckiego.

Platany, które codziennie spotykamy (Platanus x acerifolia), są krzyżówką dwóch drzew: platanu wchodniego (Platanus orientalis) pochodzącego z Europy Południowej i Turcji oraz amerykańskiej sykamory (Platanus occidentalis) (literka x oznacza, że jest to hybryda). Nieczęsto się zdarza, aby rośliny tak odległe od siebie geograficznie dawały płodne potomstwo. Tradycja głosi, że szczęśliwe zdarzenie nastąpiło w 1666 roku (rok Wielkiego Pożaru) w ogrodzie botanicznym uniwersytetu w Oxfordzie. Bezpośredni potomek tego drzewa rośnie na dziedzińcu Magdalen College. Ciekaw jestem, czy się Wam spodoba Podziwiać!

Następne zagadki po ponownej wizycie w mieście.

Hagen - Pon Lip 16, 2012 2:49 pm

Trzy zdjęcia, dwie zagadki. Pierwsze zdjęcie nie jest zagadką i przedstawia platan z Brukseli. Na drugim mamy kilka drzew. Są dość rzadko spotykane w miastach, choć w koszarach przy Słowackiego tworzą ładny żywopłot. Zagadka (wymagająca wizji lokalnej) - co to za drzewo?
Następna zagadka (platanowa) jest trudna i jednocześnie kłopotliwa. Dla was jest trudna - gdyż park jest położony poza uczęszczanymi szlakami. Dla mnie jest kłopotliwa, a nawet wstydliwa - znalazłem to drzewo kilka dni temu, chociaż mieszkałem w pobliżu przez kilkanaście lat i grałem w tym parku w piłkę. :oops:
Owocnego zgadywania życzę.

Dana - Wto Lip 17, 2012 10:01 pm

Park.jpg
Jedyny platan, wokół kasztanowce -
To mi wygląda na park/skwer przy Siennickiej.
A pod Heveliusza muszę się wybrać :) - ale nie zdziwiłabym się, gdyby to był grab lub wiąz :hmm:

Hagen - Sro Lip 18, 2012 6:53 am

Cytat:
To mi wygląda na park/skwer przy Siennickiej.

:==
Brawo, to nieczęsto odwiedzana okolica.

Kilka informacji o platanach zawiera świeżo wydana książka Jerzego Stempowskiego "Listy z ziemi berneńskiej".

Dana - Sro Lip 18, 2012 2:44 pm

veni vidi vici :^^
Morwa biała. Zmyliły mnie liście, bo przyzwyczaiłam się do wcinanych, ale owoce rozwiały wątpliwości.

Hagen - Sro Lip 18, 2012 4:10 pm

Cytat:
Morwa biała

:== Szacun pełen. :zgooda:
Kiedyś samotna morwa rosła w Sopocie przy Liceum Chrobrego, ale może zbyt brudziła chodnik? Gdy byłem dziarskim kapralem w niebieskim berecie, w koszarach przy Słowackiego nadzorowałem zbieranie owoców morwy - sierżant robił z niej wino. W niektórych miejscach na Pomorzu (Pomerelii?) można spotkać aleje morwowe. Być może pochodzą z lat 30-40 ubiegłego wieku. Sebald w "Pierścieniach Saturna" opisuje, jak Rzesza wybijała się na samowystarczalność w produkcji jedwabiu.

Dana - Sro Lip 18, 2012 8:00 pm

Malborżanka była ci ja - do 2005r i tam część ulicy Żeromskiego po jednej stronie obsadzona była morwami, a że to obok mojej podstawówki, więc w sezonie owoce się zbierało lub zrywało z płotu. Drzewa wtedy (lata 60-te) były wysokie, więc może nasadzenie z lat jakie podałeś. Bardziej krzewiasta morwa rosła na podwórzu mojej koleżanki i z nią wiąże się mrożąca krew historia - wlazłyśmy na krzew zrywać morwy i ja spadłam. Po drodze rozcięłam nogę o złamaną gałąź, a spadłam na suchy, kłujący chrust, przerośnięty pokrzywami. Komplet przyjemności :haha:
Orka - Pią Lip 20, 2012 5:34 pm

A czy wiecie, gdzie posadzono tego platana? (A także kilka innych wokół)
Hagen - Sob Lip 21, 2012 7:14 am

Dano, po takim wydarzeniu można zapamiętać morwę na całe życie. Nasadzenia morw obok szkół nie były przypadkowe - Sebald pisze co następuje: "Rozpatrując sposoby włączenia szkolnictwa do pionierskiej pracy w tym polu, profesor Lange pisze, że można otoczyć dziedzińce szkolne żywopłotami morwowymi, a w szkolnych pomieszczeniach hodować gąsienice." Cytowany w cytacie cytat pochodzi z broszury Prof. Dr. Friedricha Lange "Deutscher Seidenbau II" z roku 1939.
Dość liczne aleje morwowe rosły w okolicach Skórcza i Osieka, ale chyba już zniknęły.

Przystępujemy do zagadki. Przedstawione dwa drzewa są oddalone od siebie o jakieś czterdzieści kroków. Tereny bardziej ruderalne niż parkowe, ale blisko centrum.

Dana - Sob Lip 21, 2012 8:21 am

Al.Zwycięstwa - parę kroków za Błędnikiem po prawej (na wysokości końca Placu Zebrań Ludowych). Od dłuższego czasu wybierałam się tam na wizję lokalną :hihi: .
Wracając jeszcze do morwy to mój Dziadek, przedwojenny nauczyciel z Kresów i powojenny organizator (jeden z) szkolnictwa w Malborku (prowadził i uczył w mojej późniejszej Alma Mater) - miał coś wspólnego z jedwabnikami. Nie pamiętam dokładnie - jak będzie okazja to zapytam starszej :mrgreen: siostry.

Hagen - Sob Lip 21, 2012 10:38 am

Cytat:
Al.Zwycięstwa - parę kroków za Błędnikiem po prawej

Oczywiście. W kierunku Wrzeszcza, za czołgiem, może w parku coś się znajdzie. I to już chyba koniec moich platanowych zagadek :???: nie znam innych starych drzew. Pozostają inne rośliny.

Dana - Sob Lip 21, 2012 10:56 pm

-teren Polibudy od Traugutta
-teren pocmentarny przy przychodni studenckiej - 10szt
-skwer Szeroka/Św.Jana (przy księciu panie Świętopełku) - 2szt.
-skwer między Szeroką a Św.Ducha (za zadkiem konia króla Jana) przy parkingu
-pl.Kobzdeja przy wodopoju
-skwer przy Wałach Jagiellońskich (Mały Błędnik)
-skwer przy Targu Rakowym (przy pomniku Polski Walczącej)
-trawnik przy Okopowej (na przeciwko Św.Trójcy)
-Sienna Grobla
-Słowackiego Klub Garnizonowy
-Sopot, Al.Niepodległości
-Sopot, Sikorskiego
-Sopot, Kościuszki 45 - 3szt
-Sopot, Kościuszki 51 - 2szt
-Obywatelska r.Słowackiego
-Chrzanowskiego r. Różyckiego - 2szt
-skwer przy Siennickiej
-Al.Zwycięstwa park na wysokości przystanku SKM Stocznia - 2szt
-maluchy Orki ?

Hagen - pisałeś o innej alei platanów. To ona nie w 3city?

Hagen - Nie Lip 22, 2012 11:16 am

Cytat:
Hagen - pisałeś o innej alei platanów

Dano, miałem na myśli trzy drzewa z Sopotu (Kościuszki 45). W moich wspomnieniach tych kilka drzew rozrosło się w aleję, ale tak działa czas i oddalenie.

Orka - Nie Lip 22, 2012 1:33 pm

Dana napisał/a:

-maluchy Orki ?



Te młodziaki nie rosną w Gdańsku, ale w całkiem bliskiej okolicy...To nie wiem, czy się liczą? :)

Dana - Nie Lip 22, 2012 4:15 pm

No to mamy 33szt, od Okopowej, poprzez Główne Miasto, Wrzeszcz do Sopotu. Na tych skwerach wzdłuż Al.Zwycięstwa coś jeszcze może się kryć. Moja intuicja mnie tam ciągnie :wink: . A ta "całkiem bliska okolica" to gdzie jest Orko?
Nie znam Oliwy. A park oliwski masz przebadany Hagenie?

Hagen - Nie Lip 22, 2012 6:55 pm

Nie, Oliwy nie sprawdzałem - szukanie platanów w Parku to jak strzelanie do karpia w wannie. Tych młodych jest całkiem sporo, np. w Matarni czy na Placu Przyjaciół Sopotu. Takie drzewa niezbyt nadają się na zagadki. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku drzew rosnących w mniej eksponowanych miejscach, jak te wskazane przez Orkę. Nie mam pojęcia, gdzie one rosną. Za obwodnicą? Niemniej za 200 lat trudno będzie odróżnić je od obecnych brzuchaczy.
Na jednym z filmów o doktorze Mabuse pokazana jest mapa, na której znajduje się Platanengasse. Jest to najdrobniejszy ślad platana, na który natrafiłem w mojej karierze platanologa.

Orka - Nie Lip 22, 2012 7:11 pm

Młode platany w kształcie półokręgu zostały posadzone wokół skwerku przy deptaku w...Pruszczu Gdańskim :) (to jest przedłużenie lub też sama ulica Waląga-proszę wybaczyć, Pruszcza nie znam w ogóle, a znalałam się tam zupełnie przez przypadek)
Hagen - Nie Lip 22, 2012 8:55 pm

Tym razem zagadka jest prosta. Przedstawiam dwa najlepiej strzeżone platany w Wolnym Mieście. Zdjęcie marne, ale robiłem je komórką tuż przez zachodem słońca.
Dana - Pon Lip 23, 2012 9:10 am

:mrgreen: Komenda Policji w Sopocie, Armii Krajowej 112. Młodniaki. Miejmy nadzieję, że za parę (-dziesiąt) lat ktoś nie dojdzie do wniosku, że to za duże drzewa w tym miejscu. A pod taką ochroną mogą spokojnie rosnąć :hiihihi:
"Strzelanie do karpia w wannie" - dobre, jeszcze nie słyszałam. Kupuję.
Faktycznie, rozglądajmy się za wiekowymi platanami, które nabrały już majestatu.
Chociaż te nowe nasadzenia powinny nas cieszyć :==

Hagen - Pon Lip 23, 2012 5:36 pm

To trochę nie na temat, ale tak wygląda drewno platana. Wolę żywe drzewa.
Hagen - Pią Paź 26, 2012 5:38 pm

Kiedyś zastanawiałem się, gdzie zrodziło się pojęcie "złota polska jesień". Mazowsze? Wołyń? Podole? Małopolska? Dzień dzisiejszy jest dowodem, że piękna jesień zdarza się również w Pomerelii.
Zagadka dość prosta: co to za drzewo i gdzie rośnie?

EwkaW - Pią Paź 26, 2012 6:00 pm

Skrzyżowanie przy Operze Bałtyckiej, widać trakt konny w kierunku Wrzeszcza.
Ale nie wiem niestety, jakie to drzewo :???:
Piękne nieznajome :wink:

Hagen - Pią Paź 26, 2012 6:38 pm

Ulica się oczywiście zgadza, pozostaje rozpoznać gatunek. Jeśli wierzyć Wikipedii, pojawił się na Ziemi 270 mln lat temu, natomiast w Polsce 270 lat temu (trochę naciągam daty). Dla pesymistów jest to kolejny dowód naszego zapóźnienia. Kilka sztuk rośnie w Parku Oliwskim, o ile pamiętam. Takie same, ale większe, rośnie obok domu Goethego w Weimarze.
Sabaoth - Pią Paź 26, 2012 8:01 pm

Hagen napisał/a:
dowód naszego zapóźnienia

W Afryce już od dawna rosną palmy, a u nas nie. To może świadczyć, że jesteśmy 100 albo i więcej lat za murzynami :hihi:

Inga - Pią Paź 26, 2012 8:09 pm

Czy to jest może miłorząb dwuklapowy ? :)
Zbych - Sob Paź 27, 2012 7:12 am

Sabaoth napisał/a:
W Afryce już od dawna rosną palmy, a u nas nie.

W oliwskiej Palmiarni rosną. Dowód tutaj.

Hagen - Sob Paź 27, 2012 7:24 am

Inga napisał/a:
Czy to jest może miłorząb dwuklapowy ? :)


Nie "może", ale "na pewno". Brawo! Gingko biloba L., nazwa marketingowa "najstarsze drzewo świata". Lekko łamiąc konwencję zagadek (gdyż nie znam odpowiedzi) - skąd tam się wziął? Czy rósł w parku, czy może w ogrodzie przydomowym? Starszy od lip Gralatha? Znajomość jego wieku pozwoliłaby pospekulować na temat osoby, która go zasadziła. Pilnie poszukiwany specjalista od archeologii ogrodowej.

Dana - Wto Paź 30, 2012 8:46 pm

Ja w temacie miłorzębu, choć nie jako archeolog :wink: . Na skwerze Irrgarten, prawie w centralnym punkcie, rosną na jednym trawniku trzy wysmukłe drzewa - jesion wyniosły, dąb (nie zwróciłam uwagi bez- czy szypułkowy) i miłorząb. Na miłorzębie była do niedawna przybita?! malutka, stara tabliczka "Pomnik Przyrody". Zniknęła. Pozostał ślad, kawałek kory bez mchu. Kto mógł ją ściągnąć? Wandale? A może (ach te teorie spiskowe) to już jakieś przygotowanie do prze- i za-budowy Targu Siennego?
A jeśli chodzi o tą zabudowę Targu S. to zmroziła mnie informacja o wytyczeniu nowego Podwala Grodzkiego: stare nurkuje tunelem pod Huciskiem, gdzieś tam ? wychodzi, przechodzi przez końcówkę Armii Krajowej i w końcu łączy się z Toruńską. Podobno już wystąpiono o zgodę na wycinkę drzew. To na moje oko mogą zniknąć drzewa między Okopową a torami kolejowymi, od Armii Krajowej do Toruńskiej. Jest tam między innymi jeden z naszych platanów. Czy ktoś wie coś konkretnego:co i gdzie będą ciąć?

pumeks - Pią Sie 02, 2013 9:22 pm

Już wspominany, ale dotąd chyba nie zaprezentowany, platan z Okopowej.
pumeks - Wto Lut 17, 2015 7:43 pm

I najświeższa informacja: platan z powyższego postu przeszedł do historii :II podobnie jak pozostałe drzewa pomiędzy ulicą Okopową a nowym przystankiem SKM Gdańsk Śródmieście :II
Hagen - Czw Paź 22, 2015 9:57 am

Od ostatniej zagadki platanowej minęły trzy lata. Cóż to znaczy w życiu drzewa, np. tego, które znalazłem przypadkiem dziś rano.
Gdzie rośnie ten platan?

m@rek - Czw Paź 22, 2015 10:00 am

Wygląda na to, że na terenie AM Gdańsk. Aha! Teraz Uniwersytet Medyczny ;)
Hagen - Czw Paź 22, 2015 11:07 am

Bene. Rzeczywiście uczelnia zmieniła nazwę i plik powinien mieć nazwę "Platum", a nie "Platam".
Hagen - Nie Kwi 17, 2016 11:06 am

Wracamy do platanów. Zdjęcie zrobione jeszcze jesienią. Platan dość młody, widocznie innej odmiany niż jego starsi bracia.
Zagadka nadal ta sama: gdzie rośnie to drzewo?

Hagen - Nie Wrz 25, 2016 9:56 am

Coraz trudniej o nowe drzewo, ale nie ma rzeczy niemożliwych. Ten platan rośnie na uboczu, na dodatek moja komórka nie poradziła sobie z oświetleniem.Stąd stopień trudności - *****
Hagen - Pią Gru 09, 2016 7:50 am

Korekta! Drzewo z postu 17 kwietnia nie jest platanem! Pochodzi z Ameryki Pólnocnej i Środkowej i ma sporo ciekawych właściwości. Zatem przed Wami dwie zagadki: co to jest i gdzie rośnie?
Karaburan - Sro Gru 21, 2016 9:00 pm

Ambrowiec amerykański?
Hagen - Sro Gru 21, 2016 9:30 pm

Tak! Tak! W spisie drzew hodowanych w Polsce znajduje się po akacji i ałyczy. W ojczyźnie swojej ma tyle nazw, ile Jason Bourne fałszywych paszportów: sweetgum, hazel pine, American-storax, bilsted, red-gum, satin-walnut, star-leaved gum, alligator-wood (przepisuję z Wikipedii). Warto się nim zainteresować, gdyż ma kilka ciekawych właściwości. No, ale przedtem trzeba go jeszcze znaleźć.
Hagen - Sob Lut 25, 2017 1:14 pm

Nie ma nic prostszego, niż znaleźć nowy temat do zagadki o platanach: wystarczy poczekać, aż wyrosną nowe. Alternatywna metoda polega na penetracji niezbadanych okolic. Ten drugi sposób dał dziś znakomite wyniki: trzy platany, nieznane dotychczas nauce, a przynajmniej nowe na forum. Przypuszczalny wiek: 110 lat. Zdjęcia nie oddają w pełni ich platanowości, ale Tomaszowie mogą wybrać się jutro na spacer, aby sfalsyfikować moje obserwacje.
Wydaje się, że spośród wszystkich platanów w Gdańsku te rosną najbliżej morza.

danielewicz - Sob Lut 25, 2017 2:26 pm

Jelitkowo, w tle Parkowa.
Hagen - Sob Lut 25, 2017 3:37 pm

Dziękuję za poprawną odpowiedź.
princessita - Nie Lut 26, 2017 11:18 pm

Trzeba będzie pojsc i zobaczyc bo za chwilę ten teren zniknie. Dziekuję za informację.
Zbych - Wto Lut 28, 2017 7:34 am

princessita napisał/a:
Trzeba będzie pojsc i zobaczyc bo za chwilę ten teren zniknie.

A co ma tam być robione?

princessita - Wto Lut 28, 2017 10:13 am

Mówiono mi, ze ten stary budynek i okolice zostały sprzedane na nowe inwestycje. Ma być prywatne molo i plaza, będzie niedostępna dla zwykłych ludzi tylko dla vipow. Pewnie tez będą wycinać drzewa bo bez wycinania czegokolwiek i betonowania dzień jest stracony.
Zbych - Wto Lut 28, 2017 9:53 pm

Poszukałem i znalazłem. Rzeczywiście będą duże zmiany:
Artykuł z kwietnia 2016 r.
Ale o vipach tam nic nie ma.

Hagen - Pon Sie 14, 2017 3:04 pm

Rozpoczynając poszukiwania platanów skupiłem się początkowo na parkach, ogrodach i okolicach dróg. W następnej kolejności zacząłem przeszukiwać podwórka, śmietniki i miejsca ruderalne. Przyniosło to pewne wyniki - p. fotografie. Sakramentalne pytanie: gdzie rośnie ten platan? Druga fotografia zawiera wołąjącą wniebogłosy podpowiedź.
W następnym kroku wezmę się za strychy i piwnice.

loger43 - Wto Sty 09, 2018 1:14 pm

Fajne :)
Hagen - Nie Lut 25, 2018 2:37 pm

Powtarzający się wzorzec: prawie w samym środku policentrycznego miasta odkryłem kolejny platan. Gdzie rośnie? Zagadka prosta, każdy był tam setki razy. Zdjęcie marne (nie widać kulek, tylko złuszczoną korę), bo czas marny.
discus - Nie Lut 25, 2018 6:13 pm

Kwartał zieleni przy Korzennej :wink:
discus - Nie Lut 25, 2018 6:34 pm

Platan podwórkowy to może okolice Katarzynki 9 :)
EwkaW - Nie Lut 25, 2018 6:53 pm

Diskusie, to jest ta pierwsza Twoja lokalizacja. Widać fragment Ratusza Staromiejskiego.
discus - Nie Lut 25, 2018 7:14 pm

Ewuniu, zgadza się, ale pozwoliłem sobie jeszcze na luksus zgadnięcia drzewka na zdjęciu zamieszczonego 14 sierpnia powyżej ostatniej zamieszczonej informacji. Raczej domyślnie mi to nie wyszło :) Przepraszam za niedoskonałość :lol:
Hagen - Pon Lut 26, 2018 12:31 pm

1) Tak, skwer przy Korzennej, między fontanną a pomnikiem Heweliusza.
2) Tak, podwórze między Katarzynki a Podwalem Staromiejskim, na zapleczu Piekarni-Cukierni Pellowski.
Gratulacje!

Nierozwiązana pozostaje zagadka z 25 IX 2016, ale przyczyną jest marna jakość zdjęcia. Spróbuję zrobić lepsze.

Hagen - Czw Lut 28, 2019 5:30 pm

Nadchodzi wiosna, w różnych miejscach pokazują się platany. Zagadka banalnie prosta.
Dana - Czw Lut 28, 2019 7:12 pm

I. Mały Błędnik, II. i III. Al. Zwycięstwa skwer między Bramą Oliwską, a "czołgiem", IV. Park Steffensów
Hagen - Pią Mar 01, 2019 10:38 am

Pięknie, pięknie. Świeciło słońce, po trawniku skakał kwiczoł.
Hagen - Nie Maj 26, 2019 9:25 am

Znalazłem kolejny platan w dość uczęszczanym miejscu. Jeśli tak dalej pójdzie, następny odkryję na środku mola.
Hagen - Nie Lip 14, 2019 6:58 pm

Znalazłem kolejny platan, tym razem z Czerwoną Piramidą w tle. Nie za młody, nie za stary, na zagadkę doskonały.
discus - Sro Wrz 25, 2019 2:39 pm

Stawiam na Plac Zabaw między ulicami Krosienka i Stare Domki :roll: .
Wykorzystując jeszcze wątek roślin, podzielę się irytującą mnie konstatacją w formie pytania, czy w Gdańsku w okresie rozkwitu kamienic na wzór tych w Amsterdamie od strony podwórka Gdańszczanie pielęgnowali kwiaty tak jak Holendrzy i czy Nasze Miasto też słynęło z kwiatów, które często były jedyną formą okazywania bogactwa wśród mieszczan ograniczonych w tych względach powściągliwością religijną?

Hagen - Nie Wrz 29, 2019 12:31 pm

Bene, Disce!
Hagen - Pią Cze 18, 2021 4:46 pm

Co wspólnego z Gdańskiem ma roślina z ryciny?
pumeks - Wto Cze 22, 2021 6:06 pm

Niestety, nie znam odpowiedzi na zagadkę.
Zgłaszam za to, że całkiem młody platan rośnie od niedawna w zrewitalizowanym, południowym narożniku parku Kl. Irrgarten (oficjalnie przemianowanego na "Skwer im. Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku", a nieoficjalnie zwanego często Parkiem Konopnickiej).

Hagen - Sro Cze 23, 2021 11:57 am

Witam z radością wszystkie nowe platany, chociaż najbardziej cenię te najstarsze.
Rozwiązanie zagadki: ta roślina to wyka kaszubska (Vicia cassubica L.). Jej związek z Gdańskiem polega na tym, że Anglicy oprócz nazwy Kashubian vetch używają również synonimu Danzig vetch.

subsens - Sro Cze 23, 2021 2:43 pm

Hagen napisał/a:
Co wspólnego z Gdańskiem ma roślina z ryciny?

516 wyników dla Kaschuben Wicke
37 wyników dla Kaschubische Wicke
Potwierdzenie dla Danziger Wicke
Powyższa kwerenda nie służy operacji nabijania postów. Do wyki (nie wiem, czy gdańskiej) odczuwał specyficzną miętę mój Stary, wychowanek Portu. Zostałem z nią zaznajomiony we wczesnej fazie rozwoju świadomości. Powodów nie znam. Jako dziecię narodu, którego jedną z ulubionych -logii jest martyrologia, nieśmiało przypuszczam, że w sytuacjach krytycznych wyka (nie wiem, czy gdańska, nie wiem, czy liście, czy raczej nasiona) ratowała od śmierci głodowej.

Krzysztof - Wto Sie 24, 2021 6:28 pm

Na ul. Małachowskiego
pumeks - Sro Sie 25, 2021 8:33 am

Żywotnik, czyli potocznie tuja.
Wiercipietek - Sro Sie 25, 2021 10:05 am

Oraz winobluszcz. Zaraza, pod którą zginie każde drzewo. Szkoda tui.
Krzysztof - Sro Sie 25, 2021 11:37 am

Wiercipietek napisał/a:
Zaraza, pod którą zginie każde drzewo.

Utylizować go?

pumeks - Sro Sie 25, 2021 12:08 pm

Z tego, co widzę, na tym etapie wystarczy jedno cięcie nożem albo sekatorem :tniemy:
Wiercipietek - Sro Sie 25, 2021 10:10 pm

Nope, trzeba jeszcze powyciągać z ziemi wszystkie kłącza, odnóżki i korzonki, bo dziadostwo rozłazi się gorzej od perzu :szabelka:
Krzysztof - Czw Sie 26, 2021 8:33 am

Już go niema.
Hagen - Pon Gru 06, 2021 3:18 pm

Dwa zdjęcia: dorodny platan rosnący obok Biblioteki Wojewódzkiej (dla Matuzalemów: obok czołgu).
Na drugim mamy chyba najbujniejsze drzewo tego gatunku w mieście: platan na Polskim Haku. Rośnie zdrowo, ale nie wróżę mu długiej przyszłości. Deviloperzy czają się niedaleko.

Hagen - Pią Lut 23, 2024 3:25 pm

Gdzie rośnie ten platan? Nb. w tym mieście inne drzewo tego gatunku zostało uznane za pomnik przyrody.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group